reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojení vodního chlazení

jamie.thomas (4)|13.5.2015 09:22
Stavím vodní chlazení pro jeden zesilovač z níže uvedených komponent a měl bych pár dotazů ohledně nejlepšího zapojení ve vztahu k efektivitě řešení.

Radiátor - Alphacool NexXxoS PRO III rev2
Pumpa - Eheim AGB Station 600 rev2 12V
Kapalina - Innovatek Protect IP 250ml
Bloky (2ks) - Koolance HD-60 HDD Waterblock
Šrouby a hadice

Zajímalo by mě, do jaké výšky mohu umístit pumpu vůči samotným blokům chlazení. Je možno pumpu umístit kamkoliv nebo musí být buď pod úrovní bloků nebo naopak nad úrovní bloků? Dále by mě zajímalo, jestli je dobré ploché bloky (primárně určené pro chlazení HDD) umístit také na plochou část v mém případě zesilovače nebo je možné umístění i na žebrování? Jde mi samozřejmě o variantu, kdy bude teplo odváděno co nejefektivněji. Pro představu jaké je tam žebrování se jedná o zesilovač JBL BPX2200.1. No a nakonec jen připojím dotaz ohledně ventilátorů. Jaké jsou vhodné a kolik jich umístit pro výše uvedený radiátor?

Moc díky za pomoc.
Alphacool Support (1563)|13.5.2015 09:59
Dobrý den,

pumpa s expanzkou může být kdekoliv, pokud na to má výkon - u tohoto Eheimu bych doporučil maximálně tak metr nad nebo pod, s větším výškovým rozdílem už by ta pumpa mohla mít problém.

Co se týká dalších otázek - zkuste sem hodit fotku, jak přesně to stávající chlazení vypadá. Podle mě je Koolance HDD-60 zbytečně drahá varianta, stejně bude chladit i například Alphacool RAM Waterblock za polovinu...

Jaký ten zesilovač má tepelný výkon ?
jamie.thomas (4)|13.5.2015 20:44
Je pravda, že navrhované bloky by také šli použít, ale v době, když jsem dával sestavu dohromady, tak jsem lepší variantu nenašel a snažil jsem se pořídit co největší bloky. Každopádně už vše zmíněné mám cca 2 roky nakoupené a teprve nyní se přechází k realizaci.

Přidávám nějaké fotky toho žebrování na zesilovači, kam bych chtěl bloky umístit. Jde mi tedy o to, bude dostačující to umístit na dosavadní žebrování nebo bych ho měl srovnat, aby byla dosedavá plocha co největší. Bohužel nevím jaké teplo zesilovač produkuje, ale vzhledem k tomu, že bude pracovat naplno s výkonem 2 kW a bude ze všech stran v uzavřeném prostředí, bude se podle mne dost zahřívat a proto jsem zvolil vodní chlazení.
P1280171.JPG P1280170.JPG
Alphacool Support (1563)|13.5.2015 21:21
Stačí to osadit na stávající žebrování, nemá smysl to rovnat. Spíš jde o to se podívat, zda jsou ty žebra všechny ve stejné výšce a zda jsou rovná = aby blok správně dosedal. Pokud ten povrch není ideální, tak by to chtělo "vypodložit" teplovodivými pady...:idea
jamie.thomas (4)|13.5.2015 21:53
Je to dělané strojově, takže bylo mělo být víceméně rovné. Ale stejně jsem si myslel, že bych využil té dvou-složkové hmoty, která byla u bloků přiložena a v místě, kde bych bloky osazoval bych ten povrch touto hmotou "vylil" a vytvořil tak hmotu, která by kopírovala povrch pod blokem a předpokládám by i lépe vodila.

Ještě se zeptám k té pumpě, která je na 12V a je k ní ještě PCB. Je třeba pumpu zapojovat přes PCB nebo je zde jen kvůli molex konektoru pro účely zapojení v PC a tedy když jí použít nechci, mohu pumpu zapojit na přímo na 12V?
Alphacool Support (1563)|13.5.2015 22:39
To PCB je redukce z 12V AC, které má pumpa, na 12V DC, což dává molex z počítačového zdroje :idea
Takže pokud máte někde k dispozici 12V AC, nemusíte použít to PCB.
Stiffmeister (51)|14.5.2015 05:41
Proč dvoulitr chladit vodou???
Mám DC audio level 10(10500w rms@1ohm) a na chlazení bohatě stačí jeden pc větrák, nikdy mi to Thermal ještě neshodil..
PS co nato napojis?
Já mám 4x sundown audio 18'' (1750wrms každý)
jamie.thomas (4)|14.5.2015 09:40
Důvodů je hned několik. Jednak bude zesilovač umístěný místo rezervy a na něm bude celá ozvučnice pro SW a tedy tam nebude žádný přístup "čerstvého" vzduchu a tudíž by podle mého názoru nebylo moc přínosné ani efektivní vytvořit pouhým větrákem cirkulaci toho teplého vzduchu v "uzavřeném" prostoru. Podle mě by jednoduše foukání teplého vzduchu, který zesilovač produkuje moc k jeho chlazení nepomohlo.

Další důvod je ten, že bych chtěl mít jistotu i za cenu nějakého předimenzování chlazení, aby prově v tom uzavřeném prostoru nedošlo v nadsázce zřeba k vyhoření zesilovače a od toho následně třeba nechytla dobře hořící bedna z MDF, která bude nad ním.

Výkonově se samozřejmě bavím o úplně něcěm jiném než ty, ale i tak prostě chci mít jistotu, i když by třeba chlazení být nemuselo.

Jinak budou na to napojeny 3 JBL SW a celkově budemít sestava SW 2 kW RMS ale do 4 Ohmů.
Stiffmeister (51)|14.5.2015 16:29
Pod ozvucnici jsou zesilovače často, ale tam se dávají dvoukanaly o 350w max, myslím, že bys měl najít lepší umístnění... Já ho mám na ozvucnici přímo, aby se chladil vzduchem z auta. Taky si nemyslím že by bylo dobré dávat k tomu ještě vodu, vzhledem k proudum který tam jsou...