reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

životnost baterie bez elektrické sítě a z elektrické sítě

primax (82)|28.3.2015 08:52
Ahoj, obracím se na Vás s prosbou: Jak to je s životností baterie v notebooku v elektrické síti a bez elektrické sítě a jaké vlivy to zkracují?

Našel jsem si článek,kde uváděli, že čím vyšší rozlišení tím je větší spotřeba a je třeba více vykreslovat, ale platí to jen na běh z baterie bez elektrické sítě?
wacko (2)|26.5.2015 18:23
[QUOTE=primax;569880]Ahoj, obracím se na Vás s prosbou: Jak to je s životností baterie v notebooku v elektrické síti a bez elektrické sítě a jaké vlivy to zkracují?

Našel jsem si článek,kde uváděli, že čím vyšší rozlišení tím je větší spotřeba a je třeba více vykreslovat, ale platí to jen na běh z baterie bez elektrické sítě?[/QUOTE]

Rozlišení nemá vliv. Běžné baterie mývají životnost cca 300 nabíjecích cyklů při kterých kapacita klesne na 80% té původní, poté kapacita strmě klesá.
Pokud NB leží jen na stole, je nejlepší baterii úplně vyndat a jet jen na adaptér.
VencaX (3686)|26.5.2015 22:59
Rozlišení může mít vliv v případě, že bys měl aplikaci, která ti s menším rozlišením méně vytěžuje grafickou kartu a s vyšším více. To by platilo třeba v případě hraní nějaké hry. Při práci ve Win a office prakticky rozdíl nepoznáš. Rozdíl není v rozlišení ale ve velikosti displeje. Pokud máš větší displej, samozřejmě bude vyžadovat více energie, takže bude více spotřebovávat energii.

Jinak za mě pokud by se měla každý den baterie vyndavat a zandavat zpět, je to špatně. Je lepší, když je baterie stále pod napětím. Pokud by baterie třeba týden byla mimo notebook, tak klidně. Osobně jsem na mém 4 roky starém notebooku v životě nevyndal baterii (pouze pokud jsem měnil disk či RAM), původně vydržela 5 hodin, není 3.5 hodiny při stejném vytížení (kancelářská práce/internet), cca 2.5 hodiny film. Pouze jediné co, vybíjet max do 30% baterie, občas udělat "reset".
Ventero (1280)|27.5.2015 11:02
[QUOTE=VencaX;571794]Pouze jediné co, vybíjet max do 30% baterie, občas udělat "reset".[/QUOTE]

To jsem nějak nepochopil. Jak to myslíš? Dík
romana51 (65)|27.5.2015 15:54
Vyndávat a zas tam dávat, to je otázka jako z Hamleta. Někdo tvrdí to, ten zase ono. Mně radil servisák vyndávat, tak vyndávám. Noťas mi většinu roku leží na stole a tak baterku cca 1x za 2 až 3 měsíce v ntb vybiju a nabiju a vyndám. Pátral jsem na webu a našel tento článek:

Tipy pro údržbu baterií
•Při napájení ze sítě vyjměte z notebooku baterii. Pokud svůj notebook napájíte ze sítě, je dobré z něj baterii vyjmout. Jestliže akumulátor v notebooku ponecháte, neustále se dobíjí, což značně zkracuje jeho životnost.
•Správné skladování. Dříve než akumulátor vyndáte z notebooku a uložíte, doporučuje se nechat jej asi do poloviny nabít. Svou zásobárnu energie byste navíc měli pravidelně dobíjet. Dobrou radou je připojit přístroj jednou za tři měsíce znovu do zásuvky.
•Pozor na nízké nebo naopak příliš vysoké teploty. Horko životnost akumulátoru rapidně zkracuje. Můžete jej přechovávat v chladném sklepě, nebo dokonce v ledničce. Ale pozor, teploty pod nulou a vlhko škodí!
•Správné nabíjení. Zvláště škodlivé je pro akumulátor hluboké vybití. Poučka, že akumulátor je potřeba vždycky potřeba úplně vybít a pak znovu nabít, je dnes už zastaralá. Platila pouze pro starší modely s nikl-kadmiovou technikou.
•Omezení spotřeby. Kdo ve svém notebooku aktivuje a vhodně nastaví Možnosti napájení, trochu ztmaví displej a vypne nepotřebné spotřebiče, jako je bezdrátová síť nebo Bluetooth, ten významně sníží počet nabíjecích cyklů a tím i opotřebení akumulátoru.

Kdo má pravdu, když každý tvrdí něco jiného ?
VencaX (3686)|27.5.2015 18:44
[QUOTE=Ventero;571805]To jsem nějak nepochopil. Jak to myslíš? Dík[/QUOTE]

Jakože nevybíjet baterii na méně jak 30%, při vybití až k nulové kapacitě dochází k vyššímu poklesu napětí na baterii, čímž se dnešní moderní Li-Ion a Li-Pol články více opotřebovávají. Tím "resetem" jsem myslel kalibraci baterie, tzn. kompletně vybít a kompletně nabít.

[QUOTE=romana51;571817]...[/QUOTE]

Z tipů pro údržbu:
Osobně nesouhlasím s tipem 1). Ten mohl být platný pro Ni-Mh a Ni-Cd baterie, které trpěly na to, že baterie se musela vybíjet téměř do prázdna a nabíjet do plna, čímž se akumulátory založené na niklu málo opotřebovávaly, kdežto akumulátory založené na Lithiu se tímto opotřebovávají více a třeba vybíjení do 40% a nabíjení do 80% jim dělá nejlépe. Naopak pro moderní baterie je dobré, když jsou stále pod napětím, což tím, že jí vyjmeš z notebooku nebude, čímž zkrátíš její životnost.
Bod 2) ano. Pokud budeš mít baterii dlouho mimo notebook (měsíce), je dobré ji aspoň dobít, protože bez napětí ztrácí energii... bohužel ale ztrácí i kapacitu (pokud jde o moderní akumulátory).
Bod 3) samozřejmě.
Bod 4) ano, pokud jde o Lithiovou baterii.
Bod 5) ne nevyhnutelně. Dnešní elektronika notebooků pokud vím dovoluje to, že odpojí baterii od nabíjení ale stále jí nechá "ready to use", čímž notebook nespotřebovává energii baterie, ale energii bere z adaptéru, což slouží k pozvolnému vybíjení baterie do stavu např. 95% kdy se baterie opět začne nabíjet do 100%.
StD (1963)|27.5.2015 20:28
[QUOTE=VencaX;571828]...nesouhlasím s tipem 1)...
Bod 5) ne nevyhnutelně. Dnešní elektronika notebooků pokud vím dovoluje to, že odpojí baterii od nabíjení ale stále jí nechá "ready to use", čímž notebook nespotřebovává energii baterie, ale energii bere z adaptéru, což slouží k pozvolnému vybíjení baterie do stavu např. 95% kdy se baterie opět začne nabíjet do 100%.[/QUOTE]

Naprostý souhlas a jen potvrzuji body 1 a 5 - téhle technologii se odborně říká "trickle" dobíjení a je stará už hodně let (poprvé jsem se s tím setkal při překladech odborných návodů už někdy 1996?). Stejně to funguje i u mobilů... Z noťasu nic nevyjímám, zato tak činím u bezdrát-KBD, která se dokáže (nefunkční) vybít za pár dnů.