reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Snížení teploty disků

petrmet (50)|28.4.2015 17:15
Chci požádat o radu, jak snížit teplotu disků. Asi nejjednodušší mi připadá přidat ventilátor na zadní stranu skříně, který bude vyfukovat teplý vzduch ven. Může tam být buď 92x92 nebo 80x80. Na desce mám konektor SYS_FAN 4 pinový. Rád bych reguloval otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě disků. Marně ale hledám v příručce k desce, co kde nastavit, je tam jen zmínka o CPU_FAN. Poradí mi někdo nějaký tichý ventilátor a jak nastavit otáčky ?
Board : http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-h55m-s2h_10
Case : http://www.eurocase.cz/index.php?gid=403 téměř totožná
Salamander (6177)|28.4.2015 18:32
Tyhle levne desky imho regulaci dle teploty nejake cidla nepodporuji, ale teoreticky by sis mohl neco zbastlit :D

Jinak pro predstavu, jake jsou ty teploty? Opravdu je to tak kriticke?
petrmet (50)|28.4.2015 18:53
Teploty jsou 40 - 43 stupňů při normálním provozu. Při velké zátěži ( např. defragmentace ) stoupají až k 50 stupňům. Ale mám obavy co bude, až přijdou horka.
johny__g (6387)|29.4.2015 11:24
Chtělo by to vidět jak to v case vypadá, jak tam máš ty disky uspořádané. Pokud nemáš žádný odsávací ventilátor, tak nějaký by určitě pomohl, nejen diskům. Ale chtělo by to vyřezat tu nemožnou mřížku na case a nahradit ji drátěnou.
petrmet (50)|29.4.2015 11:56
Odkaz na case je v prvním příspěvku, jsou tam i náhledy vnitřku . Disky jsou uspořádané takto :
nahoře v 5.25 pozicích odshora 1.DVD mechanika, 2.disk, 3.rámeček http://www.czc.cz/raidsonic-icy-box-ib-168sk-b/42810/produkt, 4.disk
úplně dole v 3.5 pozici disk, nad ním volná pozice a nad ní card reader.
johny__g (6387)|29.4.2015 15:31
Samozřejmě jsem myslel ten tvůj počítač, ne prázdnou bednu na stránkách výrobce. :mistake
petrmet (50)|29.4.2015 16:01
Pokud jde o tu mřížku, tak je stejná v prázdné bedně jako u mně. Disky jsou uspořádány takto :
[ATTACH=CONFIG]30670[/ATTACH]
Ještě je tam teď přidán další disk pod DVD mechanikou.
P1010483.JPG
Georginek (2957)|29.4.2015 19:21
Hmm, regulovat otacky dle teploty disku nelze snad nikde - taky je to k nicemu. Je potreba zajistit solidni airflow, coz u tak priserny bedny zahrnuje aspon jeden intake ventilator pred diskama a jeden outtake vzadu na skrini taky aspon. Roztec der ti poradi jaky se tam daji dat nejvetsi ventilatory. Kdyz vystrihas mrizku, pomuze to od hluku.

Ja sem na ventilatory uchylnej a mam je vsude kde je to mozny, ale obecne staci dat jeden dopredu a jeden dozadu ( pokud je tam nemas, nemuzes se divit, ze teploty jsou takovy jako jsou )

Pak je napojis na konektory na desce SYS_FAN ( jsou tam vetsinou 2 az 4 ), a zregulujes je bud v BIOSu pomoci polozek SYS_FAN - zde zalezi na desce, nebo pak softwarove treba pomoci SpeedFanu. Taky se da zabalastit konektor od ventilatoru primo na Molex a da se tam nacpat odpor aby se to tocilo pomalu.

Disky by mely mit teploty standartne cca do 40°C.... ale vyzsi jim taky neuskodi.

Je potreba brat na zretel, ze pridanim ventilatoru jak dopredu, tak dozadu zajistis dostatecny prutok vzduchu a tim ochladis veskere komponenty, ne jenom disky ( kterym vyzsi teplota vadi uplne nejmin )

PS: V EC bedne vic disku nez jeden musi byt solidni vibrator :D:D:D:D:D Hnus, jenom na to pomyslim....

Dle der odhadem oka tam bude pasovat 120mm vetrak jak dozadu tak dopredu. Ty tam pridej a mas po starostech
petrmet (50)|29.4.2015 19:56
Dovolím si polemizovat:
1. bedna s třemi disky je úplně tichá bez vibrací
2. vepředu, kde je mřížka na větrák, je LCD display ( viz odkaz v prvním příspěvku ) s kabelama, navíc kdybych tam větrák nějak nacpal, tak bude foukat všude, jen ne na disky
3. vzadu jsou díry na větrák buď 80x80 nebo 92x92 ( viz první příspěvek )
4. na desce je jeden SYS_FAN a ani v BIOSu ani v manuálu jsem nenašel žádnou zmínku o nastavení regulace ( viz první příspěvek )
Smailíky umíš hezký a dokonce opakovaně.
Stiffmeister (51)|29.4.2015 21:14
Tento case je opravdu peklo, ten zadní výfuk děs... Opravdu tady nelze moc poradit, místo upravování case to chce raději koupit novou... Tady se disky opravdu neuchladi, dovolím si podotknout že za litr prodávám haf912+ jak novej...
Nicméně aspoň dozadu to chce dát 92 větrák, když se větší nevleze,diky negative air pressure aspoň bude chlazení trochu i pro předek
petrmet (50)|29.4.2015 21:42
Dotaz zněl : Jak zapojit větrák, aby se daly regulovat otáčky v závislosti na teplotě disků ?
Gouranga (699)|29.4.2015 22:03
Odpoved zni: nelze (protoze takova funkcnost ani nema opodstatneni)
Salamander (6177)|29.4.2015 22:06
[QUOTE=petrmet;570751]Dotaz zněl : Jak zapojit větrák, aby se daly regulovat otáčky v závislosti na teplotě disků ?[/QUOTE]

Deska proste regulaci neumoznuje, tecka.
Muzes si to dobastlit, http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Regulator%20ventilatoru%20CPU.htm http://pandatron.cz/?538&teplotni_regulace_ventilatoru_3x_jinak
ale problem se zahrivajicimi se disky to pravdepodobne nevyresi
Stiffmeister (51)|29.4.2015 22:18
Pokud vím, tak možná aquero by šlo, ale 5000 je celkem dost :-D a to si nejsem jistej, zdali se dá nařídit podle disků... Já ho mám nastavené podle CPU a teploty vody..
Ale v tomto case, to nemá cenu, když dopředu větrák nejde a vzadu nepomůže..
petrmet (50)|29.4.2015 22:51
Díky za odpovědi. Ještě se zeptám, jak funguje tento větrák http://www.czc.cz/arctic-fan-f9-tc/79534/produkt ?
Salamander (6177)|30.4.2015 08:21
myslím, že je to tam napsáno docela jednoznačně. [QUOTE][FONT=Tahoma CE]Chladič Arctic F9 TC disponuje sensorem pro detekci teploty a v závislosti na aktuální teplotě reguluje automaticky rychlost otáček, a to již od 400 do 1800 ot./min.[/FONT][/QUOTE]
VencaX (3686)|30.4.2015 08:33
[QUOTE=Stiffmeister;570755]Pokud vím, tak možná aquero by šlo, ale 5000 je celkem dost :-D a to si nejsem jistej, zdali se dá nařídit podle disků... Já ho mám nastavené podle CPU a teploty vody..
Ale v tomto case, to nemá cenu, když dopředu větrák nejde a vzadu nepomůže..[/QUOTE]

A jsi si stoprocentně jistý, že tam ventilátor nejde? zkoušel jsi sundavat přední panel, abyses podíval? Btw i skříň za cca 800 Kč + 2x 120mm ventilátor bude asi tak 3x zlepšení oproti tvé stávající.
Stiffmeister (51)|30.4.2015 08:47
Já ten case kdysi měl a dostat dopředu větráky je příšerný peklo, souhlasím s tebou, že by měl upgrade na lepší case... Znovu připomínám že jeden prodávám za litr... [emoji1]
Georginek (2957)|12.5.2015 17:26
[QUOTE=petrmet;570747]Dovolím si polemizovat:
1. bedna s třemi disky je úplně tichá bez vibrací[/QUOTE]

:D:D Jo určitě - tak hybaj na ušní.....

Na vibrace jsem uchylnej a zatim zadna bedna, ktera se mi dostala pod ruku nebyla schopna pojmout vibrace vice nez 1 disku zaroven. S jednim to jakztakz slo, ale vic uz nelze. Dokonce ani vlastni bedny, co aktualne mam s ruznymi protivibracnimi serepetickami nepojmou vibrace. U HAFu932 jsem musel vyhodit vsechny supliky na disky a HDD zavesit na gumicky ( Jedinne RESENI na 100% eliminaci vibraci ). Ted jsem si delal HTPC s Node304 a tady to byl naprostej vibrator i s jednim diskem - taky musely tahnout kose a disk jit na gumicky....

Jinak ten Arctic F9-tc by fungovat mel normalne. Otacky by bude ridit sam podle teploty, pripojeni na 3pin.
Ventero (1280)|12.5.2015 19:21
Vyhoď je mimo bednu - jakou budou mít teplotu? Nejsou prostě ty disky, jen staré a opotřebované? Kdykoliv měřím starší disk (volně na stole), tak má prostě v normálním běhu kolem 38°C.