Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 24

Téma: Opotřebení HW

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Zdravím, nejedná se úplně o problém jako takový, ale mám důležitý dotaz.

Jsem zvyklý mít zaplý notebook v podstatě nosnstop, pokud jsem doma, což teď bývá 24/7. Mám například zaplý stahování a seriál, u kterýho se mi líp usíná. Dotaz, jak moc se opotřebuje hardware notebooku, a jak moc mu to škodí. Kdysi jsem slyšel, že naopak nejnáročnější a nejvíce opotřebení se projeví při startu stroje, ale něco mi říká, že to bylo spíš u serverovejch pc. Je mi jasný, že nejvíc to odsírá HDD, který funguje na nalítaný hodiny, ale to je otázka 2 tisíc, zajímá mne hlavně, co ostatní základní periferie jako MB, GK, atd... Díky!
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík SHW Avatar uživatele VencaX
    Registrace
    Jun 2008

Povim ti to asi takhle... mám 3 roky sterej noťas od Lenova, kterej už si zažil svý (bouračka, ohlý šasi rovnaný zpět, nedrží pravej pant, vynechává čtečka karet atd). Ten notebook spí cca 3 hodiny cesty, pokud jedu k našim, jinak jede nonstop a problémy nemám. Dá se říct, že pokud si ten noťas správně nastavíš a budeš používat nenáročnej SW (prohlížeč na stahování a přehrávač videa, prostě nic, co by vytěžovalo CPU), odběr výkonu bude minimální, protože procesor poběží třeba na 800-1200MHz (počítám s max 3 roky starým core i3/i5), tím pádem spotřeba minimální, teplota nízká a teplota to je ten největší zabiják hardwaru. Takže opotřebovávat se to bude, ale ty komponenty samy o sobě (CPU, GPU chip atd.) by měly vydržet klidně desetiletí, pokud je nebudeš přetěžovat teplem. Jinej story jsou pak elektrolyty a celkově kvalita osazenejch součástek na desce... ale jinak můj názor je to, že opotřebení HW není drastické na to, abysis na to musel dávat až takovej pozor, při nočním sledování serošů a stahování . To bych spíš viděl, že ti dřív odejde základovka kvůli nekvalitnímu zpracování, špatnejm spojům u čipu grafiky nebo ti odejde napájení...

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Jojo, mam i5tku a teploty by neměly být vysoký, základovka a CPU pod 30 stupňů, HDD kolem 45 (rád bych ho vyměnil za SSD časem). Jo tak že kondenzátory odcházejí jako první, to je všeobecně známá věc :-) Jinak frekvence mi skáče od 1,2 po 3 GHz, ale nevím, jak moc to bude při "klidu nočním". Lenovu se asi moje MSI co se týče kvality rovnat nemůže, ale pokud mi vydrží tři roky, budu spokojenej.

Registrace
    Jun 2008

Otázka je, jak moc notebook přemášíš, v jak moc prašným prostředí děláš atd. Každopádně právě s MSI nemám dobré zkušenosti...

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Bohužel, v době koupi se tak šíleným způsobem měnil trh s notebooky (k horšímu), že během 14 dnů jsem nesehnal za stejnou cenu stejně dobrej ntb, a tenhle byl už kdesi v koutu na nějakým e-shopu. Kdybych neváhal a nečekal 14 dní, mohl jsem mít nabušený Lenovo, co se dá dělat :-/ V prašným prostředí je docela dost, ale teď po 3/4 roce jsem se vydláb na záruku a vyčistil ho, a jenom u větráku byl malinkej chomáček prachu, jinak všude víceméně čisto. Namáhám ho tak, jak se na herní notebook přísluší, tzn. skoro denně hraju hry :-)

Registrace
    Jun 2008

Problém je, že určitě nejde o herní notebook (protože pouze řada GT jsou herní notebooky s mírně lepším chlazením, než klasické multimediály a GTčko by mělo lepší grafiku...). Ale to je už jen hraní se slovy.

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Jo tak jasně, že není herní notebook v pravým slova smyslu, ale grafiku špatnou nemám, GT650M 2GB GDDR5, a teploty při zatížení okolo 77 stupňů.

Registrace
    Jun 2008

Jenomže to není taky jen o grafické kartě, ale právě i o tom chlazení... Když se podíváš třeba na Asusy řady G, tak tam to je krásně vidět, jenomže takový notebooky jsou v nejnižší výbavě něco málo pod 30K.
    Jak často ten notebook někam přenášíš ?

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

O prázdninách vůbec, během školního roku tak 4x týdně.

Registrace
    Jun 2008

Tak si na to dej pozor, při přenášení se může notebook ohýbat, čímž se může ohýbat základní deska a můžeš s tím mít pak problém... opatrně na to, je to jen spotřební elektronika

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Já mam na to relativně dobrou brašnu, která má vystužený hrany a jelikož tam cpu i nabíječku v obalu, tak ten notebook nemá úplně možnost se hnout. Ale děkuju, dám si na to majzla.

Obyvatel SHW Avatar uživatele bastlir
    Registrace
    Jul 2009

To je tak trochu úsměvné. :-) Když to přeženu, s NB v podstatě jdou zatloukat hřebíky. :-)
    Co se nejvíce opravuje: ventilátory, panty, klávesnice a displaye, vylomené konektory napájení. No baterky - to je v podstatě spotřebka.
    Když NB nenecháš válet v peřinách a nastavíš rozumné usínání HDD (lepří bezesporu je SSD) a displaye, nemusíš se o něj starat. Pokud to nevydrží, koupil sis neco jako "hlavně aby to bylo levný" a to tak jako tak brzy odejde.
    Elektronika obecně nemá ráda tzv. studené starty. Jelikož mám zrovna na opravu jeden NB od dětí s vylomenýma pantama, kupodivu se víc jedná o mechanické závady.

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2008

Tak já se k tomu notebooku chovám jako člověk (co si ho koupil za svoje prachy), takže mě nenapadlo, že by něco takovýho mohlo popravdě odejít :-) Baterka má opotřebení 2% po 3/4 roku, protože kdekoliv je zásuvka, tam ho píchnu. Ale tak je to můj první notebook, takže nemam zkušenosti. Spíš mi šlo obecně o to, jak moc se opotřebovává elektronika při trvalém provozu, jestli se třeba zkracuje životnost o 20% než při zapínání/vypínání.

Registrace
    Jun 2008

bastlir: Právě třeba to zapínání a vypínání může, pokud je velmi časté dělat větší neplechu než stálý běh. Navíc nastavování vypínání disku při sledování filmu a stahování? Dost dobrá sranda, když se ten disk vlastně ten disk musí běžet permanentně jinak právě stálé vypínání a zapínání disku je taky dost darda pro samotnej disk. Jo a zatloukání hřebíků notebookem? Moc hezké a moc úsměvné, tak až ti odejde základní deska, protože jsi jí přílišně namáhal na ohyb a odešly ti spoje, tak se ozvi, abych se ti mohl vysmát

Jinak souhlasím, že vylomené panty, zničené displeje, klávesnice a konektory jsou velmi časté závady, zvlášť u levných notebooků, ale co takhle že ti na 30% notebooků od HP (řady Pavilion, ProBook) po 2-3 letech odejde základní deska (neříkám, že u ostatních značek se to neděje, ale největší úmrtnost jsem zaznamenal právě u levnějších HPček)? Tyhle notebooky jsem servisoval dost často, vada základní desky se projevovala vždy téměř stejně a to u víc než pár takových notebooků .
    Naposledy upraveno uživatelem VencaX: 14-08-2014 v 19:06

Obyvatel SHW Avatar uživatele bastlir
    Registrace
    Jul 2009

To VencaX: No bál jsem se, že někdo nepochopí, že jsem některé věci psal s nadsázkou. :-)
    Ve firmě jsme dříve mívali Dellly, kde tehdy odcházeli disky, ale hlavně ty panty. Ačkoliv značku HP nemám rád, přesto musím přiznat, že jich máme několik stovek různých typů, ale téměř bez závad. Akorát na nich z důvodu bezpečnosti máme svůj BIOS. Když ho ale někdo zapomene na střeše auta, nevydrží to žádný. Na druhou stranu kdysi přišla od WD krabice HDD a ani jeden nešel. Tím ale nebudu říkat, nekupujte disky od WD. To se prostě někdy stane a není žádným tajemstvím, co se k nám dováží z hlediska kvality. Ale to už také obecně neplatí.
    Na druhou stranu přemýšlet o tom, jakou tašku pro NB koupit, aby se mému miláčkovi neprohla deska, je snad úchylné. Noťas klidně ohnu přes koleno a nic se mu nesmí stát. Prosímtě, nemyslím do pravého úhlu a nemyslím display. :-) NB není tablet. Pokud si vzpomínám, některá řada od HP měla z výroby vadné desky (špatná cínová vlna), takže to uživatel stejně nemohl ovlivnit.
    Když HDD spí a třeba TV tuner na něj potřebuje nahrávat, sám se rozběhne, protože elektronika disku je pod proudem a jen se roztočí plotna a hlavička by ani neměla být zaparkovaná. A naopak, když něco stahuješ, disk neusne. Nemusím snad ani připomínat, že to musíš nastavit.

Strana 1 z 2 12 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Problémy s PC (HW/SW): Opotřebení nové bateri
    Od Neregistrovaný v sekci Poradna
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 16-11-2014, 11:33
  2. Opotřebení baterie
    Od excaliber v sekci Problémy s PC (HW/SW) a řešení
    Reakcí: 2
    Poslední příspěvek: 28-02-2014, 13:27
  3. SSD disk a velké opotřebení po měsíci...
    Od roamn v sekci Storage (úložná zařízení)
    Reakcí: 27
    Poslední příspěvek: 02-09-2013, 20:59
  4. Opotřebení HDD?
    Od Gouranga v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 03-02-2009, 20:46