reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
kenor (45)|16.8.2015 19:31
Dobrý den,

můj starší Acer Travelmate 5740g se začal nedávno sám vypínat. Jelikož se podobný problém vyskytl již v minulosti při přehřívání (alespoň předpokládám podle rozpálené klávesnice a konektorů), NB jsem rozebral, vyčistil a vyměnil pastu na procesoru a gpu, počítač je nyní znatelně tišší a chladnější, ale problém přetrvává. K vypnutí dojde někdy těsně po naběhnutí win, obvykle se ale na 1-2 sekundy zuřivě roztočí větráček (po nynějším vyčištění jinak nezvykle tichý) a konec. Předtím se větráček při větším zatížení počítače točil takto intenzivně bez potíží.

Vše se začalo dít po dovolené, kdy byl počítač asi týden vypojen že zdi, jinak permanentně sedí na stole v zásuvce, což se mi zdá jako podivná shoda okolností.

Děkuji za pomoc
VencaX (3686)|17.8.2015 01:36
Tak od toho nejjednoduššího: Zkus odpojit baterii, zda to bude dělat, když ano, zkus vrátit baterii a provozovat jen na ní bez adaptéru, zda bude dělat.

Pak bych se pokusil znovu rozebrat a jednak zkontrolovat veškeré elektrolytické kondenzátory, pokud nějaké najdeš a zjistit jestli nejsou nafouklé a dále znovu rozebrat chlazení, nanést pastu a složit (je možné, že jsi mohl nedopatřením třeba špatně dopasovat a došroubovat chladič či špatně nanést pastu - jakou pastu jsi použil? -, nebo jsi mohl špatně zapojit nějaký konektor). Pak je otázka, zda je problém s přehříváním a notebook se vypíná kvůli němu (stáhnout nějaký software, který umí sledovat teploty z čidel - např. speedfan to uměl, ale i další přehlednější) a nebo kvůli něčemu jinému (ovladače, napájení - ať už adaptér či napájecí obvod v notebooku, atd.). Chce to brát postupně a vylučovat jednu věc za druhou.
kenor (45)|17.8.2015 10:07
V zásuvce to dělá s i bez baterie, se samotnou baterií nemohu vyzkoušet, je po pěti letech úplně vymlácená.

Všechno jsem znovu rozebral, vše vypadá ok, přemazal (arctic mx-2), tentokrát i otevřel železnou konstrukci větráku a vymetl. Problém přetrvává.

Teploty jsou po startu 45 - 50 s maximem občas až k 60, ale při vypnutí tyto hodnoty nejsou překročeny. Dokonce jsem se s prime95 dostal až ke stovce než počítač zkolaboval.
kenor (45)|17.8.2015 10:25
Ještě jedna informace z posledního vypnutí: opět se klasicky rozhučel větrák, teplota na jádrech v openHwMonitoru byla 63 a 61 stupňů Celsia, čili ne zas tak moc. Pak došlo k vypnutí. Když jsem pak počítač ihned opět zapnul, ihned se rozhučel větrák a zas cvak a konec. Při dalším pokusu po deseti minutách mi zkolaboval až zas ve Windows.
VencaX (3686)|17.8.2015 11:16
Pokud to kolabuje a ne kvůli teplotám, pak je to pravděpodobně kvůli napájení. Buď je špatný adaptér, nebo napájecí obvod notebooku, prostě neudrží proud a tak se při zátěži vypne. Můžeš zkusit někde koupit náhradní adaptér, či si nějaký půjčit (v případě koupě přes eshop a nevyřešení problému pak můžeš využít vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu), abys vyloučil tuto možnost.

Pokud by to bylo napájecím obvodem v notebooku, pak je to problém, protože ten je integrován na základní desce a pokud nejde o vadné (nafouklé/prasklé) elektrolyty, tak se bude těžko zjišťovat, kde je problém. Pak je to na výměnu základovky, což se absolutně nevyplatí či na koupi nového stroje.
kenor (45)|17.8.2015 20:23
Tak jsem zkusil nechat baterku uvnitř a nějakou dobu ji nechat nabíjet bez používání počítače. Zdá se nyní být stabilnější, i když při intenzivní námaze (prime95) vydrží tak 5 minut. Zkouším sehnat náhradní adaptér, zatím díky moc za rady :thumb
kenor (45)|20.8.2015 20:23
Tak nic, jiný adaptér nepomohl a kleká to i při běhu na baterii (která vydrží asi tři minuty, během kterých se ovšem počítač po startu stihne vypnout) :(