reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chlazeni pro i5 2500K

Killermannvs (77)|12.1.2015 12:44
Ahoj,

potreboval bych poradit jaky chladic koupit na i5 2500K.

Stale pouzivam puvodni BOX a jelikoz jsem se rozhodl pro mensi upgrade (GK, RAM), rad bych "upgradnul" i CPU, ale pouze tak, ze to pretaktuju.

O vikendu jsem meril teploty (pomoci HWMonitoru), abych vedel na cem jsem.
V klidu je teplota cca 35C, pri beznem provozu (hrani her) cca 65-75C a pri plnem vykonu (Prime95) jsem se dostal az na 83C.

Dival jsem se, ze i5 2500K se da v poho vytlacit, az na 5+GHz proto predpokladam, ze bude potreba poradne chlazeni.

Pozadavky a omezeni:
- typ vzduch - vodnika nechci
- co nejmensi hlucnost
- tak aby se vesel do me bedny (http://www.czc.cz/thermaltake-armor-supertower-va8003bws-bigtower/37887/produkt), je tam velky aktivni chladic v bocnici, takze pasiv nesmi byt moc vysoky (jeste chci zkusit zmerit, co se tam vejde)
- cena tak do 1000kc - spis me zajima pomer cena/vykon

Dival jsem se na nejaky chladice, ale je jich tolik, ze nevim co vybrat....
Diky za navrhy, Killer
kevin00 (10238)|12.1.2015 12:56
Ten "vrtulník" na bočnici skříně v klidu duše demontuj ;)

Návrh chlazení:


Killermannvs (77)|12.1.2015 16:45
Na tu Feru jsem se dival a prijde mi celkem zajimava.
Otazka zni, jak moc je to dobrej chladic ? Kdyz to pretaktuju na 4.5-5 GHz? Na kolik stupnu to asi uchladi pri zatezi ?

Ten Scythe ma temer 2x vetsi cenu, je tedy i 2x tak ucinejsi ? :)
Jaky duvod by byl pro Scythe ?

Vrtulnik se mi odmontovavat nechce, protoze tam zustane hnusna dira, nemam ji cim zadelat.
kevin00 (10238)|12.1.2015 17:40
Scythe určitě není 2x tak účinnější, než-li Fera. Takto to nefunguje v žádném segmentu jakéhokoliv odvětví. Pokud budeš mít přetaktovaný procesor a Fera ho uchladí při např. 68 °C, tak Mugen jej uchladí při 60 °C. V testech je rozdíl mezi chladiči +/- 6 až 8 °C. Další věcí, která bude hrát pro Scythe je určitě velmi kvalitní konstrukce a zpracování, která se projeví hlavně při snížení otáček ventilátoru (min. dopad na chladící výkon) a svou velikostí nezasahuje do prostoru modulů operační paměti, což osobně hodnotím jako velké pozitivum. Rozhodnutí jak kvalitní chlazení procesoru chceš mít je jen na Tobě.
BTW Nevím na jaké základní desce procesor provozuješ, ale pokud by sis chtěl sáhnout taktem na 5 GHz, tak budeš potřebovat jak kvalitní základní desku, tak i kvalitní chladič procesoru. Při tomto taktu jej budeš muset napájet napětím cca 1,4 V a vyšším.
johny__g (6387)|12.1.2015 20:03
Ten "vrtulník" snad má před sebou nějakou mřížku, ne? Jestli jde oddělat jen ten větrák, tak ti tam hnusná díra nezůstane. On ten boční větrák je jak pěst na oko, bez ohledu jestli tam je našroubený nebo ne, takže to máš fuk. Osobně bych ho nahradil kusem plexiskla.
K těm 5+ GHz které se dají v poho vytlačit - raději počítej tak s 4,5 GHz, což jde dosáhnout s relativně nízkou voltáží a tím pádem menšími nároky na chlazení. Na 5 GHz potřebuješ kvalitní desku a zdroj, slušné chlazení (vodu nebo high-end vzduch) a trochu štěstí na dobrý kus. Samozřejmě mluvím o dlouhodobě provozovatelném a stabilním přetaktování. Nějaké vyhonění trika, kdy si borec típne screen z CPU-z, eventuálně spočítá SuperPI a pak mu to spadne, je k ničemu.
Killermannvs (77)|12.1.2015 22:45
Tak jsem to prozkoumal a ten Mugen vypada fakt dobre i co se tyce pomeru cena/vykon ve stredni kategorii.
Pri tech 5GHz bych se mel dostat na cca 75C, ale pro beznej provoz pocitam spis s tema 4,5GHz.

Trochu se mi jevil hlucnejsi, ale dle recenzi by to nemelo byt nic hrozneho.
Take jsem se vydesil mista u pameti, ale dle fotek by se tam mel v poho vejit.

Co se tyce toho vrtulniku, tak vetrak s vyskou 150 mm bych tam asi narval, ale mugen ma 161 mm a to uz nejspis nedam.
Jak pise johny, je tam kovova mrizka, takze ji tam necham nez vymyslim co s tim. Asi ji budu muset take zalepit izolepou, pro lepsi kominovy efekt.

Zatim diky.

PS: jeste jsem upravil podpis, se muzete podivat na cem to chci taktovat.
Killermannvs (77)|14.1.2015 10:52
Pekne, dik za tip, sice jsem se uz dival na nejaky videa, ale tohle vypada na hodne podrobny navod.

Dam pak vedet jak to chladi a kam jsem se dostal ;)
Killermannvs (77)|17.1.2015 20:29
Nainstaloval jsem chladic a zkusil CPU trochu potrapit.

Vysledkem je 4,7 GHz pri VCore 1,425V a teplota pri plnem zatizeni cca 90C (IntelBurn Test) v Cinebench jsem vydoloval 7,4 bodu.
Vys jsem nesel, jelikoz chladic uz nestihal.
Mozna bych mohl doinstalovat vetrak z druhe strany a teplota by se snizila, ale ma to vyznam?

To co me zaujalo je teplota nultyho jadra, ktera byla vzdy vyrazne nizsi (i o 10C) nez zbytek jader, cim to muze byt ???

Pro bezny provoz jsem to nechal na 4,5Ghz a teplota se v plne zatezi splha max na 80C.
tik-tak (45)|16.2.2015 11:00
Ahoj,
mám tiež i5 a v poho to vylezie na tých 4,7GHz , mal som na nej AC Freezer 13 link: / http://datacomp.sk/ac-freezer-13-continuous-operation_d99713.html#.VOG5cS5BS1s /
Ale pri testovaní na 4,7 GHz v OCCT teste to po 30sec. vypínalo teplota dosiahla 95 stupňov. mal som podozrenie , že chladič nesedí dobre no systém plastových západiek ma dlhodobo štval a nešlo s tým nič poriadne urobiť.
Tak som preskočil po viacerých "špekuláciách" na CRYORIG H5 Universal. Link : / http://datacomp.sk/cryorig-h5-universal_d264508.html#.VOG6Zy5BS1s /
Spravil som len dobre , môžem vrelo doporučiť. Video na stránke výrobcu na montáž chladiča je pperfektné.
Jedna nevýhoda je a to že MB som musel dať dole pre montáž zadného dielu /Backplate ?/ chladič perfektne drží žiadne plastové piny a ani podobné somariny čo dobre nefungujú.
Všetko k nemu dostanete , montáž nieje až taká náročná.
Doporučujem však inú pastu ako tú čo je s chladičom. Neaplikuje sa dobre vyzerá ako si "sucho" a velmi zle sa roztiera.
Ja som použil AC Arctic Silver 5 , Link : / http://datacomp.sk/ac-arctic-silver-5-as5-3-5g-premium-silver-thermal_d9965.html#.VOG-AC5BS1s / .
Teraz maximálna spokojnosť po 20min testu v OCCT teplota CPU 60-62 stupňov , ventilátor na chladiči je príjemne tichý a výkonný.
Môžem len doporučiť. A za pastu ku chladiču som to výrobcovi "vytmavil" , a ozvali sa mi s tým , že pasta bola vyberaná dôkladne a po dlhodobom testovaní.
Aj tak AC-5 je lepšia.