reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

notebook kvalia = vyšší cena ... opravdu?

hw3_on (23)|17.3.2015 22:04
Zdravím, prosím o radu. Rád bych pořídil nový notebook. Často čtu, že levné nevydrží, nekvalitní hw atd. Mám následující problém. Rád bych, aby mi ntb vydržel alespoň cca 4 - 5 let. Ne jako doposud 3 měsíce po záruce a krach. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl investovat. Závěr mého googlení byl, že připadají v úvahu vlastně jen 2 značky - DELL nebo TOSHIBA. No tak jsem si řekl na co ho potřebuji (běžné home užití) a následně parametry. No a to je ten problém. Já totiž nepotřebuji žádný extra super ntb. A jsem u toho ...i tyto značky jsou při mých požadovaných parametrech vlastně "levné". Tak dobře koupím dražší. Jenže tam je výkon, který nepotřebuji ... často vyšší řada procesoru, větší RAM, kapacita HDD atd. A teď ta otázka ... ntb cca 15 tis. a ta samá značka 19 tis. s větším výkonem... je ten výkonější hardwarově opravdu lepší? Např. lepší chlazení, kvalitnější součástky atd. = vydrží déle? Nebo je pro mě opravdu zbytečné u těcho značek kupovat dražší, protože i ty méně výkoné DELLy a TOSHIBy (nemyslím úplné low end) jsou kvalitní a vydrží?

Díky za rady.
VencaX (3686)|18.3.2015 01:19
No, povím ti to asi takhle... osobně mám teď Lenovo V370, mám jej už 4 roky a bezproblémů funguje i přesto, že se mi při bouračce ohnulo celé šasi a 3 roky funguje dál bez problémů. Tím neříkám, že Lenovo je dobrá značka, ale tenkrát šlo o notebook za 16 tisíc, takže ne nic extra drahého a vydrželo to. (pozn. Lenovo v poslední době klesá kvalitou).

Další věc, dražší neznamená lepší nebo kvalitnější. Ani dražší nutně neznámená výkonnější. Kolikrát umí i levnej notebook za 8000 překvapit tím, že bude fungovat dlouho a kvalitně nebo notebook za 20 tisíc tím že má méně výkonu jak notebook za 13. Každopádně je to kus od kusu. Můžeš dostat kousek, kterej každej rok pošleš na reklamaci a po 3 letech odejde. Tvůj známej si může koupit ten samej notebook a bude mu fungovat 4 roky bez problémů.

Co ti můžu říct, vyplatí se mírně připlatit v rámci "SMB" či "bussiness" notebooky. Ty jsou dělané trošičku na výdrž, mívají většinou trošku lepší šasi, trošku kvalitnější zpracování oproti klasickým multimediálům, které jsou dělané jako spotřební zboží. Na výkon bych se nedíval, naopak pokud nevyžaduješ dedikovanou grafickou kartu, zaměřil bych se na integrované karty nejlépe s Intel CPU, protože pak máš v tom notebooku o kurvítko méně. Okoukni někde rozdíly mezi small-bussiness a bussiness notebooky ve srovnání s multimediály. Možná najdeš nějakou řadu notebooků s kvalitnějším zpracováním a za rozumnou cenu.

A co se týká samotnejch notebooků, jestli je potřeba koupit dražší na to mít lepší díly. Ty díly se vyrábí sérově někde v Asii a jsou většinou dělané tak, aby pasovaly na veškeré notebooky z dané řady či více řad, takže jestli si připlatíš za Dell Latitude o 4000 víc jen abys měl vyšší výkon, stejně ničeho nedosáhneš ;) pak už je to jen kus od kusu, jak moc se to bude... podělávat.

Co třeba Dell Latitude? http://www.czc.cz/dell-latitude-3340-linux/167974/produkt jakože od původní Latitude řady to je hodně daleko a je to plasťák, ale myslím si, že by mohl něco vydržet a není za až tak hrozné prachy. Navíc s tříletou zárukou, která jde myslím rozšířit až na 5 let. Popř. větší verze http://www.czc.cz/dell-latitude-3540-w7p-w8-1p/167697/produkt
Pak Toshiba Satellite Pro http://www.czc.cz/toshiba-satellite-pro-r50-b-113-w7p-w8-1p/162292/produkt http://www.czc.cz/toshiba-satellite-pro-r50-b-119-w7p-w8p/156342/produkt, taky si myslím, že ucházející a přesto ne až tak drahé.
hw3_on (23)|18.3.2015 19:05
[QUOTE=VencaX;569647]Kolikrát umí i levnej notebook za 8000 překvapit tím, že bude fungovat dlouho a kvalitně nebo notebook za 20 tisíc tím že má méně výkonu jak notebook za 13.[/QUOTE] Hm, tzn. že jako norm. běžný uživatel nemám šanci jak zjistit kvalitu před nákupem. Tak jen doufám, že alespoň platí obecný "nákupní" fakt, že značka by měla alespoň trochu garantovat kvalitu.

[QUOTE=VencaX;569647]Ty díly se vyrábí sérově někde v Asii a jsou většinou dělané tak, aby pasovaly na veškeré notebooky z dané řady či více řad, takže jestli si připlatíš za Dell Latitude o 4000 víc jen abys měl vyšší výkon, stejně ničeho nedosáhneš ;) [/QUOTE] Toto jsem tak nějak tušil, že to tak bude. Shodou okolnotí jsem na tyto tvoje tipy na ntb koukal již před založením tohoto tématu. Celé to mám komplikovanější, protože nepoužívám operační systém Windows, ale GNU/Linux. Takže poté co odzkouším základní funkčnost, tak instaluji linux. Což očekávám, že by asi byl problém se zárukou. Resp. bych se ji musel dost tvrdě dožadovat atd. Tzn. já konečně vyberu ntb a teď musím následně ověřovat jeho hw kompatibilitu s linuxem. No je pravda, že tyto základní ntb jsou většinou kompatibilní s tuxem ve smyslu instalace "out of the box" velmi dobře a problémy nebývají. Proto jsem zajásal nad tím DELLem, jenže malý display a nemá optickou mechaniku (a to asi stále ještě chci).

Ještě dotaz k bussines třídě: Přeci jenom občas na ntb zkouknu nějaký ten film, online tv, online hry atd. Integrovaná grafika je z tohoto pohledu dostačující? Nebo je lépe pro takovéto "multimediální "použití fakt uvažovat o dedikované grafice?
Gouranga (699)|18.3.2015 19:31
Na filmy staci integrovana grafika bohate (nemluvim o 4k, ale to ani dedikovane snad neumi poradne akcelerovat).
Jeste k tem business - to bych taky doporucil, treba jiz zminene lenovo - thinkpady, bezi jeste z dob IBM (<2006 nebo kdy), jen baterky v haji. Mel jsem ideapad, po roce odesel kontakt mezi displejem a grafikou, lenovo nebylo schopno opravit, dostal jsem prachy, priplatil jsem dalsich 5k (25k) za opet ideapad (Yoga) a ten ted reklamuji po treti se tretim a odlisnym problemem (po prvnim pokusu jsem dostal novy kus). Jinymi slovy, ja se lenova (vyjma thinkpadu (>35k :-) ) nedotku uz ani tyci.. Ale takovy Dell bych treba doporucil :)
VencaX (3686)|18.3.2015 19:58
[QUOTE=hw3_on;569679]Hm, tzn. že jako norm. běžný uživatel nemám šanci jak zjistit kvalitu před nákupem. Tak jen doufám, že alespoň platí obecný "nákupní" fakt, že značka by měla alespoň trochu garantovat kvalitu.[/QUOTE]

Pokud "značkou" rozumíš značku výrobce, pak ne stoprocentně. Pokud myslíš značku jako značku modelu (např. ThinkPad T), pak to většinou platí (samozřejmě můžeš všude narazit na vadnej kus od výroby).

[QUOTE=hw3_on;569679]Toto jsem tak nějak tušil, že to tak bude. Shodou okolnotí jsem na tyto tvoje tipy na ntb koukal již před založením tohoto tématu. Celé to mám komplikovanější, protože nepoužívám operační systém Windows, ale GNU/Linux. Takže poté co odzkouším základní funkčnost, tak instaluji linux. Což očekávám, že by asi byl problém se zárukou. Resp. bych se ji musel dost tvrdě dožadovat atd. Tzn. já konečně vyberu ntb a teď musím následně ověřovat jeho hw kompatibilitu s linuxem. No je pravda, že tyto základní ntb jsou většinou kompatibilní s tuxem ve smyslu instalace "out of the box" velmi dobře a problémy nebývají. Proto jsem zajásal nad tím DELLem, jenže malý display a nemá optickou mechaniku (a to asi stále ještě chci).

Ještě dotaz k bussines třídě: Přeci jenom občas na ntb zkouknu nějaký ten film, online tv, online hry atd. Integrovaná grafika je z tohoto pohledu dostačující? Nebo je lépe pro takovéto "multimediální "použití fakt uvažovat o dedikované grafice?[/QUOTE]

Dnes není problém využít 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu, takže stačí, vyzkoušet nainstalovat linux na jinou partišnu, vyzkoušet a když nebude vyhovovat, můžeš jej vrátit většinou s plnou náhradou ceny. Mechanika jde řešit externí, pokud to není problém. Popřípadě vzít buď tu 3540 a nebo možná napsat na českej support Dellu, jestli nepřijde 3540 také bez Windows jako 3340ka, která je jestli se nepletu úplně nově bez Win.

Integrovaný grafiky dneska zvládaj veškerý dnešní funkce, dokonce zvládají i méně náročné nové hry na nízké detaily (vím, že jsem na své Intel HD3000 ve 4 roky starém noťasu rozjel i Skyrim nebo Battlefield 3, takže se nebojím, že by jednoduché aplikace jako online TV či filmy nezvládla.
VencaX (3686)|18.3.2015 20:05
[QUOTE=Gouranga;569681]Jinymi slovy, ja se lenova (vyjma thinkpadu (>35k :-) ) nedotku uz ani tyci.. Ale takovy Dell bych treba doporucil :)[/QUOTE]

Chce to aspoň základní ThinkPad řadu. 3-4 roky zpátky měli u Lenova kvalitní kousky i v nižší cenové hladině, nejlepší byla asi řada Vx60/Vx70 a pak tehdejší Thinkpady Edge Ex20. Tam prakticky nešlo udělat chybu v nákupu. Ale zase to nebyly Ideapad stroje, ale levnější SMBčka cenovkou na podobné úrovni jak ty multimediály.
hw3_on (23)|18.3.2015 21:05
[QUOTE=VencaX;569682]Pokud "značkou" rozumíš značku výrobce, pak ne stoprocentně.[/QUOTE] No to právě tak rozumím... takže zase u mě špatně a zase smůla pro normálního spotřebitele.
[QUOTE=VencaX;569682]Dnes není problém využít 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu, takže stačí, vyzkoušet nainstalovat linux na jinou partišnu, vyzkoušet...[/QUOTE] jj ... i live CD hodně napoví... event. vrátím přerozdělený disk do původního stavu... s tím nemám problém. Navíc DELL dělá hodně do korporátní sféry a tam musí mít linux/unix kompatibilitu, takže toho se nebojím. A s TOSHIBou mám zase s linuxem velice dobré zkušenosti. To fakt není můj problém. Jde mi opravdu o to železo. Podle čeho vybrat. Ale je fakt, že nemám jinou šanci, než se řídit zkušeností s daným výrobcem (rodina, kamarádi, forum)... poruchy, servis, jak dlouho vydržel... Ale i tady jak radíš, kus od kusu. Takže vlastně je to vždy taková sázka do loterie. Pokud někdo má ntb bez problémů cca 2-3 roky, tak je mi ta informace stejně k ničemu, protože ten daný tip už se nevyrábí a nový následník je zase otázkou, co se týká kvality. Problém se zárukou jsem měl ale na mysli jíný. Notebook funguje, vše běží a např. po 1,5 roce ntb zhasne. Servismani se na to podívají a řeknou no jo vážený pane, ale vy jste porušil záruční podmínky, nainstaloval jste jiný operační systém... nazdar, máte smůlu. A potom následuje ta tahanice se záruční opravou...já si můžu svobodně vybrat OS, nemůžete mě omezovat, od vás jsem kupoval hw a ten se rozbil bez příčinné souvislosti se zvoleným OS... proti ... , ale v záručních podmínkách máte.... atd. atd. No ale to sem už nepatří. Tak snad budu mít šťastnou ruku. Já sem potom za 5 let napíšu, jak jsem byl spokojený a jestli hw vydržel... heh

PS: doufám, že nebudu psát už za 1/2 roku ... heh
VencaX (3686)|18.3.2015 22:46
[QUOTE=hw3_on;569690]No to právě tak rozumím... takže zase u mě špatně a zase smůla pro normálního spotřebitele.[/QUOTE]

Vzhledem k nástupu moderní doby, kdy notebook se stal spotřebním zbožím a výrobci se snažej srovnat s konkurencí, která tlačí ceny dolů, tak i ti lepší přesouvají výrobu do Číny, kde se ty notebooky hrnou ven jeden za druhým, takže samozřejmě i ti lepší výrobci mají v nabídce tyhlety spotřebáky, které samozřejmě díky nižší ceně a snaze o co nejvyšší výkon musí na něčem tratit. Takže ano, můžeš si připlatit za značku, ale nepřiplácej za "Lenovo" ale za "ThinkPad T/W". Nepřiplácej za "Dell" ale za "Latitude E".

[QUOTE=hw3_on;569690]jj ... i live CD hodně napoví... event. vrátím přerozdělený disk do původního stavu... s tím nemám problém. Navíc DELL dělá hodně do korporátní sféry a tam musí mít linux/unix kompatibilitu, takže toho se nebojím. A s TOSHIBou mám zase s linuxem velice dobré zkušenosti. To fakt není můj problém. Jde mi opravdu o to železo. Podle čeho vybrat. Ale je fakt, že nemám jinou šanci, než se řídit zkušeností s daným výrobcem (rodina, kamarádi, forum)... poruchy, servis, jak dlouho vydržel... Ale i tady jak radíš, kus od kusu. Takže vlastně je to vždy taková sázka do loterie. Pokud někdo má ntb bez problémů cca 2-3 roky, tak je mi ta informace stejně k ničemu, protože ten daný tip už se nevyrábí a nový následník je zase otázkou, co se týká kvality. Problém se zárukou jsem měl ale na mysli jíný. Notebook funguje, vše běží a např. po 1,5 roce ntb zhasne. Servismani se na to podívají a řeknou no jo vážený pane, ale vy jste porušil záruční podmínky, nainstaloval jste jiný operační systém... nazdar, máte smůlu. A potom následuje ta tahanice se záruční opravou...já si můžu svobodně vybrat OS, nemůžete mě omezovat, od vás jsem kupoval hw a ten se rozbil bez příčinné souvislosti se zvoleným OS... proti ... , ale v záručních podmínkách máte.... atd. atd. No ale to sem už nepatří. Tak snad budu mít šťastnou ruku. Já sem potom za 5 let napíšu, jak jsem byl spokojený a jestli hw vydržel... heh

PS: doufám, že nebudu psát už za 1/2 roku ... heh[/QUOTE]

Hele fakt je to dneska o tom vyhnout se obloukem multimediálům a zkusit aspoň to SMBčko. Sice to nebude mít šasi ze slitiny ale z plastu, ale většinou to je trošku jiné zboží a máš tam mnohem míň kurvítek než u multimediálů, které jsou poseté různou zbytečnou technologií atd. A zase, není ThinkPad jako ThinkPad, není Latitude jako Latitude. Dneska se opravdu ty firmy snažej "zneužívat" dobrýho jména svejch značek... Jinak na toho Della máš 3 roky záruku, nejsem si jistej, ale možná půjde prodloužit i na 5 let za nějakej poplatek, takže bych asi zkusil tam.
Btw. měl jsem hodně dobrou zkušenost s Dell Studio, několik kousků co znám 6-7 let funguje jak nic a tenkrát šlo o noťas za cca 19 tisíc (v tý době šlo o celkem levnej noťas). Studia tenkrát hned o řadu pozdějc zrušili, nahradili to multimediálníma inspironama a od tý doby neměli tak kvalitní levnej noťas... no, třeba se ty Latitudy osvědčej ;). Přeju ať se zadaří nákup a ať seš spokojenej