reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pravděpodobně slabý zdroj..

Godness (23)|27.9.2014 16:45
Zdravím,

Asi před měsícem, mi PC u jedné hry zamrzlo.. A musel jsem restart PC, už po restartu mi v biosu blbly pixely, proto jsem grafickou kartu reklamoval, reklamace proběhla úspěšně.. Grafickou kartu mi vyměnili za nový kus, teď když GK vložím do PC, tak asi po třech minutách PC zamrzne a na monitoru šedé vertikální pruhy, musel jsem tvrdý reset PC. Na internetu jsem našel, že daná grafická karta vyžaduje 500W, znovu hru zkoušet nebudu, aby mi náhodou něco neodešlo ;) Mimochodem při hře, na monitoru skáčou horizontální pruhy, nejdou moc vidět, ale všimnu si toho ihned.. Pokud hru nezapnu a jsem pouze na netu, vše jede v pořádku (zatím cca 20 minut a žádný problém).. Teplota v klidu 30°C.. Před reklamací, jsem hrál asi 2 týdny se stejnou GK i stejným zdrojem a hry jeli v pořádku, ale u her byli výše zmiňované horizontální pruhy..

S Nvidií 8800 GTS mi to dělá také, obě grafické karty vyžadují 6-pin..
U staré ATI 1650x, která nevyžaduje žádný 6-pin..( U ní mi PC jede v pořádku i u her )

Všem děkuji moc za rady

Sestava:
CPU - Intel Core 2 Quad Q8300
RAM - 2GB DDR3 1600MHz (jedna paměť RAM odešla tudíž budu muset dokoupit zpět na 4GB), s 2GB je vytížení u dané hry cca 95%..
GPU - MSI R7850 HD 1GB OC
Zdroj - Corsair VX450W
HDD - 1x 320GB Samsung, 1x 750GB WD
62kokos (156)|28.9.2014 15:36
Ten tvůj zdroj utáhne 2 tyto karty zároveň. Karta má TPD 130W, což je asi 11 ampér z 12 voltové větve. Prvně to chce udělat testy-pamětí-HDD-čistá instalace systému-FurMark, nebo odtestovat grafiku v jiném Pc.
Georginek (2957)|28.9.2014 17:26
Presne tak, zdroj to utahne hrave. V pripade vadneho zdroje to dela vetsinou pouze ve 3D, tedy pri hrach a v zatezi graficke karty. Ve 2d chybne pixely v BIOSU a pruhy znaci vadnou grafickou kartu, pripadne desku.
Godness (23)|28.9.2014 17:51
Zkoušel jsem jednu méně náročnou hru, celou dobu v pohodě až na takové černé bliknutí cca co 10 minut, trvalo cca 0,2 sekundy.. Ale v ten moment jak došlo na pasáže, kde je to graficky náročnější v ten moment spadl obraz a zase vertikální pruhy přes celý monitor a nešlo udělat nic jen reset PC.. Jak kdyby chtěla grafická karta zabrat, ale zdroj jí nemohl dodat potřebné napětí.. V úterý jdu zkusit grafickou kartu ke kolegovi, jestli tam pojede hra bez pruhů a nespadne i ve větších pasážích alespoň 30 minut.. Tak bych to tipoval na zdroj.. "Pacičky" u 6-pinu PCI-E vypadají v pořádku.. Opravdu bych to nedával za vinu dané GK, je úplně nová.. Navíc to padá jen u karet, které potřebují víc energie.. S x1650 Pro vydrží i několik hodin, s 7850 hru zapnu a už po 30-ti sekundách spadne obraz..

---------- Doplněno v 17:51 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:49 ----------

Myslel jsem si, že to může být pamětí RAM, ale to by dělalo u všech grafických karet né?
Georginek (2957)|28.9.2014 18:37
Hmm, v pripade, ze chybuje RAM/radic/chipset se system bud uplne zasekne a to ve vetsine pripadu, hodi to BSOD, a zvuk zustane delat smycku...... Hodi Ti to BSOD? Co uploadovat minidump?

To, ze je karta nova, na veci nic nemeni - muze byt klidne vadna.

U RAMky je situace takova, ze i kdyz je vadna a system ten vadny kus nepouziva, muze to bezet hodiny bez problemu - ale vadna RAM nikdy nedela chyby v obraze, pruhy, vypadky obrazu, pixely atd........... Zkus kartu jinde, zkus vymenit zdroj....

Jinak spotreba 7850 je v iddlu cca 120W a v zatezi nejde prez 240W, tedy tvuj PC rozhodne nepujde prez 330W...... coz pro VX450 neni problem. Muze byt vadny, jak je zdroj stary? Muzes ho rozebrat a podivat se na kondenzatory, jestli nejsou nafoukle....
robky (3195)|28.9.2014 19:29
IMHO to bude zdrojom, ak by bol problém v doske/RAM/slote, tal to mrzne aj so slabšou grafikou ....
Godness (23)|28.9.2014 20:06
Zkusil jsem PC projet Memtestem na RAM a vyhodilo mi to cca 6 takových errorů... Zdroj můžu rozebrat a na kondenzátory se podívat, ale asi až zítra, dneska už to nestihnu ;)

---------- Doplněno v 20:06 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:05 ----------

Já mám tento zdroj cca rok.. Ale kupoval jsem ho přes aukro.. Takže může být starý dost dlouho..
memtest error 1.jpg
robky (3195)|28.9.2014 21:05
Každopádne je lepšie testovať RAM mimo operačného systému, napr. na HirensBootCD je memtest (prípadne aj Goldmemory) ... Vadná ram sa väčšinou prejavuje ako BSOD, kdežto nedostatočný/nestabilný zdroj/vadná grafika zamrznutiami/reštartmi ako u teba ...
Godness (23)|29.9.2014 08:24
Takže zdroj jsem rozebral a nafotil.. Kondenzátory vypadají v pořádku, je pravda, že jsem se zděsil toho prachu všude, a proto jsem to vyčistil co to šlo.. Je možné, že to bylo velkým množstvím prachu?
P_20140929_075830[1].jpg P_20140929_075846[1].jpg P_20140929_080337[1].jpg
Godness (23)|29.9.2014 10:53
Tak nakonec jsem zkusil hru i po vyčištění zdroje a žádná změna :( Třeba to bude stářím, GK vyzkouším zítra u kolegy v PC, jestli pojede v pohodě, je to zdroj, jestli bude blbnout i u něj, je to kartou ;)
Georginek (2957)|29.9.2014 15:36
Ono to muze byt i neco jineho ve zdroji, co okem nepoznas. Vyzkousej gk v jinym pocitaci a uvidis. Na RAM si stahni Goldmemory, nebo Memtest86+, vypal jako bootovaci CD, nastav v BIOSu primarni bootovani z CD a program se spusti. Nech bezet alespon 4 hodky ( pokud to driv nehodi chybu )
Godness (23)|29.9.2014 17:17
Ok, určitě zkusím, GK zkusím zítra, už to mám domluvené.. Test na ty RAMky zkusit můžu, ale už jsem to zkoušel normálně přes Memtest a hodilo mi to mnoho chyb, takže i tam bude chyba.. (Budu kupovat určitě nové)..
Georginek (2957)|30.9.2014 00:08
Kokotina. Memtest ve Windows nepouzivat, neni spolehlivy a navic netestuje oblast pameti, na ktere je zrovna "nahran" system. Otestuj, jak jsem psal predtim. Krom toho pamet byt vadna nemusi, ale muze to klidne delat i spatne nastaveni pameti. Zkontroluj nastaveni dle CPUz a porovnej s SPD pameti, at mas spravne nastavenou frekvenci, casovani a voltaz modulu. Dale to muze delat nataktovany procesor..........
john (877)|30.9.2014 11:13
[QUOTE=Georginek;563139] Memtest ve Windows nepouzivat, neni spolehlivy a navic netestuje oblast pameti, na ktere je zrovna "nahran" system.[/QUOTE]
to sice jo, ale pokud tento "test" najde chyby, tak Memtest nebo Goldmemory dopadnou mnohem hure....
takze jak pises, zkontrolovat nastaveni, pripadne zvysit napeti nebo latence RAM / i tak bych je nejdrive vyhodil ze slotu a vycistil kontakty, pro jistotu.. /
Godness (23)|30.9.2014 12:09
Procesor taktovaný není.. To s těma RAMkama zkusím, jen nevím co to je SDP.. Odpoledne jdu zkusit tu grafiku jestli to není tím.. Pokud ne, tak zbývají ty RAMky nebo zdroj, na druhou stranu by to dělalo u všech grafických karet, kdyby to bylo RAM..
Georginek (2957)|30.9.2014 19:25
Mno, co takhle zkusit Google? Jinak SPD ( spatne jsem to napsal, zrovna jse mel 2 ‰ ).... Je to nalepene na stitku RAM, tedy pro pr. 1066Mhz 5-5-5-15 CL5 2,1V, tedy casovani nebo CAS Latency, frekvence pameti a napeti pameti. Je treba to mit nastavene spravne, v pripade nechybujicich RAM a pri spatnem nastaveni - coz se nekdy stava, proste pamet chybuje. U novych desek v pripade automatiky a SPD nastavuje nastaveni RAM BIOS automaticky prave dle SPD chipu.
Godness (23)|30.9.2014 21:06
Deska je starší, ale předpokládám, že se to taky nastavuje v biosu..
kevin00 (10238)|1.10.2014 02:02
Co znamená SPD ani moc nepotřebuješ zjišťovat. Stačí, když vložíš do příspěvku screen z CPU-Z ze záložky Memory a připíšeš přesné označení a výrobce tvých modulů RAM. Poté Ti bude téměř kdokoli zde na fóru schopen říci zda-li je časování modulů správně nastaveno. Jediné, co budeš muset manuálně v BIOSu zkontrolovat je velikost napájecího napětí.
BTW Testování operační paměti z operačního systému je neefektivní a nesmyslné.
Jak jsem pročítal thread, tak souhlasím s uživatelem robky a detekci chyby bych hledal jinde, než-li v modulech RAM.
Godness (23)|1.10.2014 07:49
RAM jsou Zeppelin 2G/1333/1288 UL (pod tím jsou ještě nějaké dvě dlouho řady číslic)
0109 001A15 ZPZB000657


A tady je výsledek z CPU-Z
RAM.png RAM2.png
Salamander (6177)|1.10.2014 11:26
Zeppelin jsou snad nejporuchovejsi pameti, vubec bych se nedivil kdyby byl problem tam.
Georginek (2957)|1.10.2014 16:49
[QUOTE=kevin00;563177]
Jak jsem pročítal thread, tak souhlasím s uživatelem robky a detekci chyby bych hledal jinde, než-li v modulech RAM.[/QUOTE]

To je sice krasny, ale graficka karta ci a zdroj nemuzou za to, ze memtest hazi chyby. Ja osobne jsem se s tim setkal jen 1x, tedy s tim, ze zdroj mohl za chybovani pametoveho subsystemu jako celku.
robky (3195)|1.10.2014 18:11
[QUOTE=Godness;563067]

S Nvidií 8800 GTS mi to dělá také, obě grafické karty vyžadují 6-pin..
U staré ATI 1650x, která nevyžaduje žádný 6-pin..( U ní mi PC jede v pořádku i u her )
[/QUOTE]

[QUOTE=Georginek;563199]To je sice krasny, ale graficka karta ci a zdroj nemuzou za to, ze memtest hazi chyby. Ja osobne jsem se s tim setkal jen 1x, tedy s tim, ze zdroj mohl za chybovani pametoveho subsystemu jako celku.[/QUOTE]

Nestabilné napájanie môže byť príčinou chýb RAM .... pri použití slabšej grafiky k problémom s pc nedochádza. Pri použití žravejšej grafiky - vyššej záťaži zdroja - môže byť stabilita napätia ta-tam :notsure
Godness (23)|1.10.2014 19:28
Co tedy s tím? Koupit nové RAM, či zdroj? Je možné, že zdroj už má nějaký ten rok za sebou a potřebuje vystřídat..

---------- Doplněno v 19:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:26 ----------

Navíc, při tom když mi to spadlo, spadl jen obraz.. Vertikální pruhy od vrchu dolů, ale zvuky jsem pořád slyšel.. (Kolega na mě mluvil přes skype, slyšel on mě, i já jeho)
robky (3195)|1.10.2014 21:31
Vytvor si bootovací disk (CD, flash) napríklad s HirensBootCD (bude sa ti hodiť aj pri neskorších problémoch s pc) ....

Nabootuj s terajšou grafikou a spusť Memtest. Ak bude čo i len jedna chyba urob to isté, ale s osadenou slabšou grafikou (spomínal si nejakú ATI 1650).
Ak bude aj so slabšou grafikou memtest vykazovať chyby, je riešenie jasné - nové RAM. Ak však prebehne (viac ako 4-6 hodín) bez chyby, zrejme bude problémom zdroj ...

Bez testovania teda nezistíš nič, ak ovšem nemáš na skúšku iný zdroj ...
Godness (23)|1.10.2014 22:31
Ok super, díky ;) Určitě zkusím.. Dneska přes noc to všechno udělám a uvidíme.. :)
Godness (23)|2.10.2014 07:25
Takže, přes noc jsem nechat Memtest jet s tou 7850.. Jelo to cca 8 hodin a napsalo to "Pass complete, no errors." Takže RAMky jsou asi v pořádku, mám to vyzkoušet i s tou ATI 1650?
john (877)|2.10.2014 13:34
[QUOTE=Godness;563220]Takže RAMky jsou asi v pořádku, mám to vyzkoušet i s tou ATI 1650? [/QUOTE]
podle me neni duvod...
BTW: procistil jsi pre testem sloty RAM
urcite bych zkusil vycisteni kontaktu GK, resp. kompletni procisteni vsech kontaktu, mozna i kompletni rozborka/zborka HW by nebyla od veci....
Godness (23)|2.10.2014 13:56
Potřebuji na to něco speciálního? Nebo stačí jen např. štětec a pořádně vyčistit od prachu? :)
Godness (23)|2.10.2014 14:53
Mimochodem, nedávno jsem měl PC v servisu, takže přepastování a čistění od prachu PC bylo důkladné.. Přece jen to bude asi ten zdroj :)
john (877)|2.10.2014 15:02
stetec, vysavac, lih/isopropyl, stlaceny vzduch...
vyhodit karty ze slotu, kontakty karet protahnout svedskou uterkou navlhcenou v lihu a znovu zacvaknout do vycisteneho slotu, vyhodit a znovu nacvaknout hlavni 20/24pin napajeci kabel do ZD
BTW: chovani napeti jsi sledoval napr. pres HWInfo, zda nak moc nekolisa?

[QUOTE=Godness;563238]Mimochodem, nedávno jsem měl PC v servisu, takže přepastování a čistění od prachu PC bylo důkladné..[/QUOTE]
jen aby, nedela to cirou nahodou od teto doby?
Godness (23)|2.10.2014 15:19
[QUOTE=john;563239]jen aby, nedela to cirou nahodou od teto doby?[/QUOTE]

Nené, kvůli tomu jsem to tam v podstatě dal.. A jen za vyčištění a přepastování jsem jim tam nechal necelých 800,- s tím, že jsem to přinesl domů a nešlo to i tak.. Po tom co jsem jim tam zavolal a řekl, že to je to samé, tak mi řekli, že se jim nikdy nestalo, aby si to u nich jelo v pořádku a když si to zákazník přinese domů tak to nefunguje ;) Napětí jsem nesledoval, můžu zkusit.. Všechno co jste napsal, vyzkouším.. Snad to pomůže..
john (877)|3.10.2014 01:15
neblbne ti nakonec zasuvka 220V~ ?
Godness (23)|3.10.2014 08:56
To né, ještě v jiném servisu předtím, jsem ty pruhy řešil a dělalo to i u nich :)
Godness (23)|8.10.2014 13:04
Zdravím, nevím zda-li ještě někdo sleduje tento příspěvek, ale mám nový objev.. V alze jsem si koupil Seasonic SS-500ET-T3 (1299,-).. Zjistil jsem, že zdrojem to není, dělá to úplně to samé.. Takže výpis -> Paměť RAM je v pořádku, zdroj je v pořádku, s CPU by to dělalo u všech GK, HDD taktéž, základní deska taktéž, takže to bude zase grafickou kartu i když mi ji vyměnili za úplně novou (pročetl jsem mnoho diskuzních webu ohledně této GK a dočetl jsem se, že chyba od výroby je až u 20% kusů !), vzhledem k tomu, že tuto grafickou kartu reklamuji už potřetí ze stejného důvodu, požaduji vrácení peněz a už nikdy nic od MSI :)