reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kontrola nové sestavy

larxis (11)|23.4.2015 13:02
Ahoj, po 10 letech si opět skládám počítač a chtěl bych Vás poprosit, jestli byste mi někdo nezkoukli vybrané komponenty. Už jsem nějakou dobu počítač neskládal, tak bych chtěl mít jistotu, že jsem neudělal nějakou botu :) Čím si nejsem především jistý, je chlazení, jestli je potřeba ještě dokupovat nějaký chladič. Předem moc díky.

Komponenty:
Seagate Barracuda 7200.14 - 1TB
Kingston HyperX Fury Blue 8GB (2x4GB) DDR3 1600
ASUS M5A97 R2.0 - AMD 970
AMD Vishera FX-8300
ZALMAN R1, okno, černá
Seasonic SS-400ET 400W
MSI N750Ti Twin Frozr IV 2GD5/OC Gaming
VencaX (3686)|23.4.2015 13:06
Důležitý je vědět, k čemu ten PC má sloužit. Pokud je to PC na rendering/grafiku/šifrování a podobný věci, směle do toho. Pokud to má být PC na hry, pryč s nenasytným "nevýkonným" nevyrovnaným AMD, které ti ve skříni bude tak akorát pištět a postav to na Intel CPU (nejlépe Core i5) ;)

Pokud chceš ticho (jakože s FXkem a BOX chladičem ti tichý nebude), tak buď SilentiumPC Fera 2 (ca 700Kč) a nebo Scythe Mugen MAX (ca 1000Kč). Intel CPU většinou lepší chlazení nepotřebují, vyzařují daleko méně odpadního tepla a BOX chladič to zvládá celkem tišše :)
larxis (11)|23.4.2015 13:29
Dík za odpověď. Využití PC je spíš na ty hry. Je pravda, že moje volba AMD byla daná hlavně dobrou dosavadní zkušeností. Co jsem ale koukal na Intel Core i5, tak ty se cenově pohybujou výš, já mam limit na celou sestavu max 16 tisíc, což mi takhle vycházelo. Jaký procesor kolem 3,5 tisíc bys zvolil ty?
johny__g (6387)|23.4.2015 13:42
Intel bohužel má buď solidní dvoujádra (G3258) za 2k, nebo až Intel Core i5-4460 za skoro 5,5. Mezi tím je i3, což je jakýsi nemastný neslaný kompromis, u kterého netuším k čemu je ten procesor dobrý. Do kanclu zbytečné, na hry je výkon nepřesvědčivý.
larxis (11)|23.4.2015 13:48
Na to jsem právě koukal taky, a AMD je fakt tak špatná volba? Třeba i nějaký jiný z jejich nabídky...
VencaX (3686)|23.4.2015 15:01
Architektura AMD FX je velmi dobrá právě na rendering, grafiku, střih videa, šifrování a podobné výpočetní věci. Bohužel jde vpodstatě o čtyřjádro (tedy pro aplikace, které neumí využívat více vláken, jakými hry v dnešní době jsou) i přesto, že je všude uváděné, že jde o osmijádro. Problém je v tom, že na hry je na tom výkonově AMD FX-6300 přibližně stejně nebo možná díky taktu o trošku lépe než tebou vybrané FX-8300*. Ale i tak jde o technologii cca 4 roky starou založenou na chipsetu 6 let starém a na obecné využití (což jsou právě třeba hry) je mnohem vhodnější Intel, který má díky novější architektuře vyšší výkon na jádro (a vzhledem k tomu, že ne všechny hry umí využít plný počet jader CPU, tak vyšší výkon na jádro je velkou výhodou) při nižší spotřebě a hločnosti.


*pozn. FX-6300 vycházelo výkonově o něco lépe jako Phenom II X4, což jsou cca 6-7 let stará CPU? a srovnatelně jako Intelovské i3ky
VencaX (3686)|23.4.2015 15:12
Co takhle 147 Kč přes limit, nešlo by?
http://www.czc.cz/8fd18lihh2gds96iom6898m2o5/seznam

Grafická karta je nepatrně slabší (ale cenově cca odpovídá), kvalitní paměti, na svou cenu rozumná skříň a i5 + rozumná deska.

Výkonový rozdíl mezi těmi grafickými kartami dost záleží na jednotlivé hře (například v BF4 podávají obdobné výkony, v Crysis 3 vede 750Ti, v Company of Heroes 2 zase dominuje 260X).