reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASUS (RT-N12 + RT-N12D1) už mě štve, pomůže mi Mikrotik?

Bacon (185)|1.11.2014 22:35
Zdravím,

možná se to zdá divné, ale na celkem malý byt potřebuju z nějakého důvodu rovnou dva přístupové body. Popíšu situaci:

Z modemu UPC (bez wi-fi) vede UTP kabel do ASUS RT-N12D1 (říkejme mu AP1, novější model, ale horší wi-fi), vysílá na určitém kanále. Tento ASUS je spojen s druhým RT-N12 (původní model, vynikající) kabelem, je na něm zapnut pouze mód AP (říkejme mu AP2).

Bohužel, jsem nucen mít zapnutou wifi na obou dvou, protože jeden to nevykrývá, jakžtakž tam funguje roaming (oba mají stejné SSID, liší se jen kanály). To, že většinou má silnější signál ten vzdálenější, to ani nezmiňuji. Jsou ale místa, kde to zase vykrývá ten druhý.

Kupodivu vše fungovalo, ale před cca 1 - 2 týdny jsem si všiml zvláštní věci - na dvou telefonech i notebooku se mi zhoršil signál z AP2. A to tak, že i když sedím přímo nad AP2, kolísá mi signál na notebooku mezi 4 a 5 čárkami, na telefonu spíše mezi 3 a 4, občas 5.

Vůbec nechápu, co s tím zase je, restarty nepomáhají, do factory resetu se mi moc nechce. Už jsem tím neustálým sr*ním se s wifi úplně otrávenej. Ještě dodám, že na obou je originální ASUS firmware, protože dd-wrt si s minimálně s tím originálním RT-N12 (AP2) úplně nerozumí (horší výkon wifi, je to i dohledatelné na jejich fóru).

Osobně wifi nesnáším a snažím se tomu vyhýbat, nicméně na telefonech a notebooku (matka) to je nevyhnutelné. Pokud by můj problém vyřešil nějaký MikroTik, nevadilo by mi do toho těch pár peněz investovat (když se bavíme o něčem za cca 1500, nejspíš něco jako RB951G-2HnD).

Dodám ještě, že umístění routeru (AP1) není úplně ideální, je to spíše na okraji bytu, v takové "komoře", ale přesto si myslím, že těch 15 - 20m maximálně (poloměr) by to snad pokrýt mělo. Je tu bohužel poněkud zarušené prostředí a taky silnější zdi (činžák). Úplně ideální by podle mě bylo AP v předsíni na stropě (něco jako RBcAP-2n nebo UniFi AP), ale z estetických důvodů to nějak neprochází.

Díky za rady a názory.
DrZelenka (2491)|2.11.2014 09:12
Zhoršení signálu bych možná viděl na zarušení. Zkus na mobilu inSSIDer (nebo jiný program na hledání wifi sítí) a podívej se, zda někdo nezačal používat stejný kanál jako ty. Pak by místo výměny zařízení stačilo jen změnit kanál (v případě zarušení předpokládám použití "pouze" 802.11g a 20Mhz kanálu - žádný 802.11n a 40Mhz kanály)

Určování síly signálu dle čárek je značně nespolehlivý. Nemá ten router někde v administraci zobrazení připojených zařízení včetně signálu v dBm? -0 až -60dBm je velmi dobrý signál, -80dBm a vyšší čísla už stojej za prd (při noise level okolo -100 až -110dBm)

Pokud bys chtěl Mikrotik, tak se rozhodně dočkáš zlepšení. Jen je trochu složitější na nastavení (ale zas toho umí neporovnatelně víc). Doporučil bych verzi RB951Ui-2HnD (AP2), případně RB951G-2HnD (stejný jako předchozí, navíc má Gbit porty - nevím zda chceš Gbit síť). Rozhodně neber verzi s koncovkou "-2n" (oproti 2HnD má slabší wifinu).
Bacon (185)|2.11.2014 18:37
Díky za info,

já bydlím v centru Brna, takže s tím zarušením je to opravdu hrozné a teď, když se dívám do inSSIDeru, tak je tu takových 30 sítí, z toho minimálně 3/4 z nich (včetně mých dvou) jedou na 802.11n, takže to moc situaci nepomáhá.

U toho MikroTiku se trošku bojím integrovaných antén, přece jen oba ASUSy mají pendreky, ta novější verze dokonce větší (ale zdá se, že celkově je horší). Zároveň bych chtěl nechat běžet jen jednu wifi, protože na pokrytí obyčejného 3+1 bytu prostě nemůžou být potřeba 2 AP. A když se dívám na cenu, tak jsem to měl udělat už dávno, když si vezmu, kolik routerů jsem už za život vystřídal :)

Bral bych asi tu Gbit verzi, jednoho krásného dne stejně budu muset natáhnout po bytě nové vedení, teď tu mám drát a je to hrozně neforemné, tak bych to už rovnou vyměnil za CAT6 lanko :)
DrZelenka (2491)|2.11.2014 19:49
Tyhle "superrychlé wifiny" (dříve "Nko" s MIMO teď hlavně nové 802.11ac) jsou pěkný na papíře, ale peklo v reálu. Výrobci vlastně nevymýšlí nic nového - pouze zvyšují počet kanálů na jedno AP. Jedno nové domácí AP kombinující 2,4G a 5G pásmo dokáže zarušit 80% všech kanálů v obou pásmech!! Když si to pořídí v paneláku sousedi vedle tebe, nad tebou, pod tebou tak ty už nemáš šanci udělat si doma žádnou síť.

Pokud bys vyžadoval silnější anténu, tak tu je kombinace RB911G-2HPnD + příslušný case , pigtail a tam zapojíš libovolnou anténu.

Bohužel to je dražší a ne tak elegantní řešení (pouze 1 LAN port). RB951 jsem pokrýval hotel, neměl jsem problém použít pouze 1 vysílač na patro a stačilo to (v nezarušeném prostředí). Pokud použiješ 2 AP, tak bych v tom neviděl problém (hlavní je použít 802.11g a 20Mhz kanály, které jsou odolnější vůči rušení).