reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Uncache" HDD + SSD

honzee (187)|12.4.2015 20:18
Ahoj, mam takovy ne uplne standardni pozadavek, a hodne spatne se mi to googli. Treba budete nekdo tusit:

Na svem ntb Lenovo Y580 mam z vyroby 1TB HDD + 32GB mSata SSD jako cache. Cilem je SSD vymenit za vetsi (256GB) a HDD zachovat pristupny i s daty, ktera na nem jsou (+ system, ktery nebude vyuzivan). Kdyz vyndam oba puvodni disky a vlozim nove SSD, bez problemu na nej muzu nainstalovat system a normalne fungovat.

Kdyz samostatny 1TB HDD pripojim k jinemu PC (Linux Mint/Ubuntu), vidim dva servisni oddily Lenovo a pak hlavni oddil, ktery je ale dle disk manageru neznameho formatu, nelze pristupovat k datum. Potrebuji tato data zpristupnit. Zkoumanim prispevku tykajicich se notebooku Lenovo Y580 jsem zjistil, ze cacheovani neni zarizeno "standardni" cestou pomoci Intel Rapid Storage ci ExpressCache. Uzivatele maji velke problemy cache opet zprovoznit, pokud si z nejakeho duvodu tuto dvojici SSD + HDD preformatuji nebo znefunkcni. Ja ale cacheovat nebudu, HDD bude ciste na data. Nechci ho ale zatim formatovat - rad bych si z nej par tydnu proste bral, co zrovna potrebuju (nemam kam prekopirovat cca 600GB dat, ktera obsahuje). Potrebuji ho tedy akorat zpristupnit i bez SSD cache (puvodni system, ktery na nem je, nemusi byt bootovatelny - budu si tam jen sahat pro data).

Dokazal by mi nekdo poradit?
VencaX (3686)|13.4.2015 01:04
Y580 má UltraBay že ano? Máš v něm přídavné chlazení, mechaniku, druhou 750M do SLI? Teoreticky by šlo, že byses vykašlal na "mSATA" disk, nechal bys ho tam, koupil bys rámeček na 2.5" disk do UltraBaye a (trošku složitěji :D) do notebooku dal klasický SATA3 SSD a do rámečku původní interní disk. Průser je, že očividně už jsi koupil ten mSATA SSD...

Ohledně problému s nepřístupným oddílem jsem zatím neslyšel, takže bohužel konkrétně neporadím. Co jsem našel, to se právě týká IRST a EC.

Ještě bych tě odkázal na Matěje Gottwalda z lenovoblogu, kterej by o tom problému mohl mít nějaké povědomí.
honzee (187)|22.5.2015 23:26
Dekuji za reakci, nakonec jsem to ale vzdal a disk preformatoval. Nebyl cas...