reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Obecné vybírání zdroje

mattzor (22)|18.6.2014 23:05
Chtěl bych se vás, kteří tady pravidelně radí lidem ohledně sestav, zeptat, jak postupujete při určování výkonu zdroje? Stačí prostě sečíst výkon jednotlivých součástí a pak třeba několik desítek přidat "kdyby náhodou"? Kolik si žádají zhruba jednotlivé části? Vím, že GPU má okolo 160, procesor asi 75. Ptám se, protože hodně lidí si podle mě kupuje zbytečně výkonné zdroje.

Díky za odpovědi!
ICE_D (2754)|18.6.2014 23:47
No ono asi hlavni je, kolik penez clovek chce / ma na to utopit ve zdroji :) Pak vybrat to nejkvalitnejsi s dostacujici wattazi.
Treba ja mam TDP GPU 230W, CPU 69W a pouzivam 500W zdroj. Ono totiz ne vzdycky komponenty jedou na max, TDP, muj rekord zatim byl 175W GPU + 45W CPU :)
Ten zdroj by nemel permenantne bezet pres 80 procent vytizeni a zase by nemel byt (jak rikas Ty) predimenzovany...
K tomu Tvemu bych to videl na nejaky kvalitni 400-450W, zalezi na penezich ;)
bastlir (328)|19.6.2014 00:26
Se zdroji je to tak trochu alchimie. Základním parametrem pro výběr jsou samozřejmě watty + reserva. Ale pozor, když máš v kejsu více HDD, při startu PC ti dojde ke skokovému nárůstu odběru a může se stát, že se některé disky nenačtou. Dalším žroutem proudu bývají i dnešní GK.
Já ale zdroj vybírám i podle účinnosti, tvrdosti/zvlnění, hluku apod. Ostatní "bižutérka" už není pro mne podstatná. Oblíbil jsem si např. Enermax.
robky (3195)|19.6.2014 06:53
Zabudli ste na zásadnú vec - a to je dimenzovanie 12V vetvy. Watáž zdroja, hlavne u podradných značiek, je súčtom jednotlivých napájacích vetiev (3,3V, 5V a 12V) a skutočná zaťažiteľnosť je oveľa nižšia.
U kvalitnejších značiek sa výkon 12V vetvy blíži výkonu zdroja .....

Námatkou porovnanie 450W zdrojov:
Gembird 450W 12Vx14A=168W
Corsair VS450 12Vx34A=408W

Takže pri výbere postupovať spočítaním príkonu jednotlivých komponentov, pridať zhruba 20-30% a následne vybrať model od kvalitnejších výrobcov (u mňa Seasonic, Enermax, SuperFlower, Corsair ...)
VencaX (3686)|19.6.2014 11:24
Základním parametrem pro výběr zdroje je u mě kvalita. Pokud nemáš zkušenosti, pak se řiď asi tímto:
1) nevybrat nekvalitní značku (EC, LC Power, Gembird, etc.)
2) u kvalitní značky pročíst recenze a zjistit, které zdroje za to stojí a které ne (i třeba Enermax má pár levných ne úplně dobrých zdrojů)
3) spočítej si, jakou maximální spotřebu bude tvá sestava asi mít (viz ICEúv příspěvek), tj to, co rozhodně potřebuješ, aby zdroj měl.
4) podívej se na štítek zdroje, jestli to zdroj zvládá (většinou se dá najít fotka štítku konkrétního zdroje, kde máš tabulku, zajímá tě hlavně +12V větev/větve, většina výrobců píše, na štítku, co jejich zdroj zvládne) - pokud štítek nenajdeš, robky tu psal výpočet 12V větve... Pokud zdroj zvládne dodat o cca 25% vyšší výkon než to co požaduje tvůj PC (jak psal robky p příspěvku nade mnou, 20-30%), jde o zdroj přesně akorát ;)
5) dneska pokud vybereš např. značku Seasonic, tak nešlápneš vedle, i jejich řada EnergyKnight, což je jejich provedení low-end zdroje je celkem kvalitní zdroj a za své peníze má jen málo konkurentů.
ICE_D (2754)|19.6.2014 19:19
Pravda chlapi, na ampery jsem zapomnel. A to jsem si zrovna ja kvuli nizkym amperum v mym zdroji radsi poridil R9 280X misto GF 770/780 :D
bastlir (328)|20.6.2014 11:12
Znám časté názory zákazníků při stavbě nového PC. Většinou přesně vědí, jaký chtějí MB, CPU, RAM, GK, HDD apod., no a pak se tam dá "ňáký" zdroj. Hlavně aby byl tichý. Podle mého názoru a mých zkušeností právě špatný či nevhodný zdroj může být příčinou neidentifikovatelných stavů systémů a kdo nějakým způsobem studoval digitální elektroniku, určitě zná pojem "neurčitý stav". I když většina dnešních MB je do určité míry chráněna proti zvlnění zdroje, přesto při jeho přetížení může dojít k překročení limitu filtrace. Žádný výrobce nemá stoprocentní celou svoji typovou řadu, a tedy ani Enermax, Seasonic či Corsair (toho u svého PC mám i já). Ale i jejich slabší typy většinou převyšují levnější zdroje. Takže závěr je jediný - NA ZDROJI NEŠETŘIT!
VencaX (3686)|20.6.2014 11:38
[QUOTE=bastlir;558299]Podle mého názoru a mých zkušeností...[/QUOTE]

Myslím, že pod tuhle větu se asi podepíše každý z nás...