reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Levny" RAID 5

Gouranga (699)|5.11.2014 22:03
Ahoj, tak jsem nejakou dobu premyslel, jak resit uloziste, aniz bych musel vse zalohovat na externi disk(y) (= interni pripojovany pres e-sata). Ne vsechna data jsou zivotne dulezita, ale spis jde o to, ze kdyby disk s nimi odesel, tak by to nebylo ni prijemneho (zvlast kdyz uz neco mam ve Windowsim JBOD (napr. 4-5 TB oddil)). RAID 1 pusobi rozumne, ale pocet disku s jeho kapacitou narusta dvojnasobne plus taky spotreba a ve finale ma clovek, co par disku, to oddil (coz taky neni zadouci, pokud to tedy nejde nejak slozit (RAID 0 na radici a JBOD ve Win?)). No, ve finale jsem dorazil k RAIDu 5 (popr. 6), kde je k libovolnemu poctu "zabezpecenych" disku potreba jen jeden nebo dva extra. Znacnou nevyhodou tohoto reseni je ale cena radice, pohybujici se severne od cca dvanacti tisic a to jsou opravdu nejlevnejsi reseni, co jsem nasel. Napr. Adaptec 6805 (nutno ne-6805E, ktery RAID5 nema) nebo obdoba v podani LSI. Takze dotaz na znale: RAID 5 v domacnosti na zabezpeceni vlastnich dat - ma to smysl? Kdyz by v nem bylo rekneme 6 disku (klasickych, nic extra enterprise), jak moc lze ocekavat, ze zarvou dva zaroven a clovek v pripade 3 TB disku prijde rovnou o 15 TB dat? Kde je ten zlom, kdy je RAID 6 uz vhodnejsi? A hlavne: neni zpusob, jak se vyhnout radici, co stoji jako 4-5 disku? Vim, ze desky mivaji podporu RAID5, ale tam jsem si rikal, odejde neco na desce a je konec. U specialnich radicu bych cekal vetsi kompatibilitu a snazsi vymenu za novy (ale za jeho cenu si clovek muze koupit nekolik desek do zasoby, ze? Nejake navrhy? Treba radic s RAID 5? Je tam vyrazny propad vykonu? Existuje vubec neco takovyho (krom radicu na deskach)?

Abych jeste vyjasnil to "levny" v nadpisu - tak treba radic za 6-7k, by uz nak sel (to je ten 6805E, na ktery jsem si brousil zuby, abych zjistil, ze by byl k nicemu). A vim, ze RAID neni 100%, ale pomineme-li, ze se zblazni zdroj a vsechny disky znici, tak by mel byt mnohem bezpecnejsi, nez treba JBOD (soucasny stav). A taky samozrejme timto nehlasam, ze tim chci uplne nahradit zalohovani, pouze ona data, ktera nejsou nezbytna, ale ztratit je by bylo neprijemne.

Dekuji moc za reakce jak odborne (i z praxe), tak i osobni nazory.
zsdx (2098)|6.11.2014 10:20
Neni problem koupit 'levne' serverovy SAS radic a na nej navesit SATA disky, ale doporucuji ne desktopove (treba WD ma RAID edici). Sice to s nima beha, ale problemum je lepe predchazet.

Takze radic + 2 kabely a na to muzes povesit az 8 kousku disku.

Druha varianta je koupit v cene draheho radice lepsi 4-bay NAS.
Gouranga (699)|7.11.2014 20:13
Dekuji za odpoved, podle stitku se ale jedna o LSI SAS3081E-R, ktery bohuzel RAID 5 nepodporuje. RAID disky jsou rozhodne fajn - i WD black by byl fajn, ale jejich cena je o cca 70 % vyssi, nez klasicky (napr v czc 4700 vs 2800), coz je docela sila :-) Kvalitativne bohuzel nedokazu soudit, odedavna jsem pouzival WD (blue by byly nejlepsi, ale koncej na 1TB), ale kdyz ted stoji WD green stejne jako 7200 otackovej seagate, nejak jsem presel a rychlost je uplne jinde a zatim oba slouzi dobre..

Zaujalo me treba toto, ale ta cena mi prijde spise podezrela, zvlast, kdyz je tam psano "nove". Nebo starsi adaptec. Nejaka predstava, jak by to bylo s propadem vykonu, oproti novejsim?

U toho NASu je opet problem toho limitu ctyr disku. Ctyr diskove (jednoportove) radice jsou taky o neco levnejsi. A jestli tomu dobre rozumim, radic je schopen do RAIDu pridat dalsi disk (ac asi ne moc obratne)..