reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunkční HDMI výstup

eurosiza@seznam.cz (1)|27.5.2015 13:46
Zdravím,
mám problém s nefunkčním výstupem HDMI u notebooku Dell Inspiron 13. Monitor jsem takto používal více než půl roku. Monitor používám i s jiným notasem, takže v něm problém také není. Je nějaký způsob jak ověřit, zda je to systémová nebo hardwarová chyba? Případně jiné nápady?
Děkuji.
Salamander (6177)|27.5.2015 13:56
zkus nabootovat nejaky linux z USB disku, pokud monitor nepujde ani tam, bude to pravdepodobne HW zavada
Ventero (1280)|27.5.2015 17:56
Salamander: Se vším respektem - to nevím, jestli je úplně nejlepší rada.

Co se týče Linuxu a funkčnosti alternativních výstupů, jejich přepínání či více monitorů, tak to je věčné téma na linuxových fórech. Zkusit to může, ale když to nepůjde, jako že si na to docela i vsadím, tak nic to neprokazuje a tuplem ne v Live session - tam si vsadím tupl.
Salamander (6177)|3.6.2015 20:03
A máš teda nějakou lepší radu? :notsure

Ještě mě napadlo ... Delly mívají dostupnou diagnostiku po nabootování :thumb
Ventero (1280)|4.6.2015 08:58
Pravda je, že v tomto případě žádná dobrá rada není - nebyla to ode mě kritika. Jsou jenom ty blbé, které jsou zdlouhavé a průkazné mohou být i nemusí - je to prostě fortunačka.

Jak jsem psal - za pokus to stojí, ale slibovat si od toho nic nelze.

Může tím začít a pak pokračovat na mravenece: Mrknout do BIOSu - na náhodu, jestli tam není nějaké nestandartní nastavení pro video výstup. Vyčistit zdířku i konektor. Zkusit jiný kabel pak i monitor - bez ohledu na to co je výše psáno. Měnil se driver - odstranit, dát předchozí. Neměnil - odstranit, dát stejný. Podívat se na aktualizace v inkriminované době - odinstalovat a pak kdyžtak po jedné vracet až postupně třeba dojít k tomu, že se udělá záloha a zkusí recovery, reinstal z něj nebo čistá instalace doplněná drivery z daného období výroby notebooku. A pak, když to půjde opět zbytek postupně a pozorovat, kdy se to stane. Atd apod. Když to bude bezvýsledné, tak lze potom učinit závěr, že jde o HW problém.
kevin00 (10238)|4.6.2015 18:26
Za tu dobu co zkouším občas vždy nějaké to linuxové distro, tak zprovoznění video výstupů není celkem problém. Např. v Mintu funguje vše už v základu a to i v live verzi.
BTW Pokud má nyní s HDMI výstupem a byla by to chyba ovladače, tak je tak trochu nesmysl instalovat ten samý. Vždy instalovat aktuální. Pokud by se jednalo specifickou chybu ovladače, je vyšší šance, že bude v aktuálním driveru ošetřena.
Ventero (1280)|4.6.2015 18:51
Jo vidíš - na Mint jsem zapoměl - ten je v tomto i v jiných směrech hodnocen jako nejodladěnější.

S těmi drivery jsem zapomněl připsat variantu s novějšími - to se omlouvám. Ale nesmysl to úplně není - párkrát se mi to vyplatilo. Také je ještě namístě zmínit, že Windows Update občas vnutí jako vhodnější verzi driverů tu starší nebo nějakou snad upravenou a pak dělá GK brajgl. Zvláště u řady nForce od nVidie jsem se s tím setkal častěji. A pakliže má někdo WU na automat, tak si zadělá ani neví.
kevin00 (10238)|5.6.2015 10:32
Automatické aktualizace neinstalují pouze doporučené aktualizace, kterými ovladače graf. karet jsou (min. u nVidie).
Ventero (1280)|5.6.2015 17:55
Nějak ti nerozumím - omlouvám se, ale chybí mi tam jakýsi protipól. Nějaké to "ale" či "takže" a něco zatím. Nebo jestli je to jen konstatování o tom, že automatické aktualizace instalují i jiné aktualizace, než jen pouze doporučené, tak to ano - to je známý fakt :)