reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vodní chlazení procesoru

zdenislav (22)|25.4.2015 13:59
Dobrý den, postavil sem si pc do menší skříně a asi sem dost přehnal chladič na procesor, když jsem použil Mugen Max. S tepoltama jsem jakž takž spokojený, ale nelíbí se mi prostor ve skříni "zabitý" tím chladičem. Chtěl bych aby ventilátory, které jsou ve spod "dosáhly" až na spodní část grafické karty.
Takže mám v plánu Mugen max nahradit nějakým vodním chlazením. Radiator bych dal asi na bok skříně- v místě deklu, který je na fotce pryč-vyřízl bych v něm otvor.
Takže co tam tak dát?
Momentálně jedu procesor na 4.0GHz Athlon X4 860k s paticí FM2+
Tady seznam všech komponentů : http://www.czc.cz/dertv6c4pmgho9p5eki24l267a/seznam
P1050758.JPG P1050759.JPG P1050760.JPG P1050762.JPG
Alphacool Support (1563)|25.4.2015 17:22
Dobrý den,

nahoru se 240 mm radiátor určitě vejde, to není problém. Ale pumpu s expanzkou můžete dát jedině na dno, takže minimálně o jeden z těch ventilátorů byste přišel...
Slušný základ by mohl vypadat třeba takto http://www.alphacool.cz/Nakupni-kosik?arg1=Mjk3NTU6MXwyNTI2MzoxfDg0MjE6MXwzMjgwMDoxfA%3d%3d :idea
zdenislav (22)|25.4.2015 17:56
Děkuji za parádní seznam. Celkem ranec pro mě.
Nahoru ten radiator bych nechtěl dávat. Při zátěži tama odchází hodně horký vzduch. Vlastně nejvíc z celé skříně. Proto těm horním ventilátorům chcu pomoct trošičku těmi spodnímy-zavazí mi ten mugen :)
Ještě bych se chtěl zeptat, jestli ta vodní pumpa je nějak slyšet. Třeba ve srovnání s ventilátorem při 600rpm.
Diky moc.
Alphacool Support (1563)|25.4.2015 21:33
Horký vzduch Vám odtamtud jde z 1/3 kvůli procesoru a ze 2/3 kvůli grafice. Pokud budete mít vodní chlazení na CPU, tak není důvod tam ten radiátor nedát, protože s grafikou si to poradí. Ale to už je Vaše volba...

Co se týká pumpy, tak má standardní 3pin konektor jako ventilátory, takže si jí můžete zregulovat jak chcete. Rozhodně je to jedna z tišších pump, co máme v nabídce.
zdenislav (22)|26.4.2015 01:34
Díky, no já sem vodní chlazení na vlastní oči ještě neviděl, ale hlavně neslyšel. Jde mi o to, jestli to čerpadlo nedělá kravál.

Na desce nemám bohužel nazbyt konektory pro ventilátory (2+1) Takže sem si říkal, že ventilátory na radiatoru zapojim do CPU fan a čerpadlo přez molex-takže furt na 100% jestli by to nevadilo.
Stiffmeister (51)|26.4.2015 10:40
[QUOTE=zdenislav;570618]Díky, no já sem vodní chlazení na vlastní oči ještě neviděl, ale hlavně neslyšel. Jde mi o to, jestli to čerpadlo nedělá kravál.

Na desce nemám bohužel nazbyt konektory pro ventilátory (2+1) Takže sem si říkal, že ventilátory na radiatoru zapojim do CPU fan a čerpadlo přez molex-takže furt na 100% jestli by to nevadilo.[/QUOTE]
S klidem můžu říct, že třeba D5 pumpa, kterou sám mám v alphacool plexi topu není z case slyšet prakticky vůbec a mám ji na trojku, předtím, když byla v expanzní nádobě, která jako top sloužila tak slyšet byla, teď není vůbec... Mám ji volně na dně case podlepenou izolační hmotou..


Na pětku slyšet je, nicméně je regulovatelná a na molex... Ddc pumpy naopak prý tichostí nevynikaji...
Alphacool Support (1563)|26.4.2015 15:01
[QUOTE=zdenislav;570618]Díky, no já sem vodní chlazení na vlastní oči ještě neviděl, ale hlavně neslyšel. Jde mi o to, jestli to čerpadlo nedělá kravál.

Na desce nemám bohužel nazbyt konektory pro ventilátory (2+1) Takže sem si říkal, že ventilátory na radiatoru zapojim do CPU fan a čerpadlo přez molex-takže furt na 100% jestli by to nevadilo.[/QUOTE]

Není nic jednoduššího, než koupit PWM rozdvojky a dát víc ventilátorů na jeden konektor :idea

Ventilátory na radiátoru = CPU fan
Další dva ventilátory = chassis fan 1
Pumpa = chassis fan 2

Samozřejmě, není problém provozovat tu pumpu i naplno, ale vzhledem k tomu, jak malá ta case je, není vůbec potřeba její plný výkon a po zpomalení je tišší...
zdenislav (22)|26.4.2015 16:10
Horní a spodní pár ventilátorů chci zachovat (alespoň do doby doplnění vodního chlazení GK)
Horní ventilátory - chas. fan 1
Spodní ventilátory - chas. fan 2
Ventilátory na radiator CPU - CPU fan
Na kolik a čím zredukovat pumpu, aby výkon uchladil procesor a aby nebyla hlučná nevím. Při té ceně min 5tis za vodníka, bych chtěl procesor nataktovat alespoň na 4.2GHz
Alphacool Support (1563)|26.4.2015 18:42
Mě přijde mít čtyři ventilátory ve skříni jen kvůli grafice s 220W TDP opravdu overkill, ale jak chcete...kdyby to byla nějaká dvoučipovka s 450W tak neřeknu nic, ale takto...ty horní dva ventilátory by na radiátor mohly posloužit naprosto bez problémů.

Každopádně v tom případě Vám klidně můžeme do objednávky přidat zdarma redukci z molexu na 7V pro pumpu.
zdenislav (22)|26.4.2015 19:06
A s tou redukcí na 7V by byla pumpička hlučná asi jak?

Ona se ta grafika hřeje skoro k 80stupňům. Destička co je na spodku GK jako chladič se hřeje dost a kryje ji chladič procesoru, aby k ní mohl jít vzduch od těch spodních dvou ventilátorů.
Proto se chcu toho mugena zbavit, aby alespoň trochu odspodu šel vduch přímo na tu destičku a třeba kolem GK nahoru k těm dalším dvěma ventilátorům-který táhnou vzduch zase nahoru-pryč ze skříně.
Oni ty horní by tam asi nemusely bejt a snad vůbec. Ta GK vydává proud teplýho vzduchu (při zátěži) i nahoru (středem mezi ventilátory GK) Kdyby tam nebylo nic, tak by nebyla žádná překážka.
Ale určitě bych ten vrch nechtěl zakrýt radiátorem, ikdyž s ventilátory, který by to hnaly nahoru, ale asi určitě nasávaly teplo z GK ventilátorů.

Myslím, že když dám mugena pryč, tak se bude lehce ovívat i spodek GK a to je právě můj plán :)

Radiator z vodníka na cpu bych dal někde do boku skříně. Možná bude krást studenej vzduch od těch spodních ventilátorů :(

Budu rád, když mi započítáte i fitynky a hadicu...

Ještě to furt zvažuju, ale o ceně a fungování bych chtěl mít jasno.
zdenislav (22)|26.4.2015 22:54
díky, asi to vyzkouším :) nakoupit budu muset nějak na etapy, protože tohle je teda ranec.
ta expanzka s tím čerpadýlkem vytvoří takový pěkný blok? Tak jako na videu, se to spojí dohromady?
Alphacool Support (1563)|27.4.2015 09:41
Ano, přesně takto to vypadá dohromady.
zdenislav (22)|30.4.2015 11:17
Dobrý den, furt řeším jak přidělat teń radiator na bok skříně. Koukal sem u vás i na nějaké držáky http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_2x120mm_Radiator_Stand_-_Black.html?arg1=010601
Snad bych si i vyrobil sám (kamarád na laseru), ale nějak se mi nechce, pak ještě dělat otvor do bočnice...
Napadlo mě, že by šel radiator přidělat na zadní stranu skříně - 140mm
Bylo by to zatím jen pro chlazení procesoru.
---
V příští etapě, až budu chtít chladit vodou i grafiku bych koupil 240mm radiator a umístil ho na vrchní stranu skříně (nad grafiku, kde jste mi to myslím doporučoval hned)
---
Co vy nato? Bude ten 140mm na cpu stačit? Jakou jeho šířku zvolit pro jistotu? Ventilátor bych dal z mugena, myslím, že je dobrej.
Potom: utáhne to čerpadýlko oba radiátory v budoucnu? Zredukováno na těch 7V?
Alphacool Support (1563)|30.4.2015 14:04
140mm rad dozadu určitě dát můžete. Samozřejmě s 2x120 mm radiátorem by ten výkon byl vyšší a teploty CPU o pár stupňů nižší, ale i tak to bude mnohem lepší než jakýkoliv vzduchový chladič.

Tloušťku ideálně http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_UT60_Full_Copper_140mm.html

Pumpa Vám dva radiátory a dva bloky v takhle malé case zvládne naprosto bez problémů i zpomalená.
zdenislav (22)|30.4.2015 22:49
Tak jo, koupím ten boombox :)
A na teploty su teda zvědavej :)
teploty.png
zdenislav (22)|1.5.2015 16:21
Dobrý den. Mám to teda v cajku?
http://www.alphacool.cz/Nakupni-kosik
Ještě sem chtěl poptat nějaký držáček pumpy s expanzkou na bok skříně. Myslím, že jiná verze pumpy od EK ho má v balení, tato asi ne? Nemáte tam nějaký navíc? :)
zdenislav (22)|1.5.2015 16:30
Závity se netěsní teflonovou páskou, nebo něčím?
Alphacool Support (1563)|1.5.2015 16:45
Odkaz na košík nefunguje.

Závity se netěsní ničím, fitinky mají svůj těsnící kroužek.

V balení je rámeček - je vidět na fotce číslo 3 http://www.ekwb.com/shop/pumps-and-accessories/pumps/ek-dcp-series-pumps/ek-xres-dcp-2-2-incl-pump.html
Alphacool Support (1563)|1.5.2015 20:10
Nemám k tomu výhrady :)
zdenislav (22)|24.5.2015 16:23
Dobrý den, po asi 20dnech od obědnání mi vše dorazilo.
Hned sem se pustil do montáže :)
Zvolil sem radiator z vnějšku skříně a ventilátor uvnitř.
Bohužel ventilátor který sem na to měl nachystaný - z cpu chlazení mugen max - nepasoval roztečemi pro šrouby na radiator, ani na skříň ve zvoleném místě.
Takže kompromis - dal jsem Noctua 120mm. Typ toho ventilátoru je spíš na objem vzduchu, než na tlak - takže ne ideální.

Vrtání do skříně pomocí stupňovitého vrtáku byla pohoda. Skoro sem se i trefil :) (nahoře musím pilovat dva tři milimetry ze zajišťovacího plechu pro gk)
Vrtal sem dva otvory pro hadice - předimenzovaný průměr pro celou fitinku - a jeden otvor navíc pro 4pin konektor ventilátoru - kdybych se rozhodl ventilátor umístit z vnějšku skříně.
Pumpu sem do skříně umístil lajdácky, takže se mi některé hadice lámaly, proto sem je dal delší, než by se mi líbilo. Budu muset dokoupit nějaké "kolínka"
Popis na hadicích snad půjde odstranit - zkusím líh.
V budoucnu budu chladit i grafiku, radiator umístím v horní části skříně, ventilátory (2x120mm) zvolím podsvícené, takže to bude i trochu vypadat.
----
pane "vedoucí" jak to mám zapojené? hadice. Pumpu jsem nakonec zapojil do desky jak jste mi radil hned od začátku. Slibovanou redukci na molex jsem nenašel, s minimem překvapeníí :)

jo a málem bych zapoměl, žebrování radiatoru je ošizené o barvu! Takže se krásně skví původní material, který je i lehce narezlý bez barvy! To si ALPHACOOL nedělá dobrou reklamu :(

---------- Doplněno v 16:23 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:22 ----------

Další foto
P1050765.JPG P1050780.JPG P1050779.JPG P1050778.JPG P1050771.JPG P1050770.JPG P1050785.jpg P1050784.jpg P1050769.JPG P1050767.JPG P1050766.JPG P1050781.JPG
Alphacool Support (1563)|24.5.2015 18:47
Pěkné, na to jak je to malý prostor, tak se to povedlo na jedničku. Asi by to chtělo 45 stupňovou fitinku na vstup a výstup CPU bloku a bylo by to ideální. To lakování takto mají všechny Alphacool radiátory - prostě se na tom ve výrobě šetřilo, proto taky ty radiátory stojí tolik, kolik stojí. Pokud chcete stejně výkonný radiátor s dokonalým lakováním, tak si připlatíte 50% navíc (Koolance, XSPC, Black Ice). Ta redukce v balíku určitě byla, mrkněte se, jestli se to někde nevysypalo...
Stiffmeister (51)|29.5.2015 07:09
Lakování na zebrech je nesmysl :-D X testů dokázalo že to jen zvýší teploty systému. Navíc ta měď při pohledu z boku vypadá dobře :-)
zdenislav (22)|3.7.2015 02:02
Stiffmeister: měděné ty žebra bohužel nejsou, to by se nelakovaly :) Je to povrchová koroze. Ale už s tím nemám problém, je to skované a ničemu to nevadí. Jen je to vizitka firmy :)

Alphacool Support : dobrý den. Chtěl bych si dokoupit ty 45stupňové fitynky na výstup a vstup CPU bloku. Chtěl bych nějaké pěkné aby k tomu ladily. Už si neamatuju ty závity a růměry hadic, prosím o radu, které vybrat. Moc děkuju.
Potom ještě chcu dokoupit ventilátor na ten radiator co tam mám. S tou 120mm Noctuou je to spíš pasivní se mi zdá :)
Vybral sem si tento
http://www.alphacool.cz/produkt/BitFenix_Spectre_PRO_PWM_140mm_Fan_-_All_Black.html?arg1=010426
Mám ve skříni Bitfenx ventolátory dva a jsou tiché a myslím, že i činné.

Celkově jsem s vodníkem po delší době užívání sokojený. Peněz v žádném případě nelituji. Časem dodělám i ten zbytek-myslím tím vodní chlazení GK, něco na desce a další radiator. Ale musím našetřit.
Ještě jednou díky moc za rady tady na foru, kdybych to skládal sám, mělo by to asi katastrofický průběh :) Takhle s radama sem to jen složil a šlape to ...
S pozdravem zdeneislav ;)
Alphacool Support (1563)|3.7.2015 09:12
Měděné opravdu jsou a tudíž, ne, nemůže to být koroze, protože měď nekoroduje :idea Je to prostě nedokonale nalakované a mají to tak všechny Alphacool radiátory...

Jinak fitinky 90 stupňů jsou tyto http://www.alphacool.cz/produkt/Sroub_L_1-4-_pro_hadici_13-10_mm_-otocny-.html a 45 stupňů jsou tyto http://www.alphacool.cz/produkt/Sroub_45-Degree_1-4-_pro_hadici_13-10_mm_-otocny-.html ;)

S Bitfenix ventilátory nemám osobní zkušenost, ale pokud jste s nimi spokojený tak proč ne :thumb
zdenislav (22)|4.7.2015 17:34
Díky, nakoupím po výplatě ;)
Vzal sem pilníček a trochu té červené "koroze" sem opiloval. Je tady špatné světlo (pod stolem), ale myslím, že by to měď mohla být. A to rád slyším!
Měl sem obavy z pokračující koroze, ale jestli je to opravdu měděné, tak v domácích podmínkách by to dělat nic nemělo.
-----
Mohl bych tam dát tuhle fitinku?
http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_HF_Connector_45-Degree_Revolvable_G1-4_on_13-10mm_-_Chrome.html?arg1=01060310
http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_HF_Connector_90-Degree_Revolvable_G1-4_on_13-10mm_-_Chrome.html?arg1=01060310
je teda dražší, ale když je to skoro na furt :)
Alphacool Support (1563)|4.7.2015 20:27
Ano klidně je tam dát můžete, ale je to jiný design než ty, které tam máte teď...
zdenislav (22)|4.7.2015 20:55
aha, já rozdělám pc až budu mít čas a prokoumám to. díky ;)
zdenislav (22)|23.7.2015 15:53
Takže chci napsat : JEŠTĚŽE mám objednané fitinky do úhlu.
Protože včera mi to v pc nějak chrochtalo. Oddělám bočnici a pátrám. V expanzce chybí voda. Kde se poděla? A už vidím jak to kape. Při zahýbání s hadicí výrazněji. Zkouším utáhnout převlečnou matici na fitince a zjišťuji, že jsou volné! A to všechny. Některé více, jiné méně. Nejvíc ty, od kterých hadice nevede přímo, ale kroutí se. Nejvíc tedy na bloku na procesoru. Ještěže to kapalo dolů, kde nic není. A tam právě objednávám fitnky, které mají vývod pod úhlem a ne rovně.
Jedna kape i po dotažení převlečné matice. Vypnu pc a matici vyšroubuji. Koukám, že hadice je skoro vysunutá z nátrubku! Když jsem je instaloval jako nové, šly tam tak akorát. Říkal sem si jak to tam jde pěkně ztuha, že by ani převlečná matice nebyla třeba. TEĎ by bez převlečné matice samovolně vypadla. Hadice se vytáhla na průměru a z krásné čiré hadice je matná měká potvora.

Takže co teď? Co mám přiobjednat? Myslel sem, že vemu jinou hadici, ale co když zato může ta voda? Myslel sem, že to vytahalo to teplo. Když hraju, má voda i 50 stupňů.
Alphacool Support (1563)|23.7.2015 17:49
Ve spoji mezi hadicí a fitinkou Vám to nemůže téct, pokud nemáte teplotu vody nad 70 stupňů, kdy se ta hadice poškodí a rozteče se.

1) Buď jste málo dotáhnul převlečné matice na fitinkách.
2) Nebo jste neuřízl rovně hadici a nenasadil jste jí celou až na fitinku.
3) Nebo jste udělal moc krátké úseky hadice mezi jednotlivými fitinkami a ty kousky hadice jsou tak napnuté, že se mají tendenci vyvléknout z fitinek.

Pokud dodržíte tyto věci, neexistuje aby Vám to někdy teklo ze spoje mezi hadicí a fitinkou.
zdenislav (22)|23.7.2015 20:35
Myslím, že přesně tam to prolínalo. Mezi fitinkou a hadicí (respektive mezi jejím nátrubkem a hadicí)
Je teda pravděpodobný že mi to prošlo teplotou nad 70 stupňů?
Pumpa mi jede stále na 1500rpm, teďko i v tom pařáku mám teplotu CPU 36 stupňů.
-----
Přiložím nějaké fotky, je to foceno pod stolem s bleskem. Ale i tak je vidět barva kapaliny v expanzce, která je světle modrá atd. A je vidět barvu těch hadic. Když jsem to srovnal s barvou hadic co jsem dával fotky sem na forum, je to markantní a varující :)
Jak jsem psal, tekla hadica na bloku CPU. Volné to bylo o několik otáček převlečnou maticí. Tak volné, že vlastní vahou hadice naplněné tekutinou a točené do zatáčky, plus tlakem vody se povysunula jedna o několik milimetrů. Strašná představa. Fuj, nezlobte se na mě. Ty hadice co sou rovné a nemají žádné zákruty, na těch byl převlečná matice povolená asi "jen" o jednu otáčku.
To sem byl shnilej i čistit ten popis na hadicích. Chtěl sem to vzít lihem a teď by se to svádělo na čištění nějakým rozpouštědlem... ani sem na to nemák.
P1050826.JPG P1050827.JPG P1050828.JPG P1050829.JPG
Alphacool Support (1563)|23.7.2015 21:06
Ten odstín hadic je OK, pokud se to nebude dále zhoršovat. Je normální, že ty hadice trochu zešednou, jakmile je v nich déle voda. Ale nesmí se to zhoršovat, pak by bylo něco špatně. Ty převlečné matice se samy od sebe nemohou povolit, je potřeba je pořádně dotáhnout a pak utažené vydrží pořád, klidně i 5 let...
Alphacool Support (1563)|25.7.2015 20:53
To klidně můžete, ale ten Primochill je méně ohebný, takže budete potřebovat víc 45 a 90 stupňových fitinek...:idea
zdenislav (22)|26.7.2015 15:59
Ještě nevím, co si pod tím méně ohebný mám představit, ale horší než ta co mám to asi nebude :) Jak je zatáčka, tak se zlomí, jak se naplní vodou tak padá dolu. Je to guma :D Uvidím. (větší tuhost by mi vyhovovala lépe, asi ... nevim, nemám zkušenosti, jestli se ta tuhá láme ještě víc, tak nevim)
----
Kolínka sem objednal dvakrát 45stupňů a jedno 90stupňové do foroty, tak když tak využiji vše :) Mělo by to stačit.
Náhodou sem umístil pumpu s expanzkou tak, že z radiatoru je to do ní přímka. Pak zbývá natočit nějak ten zbytek. Uvidim no :)
attachment.php.jpg
zdenislav (22)|4.8.2015 12:51
Dneska sem vypouštěl vodu. PC mi nejede, po startu se vypne. Po minutě, kdy naběhne system zobrazí se plocha atd, se pc vypne. Po dalším pokusu zapnout pc se doba spuštění skrátí až na pár vteřin, kdy nenaběhne ani system. Druhý den se to opakuje od naběhnutí do obrazovky až po nenaběhnutí ničeho. PC se skrátka hned vypíná. Kontroloval sem kábly od zdroje, zkoušel sem pustit bez GK atd. Budu měřit zdroj, jestli je funkční. Mám podezření na zlomený přívodní kabel.
Z vodníka teda vypouštím vodu. A posílám několik fotek.
V hadicích je nějaký jemný prášek. Asi chyba kapaliny http://www.alphacool.cz/produkt/Coollaboratory_Liquid_Coolant_Pro_-_1_Litr.html?arg1=010605
Kolem ústí ve vnitřní straně radiatoru se nahromadil-jde to špatně vyfotit.
Hadice je "vykloubená" vypadá jak křivě uříznutá. Ale na 99% nebyla. Vlastní vahou (plus voda) se při větším ohybu má snahu "vyvrátit" z nátrubku. Je měkká má šanci. Převlečná matice to neudrží.
http://www.alphacool.cz/produkt/Tygon_R3603_hadice_12-7-9-5mm_Clear_-_1m.html?arg1=01060203
P1050847.JPG P1050848.JPG P1050851.JPG P1050853.JPG P1050854.JPG P1050856.JPG P1050859.JPG P1050860.JPG
Alphacool Support (1563)|4.8.2015 15:16
To vypadá, jako když se Vám srazila ta barva z kapaliny a zůstalo to v radiátoru. S tou Coollaboratory kapalinou nemám osobní zkušenosti, ale na druhou stranu nikdy jsem něco podobného se žádným zákazníkem neřešil, neměla by ta kapalina být šmejd a dělat toto. Těžko říct, proč se to stalo...
Každopádně bych doporučil vypláchnout horkou vodou radiátor a normální vodou hadice. Mělo by se to vše odplavit. A rozhodně bych doporučil tuto kapalinu http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=double%2b%252b%2bprotect
zdenislav (22)|5.8.2015 10:13
bojim se i rozdělat blok na procesoru :) Jinak mě překvapilo, že molitanový filtr v čerpadle byl naprosto čistý, krom jednoho černého drobku.
bohužel su zase ve stavu finanční nouze :) Mohu použít místo chladící kapaliny destilovanou vodu? Myslím, že bude k hadicím šetrnější :)
Díky, zdenek
Alphacool Support (1563)|5.8.2015 12:18
Pokud destilku tak měnit minimálně jednou za měsíc, spíše častěji.