reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak udělat pěknou kulatou díru do skříně?

happymaster23 (117)|31.7.2007 22:00
Zdravím,

mám takovou starší skříň, plech má docela tlustej, ale otvory pro ventilátory jsou naprosto nevyhovující a navíc když už někde jsou, tak mají hrozně natěsno žebra. Potřebuji tam nasadit HW na 24/7 provoz včetně poměrně hodně drahých HDD a tak někam potřebuji dostat ventilátory. Na hluku mi vůbec nesejde, to PC bude mimo.

Skříň má vzadu nad sebou dva 80mm otvory pro ventilátory, ale s naprosto nevyhovujícím žebrováním, které bych chtěl nějak elegantně odstranit (aby to nějak vypadalo) a nahradit těmi drátovými mřížkami co se prodávají.

Čím je tedy nejlepší řezat do takového plechu, aby byl řez pěkně rovný a ostrý a taky kulatý?

BTW na případné přestříkání stačí obyčejný sprej na kov?
BTW2 díval jsem se na internetu po nějakých pěkný osmdesátkách, ale všechno má hrozně malé otáčky a nebo to nějak svítí. Nevíte o nějaké pěkné osmdesátce, co má tak 3000+ RPM a je černá (nebo má nějakou jinou rozumnou barvu)?
díky
Sieben (513)|1.8.2007 09:21
vrtá mi hlavou když to bude tak nacpaný drahýma věcma proč k tomu není pořádná skřín :?

jinak ventilátory ti asi doporučí Papsty a já bych možná doporučil Noctua NF-S12-1200 -je to ale 12cm větrák ale průtok vzduchu má super.
dělá se i 80mm verzte ale s tou nemám zkušenosti, ale s těma papstama chybu neuděláš...

a řezat nejlíp laserem:) a jinak nějakou příruční flexkou(malá flexa:) ) popřípadě listovou pilkou a pilníkem zabrousit ale laser je nejlepší:)
Konnor (278)|1.8.2007 10:37
No já to řezal na frézce, ale ne každej má doma frézku,... malou karboflexou to jde taky ale chce to hodně pevnou ruku, přímočará pilka taky není špatná ale pótom to chce dobře zabrousit hrany pilníkem.
Smeli (2302)|1.8.2007 10:38
Lejzrem nejlíp mno, jinak by to šlo asi i vycvakat a zabrousit, ale asi se ti přitom pozohýbají plechy kolem :D
No, k vetilátoru - 3k otáček? Prosím: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007N0BU0CI7PO Ale upřímně, i ventilár s 15 sty otáčkami může mít průtok vzduchu jako ventilátor s 3k...

@Konnor - s přímočarou by to šlo, ale bude se mu hodně blbě otáčet mezi těma dírkama
Zeli (397)|1.8.2007 15:27
Primocarou pilou to urcite pude, kdyz si udelas fixem kolecko a das si trochu zalezet, tak to bude i kulaty. Ja sem takhle vyrezaval dve 120mm diry a sam sem se pri svy (ne)sikovnosti divil jak je to kulaty. :thumb

[SIZE="1"]Jo a jestli zvolis ten lejzr, tak bacha na voci!!![/SIZE]
happymaster23 (117)|1.8.2007 16:39
Sieben: Nic zas tak extra drahého to nebude, ale mé láká si tu bednu maximálně customizovat...

Mám doma přímočarou pilku a flexu, takže asi nejlepší bude si nakreslit pěkné kolečko, potom tam (v případě pilky) vyvrtat otvor a pomalinku řezat okolo fixy, potom vzít smirkový papír a zahladit. V případě flexy mi to připadá jako hard-core, to by se muselo pořádně zahladit, ale uvidím.

Co se týče toho ventilátoru, tak jsem vždycky žil v tom, že aspoň zhruba množství otáček je přímo úměrné průtoku vzduchu, ale jak vidím tak ne ;). Takže co má tak nejlepší průtok vzduchu a vejde se to tak do stovky, max 150kč?

BTW doma jsem vyhrabal jakousi starou krabičku, co dokáže sledovat teploty a regulovat otáčky a tak mě napadlo to nějak slušně implementovat do hotového výrobku. Jenže tam je spousta věcí navíc, které potřebuju odpájet, tak jsem na to vytáhl mou trafopájku, jenže ani za nic ten cín nepovolil. Tak se poohlížím po nějaké mikropájce s rozumnou cenou, nevíte o něčem?

EDIT: Jdu na to, držte mi palce :D
eraser (0)|1.8.2007 19:14
Loool, potom sem nahoď fotky, určite sú všetci zvedaví na výsledok. :)
happymaster23 (117)|1.8.2007 23:10
Takže nakonec vyhrála možnost C, kterou tady nikdo nezmínil a to vrtačkou hezky jednu dírku vedle druhé a prostříhaní štípačkama. Výsledek je sice poněkud zubatý, ale zítra si půjdu půjčit frézku na vrtačku, takže to bude lepší jak laser :P. Bohužel mám i jednu špatnou zprávu, dne 1.8.2007 nás navždy opustil náš milovaný vrták na železo. Skonal po těžké a namáhavé práci, kdy už další díru nezvládl a zlomil se. :(

Přikládám fotky o celé akci.
1. Na začátku byla krásná skříň a instalační CD Debianu 3.1 netinst (proč se dozvíte později)
2. Potom přišla moje nemilosrdná fixa, která nakreslila potřebné rozměry pro ty 80mm větráky
3. V dalším kroku přišlo na scénu ono CD, které se díky svému průměru (12cm) perfektně hodilo na nakreslení kolečka pro 12cm ventilátor. Bohužel padlo v boji, protože aby při dělání kolečka neujelo tak jsem ho přilepil. (ale to nevadí, protože Debian je stejně nanic, lepší je Slackware :D)
4. Další kroky nejsou nafocené, takže přejdeme rovnou k výsledku.

Takže pokračování zítra.
01082007625.jpg 01082007630.jpg 01082007632.jpg 01082007633.jpg 01082007636.jpg
tequilla (1015)|2.8.2007 09:04
Tak ty puvodni rosty vypadaly hruzostrasne, ovsem po zasahu stipacek to vypada jako vykousle nejakym alienem :D:D:D. Frezka se bude hodit, pak sem postni fotky...
Konnor (278)|2.8.2007 10:03
u mího minulýho casu jsem to dělal taky vrtačkou a pak vyštípával šťipkama, nezmínil jsem to proto, že se mi to zdálo moc hrubý, titulek tématu přece jen zněl jinak,... ;)
Zeli (397)|2.8.2007 11:45
[QUOTE=Konnor;43349]u mího minulýho casu jsem to dělal taky vrtačkou a pak vyštípával šťipkama, nezmínil jsem to proto, že se mi to zdálo moc hrubý, titulek tématu přece jen zněl jinak,... ;)[/QUOTE]
Presne tak, prvni 80diru sem taky vrtal/stipal, ale bylo to zdlouhavy, namahavy a v neposledni rade hnusny, k tomu navic to pilovani abych to aspon trochu zarovnal... hruza, des, bjes.

To happymaster23: Myslim zes zvolil tu nejhorsi variantu jakous moch :mistake...
happymaster23 (117)|2.8.2007 13:52
Jen se nebojte, ještě jsem neskončil :D, za chvilku mám doma frézku na vrtačku a krásně to zarovnám, potom na to přijde ještě černá barva... Taky jsem to chtěl tou příčnou pilou, ale nemám listy na plech, proto tohle řešení. Navíc ty dvě 80mm díry jsem vyštípal nůžkama na plech - to šlo rychle, ale to vrtání to byla fakt hrozná práce, co jsem vstal tak si říkám proč mě tak hrozně bolí slabiny a to si říkám, že mě nebolí šlachy v ruce od těch štípaček :D

Nevíte tedy o nějakých 80mm a 120mm ventilátorech, kde jediné na čem záleží je průtok vzduchu a cena tak do 100kč?

BTW jak jsem tady nadnesl to o tom pájení, tak prostě takový USB (natož tak firewire) se prostě z plošňáku s normální vybavení odpájet nedá, nejenže je přípájenej na dvou (firewire byl i vzadu) nožkách, ale ještě si musíte připočíst 4 další kontakty. Takže jsem to vyřešil jinak, přišli na scénu moje krásné kleště, které to nemilosrdně urvali a menší konektory už odpájet šli, ale taky se to muselo drasticky tahat - myslím že si budu muset koupit odsávačku :D
Sieben (513)|2.8.2007 15:08
no už sem ti chtěl napovědět že existuje odsávačka...ale přišel si na to sám:))) :P
a jinak nechápu proč to ale odděláváš...
a vrtačka mi připadla taky moc hrubá(ale sám to tak dělám) a pokud chceš levnej ventilátor tak AC nebo možná nějakej AKASA..to užý netuším...ale jestli chceš něco s velkým průtokem tak PAPST a nebo ten NOCTUA

a taky nechápu proč tě bolí koule:) :D

jo a taky nahoď fotky toho zařízení co tak šetrně ničíš:)
happymaster23 (117)|2.8.2007 23:06
Takže:
byl jsem v obchodě pro kutily :D, koupil jsem si žalostně málo černé barvy ve sprayi (takže zítra jdu zas), potom jsem si koupil patřičné smirkové papíry na zahlazení, tavící pistolku (jednu už jsem měl, ale letěla do koše, protože mi v zimě -15 st. C, v 1 hodinu ráno vyhodila pojistky až u elektroměru na plotě...), potom papírovou pásku a jen tak pro radost balíček plastových svorek :D... Ovšem když jsem chtěl odsávačku na cín, tak se na mě dívali jako kdybych spadl z marsu...

Potom jsem brusným kamínkem na vrtačku vše řádně zabrousil a myslím že se mi to povedlo, posuďte podle fotek. Taky přikládám fotku toho "zařízení co ničím" :D - taková ta tmavá čára co vypadá jako spálené je spálené, ale to se připálilo už když to bylo nové, jenom jsem to zalil tavidlem aby to nesmrdělo..., původně tam byli 2x USB, Firewire a 2 jacky...

EDIT: Vybírám ventilátory, když se mi jeden líbí, tak se napájí molexem, nebo nemá zapojenej třetí a nebo se nedá použít na nasávání, asi mi z toho praskne hlava...

EDIT2: Kterj je lepší? tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35791 nebo tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35480? Papírově je sice lepší FAN 8, ale mě zajímá praxe...
02082007646.jpg 02082007652.jpg 02082007659.jpg 02082007642.jpg
eraser (0)|3.8.2007 13:48
Čo sa týka ventilátorov, tak zájdi na SHW a vyber si porovnávacie testy 80 cm ventilátorov. Inak, aby ti to s tým "kutilstvom" nedopadlo tak, že do tej bedne vrazíš viacej peňazí, než by si si priamo kúpil nejakú luxusnú skrinku napr. od LIAN LI. :)
happymaster23 (117)|3.8.2007 13:50
Díky za odpověď,

podívám se. Jinak mám to spočítané, čisté výdaje budou za vše budou okolo 600Kč, což je těžce pod cenou LIAN LI ;)

EDIT: V těch testech nic není... Akorát u toho fan 8 se v hodnocení píše, že má dobrý průtok vzduchu...
happymaster23 (117)|3.8.2007 21:42
No nic, tak se tu mějte, du se na ty ventilátory zeptat jinam...