reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASUS M2A-VM - WinXP a SATA disk - problém

Pablo2341 (4)|30.7.2007 12:44
Mám tuhle desku a nejsem schopný nainstalovat Win XP SP2 na SATA disk Samsung HD321KJ. (AMD A60 X2 3800+ EE BOX, RAM 1GB DDR2 800MHz). Vím, že na SATA disk potřebuju speciální drivery, takže jsem z Instalačního CD k desce přes "Make disk" nechal udělat disketu (vytvoří se na ní pár souborů pro AHCI/RAID x86, x64) a při instalaci WinXP z ní doinstaluju tenhle ovladač. Dál probíhá instalace woken, kopírují se soubory na disk, vše pobíhá korektně až do prvního restartu. Potom následuje bootování z tohoto disku a modrá smrt. Bios sem zkoušel 0302 (ten byl na desce) i novej 1001. Dělá to futr to samý :( V BIOSu je možnost Controller IDE, AHCI a RAID - ani jedna nejede. Poslední možnost by snad byla najumperovat disk, ale u sériovýho to podle mě nemá smysl, protože Master a Slave zde není a deska je nová, takže SATA/300 i velký kapacity zvládá.

Instalace na PATA disk je bezproblémová, všechno funguje. Když SATA disk připojím k systému, tak s ním normálně můžu ve Win pracovat, takže polámané to není!

Takže otázka zní: Kde je chyba? V kompu nebo ve mě? :))
tequilla (1015)|30.7.2007 13:11
Problem je v desce, beta BIOS 1101 by mel tuto vec resit, ale je to jen zminka z fora ASUSu, zadny release notes zatim nebyly k tomuto BIOSu ani vydane. Navic te musim zklamat i podruhe, protoze beta BIOS je k dispozici jen pro M2A-VM HDMI, takze asi nezbyva nez pockat. Btw. tato deska se Asusu asi moc nepovedla, bohuzel musim potvrdit z vlastni zkusenosti -> spatne rozpoznani pameti z SPD chipu, odpojovani video vystupu, prehrivani chipsetu, nestabilita, bile pruhy pres obrazovku, atp. - zkousel jsem vsechny mozny kombinace ovladacu i BIOSu, porad si to nejak nemuze "sednout".
Pablo2341 (4)|30.7.2007 13:56
Dík za info. Mě na starým P-ATA disku jede korektně a nepadá. "Jenom" ten disk...
Pablo2341 (4)|30.7.2007 13:57
Ještě já :)

Kdes našel odkaz na diskuzi, popř. ten novej BIOS? Hoď sem prosím odkaz.
tequilla (1015)|30.7.2007 14:08
[QUOTE=Pablo2341;42999]Ještě já :)

Kdes našel odkaz na diskuzi, popř. ten novej BIOS? Hoď sem prosím odkaz.[/QUOTE]

Odkaz na BIOS je zde, ale znovu upozornuju, ze je to na ASUS M2A-VM s HDMI. Odkaz na diskuzi nemam, musel bych to forum cely prochazet a nemam na to momentalne cas :(. Nekde zde to najdes.
Withman (1337)|30.7.2007 21:06
S touto deska máme absolutně dobré zkušenosti. Během posledních 14 dní jsme na ní postavili 5 sestav, všechny se SATA HDD od Seagatu a šlape to velice dobře. Při instalaci nebyly potřeba ovladače na disketě - použit WinXP se SP2 (máš Widle už s SP2.?). Na 2ks jsem instalovali i Visty a také žádný problém. Musím říci, že je tato deska pro mě zajímavou volbou. :)
Styryx (351)|31.7.2007 09:55
Co se týče nastavení Biosu, v IDE kompatibilním modu by to snad mělo ject bez ovladače SATA (a POZOR, pokud v takovým případě použiješ ovladač SATA z diskety, taky to spadne přesně jak popisuješ!! - tj. po restartu nepude nabootovat). Tj. v IDE modu by to asi mělo jet komplet bez F6.

Jinak dát dobrej pozor, jakej driver z diskety se zvolí po stisku F6 - záleží na konfiguraci v Biosu, pro RAID konfiguraci se myslím musí zvolit driver jinej než v případě AHCI (mám taky desku Asusu, akorát jinou, a tam je to tak). Každopádně pokud se zvolí špatnej driver, nepojede to!

(obecně to nejede v případech, že se použije jinej driver, anebo driver zařízení, který neni bootovací, tj. pokud jsou tam např. 2 řadiče RAID, musí se mu při instalaci dát ovladač jenom toho, ze kterýho se bootuje, a pokud se např. používá jako sekundární a bootuje se z norm. IDE, nedává se při instalaci driver toho sekundárního zařízení - ten pak je schopnej inicializovat, až když nabootuje norm. ve správci zařízení jako všechny ostatní ovladače)
Pablo2341 (4)|1.8.2007 06:57
Díky všem za pomoc, včera se komp po znovuflashnutí BIOSu na verzi 1001 dal přemluvit. V BIOSu sem nastavil IDE Control., disketa fakt nebyla potřeba :D a zatím to vypadá, že vše jede v pořádku. Zdar
Styryx (351)|1.8.2007 11:21
Nu, pokud by se podařilo ho přemluvit aby fungoval v AHCI nebo SATA RAID modu, preferoval bych spíš to, protože IMHO bude mít v těchhle modech rychlejší přenosy (IDE Compatibility mod je spíš tak nouzovka pokud fakt nic jiných nejde nebo např. pro MS-DOS apod., některý funkce tam možná nepudou, jako třeba NCQ, extraní SATA atd.) - pokud chce člověk (i potenciálně v budoucnu) použít RAID, tak bych preferoval SATA RAID konfiguraci, pokud je předpoklad, že se RAID nikdy používat nebude, tak bych to nastavil na AHCI (a samozřejmě je pak nutný nainstalovat WinXP s odpovídajícím driverem z diskety).
- musí se to změnit už před nainstalováním Win, jinak budou v budoucnu problémy, pokud by chtěl člověk např. použít RAID a bylo to nastavený na IDE nebo AHCI.

(AHCI je nativní S-ATA mod, víc tady: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=7230 )
Pavel Boček (4169)|4.8.2007 02:21
je to vůbec potřeba? já jsem se zatím nikdy nesetkal s tím, že pro Win XP by bylo potřeba ovladač řadiče, samozřejmě kromě případů kdy se jednalo např. o PCI řadič nebo disky byly v RAID poli, a to jak SP1 tak SP2, takže IMHO cpát tomu řadič je podle mně nesmysl (?)...co to samo nechce tomu nedávám :D