reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC crashed - vypnut proud- Bios nenajde SSD disk

roamn (295)|2.12.2014 02:17
Zkráceně:
-Vypli elektřinu dneska a vůbec nějak kolísala dneska (pc se restartoval nebo vypl úplně).
- Nešel po vypnutí vůbec spustit
- Nakonec se spustil ale vubec nevidí původní SSD (čistě) systémový disk (windows 7 64 bit (profesional myslím?))
- Jinak vše jede ok
- Mám celkem 3 disky, jeden původní systémový SSD (není tedka vidět ani v biosu ani v nově nainstalovaných windows na normal discích), je to kingston crucial 120 GB, pak mám normal 1 TB a normal 3 TB disk
- Ty jdou vidět (dva normal disky, stejně jako dvd rom) normálně v biosu
- v Biosu nepomohl ani autodetect, nic to nenajde, při post testu (před bootem) je detekce řadičů kde by měl být vidět časově delší (jako by hoto hledalo) ale nakonec to vyplivne none
- PC je starý 4-5 let, SSD disk jen asi 1,5 roku, deska je gigabyte GA7VA revize 3 (nebo něco zítra se musím pořádně podívat)


Dodatečné info:
Zítra ještě zkusím disk manuálně vypojit (je to SATA 6 GB kabel/radic) a zapojit, zkusím ho zapojit do jiného portu na desce, zkusím odpojit jiné disky atd. a uvidím co to udělá, ale mám strach že disk mohl odejít.

Co se stalo, je disk kaput nebo jen nejde nějak vidět (když jsem si na něj sáhnul tak byl v provozní teplotě a přišlo mi jednoduše že jede), pokud to je jen tím že ho bios nevidí, jak to opravit, díky?





Podrobně a dodatečně:
Mám problém- Dneska (asi vlivem mrazu) blba elektřina, několikrát se skoro vypla (světlo blikalo) a 2x se úplně vypla. Měl jsem zapnuté pc, elektřina nějak kolísala, pc drželo, pak se ale vyplo, stejně jako elektřina. Elektřina naskočila, zkoušel jsem zapnout pc, nešlo to (vůbec nereagovalo). Tak jsem chvilku počkal, vypojil konektory a znovu zapojil a naskocilo to nastesti, odesel jsem pryč, v době kdy jsem byl ve druhé místnosti jsem si všiml že světlo zase poblikává, vrátil se k pc a viděl už jen nějakou před-boot systémovou hlášku že instalace windows je porušená (přímo nějaký soubor ve složce system nebo system 32), nešel nozouvý režim ani nic jiného. Mám 3 disky, 1 SSD fungující čiste jako systémový (120 GB crucial kingston) a další dva normal HDD (1TB a 3TB). Zkusil jsem vložit windows 7 dvd a opravit nejak instalaci ale zadnou takovou nabidku mi to nenabidlo, tak jsem windows nainstaloval znovu na jeden z tech normal disku. Na tom ssd systémovém mám nějaké data které bychchtěl zachránit. Naběhlo to na nové instalaci ok, ale v tom jsem si všiml že windows a ani bios nevidí ten původní ssd disk. Dokonce ani bios při detekci nic nenajde (a trvá mu delší dobu než tam vyhodí "none". Ostatní disky jsou v pohodě, ale ten ssd bios ani windows prostě nevidí a nezjistí. Zkoušel jsem v biosu automaticko detekci ale nic, normal disky a dvd rom vidí, ten původní systémový ssd ale vubec ne...
Salamander (6177)|2.12.2014 08:08
Zkus den disk dat do jineho sata konektrou, bud je poskozeny radic, nebo samotny disk.
roamn (295)|2.12.2014 12:59
Takže přes noc jsem nechal počítač "odstát" a dneska už bios i windows ten disk vidí...

problém je ten že když chci nabootovat ztoho původního disku (mám tedka dvě instalace windows, jednu původni na tom ssd a jednu novou ze včerejška na tom tom normal HDD), ta na tom ssd při výběru ale opět nejde a hlásí to tu samou chybu, nejde ani nouzový režim.

Je možné tu instalaci windows na tom původním hdd nějak opravit? at už přímo před bootem nebo z prostředí té nové instalace windows? chtěl bych aby to fungovalo... jde to nějak?
roamn (295)|2.12.2014 13:21
Jinak pri spusteni vidim podobny screen jako tady (pred bootem):

http://www.jiribrejcha.net/wp-content/uploads/2010/01/8.png

Tuto dalsi nabidku jsem ale vcera nevidel, ale to bios neidentifikoval ten ssd disk, zkusim to znovu dneska jestli to tam bude tato volba (volba mezi opravou a instalaci, vcera to slo automaticky na instalaci nedalo mi to moznost ani opravit instalaci).

http://www.jiribrejcha.net/wp-content/uploads/2010/01/9.png
roamn (295)|2.12.2014 14:30
Takže problém se vyřešil sám... přes noc
-včera disk bios vubec neviděl, dneska už bezproblémů jo
-Boot ale stále nešel a hlásil chybu
- podíval jsem se znovu dneska do biosu a všiml že v boot sekvenci ten ssd disk uplně chybí (ale to myslím ne), nebo je až úplně někde vespod, a vubec mi ho to nenabídlo na bootování
-Tak jsem ho přehodil nahoru v book sekvenci a světe div se, normálně už jede (!?)
- Ta vadná instalace jak mi to nechtělo naběhnout totiž vubec nebyla z toho ssd, ale šlo o nějakou hodně starou (3 roky?) nějakou předešlou instalaci která zustala na jednom z těch normal původních disků někde "zahrabaná".
- Takže problém byl jen v tom že ssd disk vubec bios neviděl a potom v tom že z něho nechtěl bootovat (tak jsem ho "donutil" přehozením priority devices ze kterých bootovat.

Takže kdyby měl někdo podobný problém, tak se může "inspirovat".


Tedka už mám jen zbývající miniproblém:


Ta včerejší nejnovější instalace windows na muj datový disk (abych se tady mohl zeptat). Jak se jí mám zbavit? Stačí jen smazat veškeré "windows" soubory? Nezůstanou tam nějaké "skryté" soubory které nejdou vidět a budou jen zabírat místo, jak se zbavit kompletně a efektivně instalace windows na datovém disku...??
zsdx (2098)|2.12.2014 15:21
Instalace Win7 vytvori adresare Program Files (+ prip. i x86), ProgramData, Recovery, Users a Windows. Dale pak junction Documents and Settings a v pripade, ze bootuje primo ze systemoveho oddilu (tedy ne z vyhrazene skryte 100MB partition) i adresar Boot a soubor bootmgr. To vse lze rucne smazat, pokud se poperes s opravnenim/vlastnictvim.