reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lokalní úložiště vs NAS

DJH (4)|8.9.2014 11:38
Přes 2 roky mám k PC přes USB připojen WD My Book II (WD20000H2Q), jenže jsme se nějak rozšoupli s natáčením dětiček na video a 1TB (1+1TB disk v mirroru) začíná docházet...
Proto bych se zdejších zkušenějších rád zeptal co si myslí, by doporučili jak toto vyřešit...

Možnosti, které vidím já:
1) koupit a vyměnit disky v současném WD My Book II. V manuálu píší podporu až 6TB, předpokládám, že opět ve stripu, což nechci, kvůli bezpečnosti používám mirror, takže tedy 3TB => povýšení místa na trojnásobek, což by mělo snad zas pár let vydržet.
Problém: nenašel jsem jaké disky koupit a tedy kolik by toto řešení stálo. Strejda G napověděl pouze podporu "až 6TB", ale nikde jsem nenašel, které konkrétní disky. 3TB disky stojí cca 3100,- (tedy 6200,-).

2) prodat WD My Book II (pokud to tedy půjde) a koupit už rovnout NAS. 3TB disky stojí cca 3100,- (tedy 6200,-) a 4TB disky cca 4000,- (tedy 8000,-) - jen disky.
Problém: který NAS vybrat. :confused: Kolega v práci mi poradil, že nejlepší je Synology, jenže to je dalších 5000,-, čímž bych se dostal někam na 11 tisíc pro 3TB nebo 13 tisíc pro 4TB. Zas prodejem by se tato částka dala trošku snížit, i když nepředpokládám, že nějak závratně.
Když už bych bral NAS, tak bych rád do něj zálohoval nejen soubory z PC, ale i laptopu, popřípadě ze dvou mobilů (Android) a přehrával z něj filmy do SmartTV (Samsung) (abych už nemusel běhat s Flashkou od PC k TV).

Předem děkuji za rady. ;)
DrZelenka (2491)|9.9.2014 16:52
Otázkou je co od toho očekáváš. Výhoda NASu je větší množství funkcí - streamování, sdílení, nahrávání, cloudové úložistě, kvalitnější sledování stavu disků, vyšší výkon, ...).

Pokud tyto funkce využiješ, tak je rozhodně lepší NAS. Pokud chceš jen datové úložiště k 1 PC, tak je NAS zbytečný.
DJH (4)|10.9.2014 10:58
V současné době mám WDčko připojeno (vypnuté) jen k PC, jednou za 2-3týdny zapnu, udělám zálohu a zas vypnu.
Tzn. mobily a laptop musím prvně zálohovat do PC a pak z něj na WD.

Proto, když bych šel do NASu, tak bych rád aby tohle dělal sám... tedy záloha PC a laptopu (určité adresáře z disků) a obou mobilů (tzn. budu muset najít app, která na NAS dokáže nakopírovat zálohy z mobilů - dělám zálohu sms/kontaktu/call logu 1x denně). Teď používám "SMS Backup & Restore" a "Call Logs Backup & Restore" a ty to myslím umí, ale nejsem si jist, bo to ted nepoužívám... něco o zálohování do iNetu jsem tam viděl.

Taky poté co jsem tchýni vymazal "omylem" půl disku, bych rád zálohoval vzdáleně PC z jiného města po iNetu :D

Jako "bonus" pak už jen, že bych z NASu dokázal přehrávat filmy přímo na TV, takže bych se též zbavil kopírovaní na flashku (či přenosný HDD) a připojování do USB v TV. Mám klasicky avi/mp4 + titulky v srt (pojmenované stejně jako film).

Dokáže tohle NAS? Který?
Děkuji.
Schmako (74)|10.9.2014 14:31
Za sebe můžu doporučit NAS. Nezapomeň ještě připočíst 1k za pořádný router (1Gb switch nutností). Není nic otravnějšího, než kvůli filmu nebo synchronizaci dat (čti stahování) mít zaplý celý PC s nemalou spotřebou.
Osobně mám http://www.czc.cz/synology-ds213j-disc-station/128498/produkt - synology DS 213j a myslím, že je to investice, která se v budoucnu určitě vyplatí.
K použitelnosti: do NASky se dostanu v podstatě odkudkoliv - PC, 2xNTB, 1xTablet, až bude tak smartfone, v tvém případě TV a když si u poskytovatele zařídíš statickou IP tak můžeš všechno odkudkoliv z internetu.
DSM - Operační systém v NASce od Synology - má i pěkné programy, např., Download Station, do kterého jen nastrkáš adresy a jdeš od válu.
V idle si server bere asi 2W (těžko říct přesně, mám jen zásuvkový měřák) a při běhu se dvěma HDD 10-14W.
Snad jsem ti pomohl s výběrem ;)
vivid.sk (132)|10.9.2014 18:24
[QUOTE=DJH;562304]... z NASu dokázal přehrávat filmy přímo na TV ... Dokáže tohle NAS? Který?[/QUOTE]
Skor sa spytaj inak. Dokaze ti to korentne cez DLNA/Sambu prehrat TV? Odpoved je skor negativna. Problemy s DLNA su klasicky zname (a zavisle na tom, aku mas TV) a CIFS/SMB podporuju akurat najnovsie panasonicy (rv 2014). Inak Synology mozno len odporucit.
DJH (4)|11.9.2014 10:59
Schmako: AT mám TP-LINK TL-WR1043ND (ten původní bílej s 3ma anténama). Tady je na stěně ještě se starým Thomson UPC modemem http://s21.czc.cz/cb72cc4lsej24b1ah9hi215ga2_3/obrazek - ten by 1GB měl bejt.
Statickou IP od UPC zaplacenou nemám, ale co jsem to občas kontroloval, tak mám už několik stejnou.
No "Download Station" je to poslední co mě zajímá, bo nestahuju, mám plno starých věcí na které se chci podívat a furt nemám čas :(
Pro mě jsou duležitý zálohovací a sync funkce + přehrávání s něj.

vivid.sk: Samsung UE40C6 by to prý měli umět, no tak se uvidí... tož že bych pak natáhl 5m USB kabel z NASu do TV? :notsure
vivid.sk (132)|11.9.2014 13:35
[QUOTE=DJH;562354]Samsung UE40C6 by to prý měli umět[/QUOTE]
Tu nejde o to,. ze to umi ale ako to umi. (titulky, pretacanie, vyber stop, atd ... nieje to take iste, ako pripojeny HDD)
Viac najdes na spriatelenom fore tvfreak.cz/forum, nebudem to tu otvarat nanovo. Naviac samsungy nepodporuju DVD format nativne, takze len cez prehravanie vob-ov (= nepouzitelne).