reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opotřebení HW

Toka (77)|13.8.2014 22:56
Zdravím, nejedná se úplně o problém jako takový, ale mám důležitý dotaz.

Jsem zvyklý mít zaplý notebook v podstatě nosnstop, pokud jsem doma, což teď bývá 24/7. Mám například zaplý stahování a seriál, u kterýho se mi líp usíná. Dotaz, jak moc se opotřebuje hardware notebooku, a jak moc mu to škodí. Kdysi jsem slyšel, že naopak nejnáročnější a nejvíce opotřebení se projeví při startu stroje, ale něco mi říká, že to bylo spíš u serverovejch pc. Je mi jasný, že nejvíc to odsírá HDD, který funguje na nalítaný hodiny, ale to je otázka 2 tisíc, zajímá mne hlavně, co ostatní základní periferie jako MB, GK, atd... Díky!
VencaX (3686)|14.8.2014 00:42
Povim ti to asi takhle... mám 3 roky sterej noťas od Lenova, kterej už si zažil svý (bouračka, ohlý šasi rovnaný zpět, nedrží pravej pant, vynechává čtečka karet atd). Ten notebook spí cca 3 hodiny cesty, pokud jedu k našim, jinak jede nonstop a problémy nemám. Dá se říct, že pokud si ten noťas správně nastavíš a budeš používat nenáročnej SW (prohlížeč na stahování a přehrávač videa, prostě nic, co by vytěžovalo CPU), odběr výkonu bude minimální, protože procesor poběží třeba na 800-1200MHz (počítám s max 3 roky starým core i3/i5), tím pádem spotřeba minimální, teplota nízká a teplota to je ten největší zabiják hardwaru. Takže opotřebovávat se to bude, ale ty komponenty samy o sobě (CPU, GPU chip atd.) by měly vydržet klidně desetiletí, pokud je nebudeš přetěžovat teplem. Jinej story jsou pak elektrolyty a celkově kvalita osazenejch součástek na desce... ale jinak můj názor je to, že opotřebení HW není drastické na to, abysis na to musel dávat až takovej pozor, při nočním sledování serošů a stahování ;). To bych spíš viděl, že ti dřív odejde základovka kvůli nekvalitnímu zpracování, špatnejm spojům u čipu grafiky nebo ti odejde napájení...
Toka (77)|14.8.2014 02:15
Jojo, mam i5tku a teploty by neměly být vysoký, základovka a CPU pod 30 stupňů, HDD kolem 45 (rád bych ho vyměnil za SSD časem). Jo tak že kondenzátory odcházejí jako první, to je všeobecně známá věc :-) Jinak frekvence mi skáče od 1,2 po 3 GHz, ale nevím, jak moc to bude při "klidu nočním". Lenovu se asi moje MSI co se týče kvality rovnat nemůže, ale pokud mi vydrží tři roky, budu spokojenej.
VencaX (3686)|14.8.2014 10:47
Otázka je, jak moc notebook přemášíš, v jak moc prašným prostředí děláš atd. Každopádně právě s MSI nemám dobré zkušenosti...
Toka (77)|14.8.2014 11:42
Bohužel, v době koupi se tak šíleným způsobem měnil trh s notebooky (k horšímu), že během 14 dnů jsem nesehnal za stejnou cenu stejně dobrej ntb, a tenhle byl už kdesi v koutu na nějakým e-shopu. Kdybych neváhal a nečekal 14 dní, mohl jsem mít nabušený Lenovo, co se dá dělat :-/ V prašným prostředí je docela dost, ale teď po 3/4 roce jsem se vydláb na záruku a vyčistil ho, a jenom u větráku byl malinkej chomáček prachu, jinak všude víceméně čisto. Namáhám ho tak, jak se na herní notebook přísluší, tzn. skoro denně hraju hry :-)
VencaX (3686)|14.8.2014 11:52
Problém je, že určitě nejde o herní notebook (protože pouze řada GT jsou herní notebooky s mírně lepším chlazením, než klasické multimediály a GTčko by mělo lepší grafiku...). Ale to je už jen hraní se slovy.
Toka (77)|14.8.2014 12:23
Jo tak jasně, že není herní notebook v pravým slova smyslu, ale grafiku špatnou nemám, GT650M 2GB GDDR5, a teploty při zatížení okolo 77 stupňů.
VencaX (3686)|14.8.2014 13:01
Jenomže to není taky jen o grafické kartě, ale právě i o tom chlazení... Když se podíváš třeba na Asusy řady G, tak tam to je krásně vidět, jenomže takový notebooky jsou v nejnižší výbavě něco málo pod 30K.
Jak často ten notebook někam přenášíš ?
Toka (77)|14.8.2014 13:28
O prázdninách vůbec, během školního roku tak 4x týdně.
VencaX (3686)|14.8.2014 14:02
Tak si na to dej pozor, při přenášení se může notebook ohýbat, čímž se může ohýbat základní deska a můžeš s tím mít pak problém... opatrně na to, je to jen spotřební elektronika :)
Toka (77)|14.8.2014 14:46
Já mam na to relativně dobrou brašnu, která má vystužený hrany a jelikož tam cpu i nabíječku v obalu, tak ten notebook nemá úplně možnost se hnout. Ale děkuju, dám si na to majzla.
bastlir (328)|14.8.2014 17:29
To je tak trochu úsměvné. :-) Když to přeženu, s NB v podstatě jdou zatloukat hřebíky. :-)
Co se nejvíce opravuje: ventilátory, panty, klávesnice a displaye, vylomené konektory napájení. No baterky - to je v podstatě spotřebka.
Když NB nenecháš válet v peřinách a nastavíš rozumné usínání HDD (lepří bezesporu je SSD) a displaye, nemusíš se o něj starat. Pokud to nevydrží, koupil sis neco jako "hlavně aby to bylo levný" a to tak jako tak brzy odejde.
Elektronika obecně nemá ráda tzv. studené starty. Jelikož mám zrovna na opravu jeden NB od dětí s vylomenýma pantama, kupodivu se víc jedná o mechanické závady.
Toka (77)|14.8.2014 17:43
Tak já se k tomu notebooku chovám jako člověk (co si ho koupil za svoje prachy), takže mě nenapadlo, že by něco takovýho mohlo popravdě odejít :-) Baterka má opotřebení 2% po 3/4 roku, protože kdekoliv je zásuvka, tam ho píchnu. Ale tak je to můj první notebook, takže nemam zkušenosti. Spíš mi šlo obecně o to, jak moc se opotřebovává elektronika při trvalém provozu, jestli se třeba zkracuje životnost o 20% než při zapínání/vypínání.
VencaX (3686)|14.8.2014 19:01
bastlir: Právě třeba to zapínání a vypínání může, pokud je velmi časté dělat větší neplechu než stálý běh. Navíc nastavování vypínání disku při sledování filmu a stahování? Dost dobrá sranda, když se ten disk vlastně ten disk musí běžet permanentně :) jinak právě stálé vypínání a zapínání disku je taky dost darda pro samotnej disk. Jo a zatloukání hřebíků notebookem? Moc hezké a moc úsměvné, tak až ti odejde základní deska, protože jsi jí přílišně namáhal na ohyb a odešly ti spoje, tak se ozvi, abych se ti mohl vysmát :)

Jinak souhlasím, že vylomené panty, zničené displeje, klávesnice a konektory jsou velmi časté závady, zvlášť u levných notebooků, ale co takhle že ti na 30% notebooků od HP (řady Pavilion, ProBook) po 2-3 letech odejde základní deska (neříkám, že u ostatních značek se to neděje, ale největší úmrtnost jsem zaznamenal právě u levnějších HPček)? Tyhle notebooky jsem servisoval dost často, vada základní desky se projevovala vždy téměř stejně a to u víc než pár takových notebooků ;).
bastlir (328)|16.8.2014 02:46
To VencaX: No bál jsem se, že někdo nepochopí, že jsem některé věci psal s nadsázkou. :-)
Ve firmě jsme dříve mívali Dellly, kde tehdy odcházeli disky, ale hlavně ty panty. Ačkoliv značku HP nemám rád, přesto musím přiznat, že jich máme několik stovek různých typů, ale téměř bez závad. Akorát na nich z důvodu bezpečnosti máme svůj BIOS. Když ho ale někdo zapomene na střeše auta, nevydrží to žádný. Na druhou stranu kdysi přišla od WD krabice HDD a ani jeden nešel. Tím ale nebudu říkat, nekupujte disky od WD. To se prostě někdy stane a není žádným tajemstvím, co se k nám dováží z hlediska kvality. Ale to už také obecně neplatí.
Na druhou stranu přemýšlet o tom, jakou tašku pro NB koupit, aby se mému miláčkovi neprohla deska, je snad úchylné. Noťas klidně ohnu přes koleno a nic se mu nesmí stát. Prosímtě, nemyslím do pravého úhlu a nemyslím display. :-) NB není tablet. Pokud si vzpomínám, některá řada od HP měla z výroby vadné desky (špatná cínová vlna), takže to uživatel stejně nemohl ovlivnit.
Když HDD spí a třeba TV tuner na něj potřebuje nahrávat, sám se rozběhne, protože elektronika disku je pod proudem a jen se roztočí plotna a hlavička by ani neměla být zaparkovaná. A naopak, když něco stahuješ, disk neusne. Nemusím snad ani připomínat, že to musíš nastavit.
VencaX (3686)|16.8.2014 12:00
To bastlir:
No ano, jenže jaké HP řady máte a jak staré? Mě rukama prošlo celkem velké množství Pavilionů a ProBooků různého stáří různých řad s rýznými výbavami a chyba základní desky se tam projevila a téměř stejně. Nepochybuju o tom, že pracovní HPčka řad nc, nx a nových EliteBooků jsou na tom lépe, ale to je třeba mít cca od 30K výše na kvalitní notebook a nekupovat si něco za polovinu ceny, v tom máš pak obrovskej rozdíl....
To jakou tašku koupit taky neřeším ale obecně asi nejlepší (ze zkušenosti) je koupit rozumný nb batoh ;). Jinak bych to ale taky neřešil, když jsem teď kupoval brašnu, tak jsem se víc koukal na vzhled brašny, než na její praktičnost, výztuže apod. Každopádně když tělo notebooku ohneš, teď třeba nic nepoznáš, ale jestli víš, jak asi vypadá základní deska.... pochop, že pevné spoje (kterých jsou na základní desce tisíce) nevydrží všechno, ohybem se můžou nalomit a pak už je jen otázka času, kdy se ti spoj zlomí úplně a začne se to projevovat.
Ano, to máš pravdu, jenomže o tom vůbec nemluvím. Mluvím o tom, že pokud sleduje na notebooku seriál a stahuje něco dalšího, disk se nikdy nemůže vypnout, takže tohle nastavení na vypínání/zapínání disku prakticky nic neovlivní... ano, je šikovné a vzhledem k tomu, že mám mSATA SSD a klasický SATA HDD, kde to má celkem značný význam ;)
bastlir (328)|16.8.2014 15:21
Pokud jsem nějakou desku nepotřeboval vejít do koše, tak jsem se jí opravdu nesnažil lámat. :-) Na druhou stranu i plastové rámy NB, a to už nemluvím o kovových, jsou natolik tuhé, že běžným zacházením nelze mechanicky desku poškodit. Také si nemyslím, že někdo bude takový magor, aby ohybem přes hranu stolu zkoušel, co NB doopravdy vydrží.
Jestli dovolíš, toto téma bych už uzavřel doporučením:

Počítačům víc jak nepřetržitý provoz škodí časté vypínání a zapínání. Notebooky se doslova nesmějí používat na měkkých podložkách (např. v peřinách), aby nebyly zakryté větrací otvory. Při otevírání víka NB nikdy zbytečně nepospíchat, neboť panty víka mají brzdičky a rychlým otevřením se panty vylamují. Je-li NB napájen ze sítě, dbát na to, aby se nepáčil konektor od zdroje, jinak dojde k vylomení vnitřního konektoru, což většinou znamená demontáž základní desky. Doporučuji SATA HDD vyměnit za SSD. Většinou 250GB stačí.
Údržba:
Klávasnici čas od času vysát a popřípadě použít čistísí gel (vypadá jako hrouda formelíny). Větrací otvory vysát také, popřípadě vyfoukat. Display položit do vodorovné polohy a jen vlhkým (!) chlupy nepouštějícím hadříkem, který byl namočen v Jaru s vodou, jej otřít a třeba ubrouskem vysušit. Drahé čistící přípravky jsou zbytečné.
To samé platí i pro skříň NB.
VencaX (3686)|16.8.2014 16:09
Ohledně ohýbání desky - k tomuto jevu může dojít jednoduše právě při přepravě, ani o tom člověk nemusí vědět, každopádně vzhledem ke zkušenostem se staršími plastovými Asusy a Acery bych řekl, že ohýbání plastů je celkem problém ;). Pravda, že s čím dál vyšším využitím hliníku se tato možnost trošku vytrácí, ale plast vs. levný notebook je pořád ještě dost problém.

Notebooky se doslova nesmějí používat na měkkých podložkách (např. v peřinách)?
Používám a nemám s tím jedinný problém... jen pak problém nastává, pokud si na peřině pustíš nějakou náročnou aplikaci nebo hru. Proto bych upustil od slov "doslova nesmějí", protože je to doslova kravina. Vždy záleží na způsobu použití podle kterého pak můžeš zvolit vhodnou polohu a materiál, na který zařízení položíš, pouze věc uživatele = doporučení, nikoli zákaz.
S ostatními doporučeními z prvního odstavce plně souhlasím. Výměna SSD za HDD je sice dobré doporučení, ale pouze mi tím dáváš za pravdu v tom, že při daném využití je tvoje nastavení úplně k ničemu :)

Ohledně druhého odstavce:
Osobně displej čistím Alpou na mikrovláknovém hadříku. Dle mě lepší řešení než čistá voda s jarem, protože nečistoty to čistí mnohem lépe a účinněji (přece jenom je to alkohol) a navíc je blbuvzdornější, ale je pravda, že drahé přípravky jsou zbytečně drahé na tak jednouchou údržbu.

Jinak osobně si každé 2 roky provádím i výměnu chladící pasty pod chladiči (což ale laikům nedoporučuji provádět doma svépomocí).

A když už jsme u těch postupů, co a jak dělat, připojil bych i postup starání se o baterii notebooku:
Pokud máme moderní notebook s lithiovou baterií (Li-Ion, Li-Pol), určitě je dobré sledovat aktuální kapacitu baterie a notebook nevybíjet až do vypnutí zařízení, protože tím se výrazně zkracuje její životnost (ideální je vybíjet cca do poloviny kapacity a opět plně dobít, ale baterie by se neměla vybíjet pod 7-10% kapacity). Baterii je dobré nepřebíjet, ale většina moderních notebooků umí odpojit baterii od nabíjení a tím se tomuto jevu předchází (přebíjení způsobuje energie, která se již do baterie nevejde a je tím přeměňována na teplo, které je pro baterii škodlivé), takže není potřeba baterii vyjímat z notebooku, pokud notebook běží na adaptéru. Dále je dobré nenabíjet baterii při příliš nízkých či příliš vysokých teplotách, čímž se také výrazně snižuje jejich životnost. Ještě jako doporučení, některé aplikace pro správu baterie umí nabíjet baterii třeba jen do 50-80% její kapacity. Pokud víte, že notebook delší dobu nebudete používat bez adaptéru, je vhodné tuto funkci zapnout, čímž se také bude baterie méně opotřebovávat. Navíc je vhodné cca 1x za 2 měsíce kalibrovat baterii ;)
bastlir (328)|16.8.2014 18:47
Už mě nebaví dohadovat se o nesmyslech a o ohýbajících se deskách.
Když máš noťase v peří, a tedy bez chlazení to je tvoje věc. Ono také se hned nic nestane. Některé NB topí tak (i když jsou chlazené), že tě pálí do ruky. Neumím si představit, jak by dopadly bez chlazení. Každopádně toto upozornění je snad v každém manuálu k NB. Když mi někdo NB přinese, čuchnu si k větráku a jak cítím Pertinax, vím, která bije.
Display pro mě za mě ať si někdo čistí třeba slivovicí. A může na přeskáčku být jedna pro mě a jedna pro display. :-)
No a k baterkám ... dokud baterie neklekne, nikdo se o ni nestará. Nelze ale o dobíjení mluvit obecně, protože ne každý uživatel má či kupuje nový notebook.
VencaX (3686)|16.8.2014 20:32
1) ano, ale je to doporučení, nikoli příkaz. A pokud máš noťas, co topí i v idle, tak samo o sobě ho nemůžeš dát do peřiny. Ale dnes už je spousta notebooků, co v idle, při přehrávání filmu a podobné nenáročné činnosti chlazení nepotřebuje a uživatel by to samozřejmě měl umět posoudit.
2) Alpu používám proto, že se mi sebou nechce všude vozit flašku technického lihu a funguje to stejně účinně :P
3) ty se o ní třeba nestaráš, já třeba jo, ale pak se nediv. A ano, nelze o dobíjení mluvit obecně, Tak si ksakru znovu přečti první větu daného odstavce, která se vztahuje k celému danému odstavci... :runaway
bastlir (328)|17.8.2014 11:12
Už jsem zde napsal vše, co jsem chtěl.
VencaX (3686)|18.8.2014 01:53
Prostě musíš mít poslední slovo co? :D
bastlir (328)|18.8.2014 11:37
[QUOTE=VencaX;561093]Prostě musíš mít poslední slovo co? :D[/QUOTE]
Ale néé, o to tady snad nejde. Navíc respektuji názory či zkušenosti jiných. Nejsem Brouk Pytlík. :)
VencaX (3686)|18.8.2014 11:59
Ale ta tvá odpověď
[QUOTE=bastlir;561064]Už jsem zde napsal vše, co jsem chtěl.[/QUOTE]
vypovídá právě o opaku :)

Ale nechme už toho ;)