reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HyperX OC Take Over (challenge) 2014

flanker (1579)|29.9.2014 12:46
I letos se konala online soutěž v orverclockingu, záštitu převzal tak jako loni hlavní sponzor - HyperX. Výrobce pamětí, SSD disků a jiných pamětových zařízení i herních příslušenství. První tři lidi z každých regionů se potom dostanou na živou soutěž do Las Vegas v rámci CES 2015. Inu, loni mě tato myšlenka lákala, letos jsem to chtěl zkusit. Bohužel jsem se o soutěži dozvěděl na poslední chvíli, domníval jsem se, že začína v průběhu října a ona vlastně již minulou neděli skončila (posl. záříový víkend). Podmínkou bylo použít paměti Kingston či HyperX (HyperX je již enthusiast podbrand Kingstonu, kdysi tomu tak nebylo). V základních deskách to byl čipset Z87/Z97/B85 pro Intel LGA1150, procesory Haswell/Haswell refresh vyjma ES verzí (ty jdou obvykle snadněji taktovat a i jinak se chovají pod dusíkem).

Soutěžilo se v testech MaxxMem, Superpi 32M a Intel XTU bench.

První test je ideální na čtyři vlákna, ale zároveň těží s dobrého časování pamětí a tzv oboustraně osazených paměťových modulů.

Superpi 32M je oblíbenou zálěžitostí overlcokerů, i ten těží z vyladěnosti CPU frekvence, uncore a samotných pamětí. Nejlépe co nejvyšší takt při co nejtěsnějším časování. Zatěžje jedno jádro a samozřejmě samotné RAMky.

Intel XTU je testem, který dokáže i procesor zničit, proto většina overclokerů již tento test jezdí s dusíkem na rozumná napětí. Navíc se zjistilo, ačkoliv hodně zatěžuje všechna vlákna procesoru, tak postačí mít nižší CPU takt a znovu vyladit paměti a uncore. Udělá to vyšší skore než třeba +300 MHz taktu na CPU!

A nyní k mé práci. Musel jsem narychlo sehnat jinou desku než mám doma. Asus Maximus VI Formula není vůbec špatnou deskou, ale pro dusík a zcela maxima není ideální. Volba padla na Maximus VI Extreme. Naštěstí se mi ji podařilo sehnat. Dusík jsem také objednal. Zdroj jsem použil modulární Cooler Master V850 a paměti HyperX Predator 2666 MHz. Měl jsem v záloze ještě HyperX Fury, leč jedna z pamětí záhadně zemřela jen při osazení na svém základu...Takže už jen Predatory. To hodně ztížilo situaci, protože Predatory jsou porávě vhodné na vysoké frekvence, ale již ne na co nejefektivnější výpočty (pochopitelně běžnému uživateli je doporučuji, ale na dusík a Maxxmem se prostě tolik nehodí). Procesor je i7-4770K, ačkoliv se jedná o nadprůměrný kousek, nedělal jsem si iluze, že se vyrovná těm procesorům, které má doma špička Evropského overclockingu. Například 8Pack, který celou soutěž vyhrál a navíc 8Pack patří rozhodně mezi top světovou špičku. Další známá jména jsou z Itálie "Rsanino", "Giorgioprimo", dále jiní jako "Vivi" , "Pericca Barii" a nebo "StrategosSan". To byla jména, o kterých jsem tušil, že je nemohu překonat. Na druhou stranu, proč to nezkusit a neužít si trochu zábavy, to je to hlavní, co vidím v extrémním overclockingu. Ani operační systém jsem nemohl nijak připravit (či si připravit XPčka pro superpi a MaxxMem, kde se dá dostat asi +150 MHz na CPU)

Prvně přišla na řadu příprava desky. OSadíme procesor, přípravíme si načíní :)


Izolace desky pomocí umělecké gumy. Pak je ještě třeba přelepit paměťové sloty, keré nevyužiju a oblepil jsem i patici CPU


Sestava je téměř připravena, stačí osadit GPU a zapojit monitor. Všimněte si zdroje CM (je rozměrově i velmi kompaktní) a na něm položeného SSD disku. Pro ladění používám i dobrý nástroj od Asus - OC panel.



Můžu jít na to :-)


PO pár hodinách pak sestava vypadala už takto, krásná námraza, přesto jsme byl spokojen s bezproblematickou funkčností sestavy po celou dobu benchmarkování. To trvalo asi od 20h večer až do 4h do rána.


A nyní už k výsledkům. Jak jsem napsal jinde, nešlo očekávat zázraky. Chtělo by to i nějaké starší Kingston paměti s čipy Elpida Hypers, které jsou taktovatelné někde k 2200-2400 MHz s agresivním časováním. To by mohlo přidat cca + 2000 MB/s v prvním benchmarku MaxMem...

Zde jest výsledek MaxxMem:
nejefektivněji se zdála kombinace pamětí kolem 2400+ MHz s coi nejnižším časováním. Vysoké frekvence přes 3000 MHz a CL12-14 přineslo o něco horší výsledky.


Intel XTU benchmark:
Intel XTU, výsledek jsem si uložil jen obrázkem, datafile jsem zapomněl uložit, to mi způsobilo pokles o dvě příčky dolů...I zde by byly lepší paměti s těsnějším časováním (např 2200-2400 MHz na 8-8-8-21), tedy jiné osazené čipy.


Superpi32M
Tento benchmark se mi povedl z celé série asi nejvíce a znamenalo to 8. místo. Procesor byl nejspíš na svém maximu, coldbug na -122C a tak jsem se držel dlouhodoběji okolo -115C. Čistých 6 GHz, na 6.6 GHz CPU 8Packa to prostě nemá :lol:


Mimo soutěž jsem si pak zkusil ještě Superpi 1M a benchmarky Cinebench, zde naopak CPU exceloval...



Náročný Cinebench byl CPU schopen projet na vysokých 5845 MHz!



Pak už nebylo více dusíku, věřím, že možná 5900 MHZ v Cinebench by mohlo padnout. I přesto, že jsem se celkově umístil na nepostupové 13. příčce, byla to příjemná zkušenost a zábava a příští rok se rád znovu zúčastním, tentokrát snad s předstihem ohledně termínu :-). Poděkování potom patří společnostem:

Cooler Master za skvělý zdroj V850


Asus za rychlé zapůčení desky Asus Maximus VI Extreme


HyperX za obecnou podporu


Linde Gas za ochotu s distribucí dusíku :)