reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazení Chipset

mfc_dracek (11)|21.9.2014 03:13
Předem všechny zdravím.
Otázek bude víc:-) .Potřeboval bych radu, kterou nikde nemohu dohledat. Mám sedm let starou základní desku M2N Sli Deluxe s chipsetem nForce 570. Nedávno jsem měl nějaké potíže s plynulostí chodu systému. Tak trošku to sem tam drhlo. Postupoval jsem systematicky k nalezení problému. Nakonec jsem doinstaloval driver od nVidia a zjistil jsem, že teplota základní desky měřená v PC Probe a ostatních programech, neni tak úplně pravdivá. Z příjemných 32 stupňů se mi ukázalo 77 stupňů. Z toho usuzuji, že zádrhely byly způsobené teplotou desky. Vyrobil jsem si přídavný chladič na ten původní pro chipset. Teplota 57 stupňů a vypadá to, že to už jede jak má. Přesto chci srazit teplotu pod 35 stupňů. Objednán je chladič od Termallight.
Otázky:
-Zajímá mne jestli je možné odpaření původní kapaliny po sedmi letech z chladiče.
-Chladící žebrování na konci trubice má pod sebou podložku, která leží na dalších mini součástkách. Je to izolace tepla aby zde chladič mohl ležet na desce, nebo teplovodivá podložka pro součástky pod ní?
-Chipset má v blízkosti okolo sebe další mini součástky, a to celé je i s čipsetem pod "pokličkou" s nápisem ASUS a vede od toho teplovodivá trubice. Na čipu byla teplovodivá pasta. Na minisoučástkách pod stejným krytem už jen cosi nalepeného k uzavření před prachem, k lepšímu odvodu tepla, k odizolování tepla? Netušim.
Ideální by bylo narazit tu servismana se stejnou deskou. Njn, nebijte mne:-) .
mfc_dracek (11)|22.9.2014 22:26
Nejspíš jsem si odpověděl sám. Podložka je teplovodivá a chladí se přes ní mosfety, tzn. další chladič navíc + teplovodivou podložku.
DrZelenka (2491)|23.9.2014 05:59
57°C pro chipset je dobrá teplota a nemá smysl se namáhat s jejím snižováním :)
mfc_dracek (11)|23.9.2014 23:30
Chladič už je objednán, tak počkám. Třeba si potom i procesor dá říct a nechá se víc vytočit. Každopádně věřím v lepší chod a stabilitu systému.
mfc_dracek (11)|7.10.2014 05:00
Thermalright HR05 pro čipset a HR09 pro mosfety. Po osazení pasivu poklesla teplota o cca 13 stupňů. CPU šel vytočit o dalších 400MHz.
mfc_dracek (11)|7.10.2014 15:40
Tak už vím, že s aktivním chladičem má chipset 38 stupňů. Není to sice pod 35, ale dá se to přežít. :-)