reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Muzu si dovolit dalsi disk do PC?

johny__g (6387)|30.9.2014 12:48
Ty odkazy mi nic neukáží, ale obecně disk má spotřebu pár W, to si snad dokážeš přečíst ve specifikacích.
roamn (295)|30.9.2014 13:36
Odkazy upraveny, ted už by se mely zobrazovat v poradku.

Ano cetl jsem že to tak zere 8 W jen, pripadne i 4,4 pri zatezi jeden z nich, jenze to je uvadena hodnota, a realna hodnota muze byt úplne jina, alespon tak soudim podle jinych uvadenych hodnot v IT.

Zajímají mě praktické zkušenosti, nevzpomínám si už jak moc předimenzovaný zdroj jsem při koupi PC volil a jednoduše nevím jestli by to utáhl. Těch 500 W u mého zdroje co jsem četl taky není reálných ale je to jen nějak podivně marketingově vypočítaná hodnota (reálné hodnoty u zdroju prý bývají nižší (až o dost nižší) než ty uváděné a s tímhle nemám žádné zkušenosti, proto se ptám tady :-).

Co si tedy myslí ostatní a jaké jsou vaše zkušenosti, myslíte že jeden disk navíc by mělo moje PC v pohodě utáhnout?
johny__g (6387)|30.9.2014 15:01
Bez problémů, ta spotřeba disků je celkem přesná a i zdroj těch 500 W opravdu dá. Pokud by to byl Eurocase, tam by se dalo pochybovat.
roamn (295)|30.9.2014 15:23
Super a neexistuje nejaky jednoduchy zpusob jak spotrebu pc komponentu (celeho pc) nejak zmerit? Zadny "watt metr" přístroj doma nemám, spíše jestli neexistuje nějaký program v pc který by to změřil, opravdu nemám ponětí, ale když jde měřit teplota, nešly by i Watty? nebo alespon ze by to nekde z firmwaru daneho kusu HW vytahlo vyrobcem udavanou hodnotu W?
DrZelenka (2491)|30.9.2014 15:40
[QUOTE=roamn;563162]Super a neexistuje nejaky jednoduchy zpusob jak spotrebu pc komponentu (celeho pc) nejak zmerit? Zadny "watt metr" přístroj doma nemám, spíše jestli neexistuje nějaký program v pc který by to změřil, opravdu nemám ponětí, ale když jde měřit teplota, nešly by i Watty? nebo alespon ze by to nekde z firmwaru daneho kusu HW vytahlo vyrobcem udavanou hodnotu W?[/QUOTE]

Některé zdroje to umí (mají příslušná čidla), ale wattmetr je několikrát levnější.
roamn (295)|30.9.2014 18:59
Ok, může mi to ještě někdo potvrdit? (Že nebude problem)

Jinak jeste dva dotazy:

1) Ten disk plánuju koupit na alfacomp.cz (asi), a odvézt si to domů PPL službou, osobní odběr nejde, moc daleko. Mám ale strach si pevný disk, tzn. asi docela pořád dost nachýlnou jednotku na fyzický pohyb poslat PPL, nemá náhodou někdo zkušenosti jestli disky alfacomp balí nějak více "šetrně" tak, aby ho PPL nezvládla poškodit??

2) Za cca 3 roky asi budu kupovat nový PC, chci se zeptat zdali není v plánu nějaká změna konektorů/standardů (bud disku nebo napájení) za cca 3 roky a jestli i tento disk (SATAIII/600) budu moci bez problémů zapojit?

EDIT:

A ještě jsem narazil v recenzi disku na heureka toto:


NIC. ZMETEK

VŠE: První odešel asi po roce a to nebyl skoro vůbec přepisován. Ten druhý věčně problémy ve W8. Data opakovaně zmiznou a nejsou vidět, takže je nespustíte, neustálé opravy programy typu Data Recovery. Disky s kapacitou nad 2TB jsou jedna velká tragédie !!! Velice složitě se dají spojit do jednoho oddílu bez ztráty a obnovy dat. Jak to vůbec někdo může něco takového vyrobit a nejhorší je že to není problém jen Seagate, ale údajně i WD.

Třikrát částečná nebo úplná ztráta všech dat, zkuste přeinstalovat Windows např. 8 8.1 a výsledek menší disky jsou v pohodě a 3TB disk nikde !!! Disk se běžně nenačte, ve správě disků se jeví jako poškozený, prázdný a přitom jsou na něm data, které však nevidíte a většinou už ani nikdy neuvidíte. Není vidět ve Windows, data na něm jsou, ale vy je nevidíte. Je fakt dobrý... když disk znovu převedete v Seagate Disc Wizard, do dynamického formátu GPT ve kterém už stejně předtím byl a data která jste na něm měli uložené tam sice jsou, ale ve Windows už je nikdy neuvidíte a tedy nespustíte. Takže znovu programy typu Data Recovery, to je práce u 3TB tak na 2 dny s nejistým výsledkem. Asi by to měli dostat k náhradě. Kdo nepotřebuje příliš velkou kapacitu ve svém PC tak ať si radši koupí 2 disky např. 2x 1TB, Mám mimo jiné 2x 1TB a tam tento problém není protože disky jsou v MBR. Jeden systémový a druhý na jiná data, další 1,5 TB a starý 0,320TB taky bez problému a 3TB musí být dynamický v GPT bych nejraději vyhodil z okna, první odešel po roce a druhý koupen za 4600 kč !!! a už třetí obnova dat. Už teď 40 procent pryč a snad 60 procent bude zachráněno....


Budu to provozovat na windows 7 SP1, chápu to správně že minimálně budu muset disk rozdělit na 2+0,7 TB? (to by nevadí, ale děsím se té špatné pověsti disků nad 3 TB jak tam píše)
Georginek (2957)|30.9.2014 19:19
Mno, ja mam zkusenosti, ze Alza, Alfa, CZC, Bohemia i Suntech bali "primerene". Nejak bych se toho nebal, maximalne bude disk vadny, ale nikoliv prepravou, ale jiz pri vyrobe a proste ho do 14 dnu vymenis za jinej. Vetsinou novy komponenty slapou - az na vyjimky GK a RAM - ale to zalezi od kusus a ne od prepravni sluzby.

Napajeni se neboj, bude stejne pripadne obdobne a redukce bude do 100Kc.

Jinak orientacni spotrebu si muzes spocitat treba tady http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp s ohledem na nadhodnocenost, muzes ubrat cca 20%.....

Jinak teoreticky 1x 7200ot HDD si bere 10W
petrmet (50)|30.9.2014 22:48
[QUOTE=roamn;563168]
děsím se té špatné pověsti disků nad 3 TB jak tam píše[/QUOTE]

Na stránkách http://www.czc.cz/desktop-pevne-disky/produkty#q-order=PRICE czc.cz je u každého disku uvedena jeho poruchovost. Předpokládám, že vychází z počtu reklamací, takže si můžeš porovnat podle velikosti, značky...
roamn (295)|1.10.2014 09:57
petrmet díky, bohužel ta poruchovost je u mě vyhlédnutého disku docela velká :-(.

A změna rozhraní se neplánuje jo (za 3 roky ze SATA3 na něco jiného)?
62kokos (156)|1.10.2014 11:41
Na stránkách CZC to nemá s poruchovostí daného výrobku nic společného, u nich se do toho počítá i zboží vrácené v 14 denní hlůtě. Ja ti doporučuji disk
Toshiba DT01ACA300 3TB, je to nástupce Hitachi Deskstar 7K3000. O formátování už zde byla informace, ale já ho provozuji na 2,2 TB a těch asi 750Gb mám do budoucnosti, až přejdu na formátování GPT.
roamn (295)|1.10.2014 17:53
Ještě se chci zeptat, někde jsem četl ze mi musi disk podporovat moje zakladni deska (jako 3 TB disk) abych mohl vyuzívat plných 3 TB (2,74 TB) dat, je to pravda? Moje deska je:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=000000000000000WIA

3TB disk budu pouzivat jen na data (ne jako systemovy disk) ve windows 7 64 bit...

je to kec nebo pravda ze moje mainboard musí podporovat 3 TB disky abych je mohl používat celé?
petrmet (50)|2.10.2014 01:55
[QUOTE=62kokos;563193]Na stránkách CZC to nemá s poruchovostí daného výrobku nic společného.[/QUOTE]

Zajímalo by mě, jestli to jsou tvoje domněnky, nebo to máš něčím podložené. Kolik lidí vrací zboží ve 14.denní lhůtě, pokud disk funguje ? Proč CZC tento údaj nazývá Poruchovost ?
roamn (295)|2.10.2014 10:00
petrmet: jj, podle me je to taky nesmysl a i kdyby tam zapocitavali vracene zbozi ze 14 denní lhůty, tak stejne lze predpokladat ze procento vraceneho zbozi kvuli tem 14 dnům je tak nějak zhruba stejné napříč všemi výrobky a lze tedy minimálně porovnávat (když ne věřit absolutnám hodnotám) co se porouchávává více a co méně. Ten muj disk (co jsem chtěl koupit) má bohužel 5% a četl jsem i nějakou špatnou recenzi na něj, takže to asi nebude dobrý volba (ostatní disky mají něco okolo 2%).

Muze mi prosím někdo odpovědět na:


"je to kec nebo pravda ze moje mainboard musí podporovat 3 TB disky abych je mohl používat celé? "
roamn (295)|2.10.2014 11:23
A jeste tedy, cetl jsem nejaky clanky a bohuzel Seagate zavrhuju (moc velka poruchovost), hitachi disky na alza a hlavne alfacomp neprodavaji a stejne jsou pry drazsi, takze mi zbyva western digital a konkretne tyto dva disky. Disk budu pouzivat jako (dalsi) uloziste dat ve svem PC (tedy jako datovy disk), a to na velke soubory? (videa hlavne ale taky fotkxy atd.), nemam to do zadneho NAS ani serveru atd.
Jaky byste mi tedy doporucily, "RED" nebo "Green" verze?

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514000J0000001O2H
nebo tento:
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007H1TZ4PL15UZ

(nebo jeste jiny na alfacomp)?
Georginek (2957)|2.10.2014 11:43
Kdyz jako uloziste, staci ti Green.

Ja nepodporu 3TB resil hlavne u Sandy Bridge, tam to bylo vyreseno stazenim nove verze RST 10.1 nebo novejsi.

U AMD je oficialni podpora u verze
GA-MA770T-UD3 (rev. 3.1) bez A - nevim jakej je v tom rozdil, nemam ted cas to najit
AMD 770 + SB710 Chipset

do AMD nedelam, nekdo to tady jiste rozlouskne. Ostatne by ses mohl zeptat primo v Gigablejtu na podpore.....

Zatim oficialni podpora je pro tyto desky http://www.gigabyte.com/microsite/276/3tb.html
roamn (295)|8.10.2014 10:53
Ještě mě napadla jedna věc, říkali jste že zdroj bude výkonem stačit, jenže to bylo myšleno asi jen pro provoz, dneska jsem ale četl a došlo mi že na zapnutí počítačce. respektive tedy roztočení disků pri zapnutí počítace je nutný větší přísun energie než těch provozních 6-8 W, četl jsem že pro roztočení disku při zapnutí pc je nutných snad 20-25 Wattů...

I když se tohle zohlední, tak můj zdroj
http://www.alfacomp.cz/product.php?eid=000000000000000P6L

bzde pořád stačit na přidání jednoho WD 3TB RED disku?
roamn (295)|10.10.2014 20:13
Nechci zakládat další vlákno, mám už ten nový disk, je to ten WD RED 3TB a chci ho ale pořádně otestovat, jaký program byste mi doporučily, momentálně jsem to projel HD Tune pro trial, Benchmark, File Benchmark (ten nekolikrat), random acces, Error scan quick a momentálně to projíždím error scan (default, takže asi nějaký full), vse zatim vypada ok, ale četl jsem ze bych to mel projet nejakym programem ktery by disk vyuzival 24 hodin denne po 3 dny...
Ktery program a jaky test tohle dokáže a nesníží mi to nějak životnost disku? (třeba ze 7 let co by normal vydržel mi vydrží tedka jen 6 let atd.)?
johny__g (6387)|11.10.2014 07:38
Pokud disk nevykazuje chyby (SMART), žádné vadné sektory, výkon odpovídá, tak je v pořádku. Není co dál testovat. To že disk necháš chroustat 3 dny v kuse nic neznamená. Jestli ti něco říká hodnota MTBF, tak víš proč. A ano, intenzívní zátěží se životnost disku snižuje. O kolik, ti řekne jedině ta opálená paní s bradavicí a křišťálovou koulí, tohle se bohužel změřit nedá. Z mé zkušenosti, pokud je disk vadný, tak se to projeví hned nebo záhy po koupi. Takže třeba pár týdnů mu nesvěřuj cenná data, nech ho normálně pracovat a uvidíš.
roamn (295)|11.10.2014 12:49
No já jsem právě četl že by se disk měl "zahořet" než na něj dám nějaké data, zahořením ten autor nějakého článku myslel ten test po 3 dny (asi full24hodin*3dny) s tim ze kdyz to projde, tak to znamená ze by mel byt ok. Respektive pokud se pokazi tak az za delsi dobu, kratkodobe by to melo byt v pohode. Ja prave nemam moc cas cekat x týdnu, potřebuju data nekam uložit relativně rychle, proto jsem disk taky kupoval.

Existuje tedy nejak program na tento test (krome tech co jsem zminoval)?
roamn (295)|11.10.2014 13:04
A ještě, zvědavost mi nedá, rozdělil jsem si ten disk na nekolik "oddílů" (nevím jestli se tomu tak říká) celkem 5 oddílů, 3*488, 1*553 a 1*775 GB.
Jednotlive oddily jsem si potom zkousel projet File Benchmarkem HD tune pro a k memu prekvapeni se hodnoty (cteni a zapis, respektive sequential read a sequential write) mezi jednotlivymi oddily, i kdyz jsou na jednom fyzickém disku docela dost lisi (testoval jsem zapis teda ale jen 1GB souboru).

Na prvnim vytvorenem oddilu (M:) dosahuje sequential read a sequential write 1 GB souboru cca 141 MB/s, na v poradi poslednim vytvorenem (prirazenem) oddilu disku, pak sequential read a sequential write dosahuje cca jen 90 MB/s, coz je celkem rozdil (50 MB/s (!) ). Je to mozne nebo to je jen nejaka chyba mereni HD Tune pro? Jediny vysvetleni proč se to tak lisi me napada to, ze oddily byly vytvoreny na fyzicky jinych mistech disku, tzn. oddil ktery byl vytvoren blize ke stredu disku (středu otaceni ploten) se celkove chova jinak v rychlosti (rychlejší/pomalejší), než oddíl který byl vytvořen na konci dělení disku a tedy asi někde na fyzickem okraji ploten.

To mi přijde zajímavé a vubec jsem o tom nevěděl, zvlast kdyz se ty hodnoy az tak lisi. To se mi pak vyplatí programy/data od kterých chci velkou rychlost instalovat na ten rychlejsi oddil.

Je to mozne nebo to je nejaky nesmysl/chyba mereni hd tune pro?
robky (3195)|11.10.2014 14:39
Disk a zahorovať? WTF, veď to nie je elektrónka :eek:

K rýchlostiam - to je normálny jav/vlastnosť platňového disku ... rýchlosť zápisu/čítania je na vonkajšom okraji (tam kde máš prvý oddiel) logicky väčšia, ako okolo stredu