reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zníženie hluku - kúpa regulácie a/alebo lepších ventilátorov

Matthew_tv (13)|18.9.2014 15:50
Zdravím. Zhruba dva roky dozadu som si vyskladal zostavu hernú zostavu, ktorú som osadil ventilátormi: 2x Arctic Cooling F12 vpredu, 2x AC F12TC hore, 1x AC F12 dole a 1x AC F12 zozadu (mal som ešte dva na boku, z dôvodu montáže Gelidu Tranquillo a Gigabyte GTX 660 som ich ale musel dať dole). Zo začiatku mi ich hluk na maximálnych otáčkach ani nevadil, potom som si všetky pichol len na 5V a bol som spokojný, neskôr som ich ale znovu pichol na 12V. Teraz, po čase, keď už bývam s priateľkou a PC mám v obývačke, mi vadí hluk, ktorý ventilátory vytvárajú. Preto plánujem kúpiť buď reguláciu otáčok, alebo si nechám poradiť a hodím tam iné ventilátory.
Chcel som niečo lacné, preto som premýšľal nad SilverStone AP122 Air Penetrator alebo AIREN Red Wings 120. Oba vyzerajú parametrovo veľmi dobre, Airen ma láka viac, ten Silverstone má zas ale viac lopatiek, tak možno to bude pre chladenie lepšie.

Radíte mi len dokúpiť reguláciu, alebo si mám radšej zameniť tie vetráky?
r34ktor (7477)|18.9.2014 16:31
Laciné a dobré jsou kousky od SilentiumPC.
vivid.sk (132)|18.9.2014 20:52
Skor si zisti, ci je naozaj nutne tolko vetrakov. Neplati totiz, ze viac ventilatorov = automaticky lepsie chladenie. Potrebujes optimalne vhanat a vyhanat vzduch (idealne na dvoch miestach skrine).

Sprav si teplotne testy, nasledne vyreguluj/odpoj vetraky a sam uvidis, ktore riesenie bude pre teba optimalne (z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze niekedy odpojenie nespravne umiestneneho/pouziteho ventilatora sposobi pokles teploty komponentov). Takisto si uvedom, ze GPU "nekuri", pokial nehras a PC sluzi na beznu inu cinnost. Vtedy nieje dovod, aby tieto vetraky bezali na plne gule, uplne postacia minimalne otacky +10-20% aby si PC uchladil.

Riesi sa to (v zavislosti od vyrobcu dosky) bud automatickou regulaciou podla teploty (SW resp BIOS), pripadne ak ju nemas, kup si regulator/prepinac napatia a zapoj na vetraky.
Matthew_tv (13)|18.9.2014 21:58
Nuž, myslím, že vzduch je vháňaný a vyháňaný optimálne. Dva predné vetráky vháňajú spolu so spodným vzduch, ktorý vychádza vrchom a zadkom. A áno, viem, že GPU nekúri celý čas, práve preto premýšľam nad reguláciou, že by som si tie vetráky v prípade potreby vypínal/znižoval otáčky na minimum, no zároveň chcem, aby neboli hlučné, až ich budem musieť vyhnať otáčkami vyššie.

Čo sa týka ovládania vetrákov softvérovo, to by nebolo veľmi možné, pretože ja mám 5 vetrákov na jednom FAN konektore. Doska nemá také množstvo FAN konektorov, aby som tam mohol zapojiť všetky vetráky po jednom.
vivid.sk (132)|18.9.2014 22:44
[QUOTE=Matthew_tv;562732]myslím, že vzduch je vháňaný a vyháňaný optimálne[/QUOTE]
A to pises, lebo si robil porovnavacie testy, alebo to pises, lebo si to myslis? Ja si prave myslim, ze dolezitejsie su ventilatory vytahujuce vzduch, ako tie, ktore vzduch vhanaju.
Ak mas jeden slusny pasiv na CPU, vies aj herny PC bez zataze uchladit viacmenej nehlucne (a s normalnymi prevadzkovymi teplotami, ziaden extrem) a nepotrebujes na to 5 ventilatorov.

Dalsia otazka je, preco mas vsetkych 5 vetrakov na jednom FAN konektore (cim sa ochudobnujes o kontrolu otacok, ktore su pri pociatocnom zahorovani a nastavovani systemu dolezite, koli krajnym hodnotam, ale ak su vsetky vetraky rovnake, je to jednoduchsie). A nakoniec, ktora doska nema aspon tri FAN konektory?

update: sprav si teplotne (+ zatazove) testy, sam uvidis, co si mozes dovolit ohladom otacok. Bez toho sa nepohnes, ak to chces spravit poctivo.
Matthew_tv (13)|18.9.2014 23:51
Je tam "myslím", tak si to teda len myslím :)
Na CPU mám Gelid Tranquillo, ten toho uchladí dosť, otestoval som si ho. Chcem však mať nízku teplotu celej skrine, nechcem teplotne zaťažovať disk ani dosku (chipset má len pasiv). S grafikou neurobím nič, tá dosahovala riadne vysoké teploty, keď som skúšal, čo uchladí ten chladič od Gigabyte-u.
Tak mi trošku uľahči prácu a povedz, ako by som tie vetráky mal poriešiť, nech sa s tým teplotným testom nehrám pol dňa.
FAN konektory sú tam mimo CPU FAN len tri naviac, vetrákov mám 6. Regulátor otáčok som chcel preto, aby som si tie vetráky hodil na potenciometre :)
johny__g (6387)|19.9.2014 09:13
Cokoli co musíš ovládat ručně, je na dvě věci. Takže potenciometry ne. Nechápu co řešíš, dej si větráky zpět na 5 V a sleduj teplotu. Pokud je OK, nech to tak. Tím snad nemusíš trávit půl dne. Sám píšeš že jsi to tak měl a počítač asi fungoval, ne? Tak proč to tak nemít stále.
Navíc jsi nám pořád neprozradil jaké teploty máš, bohužel "řádně vysoká teplota" mi nic neříká. Takže napiš jaké máš teploty při větrácích naplno, pak na 5 V, dej sem fotku skříně a pak se můžem bavit dál.
vivid.sk (132)|19.9.2014 22:26
[QUOTE=Matthew_tv;562739] ...nech sa s tým teplotným testom nehrám pol dňa.[/QUOTE]
Nie je to nic na 5 minut, seriozne poriesit masinu, aby bola ticha a aj v teplotnej pohode, trva niekolko dni. V prispevku vyssie uz mas napisane vsetko, naviac nepises nic o komponentoch (MB, GPU, CPU, disky), nepozname foto skrine, hodnoty teplot ....

Takze zober HWInfo, daj si zobrazovat hodnoty do grafu a sprav si statistiky pri beznom pouzivani / pri hrach / a stress test (Prime95), potom uprav otacky ventilatorov a znovu.
Matthew_tv (13)|22.9.2014 15:17
Foto skrinky:
https://www.dropbox.com/s/q32jlp5ggrmvdbs/2014-09-22%2014.12.20.jpg?dl=0

Zostava:
MB: Gigabyte Z68AP-D3
CPU: i5-2500 + Gelid Tranquillo
RAM: 2x4GB Corsair Vengeance
HDD: 1x2TB Seagate
GPU: Gigabyte nVidia Geforce GTX 660 2GB
PSU: Fortron HEXA 500
Case: Bitfenix Merc Alpha

Procesor v kľude 30-40°C (bez ohľadu na počet zapnutých vetrákov), GPU v kľude do 30°C.

Pri vypnutých vetrákoch (zapnutý len zadný - na odfuk teplého vzduchu z veže Gelidu) počas záťažového testu CPU 75°C, grafika sa na viac ako 64°C nedostala (kedysi som dosahoval aj 72°C na grafike, pre konkrétne teploty som však v OC Guru zvýšil otáčky).

Pri zapnutých všetkých vetrákoch na 12V som znížil teplotu CPU o 3°C, teplotu GPU o 5°C.

Oba testy boli v "Teste stability systému" softvéru AIDA64 (Stress CPU, FPU, cache, GPU).

Veľa som teda nezískal...dlho som však nemenil pastu pod základňou Gelidu a počítač nebol už asi polroka odprašený.
Zmenilo sa však prostredie, v ktorom sa PC nachádza. Predtým sa nachádzal v izbe na koberci, teraz je na plávajúcej podlahe.
johny__g (6387)|22.9.2014 15:42
Teplota GPU je v pořádku, u CPU je to dost. Ale nejdřív bych zkusil to vyčištění od prachu a novou pastu. Zkoušel jsi sahat na pasiv CPU při tom zátěžovém testu? Při 75°C by měl být tak horký, že na něm neudržíš prst. Když je jen teplý, tak je problém v přenosu tepla na chladič.
Matthew_tv (13)|22.9.2014 16:24
Mám ho síce na 4x 3,8GHz, no tiež si myslím, že je to pre neho dosť vysoká teplota. Keď som ho mal na 4.2GHz, dosahoval tak 80°C.
Pasiv bol príjemne teplý, myslím, že viac ako 30°C ani nemal. Chladič GPU mal pri 45°C vyššiu teplotu rebier ako Gelid pri 65°C.
Ide sa pastovať a prefúkať prach.

//No, tak PC prefúkaný, ventilátory som poprehadzoval a prepojil inak.
https://www.dropbox.com/s/qyxa7zsjykhvxv1/case.gif?dl=0

Spodný ventilátor som pichol na 12V a zapojil som termistor do chladiča grafiky, to isté so spodným predným ventilátorom, nech idú na vyššie otáčky len keď budem mastiť nejakú náročnejšiu hru. Vrchné som hodil na 5V, nech idú pomaličky, potichučky, no nech čo-to odsávajú. Predný vrchný som tiež hodil len na 5V, ten ofukuje disk. Zadný som nechal na 12V, pretože ho mám na antivibračných skrutkách a je dokonca aj pri maximálnych otáčkach nepočuteľný (Arctic Cooling, avšak iný rad ako tie zvyšné).

Dosiahol som podstatné zníženie teploty, na GPU asi len dva stupne (zrejme odstránením prachu), pri CPU som sa ale nad 63°C nedostal. Pasív je o trochu teplejší, ako bol predtým, ale aby bol nejaký extra horúci, to nemôžem povedať.

Každopádne, PC som stíšil, chladí lepšie.