reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

2 Disky tesne u sebe a vzrust teploty...?

fidorka (213)|18.4.2015 19:13
Mel jsem 1 disk (mimojine) volne nainstalovany v 3,5 slotu ve skrini, vsechny ostatni (HDD dalsi, SSD a DVDrom) byly a jsou o dost vyse ve skrini a disk tak mel dost prostoru se ochlazovat.
Ten disk je Samsung spinpoint 1 TB (4,5 roku starý(!) ). Koupil jsem si dodatečný disk na zálohy a spol, interní HDD WD Blue 3,5 palce 1 TB, bohužel celkově mi to nevyšlo a musel jsem ten novej 1 TB disk dát do slotu tesně nad ten starý (4,5 roku) Samsung.

Díval jsem se na teploty a u toho samsungu vzrostla, předtím byla často těsně pod 30 stupni Celsia, nebo na 30 stupni Celsia zhruba, více ne (moc jsem to nesledoval ale byly menší). Momentálně je to tak na 32-33 stupnu pri normal praci a když něco dělám déle nebo s diskem namáhavého vystoupalo to až na 35-36 stupnu, oba disky co jsou u sebe ukazují většinou stejnou teplotu, max se liší o stupen (WD blue je většinou o stupen vyšší) Tzn zhruba jde říci že teplota toho samsungu stoupla o 4-6 stupnu celsia...

Teploty merim v HDD tune pro 5.5 a crystal disk info (oboje programy ukazují většinou stejné teploty, max 1 stupen rozdíl)

Tady obrázky jak to vypadá ve skříni:





Jsou ty teploty ok? Ten samsung jel zatím parádně a jede pořád i když je starý, žádné vadné sektory atd. a nerad bych si ho odrovnal tou teplotou vyšší o 5 stupnu dlouhodobě..

Jsou ty teploty ok nebo už trošku vyšší a v dlouhodovém provozu se to projeví (disk se začne kazit)?
durib (1141)|18.4.2015 19:30
Tyto teploty jsou dle statistiky pro disk ideální.
StD (1963)|19.4.2015 11:02
No ty teploty ještě kritické nejsou, ale v zájmu lepšího obtékání vzduchem bych je minimálně o 1 posici od sebe "rozsadil". Já mám sice v jedné skříni HDD ještě blíže u sebe, ale to je v chladicí kleci s nuceným oběhem vzduchu 12,5cm ventilátorem přímo před disky.
fidorka (213)|20.4.2015 11:49
No ono to moc rozsadit nejde zavazí tomu pořád něco- paměti ram, grafická karta...

Ted jsem se ale díval a je možnost ten samsung disk posunout o jeden slot ještě dolů úplně na dno skříně, ale by dolní část disku (elektronika byla více otevřena prachu na dně skříně asi.... (+ se mi do toho nechce zase hrabat moc...)

co myslí ostatní....?


(BTW ještě, nevadí tomu disku i vibrace z toho druhého, když jsou takto blízko u sebe, nebo to už je moc velký nesmysl?)
StD (1963)|20.4.2015 12:38
Na dno vůbec nevadí. Jestli budu dneska otevírat jeden stroj ze tří pro výměnu baterky, tak ti vyfotím, jak je tam mám nacpané já (=obsazeno 5x 3,5" a 4x 5,25")...;)

P.S. Vibrace vůbec neřeš. Pokud nějaké velké máš, tak si dej pod šrouby pryžové podložky.
robky (3195)|20.4.2015 13:24
[QUOTE=fidorka;570427]
co myslí ostatní....?[/QUOTE]

Rozsadil by som ich, aj keď teplota je úplne v pohode .... takže za mňa Samsung na dno, WD zostane tam kde je .... sú to iba 4 skrutky, tak aké babranie;)
A pri tej príležitosti by určite nezaškodilo vyčistiť pc od prachu :cool:
fidorka (213)|20.4.2015 17:57
No já pc od prachu už čistil samozřejmě než jsem tam vrazil ten nový disk... je to docela čisté, tam asi jen mate ta grafická karta, protože nevím jak vyčistit její horní část, vzduchem to jen tak nejde a nějakým štětečkem po ní jezdit se mi moc nechce (bojím se aby se něco nepoškodilo statickou elektřinou), z nějaké štětce na malování co bych snad doma někde našel...