reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: nejde načíst externí disk

Neregistrovaný (0)|12.11.2014 13:03
Tazatel: Martina

Znění dotazu: Prosim o radu. Mám externí disk WD My passport a od včerejška mi nejde připojit k tv ani k pc. Svítí ale něco začne cvakat a vůbec nenaběhne. Nevíte někdo co s tím? Mám na něm dost filmů a nechci o ně přijít a disk mám tak cca necelé 2 roky. Díky z radu
johny__g (6387)|12.11.2014 13:30
Cvakání většinou značí že je disk mechanicky poškozený. Pokud je mladší než dva roky, měl by být v záruce. S daty se rozluč, pokud nechceš vydat desetitisíce za obnovu.
Ventero (1280)|12.11.2014 15:21
Taková polemika - jestli se tu někdo vyzná v příslušné legislativě - je-li disk v záruce, a ten se logicky užívá pro ukládání a čtení dat - přičemž se logicky porouchá při tom, neměl by data správně na vlastní náklady obnovit výrobce (či svodně autorizovaný servis nebotakněco) ? Nevím jak tady, ale v USA bych si vsadil botky na to, že bych to soudně vymohl.
romana51 (65)|12.11.2014 16:56
Souhlasím s johny, také jsem to párkrát zažil a několikrát i úspěšně reklamoval, pokud byl HDD mladší než 2 roky. V poslední době dokonce i SSD. Ale na úhradu obnovy dat,
jak tady píše Ventero, můžeš zapomenout. Jednak nejsme v USA a za druhé v záručních podmínkách bývá uvedeno, že za data výrobce neručí :D a bude se snažit dokázat,
že ke zničení došlo vinou uživatele, třeba nedostatečným chlazením.
Navíc každý rozumný uživatel PC si důležitá data zálohuje. :mistake
Ventero (1280)|13.11.2014 08:15
Tak u nás vůbec panuje bezpráví a bordel a tak největší opatrnost je paranoia - důležitá data zálohuji 2 x .
Neregistrovaný (0)|15.11.2014 16:15
Mohl by mi nekdo, prosim, poradit ? Mam obdobny problem...
Vlastnim externi disk WD asi pul roku. Vcera jsem ho pripojil jako vzdy a nefunguje, navic pri tom "mrzne" PC...
Co jsem zatim vypozoroval a vyzkousel :
- v Total commanderu videt je ale po kliknuti na nej se objevi bud presypaci hodiny a zmrzne nebo to hned napise ze jednotka nenalezena.
- dale kdyz ho necham pri startu PC pripojeny, nenabehnou ani Win (XP).
- disk sam o sobe "huci a brni" jako vzdy, takze predpokladam, ze mechanicky funguje
- nekde jsem cetl o programu GetDataBack. Stahl jsem ho a on mi ukazal vsechny soubory na disku ! Bohuzel nejdou nikam zkopirovat ani nic jineho, protoze to chce heslo a licenci... :(

Opravdu uz nevim...je to za posledni pulrok druhy problem s WD ! Prvni fungoval dva dny, nastesti jsem na nej nakopiroval jen zalohovana data, na tomto druhem jsou bohuzel i cerstva - nezalohovana... :( Mam jeste starsi letite ext. disky a ty funguji bez problemu...
Budu vdecny za kazdou radu a pomoc, dekuji za prip. ochotu !
Neregistrovaný (0)|15.11.2014 17:34
PS : ve sprave disku ho vidim taky, je u nej "v poradku" a neni napsano : NTSF
Neregistrovaný (0)|17.11.2014 12:15
Jeste jak to tu ted procitam - jak se vlastne spravne vypinat pocitac s pripojenym ext. HDD ? Delam to tak, ze klasicky vypnu PC prikazem a pak vypnu i vypinac na zdruzene sitove zasuvce. Melo by to byt jinak ?