reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s vypalovačkou v notebooku HP

elektrikarCZE (8)|28.6.2014 19:47
Ahoj,
mám notebook už třetím rokem. Dosud jsem asi vypálil 3 CDčka a 1 DVDčko, přečtených CD a DVD je taky minimum. Notebook je HP ProBook 4535s. Mechanika je HP CDDVDW TS-L633R SATA (firmware je 0400).

Popis problému:
Mechanika čte různé druhy CD a DVD. Problém je s vypalováním. CD vypálí správně, vše je funkční. Ale problém je s DVD, zkoušel jsem různé typy (R, RW,..) a značky (Philips, Verbatim,..). Když dám příkaz k vypálení, tak se začne vypalovat (z mechaniky jdou divný zvuky - ze začátku běží normálně, plynule, ale po chvíli začne asi hledat stopy, laser jezdí sem a tam, a rychlost otáčení se rychle mění. Ke konci vypalování se to zase srovná). Po vypálení mi to napíše, že DVD bylo úspěšně vypáleno. Při otevření DVD je prázdné. Na DVD není ani poznat, že by mechanika s ním něco udělala. Vypaluji v Neru, ve Windows media playeru. Nešlo mi to ani ve win7 a ani teď ve win8.1.

Děkuji předem za vyřešení problému
Martin
Ventero (1280)|29.6.2014 12:01
Zkusil bych ještě třetí program - nějaký jednoduchý. Ale vypadá to na smůlu s mechanikou.
elektrikarCZE (8)|29.6.2014 12:18
[QUOTE=Ventero;558785]Zkusil bych ještě třetí program - nějaký jednoduchý. Ale vypadá to na smůlu s mechanikou.[/QUOTE]

Dříve jsem vypaloval v neru na úplně stejná DVD a šlo to. Jak je možné, že to CD vypálí a DVD ne?
Ventero (1280)|29.6.2014 12:33
DVD má hustší zápis, tenčím paprskem a v jiném světelném spektru - je tedy náročnější na přesnost a kvalitu. Opotřebované či špatné DVD mechaniky běžně vypalují v pohodě CD a čtou i data z DVD, ale mají již problém z DVD bootovat a vypalovat na něj.

Ještě mě napadá, jestli nemáš zatrhnutou simulaci vapalování, ale to jsi určitě zkontroloval.
elektrikarCZE (8)|29.6.2014 13:57
[QUOTE=Ventero;558791]DVD má hustší zápis, tenčím paprskem a v jiném světelném spektru - je tedy náročnější na přesnost a kvalitu. Opotřebované či špatné DVD mechaniky běžně vypalují v pohodě CD a čtou i data z DVD, ale mají již problém z DVD bootovat a vypalovat na něj.

Ještě mě napadá, jestli nemáš zatrhnutou simulaci vapalování, ale to jsi určitě zkontroloval.[/QUOTE]

Zkoušel jsem BOOTovat z DVD+Recordable Verbatim - linux, spustil se úplně normálně, takže DVD-romka umí bootovat (je funkční). Teď jsem zkoušel vypalovat film na DVD+R imation a vypálil se tam jen dvoumilimetrový pruh na počátku DVDčka.DVD je při otevření prázdné, dále je na něm vidět 1cm pruh od středu (je to maličko tmavší kruhová plocha. Velikostí odpovídá vypálenému filmu.

---------- Doplněno v 13:57 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:55 ----------

Obrázky:
z programu Nero je vypalování obrazu disku (*.iso).

z windows to je vypalování filmu
Snímek obrazovky (6).png Snímek obrazovky (7).png
Ventero (1280)|29.6.2014 18:54
Promiň, zapomněl jsem ti tam napsat slovíčko obvykle nebo často - nemůžeš to brát tak kategoricky. Mechanika je funkční, ale už nemusí být dobře funkční.

Tvůj popis by odpovídal vynechávání laseru. A je jedno, jestli je vadný optočlen nebo jeho řízení - oprava se nevyplatí.

Takže postup:

Zkus spustit nějaký Live-systém, který má v sobě vypalovací program. Můžeš použít třeba Hiren´s Boot (mini XP) nebo nějaký linux (třeba Slax, když tak se tu pokoukej - je tu několik příspěvků) a z něj vypálit ten obraz. Když se ti to nepovede je to jasný: Mechanika v čudu. Když se ti to povede, tak je chyba buď v OS, který používáš a chce to opravu či rovnou přeinstalaci, nebo je problém s kompatibilitou HW - tedy mechaniky - s OS. (Už se mi stalo, že jsem musel prohazovat dvě úplně nové a naprosto funkční mechaniky - jedna totiž odmítala korektně fungovat pod jedním z OS)
bastlir (328)|29.6.2014 19:51
Pokud mechanika nefunguje jak má, tak prostě nefunguje a jiný SW stejně nepomůže. V Neru jsi nezadal kontrolu po vypálení? Pokud je OK, a přesto na DVD nic není, pak je chyba v nastavení SW.
elektrikarCZE (8)|29.6.2014 20:22
když nastavím kontrolu, tak to chodí chybu, jinak mi to napíše, že vypálení bylo úspěšné.
elektrikarCZE (8)|1.7.2014 18:30
Dnes jsem zkusil vyměnit mechaniku ze starého notebooku od HP. Je to úplně stejná mechanika jako mám já, dokonce i stejný firmware mechaniky 0400.

Zkusil jsem vypálit na DVD+R imation. Při dokončení mi to napsalo že to proběhlo úspěšně. Otevřít DVD na různých PC, ntb, nelze. Při shlédnutí stopy: 1mm nevypálený, pak cca 5mm vypálený, ale na začátku (od středu) je více tmavší barva, a poté barva zesvětluje - viz obrázek.

Další pokus s DVD-RW - po vypálení filmu na disk, jsem dal ověřit. Při ověření vyskákalo několik chyb, pokaždé chybělo několik sektorů.

Prosím o další rady! Díky

edit.:
obě vypalovačky vedle sebe viz obr.

Bohužel vypalovačka z mého ntb nejde dát do druhého, tak nemohu odzkoušet moji vypalovačku :(



Dále jsem vrátil svoji mechaniku do svého ntb a zkusil jsem vypálit iso obraz systému na DVD-RW. Napsalo mi to že to bylo úspěšné ale při otevření DVD je prázdné a je divná i stopa opticky. Viz obrázek s DVD (ten poslední)
Snímek obrazovky (11).png Snímek obrazovky (13).png DSC00021.JPG DSC00031.JPG DSC00005.JPG
Ventero (1280)|2.7.2014 21:34
Zkusil jsi i mnou navrhnutý postup?
elektrikarCZE (8)|2.7.2014 21:36
chtěl jsem, ale v tom linuxu nefungoval vypalovací program - nešel ani spustit.
bastlir (328)|3.7.2014 20:58
Zkus Verbatimy. Vzpomínám si, že jsem už narazil na problémy s Imation.