reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

10" alebo 11.6" notebook do 400,-Eur

Slamka (3)|29.1.2015 14:50
Uz dlhsie sa snazim zorientovat na poli 10" / 11.6" notebookov a som dost v koncoch ktorym smerom sa vybrat.
Na jednej strane citam ze vsetky procesory Celeron/Pentium typu "N" su vlastne premenovany nasteroidovany ATOM, no skoro vsetky cenovo rozumne (do 400,-Eur) vyrobcovia ponukaju prave s tymito procesormi.
Na strane druhej, akonahle je v notebooku Intel i3 procesor, vydrz notebooku je max 4 hodiny podla vyrobcu, to znaci realne 3h. :? :?

Otazka - ktorym smerom sa vybrat ked hladam laptop vhodny na cestovanie (t.j. maly, lahky) no zaroven ho nechcem mat stale na nabijacke (to mozem kupit All-In-One PC)??
Laptop nebudem vyuzivat na ziadne kodovanie videa ci hudby, spracovavanie obrazkov.. Na to mam desktop..
Potrebujem si zasurfovat, vybavit par mailov, pustit si hudbu, pozriet film, obcas nenarocnu hru po dlhych veceroch na hoteli - Civilization V, EuroTruckSimulator 2, etc..

Chvilu som uvazoval nad ASUS Transformer T100 64GB+500GB, ale tam mam obavy ohladom toho obcasneho hrania hier, dost pochybujem ze si na tom zahram co i len menej narocnu hru, je to skor doslova web prehliadac+word+presenter... Je to skutocne iba zakladny ATOM a HD grafika.. Ale podla vsetkeho ma uchvatnu vydrz na baterie a nabije sa lubovolnym microUSB chargerom ktory dnes najde clovek vsade..

Druhy kandidat vychadza Dell Inspiron 11z Touch, ale aj ten ma svoje chyby - "iba" Pentium N procesor, extremne prehybajuca sa klavesnica pri pisani, vyduta spodna strana laptopa (takze laptop "stoji" na vydutine a nie na gumovych nozickach) a neviem ci by mi vyhovoval rezim "tablet" ked sa obrazovka preklopi. Pride mi to dost velke/hrube na take pouzitie..

Treti kandidat a zatial najhorucejsi - ASUS X200LA, sice uz s i3 procesorom a s HD 4400 grafikou, takze si aj nieco clovek zahra, ale vydrz na baterie je uboha a to aj predpokladam v samotnom "iba browsovani"... Vymena HDD za SDD baterii urcite moc nepomoze ked zrutom je samotny procesor...

Urobil som aktualny prehlad CPU ktore sa montuju do 10"/11.6" a niektorych 13.3" dostupnych ku koncu 01/2015.
Zoskupil som ich farebne do takych akoby skupin podla hodnotenia vykonu CPU.
  • Zelena - vykonovo ok
  • Zlta - priemer
  • Cervena - no go!
[ATTACH=CONFIG]30451[/ATTACH]
Zdroje: Ranking, Overall performance, Single thread performance

Treba si uvedomit ze aj dnes vela procesov bezi iba v jednom jadre a ako vidime, rozdiely vo vykonoch jedneho jadra su medzi i3 a N procesormi Pentium ci Celeron skoro dvojnasobne.. Takze moznosti su dve:
[LIST=1]
  • Laptop s i3 procesorom (slaba vydrz baterie, iba okolo 3-4h, ale s grafikou)
  • Transformer laptop/tablet s Atom procesorom (sice dlha vydrz baterie + tablet k tomu priamo s SSD diskom cize netreba dalsiu investiciu, ale treba prekusnut chybajuci graficky vykon)
  • Laptop s N procesorom nema zmysel.
    Dost chaby vyber na dnesnu dobu v podobe laptopov, zostava iba ASUS X200LA, mas na vyber - kupit si ho alebo nie.

    Mate niekto realnu skusenost s Transformerom a nejakymi hrami na nom?
    Ohladom vykonu grafiky toho Transformera som nikde nic nenasiel. Na webe ludia sice hraju nejake hry na Transformeri, ale bezne tak s 12fps na min detailoch, co je fakt bieda. Viem ze od toho sa viac asi cakat neda, ale aj tak - je nejaka ina moznost co kupit v danom segmente a poziadavkami??? Uz mi nic nenapada....
    2m32ow5.png
    Georginek (2957)|29.1.2015 18:28
    Uz vidim, jak na tomhle bezi EuroTruckSimulator, kdyz ho nedava ani GTX285 a C2Q na plny detaily, aby byl alespon nejaky zazitek..... Pokud ETS2 nejede na min 50fps je to nehratelny. A samozrejme musis pocitat, ac vyberes cokoliv v tyhle cene a tomhle "pochybnym segmentu", nepojede poradne vubec nic a uz vubec ne hry. Proste HRY+ velikost 11-13 + baterie na 6hod, bez dedikovane grafarny, za 400E nelze ani ve snu..... A na sebelepsi GK v CPU ac je to HD4000, 4400 nebo 4600 nepujde nic, a to, ze nekomu nevadi hrat hru v 15fps - to je vec jina.

    Tyhle pochybne tabletonotasy se nevyrovnaji vykonem ani treba nejlevnejsim Acerum. Ja kupoval stary 15.6 za cca 11litru E1 s i3 4030 a dedikovanou grafarnou 4870, a ackoliv je to totalni marnost, jeste se na tom da lecos na minimum zahrat ( ona nehraje, ale ja to zkousel ) vydrz baterky 4.5h. V tom segmentu, co ty pises, bude hrani UTRPENIM a pouzivani byt jenom internetu jakbysmet :D

    Nevim, ja tyhle levny svinstva nemam rad, jsou to jenom vyhozeny penize. To si radsi kup poradnej telefon treba LG G3 za 14 litru, udela ti lepsi sluzbu. Sry ale ja neporadim.... At vyberes, co vyberes, v tomto segmentu a za 400E je to proste hruza a des.
    Slamka (3)|29.1.2015 22:43
    Pockaj, si ma asi nepochopil.
    To nema byt herny laptop [emoji1]
    Ja necakam ze na tom budem drtit na full detailoch GTA V, dokonca ani ten EuroTruck Simulator na full detailoch.

    Co od toho ocakavam je, aby to bolo rychlejsie ako kalkulacka a zvladalo mi to prehrat film vecer na hoteli alebo zahrat si nejaku hru pri ktorej zabijem hodinku casu.
    Hlavny ciel je aby ma pri tom neporazilo ked cokolvek spustim. Som z domu zvyknuty na i5+SSD+16GB RAM a toto ma byt fakt cestovne cudo.. Ja viem ze film si pustim aj na atome, ale....nechcem pri tomto laptope osediviet viac ako som [emoji16]

    Telefon mam Nexus 4, na zabitie nudy na hoteli v krizovej situacii staci, ale cisto Androidove zaridenie mi nema co viac ponuknut ako vacsiu obrazovku. To neocenim... Preto neuvazujem o iba tablete. Nema mi co ponuknut..
    Georginek (2957)|30.1.2015 07:38
    Jasne, ja te chapu. Pokud si zvykly na ssd a i5, budu pro tebe orace na jakemkoliv takovem stroji utrpenim. Jako z tech tri se mi jevi jako nejlepsi Asus x200la. Ted jsem na mobilu a vecer kouknu, co by se dalo vybrat lepsiho, ale obavam se, ze moc velky vyber nebude. PS: pokud by si stavajici HDD vymenil za SSD, tak je situace jina. To by mohlo slapat dobre, krom toho vydrz by se mela rapidne zvysit. Nikdy jsem nemenil pouze hdd za ssd, ale vzdy jsem do notasu nacpal oba a baterka vydrzela prakticky stejne dlouho. V pripade zapojeni ssd misto hdd se domjivam, ze hodku by to udelat mohlo. Ale to rikam bez zaruky. Schvalne to zkusim u sveho notasu, o kolik se zvysi bydrz baterky a dam vedet
    Slamka (3)|30.1.2015 08:25
    Vymenu HDD za SSD predpokladam, pretoze ak niekto zacal s SSD pracovat, uz si na systemovy HDD nezvykne.
    Kdesi na forach som sa docital ze vymena HDD za SSD prinasa predlzenie zivota baterie, ale nie nejaky markantny rozdiel. Bavime sa zhruba okolo 5-6W za HDD za 1.5-2W za SSD. Ono to je 3x rozdiel, vyzera to prijemne, ale nepriemetne sa to automaticky do baterie...

    Presne pre toto sa mi tiez javi ten ASUS X200LA najrozumnejsia volba. Nech som pozeral co som pozeral, nikde som nic ineho s i3 procesorom nenasiel, vsetko az potom okolo 600,-Eur (ale vzdy s rovnakou konfiguraciou ako ten spominany ASUS, t.j. Intel i3, 4GB RAM, 500GB HDD a jediny rozdiel bol ze boli dotykove - co nie je pre mna podmienka). A ten ASUS v pripade investicie do SSD vychadza najlepsie, lebo za 520,-Eur to uz vychadza s 256GB SSD.. Do 600,-euroveho laptopa este investovat SSD uz je zbytocny luxus pre mna na to na co ten laptop chcem pouzivat. Aj preto sa snazim udrzat budget co najnizsie, ale nie neprimerane najnizsie a bezhlavo kupovat Atomovy stroj za 250,-Eur..