reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Export dat z linuxového disku

Rad3k (7)|2.12.2014 08:16
Dobrý den,

potřeboval bych poradit s jednou kuriozitou. Vlastnil jsem do minulého týdne externí síťový disk "WD-NETCENTER", bohužel tento disk přestal fungovat, a tak se snažím všemožným způsobem dostat data z disku z5. Disk je formátován pod linuxovým systémem, takže jsem na windowsem zkoušel různé podpůrné systémy k jeho čtení a bohužel jsem neuspěl. Disk se sice zobrazuje, ale ukazuje se jako neznámý disk ze kterého nelze číst, jakoby nebyl mountnutý. Tak jsem zkusil jinou variantu a to nainstalovat linux a zkusit zdali se mi nebude správně zobrazovat přímo pod linuxem a bohužel zde se mi disk vůbec nezobrazuje, zřejmě to bude tím, že se disk bude muset nejdříve mountnout, aby se koretně zobrazoval, ale bohužel nevím jak na to. Když se totiž podívám do bootnutých zařízení, tak tam ten disk je a dokonce i správně zapsaný, takže systém o něm ví.

A nyní k věci, potřeboval bych radu nebo návod jak pod linuxem přidat nový svazek, přesněji jak přidat tento disk, aby byl viditelný, ale zároveň odsud nezmizela žádná data. Předem moc děkuji za jakoukoliv pomoc. Ohledně linuxu jsem absolutní nováček, takže prosím o nějaký důkladnější návody nebo postupy. Děkuji.
Rad3k (7)|2.12.2014 10:09
WD-NETCENTER je pouze 500GB disk, je to použitelné i pro tento disk? "Salamander"
Salamander (6177)|2.12.2014 10:11
Melo by to fungovat i s 500GB modelem
j.albi (476)|3.12.2014 14:33
Na stažení dat by měla stačit jakákoliv live verze linuxu.
trodas (1753)|4.12.2014 00:37
Alternativně lze rozběhnout linux - prostě na nějaké PC/NTB nainstalovat Ubuntu, v tom stačí do panelu napsat "Konqueror" (něco jako WinCommander) a pak "Samba" (přístup k Win sdíleným diskům) a už lze data po síti sypat do Win mašiny.
Salamander (6177)|4.12.2014 08:32
[QUOTE=trodas;565446]Alternativně lze rozběhnout linux - prostě na nějaké PC/NTB nainstalovat Ubuntu, v tom stačí do panelu napsat "Konqueror" (něco jako WinCommander) a pak "Samba" (přístup k Win sdíleným diskům) a už lze data po síti sypat do Win mašiny.[/QUOTE]

To mě řekni kdy byl zrovna Konqueror naposled součástí Ubuntu :D Ani nevím kdy jsem ho naposled viděl :D
trodas (1753)|4.12.2014 18:21
Nevím, co to tu rozjíždíš za strawmana, ale to jsem nikdy neřekl, že by Konqueror byl součástí Ubuntu.
Já řekl - možná nešikovně - že v ovládacím panelu Ubuntu na instalaci aplikací stačí napsat jméno aplikace (Konqueror, Samba), jenž kdo chce instalovat a v zobrazených výsledcích kliknout na ni a dát nainstalovat a je to... Není třeba shánět nějaké distra nebo něco řešit, stačí kliknout myší :D Stáhne se to a už se to instaluje...

To by mohl zvládnout a má přístup po síti na Win disky jako by nic a může začít sypat data ;)