reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sdílení internetu u Wi-Fi

P@pi (1519)|13.8.2007 17:06
Zdravim všechny,
předem musim říct, že sítě nejsou můj šálek čaje, takže se omlouvám:

Dosud jsem měl notebook spojený s hlavním PC skrz klasický Ethernet. Sdílení připojení k internetu probíhalo via Windows. Teď jsem vyměnil drát za bezdrát (802.11g), vše spojil (sice s problémy. Veškeré nastavení je přes Windows, software D-Link AirPlus Utility mi vůbec neběží - nejsem dle netu sám - a na stránkách D-Linku moje síťovka není ani uvedená, resp. moje revize tam není. Příště ať mi nikdo netvrdí jak je D-Link solidní společnost ;)). Problém je, že dříve stačilo zaškrtnout "Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k Internetu tohoto počítače" a vše běželo. Bohužel toto nastavení funguje pouze pro "drát". Jakmile odinstaluju norm. síťovku, nastavení se ani neobjeví, je-li nainstalovaná, tak si systém automaticky vybere Ethernet připojení a na výběr není.

Jak to zprovoznit a pokud možno bez dodatečného SW? Bez Keria apod.

OS: Windows XP SP2 na obou PC, Comodo Firewall (nebo žádný)
eraser (0)|13.8.2007 18:37
Nejako neviem vyčítať z toho popisu tvoju presnú sieťovú topológiu, resp. ako si pripojený na Internet. Inak určite by som ti doporučil využiť router, pretože takto musíš mať vždy jeden PC zapnutý, aby si sa na druhom dostal na Internet.
P@pi (1519)|13.8.2007 19:58
Původně:
ADSL (USB modem, konektor RJ11 na net, nic víc) <-> PC se síťovou kartou (Realtek) <-> Notebook se síťovou kartou (Intel)

Teď:
ADSL (USB modem, konektor RJ11 na net, nic víc) <-> PC s Wi-Fi kartou (D-Link) <-> Notebook s Wi-Fi kartou (Intel)

PC <- Ad Hoc 802.11g -> Notebook

Co se týče toho zapnutého PC, tak to je pravda. Bohužel ceny ADSL modemů s Wi-Fi AP jsou přiliš vysoké.
eraser (0)|13.8.2007 20:47
Aha, je mi to jasné, tvojím limitujúcim faktorom je DSL modem s USB rozhraním. Inak integrované riešenie získaš za necelých 2.000 Kč, čo sa mi zdá celkom prijateľné. Ono, keby to človek kupoval po jednotlivých prvkoch, tak by za to dal viacej peňazí.
P@pi (1519)|13.8.2007 20:54
Právě oněch 2000Kč je dost. Resp. nevidím důvod za to platit, když mám stávající řešení.

Takže bych to rád rozchodil, když už to stojí jen na takové blbosti.
eraser (0)|13.8.2007 21:10
Síce som sa s USB modemom v praxi nestretol, no povedal by som, že vo Windows máš PPP protokol, ktorý zabezpečuje pripojenie DSL. Práve vo vlastnostiach tohto pripojenia by si mal povoliť zdielanie. Je to obdobné, ako pri bežnom dial-up modeme. Dávnejšie som to nastavoval spolužiakovi. Pamätám si, že Windows si sám nastavil IP adresu, avšak pre ethernet rozhranie, resp. TCP/IP protokol a druhému PC (klientovi) bolo nutné zapnúť DHCP.
P@pi (1519)|13.8.2007 21:30
Jestli tě dobře chápu tak mi radíš aby jsem si zapnul sdílení připojení u DSL připojení. Takhle to funguje u drátu, ale u bezdrátu tu možnost nemám. Když je ethernetové připojení nainstalované tak se do sdílení připojení nastaví automaticky bez možnosti změny. Když odinstaluju norm. síťovku tak u připojení DSL ta možnost zmizí (= v té záložce je pouze ta první část, sdílení zcela chybí).
eraser (0)|13.8.2007 22:34
Už mi je jasné v čom máš problém. V tom prípade by som ti doporučil zopár tutoriálov, ktoré rovnakú situáciu riešia. Samozrejme môžeš ignorovať zabezpečenie wifi siete, ja by som osobne zvolil aspoň WPA/PSK+TKIP, vrátane MAC autorizácie.

http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/setup/adhoc.mspx
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/networking/expert/bowman_02april08.mspx
Ad Hoc Internet Sharing

Je možné, že PC, ktoré je vlastne server, teda, ku ktorému máš pripojený USB modem musí mať vhodne nakonfigurované wireless pripojenie. Možno mu nevyhovuje terajší spôsob... netuším, možno by som bol v obraze, keby som si to mohol omrknúť. Ďalej by bolo vhodné, keby si napísal i informácie o IP adresách jednotlivých PC.
P@pi (1519)|13.8.2007 23:22
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1......
brzo něco poletí z okna a já to nebudu. Už se mi podařilo rozchodit ISP, ale pro změnu se najednou jako mávnutím kouzelným proutek odmítají spojit síťovky. Jsou ve stejné síti, obě připojený, ale PC spolu nekomunikujou...

Podařilo se mi to celý rozchodit jedinkrát, restartvoval jsem PC a woalá. Vše při starém.

Grrr, točim jak vrtule. Zlatý dráty, zlatý dráty.... :angry
eraser (0)|13.8.2007 23:58
No, ono je to skorej zlatý ethernet, čo platí i modeme.
P@pi (1519)|14.8.2007 00:12
Konečně, po více jak 10 hodinovém maratonu je hotovo :). Po tom co se mi povedlo zprovoznit ISP, je vyřešen i druhý problém.

Prostě jsem to všechno odinstaloval a nainstaloval znova. + Jsem nainstalovat ovládací SW Intel, který se konečně dokázal s tou druhou síťovkou domluvit... Díky Erasere ;)
eraser (0)|14.8.2007 02:05
Nemáš za čo, hlavne, že to konečne funguje. A zase sa potvrdilo, že dačo odinštalovať, či odobrať a znovu nastaviť sa pri Windows oplatí. :) Ja sa doteraz čudujem, že som predvčerom tak ľahko sprevádzkoval tú moju domáciu drátovú/bezdrátovú sieť.