reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pocitac aspon 2x vykonejsi nez ten co mam ( Notebok nebo Desktop )

asija (16)|16.1.2015 15:30
Ahoj,
pred 6ti lety jsem kopil hodne vyhodne tuto sestavu:
CPU: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q9450 @ 2.66GHz L2 Cache 6144 KB
GPU: nVidia GeForce GTX 275 ( core config: 240:80:28 OpenCL teor. performance 1010 Gflops )
RAM: 4 GB
Disk: WD 750GB 7200rpm
... stala me tehdy asi 14 tisic
Pocitac stale docela dobre funguje a dostacuje vetsine mych pozadavku na vykon ( treba ve hrach jsme se nesetkal s lagovanim, kdyz zrovna nechci super ultra detaily )
Ale zacina se objevovat stale vice duvodu proc uvazovat o koupi noveho PC (viz long storry).

Orientacne jsem se dival ze doporucovana sestava svet harware "HOME"
https://www.svethardware.cz/doporucene-pc-sestavy-vanoce-2014/39749-4
by mohla byt priblizne 2x vykonejsi ve vsech aspektech nez to co mam ted.
1) Je tomu skutecne tak? Je ta sestava HOME ( v principu za 15000,- kdyz odectu SSD disk a OS ) opravdu 2x vykonejsi ve vsech zakladnich parametrech ( GPU, CPU, RAM ) nez to co mam ted?
2) Zajimalo by me kolik by stal notebook priblizne stejnym vykonem ve hrach jako ta sestava HOME.

------------- Long storry --------------

Duvody proc uvazuju o koupi noveho stroje:
1) Obcas mi "cinkne" v HDD, bojim se ze brzo odejde.
2) Jednou za cas (trba 1x za tyden) se pocitac zniceho nic restartuje
3) mam na nem Windows XP + Linux. Rozhodne neminim upgradovat Windowsy, ale je fakt ze nektere novejsi hry a palikace uz mi na WinXP (a bohuzel ani na Linux) nainstalovat nejdou
4) V linuxu mam trochu problem s nVidia ovladaci GPU kvuli kterym padaji nektere programy a hry (nektere jdou dobre .. zvlastni) a hlavne nejde mi programovani pod CUDA a OpenCL
5) Rikam si ze po tech 6-7 letech uz bych si mohl doprat neco novejsiho. Ale jsem zvykly kupovat novy pocitac vzdy az dostanu 2x vyzsi vykon za stejnou cenu jako u toho stareho. Bohuzel s tim jak CPU narazi na vykonostni strop uz ten surovy vypocetni vykon v zakladnich parametrech neroste tak jako drive a dohani se to ruznyma obezlickama.

Radeji bych si koupil tentokrat notebook, ale odrazuje mne to, ze co jsem kupoval naposledy notebooky pro svou sestru ( CPU i7, GPU AMD 770, 8GB RAM ) a pritelkini ( CPU i7, GPU nvidia 730, 8GB RAM ) tak na nich stale hry nesly stejne plynule jako na tem starem desktopu co mam ja ted (a to dokonce i ty stare ... jako Medieval Totalwar II ). Takze to nakonec bude mozna zase desktop. Necchi si kupovat novy pocitac abych pak 5-let zapasil s tim ze mi porad neco laguje.

Moje priority:
1) Nemam potrebu hrat hry na nejvyzsi detaily jen proto abych mohl machrovat. Ale chci aby mi na tom slo hrat vsechno bez problemu (kdyz snizim detaily)
2) Chci aby se na tom dobre programovalo vedecke simulace na GPU ( OpenCL ) pod Linuxem. V principu se mi ted vice libi co nabizi nVidia (ma lepsi podporu pro programatory a spoustu vychytavek u Maxwell ) ale trochu ocekavam u AMD nejake HSA. Klidne bych bral i nejaky intel CPU s integrovanou Iris GPU pokud poskytuje srovnatelny vykon v OpenCL jak nejake mainstreamove GPU od AMD a nVidie.
3) aby ten pocitac zase vydrzel bez problemu ( bez kazeni komponentu, bez dramatickeho moralniho zastaravani) dalsich 7 let

Co se tyce svethardware( Doporučené PC sestavy: Vánoce 2014 )
tak bych byl pro neco vychazejiciho z HOME
https://www.svethardware.cz/doporucene-pc-sestavy-vanoce-2014/39749-4
... jen bych tam asi nechtel SSD disk ( chapu ze to brutalne zrychli nacitani programu, ale to neni zas takovy problem )
... taky premyslim o tom jestlu by nejake high-end APU (at uz od AMD nebo od Intel s GPU Iris ) nevychazelo lepe z hlediska pomeru cena vykon.
VencaX (3686)|16.1.2015 17:48
Fakt 1) APU nebude grafickým výkonem nikdy sahat klasické dedikované grafické kartě ani po pás. (beru aktuální situaci, netuším, co bude za 5-10 let)
Fakt 2) Notebook za cca 15-20 tisíc nebude nikdy sahat klasickému desktopu ani po pás, nejlepší grafické karty jsou na výkonové úrovni cca low-endu až mainstreamu a když se podíváš na opravdové herní notebooky, tak levnější stojí někde okolo 30 tisíc, ty lepší tak okolo 50. A přesto jsou výkonově "zaostalé" za desktopovými protějšky.
Fakt 3) ze sestavy HOME bych opravdu nevycházel, protože nikdo z nás, co tu radíme tyto články nepíšeme a podle mě zrovna u některých těch sestav se autor nezamyslel nad tím, jestli opravdu uživatel dostane ten výkon, který očekává. FX-6300 není zrovna procesor, který bych osadil do PC, který mi má běžet 7 let a to z těch důvodů, že už při uvedení byly procesory FX zastaralé a pouze chvíli se držely s tempem Intelu, jsou ale postavené na zastaralé platformě a jejich 6 jader vlastně není 6, ale jsou pouze 3 (něco podobného, jako Hyperthreading od Intelu). Navíc mají neadekvátní spotřebu a byly pouze posledním vzdorem AMD na poli klasických desktopů.
- další, co bych sestavě HOME vytknul, jsou paměti, skříň a zdroj, které bych buď sehnal kvalitnější za stejnou cenu (paměti, skříň) a nebo bych s ohledem na to, že má PC vydržet 7 let volil kvalitnější za o něco vyšší peníze. Každopádně jediná věc, co zbyla je grafická karta a to je až do poslední, co bych vybíral.

Další věc je to, že slovo "lagy" se spojuje většinou s problémem špatného internetového připojení, nikoli sekání hry kvůli nedostačujícímu HW či načítání z disku. Na tenhle pojem jsem celkem háklivý...

A poslední věc. Vždycky jde o peníze, můžeme tu zkusit navrhnout několik sestav, ale cenový limit je dost podstatná věc, když skládáte počítač.
asija (16)|16.1.2015 18:48
Ahoj, diky za komenty. Treba ty vytky vuci "doporucenym sestavam" me prakvapily... myslel jsem ze jsou vysledkem vycemene nejakeho konsenzu lidi tady z fora.

[QUOTE]Fakt 1) APU nebude grafickým výkonem nikdy sahat klasické dedikované grafické kartě ani po pás. (beru aktuální situaci, netuším, co bude za 5-10 let)[/QUOTE]
To je asi kvuli dedikovanym rychlym pamětem, že? No mě docela láká představa zdíleného adresoveho prostoru mezi CPU a GPU pro OpenCL ( http://www.amd.com/en-us/innovations/software-technologies/hsa ) ale je fakt že to je asi spíše otazka budoucnosti a současne APU to nemaji. Nicmeně - ja nepotřebuju high-end GPU ... stačí mi GPU s teoretickym vykonem tak 2 GFLOPS v OpenCL a ... co se tyce her - aby tam slo vsechno plynule pokud nejak rozumne omezim detaily.

[QUOTE]Fakt 2) Notebook za cca 15-20 tisíc nebude nikdy sahat klasickému desktopu ani po pás, nejlepší grafické karty jsou na výkonové úrovni cca low-endu až mainstreamu a když se podíváš na opravdové herní notebooky, tak levnější stojí někde okolo 30 tisíc, ty lepší tak okolo 50. A přesto jsou výkonově "zaostalé" za desktopovými protějšky.[/QUOTE]
Ano, pocitam s tim ze notebook se stejnym vykonem bude vyrazne drazsi ( tak o 10 tisic ) ... graficka karta mi staci "mainstream" viz vyse.

[QUOTE]Další věc je to, že slovo "lagy" se spojuje většinou s problémem špatného internetového připojení, nikoli sekání hry kvůli nedostačujícímu HW či načítání z disku. Na tenhle pojem jsem celkem háklivý...[/QUOTE]
Omlouvam se. Konkretne jsem myslel to, že mam vždy pocit že "plave obraz" a těžko se to pak i ovládá. Jak říkám, nepotřebuju vizuální orgie, ale spíše aby hry šly plynule, a aby to mělo teoretický výpočetní výkon v OpenCL tak 10x vyžší než CPU (tak 100x vyzsi nez CPU single thread bez vektorizace). Pomalejší načítání disku (tj. např. dlouhé spouštění hry, nebo pomalejší načítání levelu) mi příliš nevadí, proto pro mě asi není priorita ani SSD disk.

cenove rozmezi pocitam tak
Desktop ... 15-20 tisic
nebo
Notebook ... 25-30 tisic ( s podobnym vykonem ve hrach jako desktop )
Mi.Lek (121)|16.1.2015 19:27
[QUOTE=asija;567149]Fakt 1) APU nebude grafickým výkonem nikdy sahat klasické dedikované grafické kartě ani po pás. (beru aktuální situaci, netuším, co bude za 5-10 let)
To je asi kvuli dedikovanym rychlym pamětem, že? No mě docela láká představa zdíleného adresoveho prostoru mezi CPU a GPU pro OpenCL ( http://www.amd.com/en-us/innovations...chnologies/hsa ) ale je fakt že to je asi spíše otazka budoucnosti a současne APU to nemaji. Nicmeně - ja nepotřebuju high-end GPU ... stačí mi GPU s teoretickym vykonem tak 2 GFLOPS v OpenCL a ... co se tyce her - aby tam slo vsechno plynule pokud nejak rozumne omezim detaily.[/QUOTE]

Nejde jen o paměti (RAM), ale i rozdíl v GPU či APU a celkově o "subsystému" ("deska" gk je prostě dělána pro výkon grafického čipu).
[QUOTE=asija;567149]Fakt 2) Notebook za cca 15-20 tisíc nebude nikdy sahat klasickému desktopu ani po pás, nejlepší grafické karty jsou na výkonové úrovni cca low-endu až mainstreamu a když se podíváš na opravdové herní notebooky, tak levnější stojí někde okolo 30 tisíc, ty lepší tak okolo 50. A přesto jsou výkonově "zaostalé" za desktopovými protějšky.
Ano, pocitam s tim ze notebook se stejnym vykonem bude vyrazne drazsi ( tak o 10 tisic ) ... graficka karta mi staci "mainstream" viz vyse.[/QUOTE]

Mainstream U GK bych v nejlevnější variantě viděl u GeForce GTX 750 Ti a v rozumné variantě u AMD R9 280. Jsou to ale "klasické" grafické karty. Tomu se prostě vyrovnají je notebooky s pro tuto kategorii s velmi nadupanou grafikou (hlavně u varianty AMD), samozřejmě s nadupanou cenou. :)

Nejsem ale expert, možná mě někdo opraví "ve váš prospěch".
VencaX (3686)|17.1.2015 01:11
To je spíš výsledkem toho, kdo jim financuje chod stránek různými sponzorskými dary... protože když se podíváš zpětně na ty sestavy, tak většina z nich je ve skříni od CM či Corsairu a s paměťmi Corsair či Kingston a základní desce GB a když už tam mají jiný než BOX chladič, tak je opět od CM. Nejen "Vánoce 2014", ale i spousta předchozích sestav to tak má. Osobně bych se s nimi shodnul tak maximálně na sestavě OFFICE, kde mi vadí pouze základovka. Sestavu HOME bych ti doporučil možná tak 2 roky zpátky, kdy ještě FX-6300 mělo smysl, popřípadě když bys využil jeho potenciál.

Notebook se stejným výkonem nebude stát cca o 10K víc, ale cca dvojnásobek (tj tak 40-50K). Ty herní notebooky okolo 30K jsou úplnej základ a nepovažoval bych to zas za nějakej cenovej milník. Jsou to již "herní notebooky", aspoň co se týká chlazení a herních vychytávek, ale Core i5 v notebooku je pouze dvoujádro a ve výsledku nebude mít dvojnásobný výkon oproti C2Q-9xxx a GTX-x60M taky není hitparáda mezi grafickými kartami.

Co se HSA týká, tak to už funguje a má to i celkem úspěch vzhledem k tomu, že se zapnutým OpenCL umí AMD A10-7850K (APU) počítat 3x rychleji jak i5-4670K (CPU), problém je, že využití HSA je zatím hodně omezené, funguje ve Photoshopu, Gimpu, LibreOffice a pár dalších aplikacích... a další otázka je, na jak dlouho plánuješ PC mít, protože té iGPU si myslím, že brzo začne docházet dech co se her týká, takže je otázka, jestli ti to bude za 2 roky dostačovat. Na to ti ale já neodpovím. Zkus si projít testy ohledně procesorů Kaveri, A10-7850K je asi nejzajímavější a pak se rozhodni, jestli radši APU nebo klasické CPU + dedikovaná grafika.
asija (16)|18.1.2015 13:14
OK, diky, A10-7850K (tj. R7 series GPU) ma stale jenom asi 60% vykonu Gforce GTX275 (i kdyz beru jenom teoreticke GFLOPS)

tedy k puvodni otazce uz jenom ve strucnosti:
1) Lze dnes koupit destop priblizne 2x vykonejsi (co se tyce RAM, CPU i GPU) nez ten co mam za ~15-20 tisic ?

beru ze odpoved na otazku (2) tj. jestli lze do 25-35 tisic koupit notebook s takovym vykonem (2x vetsim nez muj stary desktop) je NE
ICE_D (2754)|18.1.2015 15:14
Tohle se da postavit za 20k, grafika R9 270X je temer 2x vykonnejsi nez GTX275. Procesor i5-4460 je cca o 80procent silnejsi nez Q9450 (v Passmarku a Geekbenchi dle cpuboss).
http://www.czc.cz/4vpjasabtoio59dk1do6ng86bb/seznam