reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nekompatibilita Arctic FAN F12 PWM s deskou ASUS (H81)?

mrdead (28)|3.2.2015 12:14
Dobrý den, zapojil jsem ventilátor Arctic FAN F12 PWM do 4-pinu CHA_FAN na základní desce ASUS H81M-D PLUS a jede neustále na plný výkon. Deska i ventilátor jsou úplně nové. Ventilátor vůbec nereaguje na změny nastavení v BIOSu ani ve Fan Xpertu. Navíc se ve Fan Xpertu nenačte ani jeho výkonnostní diagram, jako u ventilátoru na cpu. Procesor chladím boxovým chladičem ve 4-pinu CPU_FAN a ten jde zregulovat úplně normálně. Indikace otáček funguje u obou ventilátorů korektně. Zkoušel jsem připojit i jiný Arctic Fan F12 pwm (2 roky starý) z druhého PC, kde funguje bez problému s deskou ASUS P8Z77M, ale výsledek byl stejný. Avšak, když připojím na 4-pin CHA_FAN obyčejný intel BOX chladič nebo levný Cooler Master, tak regulace funguje jak má. Základní deska má nejnovější BIOS. Může být Arctic Fan F12 PWM zkrátka nekompatibilní s mojí deskou od ASUSu? Má někdo podobnou zkušenost?
johny__g (6387)|3.2.2015 14:22
Ani na tom CPU_FAN to nejde? Tenhle větrák má kromě klasického PWM ještě něco co se jmenuje PST, takže můžeš zapojit víc větráků na jeden konektor a všechny regulovat, Přečti si návod, je to tam blbovzdorně namalované.
r34ktor (7477)|4.2.2015 15:13
Jak máš nastavený BIOS (Chassis Q-Fan Control)? Zkoušel jsi i jiný profil?
mrdead (28)|6.2.2015 15:40
Chassis Q-Fan Control jsem měl nastaven na Enabled a profil jsem měl na Silent i Standart, ale bez účinku. Ventilátor jel stále na plný výkon.
Desku jsem nakonec vrátil a koupil jsem ASUS H81M-PLUS. Je to téměř stejná deska. Vše teď jede bez problémů. Oba ventilátory jdou nyní krásně zregulovat.
Zřejmě to byla nějaká vada desky. Ventilátor jsem totiž zkoušel i s deskou ASUS H81M-E a také bylo vše v pořádku.
Jinak Vám děkuji za reakce.