reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co je lepší HDD nebo SSD

asrock1 (26)|27.1.2015 14:26
Ahoj, chci se zeptat proč všichni tvrdí že je lepší a rychlejší SDD disk než klasický HDD. Zajímala by mě rychlost čtení HDD s porovnáním proti SSD disku.
Například jaká je rychlsot čtení HDD - Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB (ST1000DM003)

Chci si do nového pc pořídit SSD disk a na něj nahrát pouze Windows 8.1 a na klasický HDD vše ostatní, programy, hry apod.
Nikdy jsem s SSD nepracoval a bojím se aby hned neodešel.

dík
ICE_D (2754)|27.1.2015 14:34
Velke kouzlo SSD disku neni v prenosovych rychlostech, ale v pristupovych dobach. Vse nabiha naprosto okamzite a prace se systemem je daleko plynulejsi, protoze sytem neni brzden prodlevami ze strany HDD. Take maximalni rychlosti atakujici 500Mb/s z plotnoveho HDD nedostanes, ale to nevyuzijes tak casto.

Osobne jsem presel z 1TB HDD na 120GB SSD + 1TB HDD vloni zjara a v zivote uz bych se k samotnemu HDD nevratil.

Na SSD prechovavam pouze system, nainstalovane programy a 4 hry - tedy vsechno to, co me nevadi, kdyz se SSD pos*re :D Dulezita data jako rodinne fotky prechovavam na HDD + DVD :)
asrock1 (26)|27.1.2015 14:47
Aha, no počkat nemělo by to být spíš naopak. NA SSD by si měl přechovávat právě data o které nechceš přijít a na HDD všechno ostatní co není až tak duležité hry apod.

Ještě dotaz, dá se kompletně spolehnout na SSD, že bych vůbec HDD nepoužíval a koupil drahžší SSD s větší velikostí, já stejně nikdy v životě nevyužil moje HDD na plno, mám tam 1TB a z toho využívám 104GB se vším :-).
Třeba ani nepochopím na co lidi mají tolik místa a tolik HDD, co tam mají apod. Jako nedivil bych se kdyby měl někdo na HDD třeba 100 her, ale když nehraje hry co tam ukládají. Já i kdybych měl 500g tak to nezaplním :D

Ještě zpět k HDD, já mám s nima celkově špatou zkušenost hlavně se Seagate, párkrat nám v baráku vyhodil proud (tak že vypnul a zase zapnul cca 4x a HDD se tím zničil). Nebo když jsem na něj několikrát nainstaloval OS( v rozmezí půl roku třeba 3x), tak to taky nevydržel a už nenačetl. Takže radši bych teď šel do HDD od Western Digital.
ICE_D (2754)|27.1.2015 15:15
No ono prave kdyz se ti pos*re SSDcko, tak je hotovo, ale kdyz se pos*re HDD, tak se tydata vytahnout daji, napr. vymenou elektroniky disku.

Samozrejme koupit pouze SSD muzes, cena 256GB se dneska pohybuje na rozumnych cca 3000,- Jen dodam, ze bys mel mit alepson 15% mista volneho, takze 120GB by Ti asi nestacilo. Je to proto, aby se nezapisovalo porad na stejne bloky a neklesla zivotnost.

Co se tyce znacek, tak nahore proklikni "chatbox" - nedavno tam probehla bourliva diskuze :D Ono co clovek, to zkusenost. Ja treba za 20 let pouzivani PC jsem mel Seagate, Samsung a WD a jedinej Western mi narozdil od Samsungu a Seagate neodesel ani jeden, takze za sebe rikam: Western ANO!!! :D No a nekomu jinymu odeslo par WDcek a uz by si ho nekoupil, tak to mas tezky, no :)
Fox_25 (613)|27.1.2015 15:35
U SSD je problém s tím že když umře, tak opravdu umře. Normální disk ti dá vědět během umírání většinou předem a data jdou s velkou úspěšností zachránit.

U SSD jde primárně o jeho celkovou rychlost, odezvu, rychlost načítání malých souborů a přístupovou dobu. Já se bránil SSD jak čert kříži, protože 2300 za 120gb by dal jen blázen, že. Ovšem po zakoupení SSD jsem měl pocit že jsem dostal do rukou úplně novou sestavu. OS nastartoval tak rychle, že jsem za tu dobu akorát stihl vytáhnout cigáro z krabičky a připálit si, ale nejen to. Než se načtou programy po spuštění tak už můžu brouzdat na netu a poslouchat hudbu. To je s normálním diskem zcela nemožné protože člověk čeká, čeká a zase čeká než se něco načte, nedejbože u toho zapnout třeba prohlížeč.

Jestli chceš i spolehlivost tak si pořiď kombinaci SSD a disk do notebooku.

Jestli využiješ něco kolem 110GB tak buď rád, mě má hudební knihovnička v HD zabírá už 1TB, k tomu pár kompletních seriálů, menší sbírka her a jsem na cca 3TB.
VencaX (3686)|27.1.2015 17:09
Spousta lidí si na pevné disky ukládá třeba filmy či fotografie, protože optické disky se dají poškodit jednoduššeji, než klasické HDD. Tím pádem třeba mají několik TB dat, když uvážíš, že takovej FullHD film může mít třeba 4GB.

Co se týká toho, co by kde mělo být, tak na klasickém SSD určitě systém a programy, na klasickém HDD záloha SSD + důležitá data (která bys měl mít zálohovaná ještě někde jinde) a ostatní data. To je taková ideální kombinace. A rozhodně i sebehorší (rychlostně) SSD bude výrazný rychlostní skok oproti HDD.

A co se týká cen SSD, tak jsem četl, že by měly díky novým čipům na 14-16nm technoligii zlevnit, ~256GB modely cca na 70EUR, ~128GB modely na cca 40EUR, ale nejsem si jistý, kdy by to mělo přijít.

Co se týká spolehlivosti, je to kus od kusu, prostě jako u všeho. Můžeš mít kousek, co ti poběží bezvadně několik let, můžeš mít kousek, co ti po roce odejde. Jinak je ale "životnost" SSD disků někde okolo 10 let při běžném používání. Nicméně jak píšou kolegové nad, když SSD zkolabuje, data jsou pryč, když zkolabuje HDD, data se dají dostat zpět. SSD a HDD je dobrá kombinace, když uvážíš to, že se o SSD prakticky nestaráš (nepotřebuje defragmentaci apod, jen bys měl nechat cca 15% kapacity volné pro TRIM) a na HDD si děláš zálohy ;).


EDIT:
Jinak osobně bych ještě spíš než WD volil Hitachi. Dělá kvalitnější disky jak Seagate a WD dohromady ;)
johny__g (6387)|27.1.2015 17:18
Na ten SSD kromě win dej i ty používané programy, případně hry. Mechanický disk nech na data (filmy, hudbu, instalačky, fotky aj.). A po nainstalování systému a dalšího si můžeš udělat zálohu toho SSD na mechanický disk, v případě poruchy pak snadno uděláš restore a jedeš dál.
WD klidně kup, chybu neuděláš.
zsdx (2098)|27.1.2015 17:19
[QUOTE=VencaX]A rozhodně i sebehorší (rychlostně) SSD bude výrazný rychlostní skok oproti HDD.[/QUOTE]
Mas uplnou pravdu, 'notebook ZDARMA k nakupu od Bedi Travnicka' (uz tehdy vybaven SSD) byl rychlosti uplne nekde jinde nez HDD :(
Georginek (2957)|27.1.2015 17:27
[QUOTE=asrock1;567629]
Nikdy jsem s SSD nepracoval a bojím se aby hned neodešel.

[/QUOTE]

Neodejde, neboj. Musíš akorát dobře zašroubovat bočnici. Zevnitř se to otevřít nedá. Maximálně, že by vystrčil DVD-rom a vylezl dírou....... :D:D