Zdravím,

jsem student VŠERS a momentálně zpracovávám seminární práci na předmět marketingový výzkum a rád bych slyšel vaše názory na moje téma. Pokud bude ta diskuze plodná, tak bych rád využil nejen popsání mojí zkušenosti v diskuzi, ale i citace některých názorů uživatelů - samozřejmě bych napsal SZ, jestli to můžu použít a bylo by to klidně i anonymní a jednalo by se jen o vybrané příspěvky, ne celé vlákno. A metoda diskuze na fórech je podle mě hodně zajímavá a určitě není tak často používaná.

Internetové banky, tzn. banky které vznikly převážně s důrazem na online obsluhu a při vzniku ani nemusely mít pobočkové sítě. Proto se obracím i na fóra s ICT tématikou. Opakem jsou klasické banky - to jsou ty, co prostě spoléhají na pobočky. Mám 3 pilíře hlavních témat, kterým bych se chtěl věnovat, ale klidně nemusíte číst dále a jen bych poprosil celkově o názor na internetové banky, hlasování v anketě a vyplnění dotazníku - viz předposlední odstavec.

1. cenová politika - internetové banky snadno poskytují účet zdarma a jejich produkty mají potenciál pro nejnizší ceny (úrok) - proč? Jednoduše proto, že nemusejí platit tolik poboček a jejich informační systémy nejsou v tak příšerném stavu jako v klasických bankách; mají mnohem nizší náklady na poskytované služby -> jsou efektivnější.

2. pobočky - tohle je tak trochu kontroverze tomu výše napsanému. Internetové banky si totiž otevírají pobočky po velkých městech. Jaký na to to máte názor? Je to nutnost? A když už, mají dobrý koncept pobočky? Zatímco ty internetové se snaží o profesionální přístup od počátku, v klasických bankách se postupně šíří nové modely vytváření vztahů se zákazníky (ty strojené úsměvy a jejich pocit, že přesně ví co po nich chcete, snaha "okouzlit" zákazníka, školení zaměstnanců přesně, aby se vhodně chovali, best practice bez ohledu na individualitu zákazníka...). Způsob jakým jsou ty staré pobočky koncipované, a co se po těch lidech chce, nevytváří tak moderní dojem a nefunguje to tak dobře - byl jsem měsíc na stáži v klasické bance a viděl jsem to jednání s klienty a měl jsem i omezený přístup na intranet, takže to můžu takhle nadhodit.
Jaký vlastně máte názor na pobočky? Vadí vám tam chodit a čekat až na vás přijde řada a bankéř něco nakliká? Nebo jste spokojeni a byl vám v nějakém produktu nabídnut i individuální přístup?

3. marketing - co říkáte na marketing starších zaběhlých bank a jejich snahu o zajímavou reklamu, která někdy končí tragicky, někdy trenduje - naproti například Air bance, která prostě převzala model Mac vs PC a je to docela i fajn, alespoň to není tak rušivé. A hlavně - co web? Mně přijde, že potenciál webu bank je úplně mimo a spoustu lidí ho využívá prostě jen na přihlášení k elektronickému bankovnictví. Jinak dále telefonáty z bank, emaily.. - přijde vám to rušivé, nebo to oceňujete?

Shrnuto co bych od vás nejraději slyšel: cena produktů u internetových bank včetně názoru na účet zdarma, informační systémy bank (~ elektronické bankovnictví), jaký máte pocit z poboček bank, názor na reklamu (marketingovou komunikaci) a posouzení potenciálu webu bank.

Jde mi prostě o obecný názor na internetové banky z pohledu fanouška technologií, nejlépe se zahrnutím něčeho z výše zmíněných témat, ale důležitá je třeba i bezpečnost bank, využití alternativních služeb (internetové peněženky) a cokoliv, co vás napadne.

Jde mi o to, že prostě je to téma, kterému se budu věnovat i v bakalářce, ale využívám možnost zvolení takových témat seminárních prací v tomto semestru, abych je mohl použít jako takovou předběžnou analýzu před počátkem práce na bakalářce (preliminární analýza). A zatímco v bakalářce (Cenová politika internetové banky) to bude zaměřené na všechny potenciální klienty, já bych rád slyšel názor i od těch více způsobilých - proto ICT fóra a použití v seminárce - protože tím nejen posoudím současný stav, ale budu moci i trošku předpovídat vývoj.

Co se týče ankety - hlavně mladá generace lidí, generace Y, je zvyklá že vše, hlavně na internetu, je zadarmo; ať už legálně nebo ne. A samozřejmě lidé, kteří ví jak fungují informační systémy prostě těžko chápou proč by vedení účtu u banky mělo stát několik i desítek korun, je to přece prostě jen další řádek v databázi. Samozřejmě starší banky, u kterých je s vedením účtu spojeno několik formulářů a zaměstnanec, který je musí spravovat to tak nevidí. Co myslíte vy?

Současně jsem vytvořil i dotazník. Musím se přiznat, že jsem úmyslně obešel množství doporučení a věcí co se týče tvorby dotazníku. Protože je to dotazník jen do seminární práce, do bakalářky zpracuji kompletně nový oficiální dotazník, a protože to používám jako ověření velice úzce vyměřených hypotéz, proto jsou některé odpovědi tolik účelné a usměrněné.
odkaz na dotazník

Jestli jste dočetli až sem, tak hlavně gratuluji a zároveň děkuji a určitě budu vděčný za každý váš názor .