reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Potřebuji pomoct s vizí návrhu vodního chlazení nepočítačového projektu

Speed_dead (36)|3.10.2015 19:03
Aby nedošlo k nedorozumění, chci upozornit na to, že bych potřeboval bych poradit rámcově, jak toto řešit, jelikož projekt bude dokončen až za mnoho měsíců, abych mohl podle nových poznatků uzpůsobit konstrukci svítilny. Nejedná se tedy o konečný návrh, jenž bude realizován v průběhu 1-2 měsíců.


Už delší dobu plánuju stavbu silný ledkový svítilny. Vzhledem k tomu, že svítilna má 7 samostatných pohyblivých ramen na otočné desce, zkoušel jsem řešit chlazení původně vzduchem. Ztrátový výkon na každém rameni je při běžném maximálním výkonu 50W při "turbu" cca 120W. Problém je ten, že aktivní chladič (pasivní je váhově úplně mimo) jenž používá například Pentium4, má 400g. Vzhledem k tomu, že jich potřebuju 7 a další 2-3 z druhé strany otočné desky, přišlo mě, že 4kg jen v chladičích je moc.Proto jsem začal uvažovat o vodním chlazení, jelikož při běžném provozu bude potřeba celkový chladící výkon 350W a při "turbu" při zapnutí všeho (přední a zadní část bude společně fungovat zcela vyjímečně) asi 900W tepla.

Na každý rameno bych použil jeden cpu blok nebo nějaký jiný, co bez potíží zvládne uchladit alespoň 50W. Dozadu, kde není nic pohyblivýho, co je potřeba pořádně chladit by přišly tři stejný a nebo jeden obdélníkový dlouhý tak 150mm, co zvládne uchladit 150W při běžném provozu. Zatím co jsem zjistil, tak by se hodilo dát všechny bloky do série. Kromě expanzní nádoby bych tam dal samozřejmě výkonné čerpadlo(v eshopu Alphacool jsem ho nenašel) s topem. Pak potřebuji průtokoměr na kontrolu průtoku, velký výměník, možná filtr ( svítilna bude provozovaná především venku) a hlavně teploměr. Pokud svítilna pojede na "tubo", tak voda dosáhne dosti rychle hraniční teploty 60st a výkon se bude muset stáhnout až na takovou úroveň, kdy chlazení bude stíhat. Počítám s tím, že bych použil šroubovací fitinky a kvalitní hadice, jelikož když budu pohybovat rameny, hadice se budou ohýbat s nimi. Proto chci dát na hadice především tam, kde se budou ohýbat opletení. Podle teploty vody (možná bude potřeba měřit ve více místech, než v jednom) chci tohle celé svítící monstrum řídit pomocí mcu ATmega 2560. Kromě dalších mnoha funkcí svítilny i otáčky čerpadla i otáčky ventilátorů na výměníku, pokud to bude mít smysl.

Moje otázky a možné problémy s provozem jenž bych potřeboval kromě vlastního návrhu rozložení komponent vodního okruhu bych potřeboval zodpovědět:
1. Kam dát (výškově) a jak velkou expanzní nádobu použít.
2. Jaké použít čerpadlo (na 12V), aby utáhlo celý okruh (10x cpu blok). Nebo bude nutné rozdělit celý systém na dva? Či šlo by dát pomocné (druhé) čerpadlo ještě někam do okruhu s malou expanzní nádobou, pokud by to jedno čerpadlo nezvládalo či by byl okruh příliš restriktivní ?
3. Jaký použít výměník na 350+W s krátkodobého možností nárůstu i přes 1000W tepla?
4. Jaké použít cpu či jiné bloky, aby zvládly bez potíží 50W s možností krátkodobého navýšení na 120W?
5. Jak vyřešit šplouchání vody v expanzní nídobě při chůzi a změnu hladiny při mírném naklánění svítilny? Nerad bych stavěl vlastní expanzní nádobu. (Svítilnou se nebude mířit nahoru/dolů, to obstará mechanika svítilny, ale jde o lehké naklonění svítilny při přenášení a současném svícení)
6. Jsou mé myšlenky ohledně ostatních dílů správné, případně co by šlo udělat jinak a lépe?
7. Alternativně uvažuju o tom, že bych měl na jedné trase 7 bloků hlavních led a v otočné desce, kde drží jednotlivá ramena by byla odbočka ke zbývajícícm 3 blokům pomocných led. Tam by pak musel být ventil, co by přepínal jednu nebo druhou větev. Pokud ovšem něco takového existuje a není to extrémně drahé. Pak by nešlo pustit současně hlavní a pomocné led. Teto řešení bych bral do úvahy jen v případě, že by nešel udělat okruh se všemi deseti bloky.

Svítilna bude tak jako tak hodně nákladná. Proto nechci používat zbytečně designové kousky, jenž stejně budou kromě hadic a výměníku skryty a jen by navýšili cenu. Odkazované komponenty berte jako příklad. Mám je za použitelné, ale např. nemám tušení, zda pumpa by všech deset bloků utáhla, aby se ledky uchladili.
Alphacool Support (1563)|4.10.2015 21:38
Dobrý den,

pěkný projekt :)

Nebudu odpovídat na jednotlivé body, protože je to v podstatě jeden spojený problém...

Pokud začneme od bloků - CPU bloky jsou pro Vaše použití zbytečně drahé, výkonné a restriktivní. 50W trvale a 120W ve špičce zvládne uchladit v podstatě cokoliv co máme v nabídce. Obvykle se pro takovéto projekty používají (pokud se chladí větší plochy) toto http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=alphacool%2bx6 anebo pro malé plochy například http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=alphacool%2b%252b%2bsmart

Pokud se použijí tyto nebo podobné bloky, stačí na to jedno čerpadlo a může se vše zapojit do série. To čerpadlo v alze je tento model http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_VPP655-OT12_-_1-2-_OT.html ale pro Vás bych doporučil něco jiného - a to koupit to čerpadlo holé, toto http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_VPP655_Single.html - tím se dostáváme k expanzní nádobě a problému s otočením svítilny. Pokud se dobře dívám, má nahoře madlo, takže je předpoklad, že zapnutá nikdy nebude "vzhůru nohama". Tudíž bych jako expanzku použil http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-D5_X-RES_140_CSQ_-_Black_Acetal_.html která se dává přímo na pumpu. Navíc má v balení držák, takže snadněji ji dovnitř uchytíte. A bude to fungovat v jakékoliv pozici kromě pozice vzhůru nohama, tedy samozřejmě v případě, že bude expanzka alespoň z 80% plné.

Radiátor samozřejmě čím větší tím lepší a tím tišeji to pak bude moci chladit, ale obecně stačí cokoliv srovnatelného nebo lepšího než toto http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_UT60_Full_Copper_360mm.html - kilowattu to například se třemi Noctua fany na plné otáčky zvládne bez problémů. Větší radiátor = nižší maximální otáčky ventilátorů nutné k uchlazení.

Opletení hadic právě moc nedoporučuji - je to kov, tudíž bude o hadici dřít a dříve nebo později by jí proděravěl. Lepší vzít hadici, která dlouhodobé ohýbání snese, tedy například http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Tube_ZMT_Matte_Black_15-9-9-5mm.html :idea
Speed_dead (36)|5.10.2015 00:19
1. Chápu správně, že lze koupit holé čerpadlo a Vámi uvedenou expanzní nádobu a TOP již není potřeba?
Čerpadlo s expanzní nádobou bude vcelku vysoké a tak budu nucen udělat na svítilně "hrb", aby se to vešlo. Nicméně proto jsem se tu ptal.
2. Svítilnu nehodlám výrazně naklánět, na to bude příliš těžká. Nečekám, že by základna (dno) svítilny při provozu i v extrémním případě byla naklopená víc jak o 45st. Reálně to bude výrazně méně. Očekávám jen mírné pohupování při chůzi, případně položení na mírně šikmou plochu - po příkré by svítilna mohla začít ujíždět. Rukojeť bude sloužit na krátké poponášení. Na běžné nošení uvažuji o řemenu přes rameno a pojistném popruhu kolem pasu.
3. Na fotkách na Vašem eshopu je vidět expanzní nádoba svisle. Bude velký problém, když budu svítilnu přenášet vypnutou tak, že expanzní nádoba bude mít střed vodorovně? Pro přepravu nezapnuté svítilny uvažuji o konstrukci na záda (jakousi krosnu), kde by byla svítilna uchycena tělem svisle dolů a ledkami nahoru. V jiné poloze by se svítilna obtížně nosila - vyčnívala by zpoza zad uživatele a hrozilo by její poškození o blízké překážky. Pokud je to problém, řešením by mohlo být buď otáčení expanzní nádoby alespoň zhruba do svislé polohy a nebo její pevné uchycení v úhlu např. 30st od svislice směrem dopředu. Tím by byla nakloněna při přepravě ve svislé poloze jen o 60st.
3. Jakým způsobem se reguluje čerpadlo? Předpokládám, že ho nelze externě řídit. Je tam nějaký přepínač apod, čím se výkon nastavuje ve zmiňovaných 5 krocích?
4. Radiátor je už teď dosti těžký (má bez vody cca 2kg) a tak ho považuji za dostačující. Běžně bude svítilna fungovat do max výkonu. "Turbo" budu používat vyjímečně, jelikož silně zkracuje dobu svícení.
5. Může být radiátor umístěn "naplocho" v horní části svítilny? Předpokládám, že expanzní nádoba má být nejvyšším místem okruhu. Stačí, když radiátor bude výškově "pod hladinou" v expanzní nádobě?. Další místo by mohlo být na dně svítilny. Na bok svítilny bych ho dával opravdu nerad, jelikož bych musel použít dva menší na oba boky, kvůli vyvážení. Navíc mám s boky svítilny úplně jiné plány. Velký problém by pro mě znamenala nutnost umístit radiátor svisle. Musel bych kompletně překopat celý návrh svítilny.
6. Může se čerpadlo "zazdít" do těla svítilny (chladí se protékající vodou) a nebo potřebuje kolem sebe trochu prostoru, aby se mohlo chladit? Zatím veškerá další elektronika nevyžaduje aktivní chlazení a tak na rozdíl od PC v těle svítilny nejspíš nebude ani "průvan".
7. Jaké fitinky se používají? Nenašel jsem u Vás žádné na Vámi doporučovanou hadici 9,5/15,9 ? DO jakého fitinky se dává teploměr?
8. Existují nějaké datasheety zmíněných komponent, podle nichž bych si ve 3D vytvořil modely a zakoponoval je do sestavy svítilny? Především vnější rozměry a uchycovací rozměry. Někde vnější rozměry uvedeny máte, jinde ne. Zajímala by mě i hmotnost daných komponent po zavodnění (či alespoň "za sucha"), ale to bych asi chtěl moc. :rolleyes: U bloku a radiátoru je uvedena (předpokládám "suchá") hmotnost, ale u čerpadla a expanzní nádoby ne. Prázdná expanzní nádoba bude asi vcelku lehká, ale u čerpadla bych očekával několik deka.
Speed_dead (36)|5.10.2015 06:55
Případně by mě též zajímala rozteč a poloha vývodů.
Alphacool Support (1563)|5.10.2015 10:40
Máte tam 2x bod 3 :-)

ad 1) Ano, TOP je součástí té expanzky.
ad 2) Pokud to bude vypnuté, můžete s tím manipulovat libovolně, klidně to dát vzhůru nohama. Pokud chlazení bude zapnuté, byl by vhodný maximální náklon 90 stupňů na obě strany.
ad 3) na pumpě je zezadu otočný potenciometr, kterým se reguluje. Je to vidět na druhé fotce toho produktu.
ad 5) Radiátor můžete mít jakkoliv. Jediné co je dobré dodržet je to, aby ventilátory foukaly skrz radiátor ven. Expanzní nádoba s pumpou nemusí být nejvyšší bod okruhu, můžete to mít klidně nejníže.
ad 6) Čerpadlo nepotřebuje absolutně žádné chlazení.
ad 7) Fitinky http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=ek-acf%2b16%252f10 a teplotní čidlo ideálně http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=aqua%2bpass
ad 8) Datasheet radiátoru je zde http://www.alphacool.com/download/120-360-60.pdf všechny hmotnosti jsou bez kapaliny. Zkusím dostat nějaký datasheet od EKWB k té expanzce...
Speed_dead (36)|6.10.2015 13:58
1. Pokud bude radiátor výše, než hladina v expanzní nádobě, předpokládám, že bych pak musel využít samostatný fill port. Ze článků na internetu jsem nabyl dojmu, že ideální je zavodňovat přes expanzní nádobu.
2. Chápu správně, že zavodňování probíhá tak, že se naleje plná expanzní nádoba, pustí se čerpadlo a následně se kapalina průběžně doplňuje, než se "vrátí"? Takže se nezavodňuje samotíží, ale aktivně?
3. Jakým způsobem se uchytí radiátor? Má nějaké upevňovací otvory na uchycen? V PC může být položen, ale tady bude zajištění proti samovolnému pohybu nutné.
4. Čerpadlo s expanzní nádobou se uchytává pomocí držáku dole. Předpokládám, že bude nutné zajistit expanzní nádobu v horní části. V PC to nevadí - přenáší se minimálně, ale u mé svítilny mám za to, že to bude potřeba. Šlo by ji uchytit přes fill port pomocí nějaké extra fitinky do horní části pláště svítilny? Pokud bych chtěl hadici uchytit pevně do průchodu v plechu, existuje na to nějaký extra díl a nebo to nejde?
5. Expanzní nádoba má několik černých a (asi) jednu bílou krytku. Odhaduji, že bílá je varianta vtoku/výtoku či kde je vstup a kde je výstup? V horní části expanzní nádoby je závit na fitinku (jakou?) na který se přišroubuje fill port? Nebo se musí mezi fill port a expanzní nádobu musí (či může) dát fitinky z obou stran a propojit kousek hadice? Lze použít fitinky, jenž jste mě doporučoval?
6. Pokud bych chtěl použít vypouštěcí ventil, jaké díly by byly potřeba? Nějaký "T" kus, nějaký díl na uchycení do plechové příčky a pak vlastní vypouštěcí ventil.
7. Má v mém případu smysl použít fitr či odvzdušňovací ventil?

P.S. Sice to vědět až tak nepotřebuji, nicméně mě to hodně vrtá hlavou: Jakým způsobem TOP zvyšuje výkon čerpadla? "Srovnává" proudění kapaliny do čerpadla nebo má i jinou funkci?
Alphacool Support (1563)|6.10.2015 15:50
ad 1) Ne, nemusíte mít fill port.
ad 2) Ano.
ad 3) Radiátor má z obou stran otvory pro uchycení ventilátorů. Z jedné strany ty otvory pro tento účel použijete, z druhé strany je použijete pro uchycení radiátoru tam kam potřebujete.
ad 4) Ten držák v balení expanzky je pro uchycení do bočnice, ne dolu. Pokud tu expanzku chcete uchytit ještě za ten závit nahoře (pro doplňování kapaliny) přímo do svítilny, tak můžete použít například http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-AF_Extender_Rotary_M-M_G1-4_-_Nickel.html a pak nějaký fill port, například http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=xspc%2b%252b%2bfillport za který se to uchytí do plechu.
ad 5) Manuál pro expanzku je zde https://shop.ekwb.com/EK-IM/EK-IM-3831109842652.pdf - ten "stříbrný" závit je vstup.
ad 6) Potřebujete rozdvojku, například http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=alphacool%2b%252b%2bY%2b%252b%2bconnector%2b45 a pak nějaký kohoutek, například http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_uzaviraci_kohoutek_2x_1-4-.html
ad 7) Nemá to smysl. Okruh bude restriktivní "tak akorát".
Speed_dead (36)|6.10.2015 17:04
Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Nicméně mě napadají ještě další otázky:
1. Lze uchytit kohoutek tak, že dám mezi rozdvojku a kohoutek plechový držák o síle 2mm či musí být slabší nebo je závit tak krátký, že toto nelze? Bude závit dostatečně dlouhý? Nebo jak toto řešit správně, aby kohoutek jen nevisel na konci hadice?
2. Jak jsem se dočetl v diskuzi o pumpě single, jenž mě doporučujete, tak lze nastavit ruční ovládáním stupeň 5 a pak snižováním napětí řídit výkon pumpy?
3. Jaká je celková výška pumpy single sestavená s expanzní nádobou s topem, nástavcem (jehož (nejspíše) minimální výšku znám - 16mm) a fill portu, abych mohl určit polohu dosedací plochy fill portu od dna čerpadla, případně s výškou silentbloku? Tento rozměr potřebuji, abych mohl pumpu s expanzní nádobou vestavět do svítilny. Tolerance +/- 5mm nevadí. Není problém udělat držák, jenž umožní toto výškové nastavení v celkovém rozmezí 10 mm.
3. Jdou vámi doporučené fitinky použít na všechny prvky mého okruhu? Tj. bloky, expanzní nádobu s topem, radiátor, rozdvojku i teplotní čidlo?
4. Předpokládám, že teplotní čidlo se našroubuje někam např. mezi radiátor a fitinku.
5. Vzhledem k tomu, že se hadice bude při pohybu ramen svítilny ohýbat, potřeboval bych vědět, jaký je její minimální bezpečný rádius, aby hadice vydržela i dlouhodobější ohýbání a narovnávání.
6. Vzhledem k tomu, že bych chtěl snímat průtok pro mcu, vybral jsem si předtím špatný průtokoměr - nemá výstup měření. Tento nový je dle mého názoru vhodný, ale nevím, jako mezikus použít, abych mohl použít správné fitinky na hadice, co jste mě doporučili. Doufám, že i s ním, nebude okruh příliš restriktivní.
7. U dvou bloků by se mě hodil vývod do boku místo přímého. Jaký mezikus mezi blok a fitinku, při použití vámi doporučené hadice, bych na toto měl použít?
Alphacool Support (1563)|6.10.2015 18:13
ad 1) Nejsem si jistý jestli správně chápu otázku, ale pokud se ptáte na to, zda mezi závitem rozdvojky a závitem kohoutku může být nějaký plech, tak to určitě ne. Teklo by to - protože by tam z jedné straně chybělo těsnění, které na každé fitince je (z jedné strany). Pokud chcete nějak uchytit konec do plechu, tak na to se používá toto http://www.alphacool.cz/produkt/Spojka_2x_1-4-.html
ad 2) Ano ale musíte to řídit něčím, co zvládne špičkově až 40 Wattů.
ad 3) To bohužel nyní změřit nelze. Až to budete chtít objednat, tak to před expedicí změřit můžeme, ale nyní rozbalovat nový produkt nebudeme. Každopádně ta výška je dost variabilní, protože například té expanzce se dá vyměnit trubice za kratší nebo delší a stejně tak jsou různé délky těch fitinek na konci. Takže tam se dá hrát s celkovou délkou dobře...
ad 4) Kamkoliv. Teplota vody je v celém okruhu +- 1 stupeň stejná.
ad 5) To záleží na teplotě atd. Nemám k tomuto datasheet. Obecně to zvládá ohyby klidně 15 centimetrů kolečko, například.
ad 6) Má klasické 1/4" závity, takže stejné fitinky jako pro vše ostatní.
ad 7) Úhlové adaptéry bychom doporučili http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=ek-af%2b%252b%2bangled%2b%252b%2bnickel%2b-%2bblack
Speed_dead (36)|7.10.2015 15:11
1. Hodně mě překvapilo Vaše tvrzení, že voda v okruhu má +/-1 st stejnou teplotu. Měl jsem za to, že rozdíl mezi vstupem a výstupem z radiátoru bude cca 5 st či více.
2. Radiátor se mě zdá hodně hustý - není výkon ventilátorů z větší části utlumen touto hustotou chladících žeber?
3. Píšete, že trubku lze ohnout do kolečka o průměru cca 150 mm. Měl jste na mysli vnější nebo vnitřní obvod trubky? Trvale budu potřebovat chladit výkon do zmiňovaných 350W. Jen zcela vyjímečně 900W.
4. Pokud dám na rozdvojku prodlužovačka a na druhý fitinku, nebudou narážet do sebe?
7. Není vhodnější udělat rovné propojky bloků s úhlovými vývody z akrylátové trubky? Jedná se mě o účel, nikoliv o dizajn.
6. Momentálně jsem vymyslel vodní okruh takto:

10 ks Blok pro CPU - Alphacool HF 14 Smart Motion Universal - Copper Edition
1 ks Čerpadlo - Alphacool VPP655 Single
1 ks Expanzní nádoba s topem - EK Water Blocks EK-D5 X-RES 140 CSQ - Black Acetal
1 ks Radiátor - Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 360mm
30 ks Fitinka - EK Water Blocks EK-ACF Fitting 16/10mm - Black
6 ks Koleno 90st - EK Water Blocks EK-AF Angled Dual 45-Degree G1/4 - Nickel
1 ks Koleno 45st - Alphacool HF Adaptor 45-Degree G1/4 OT to G1/4 IT - Chrome
2 ks Rozdvojka - Alphacool HF Y Connector 45-Degree 1x G1/4 OT 2x G1/4 IT Revolvable - Chrome
4 ks Prodlužovačka - EK Water Blocks EK-AF Extender Rotary M-M G1/4 - Nickel
4 ks Průchodka do plechu - Spojka 2x 1/4"
6 m hadice (prozatím hrubý odhad) - EK Water Blocks EK-Tube ZMT Matte Black 15.9/9.5mm
1 ks Průtokoměr - Alphacool Flow Indicator G1/4 - Plexi
1 ks Odvzdušňovací ventil - Bitspower G1/4" Silver Shining AIR-Exhaust Fitting
1 ks Teploměr - Aqua Computer Thermometer 1/4" Pass-Through
1 ks Vypouštěcí kohout - Alphacool uzavírací kohoutek 2x 1/4"
1 ks Fill port- XSPC M20 to G1/4" Fillport (Chrome)

Předpokládám, že takto by to mohlo fungovat. Pro přehlednost díly nejsou v poměru, vývody jsou jinde, jednotlivé komponenty nejsou (zejména výškově) na správných místech. apod. Obrys svítilny je též jen nahodilý. Barevný obrázek svítilny zobrazuje svítilnu v ideovém nápadu. Vše pro přehlednost provedení vodního okruhu. Směr toku chladící kapaliny předpokládám z čerpadla do bloků a pak do radiátoru a zpět.

Svítilnu si elektricky a mechanicky rozkreslím, dokončím rozdělané obvody a začnu programovat funkce. Pokud půjde vše hladce (což zatím nikdy nešlo), tak bych mohl tak za nějakých 18 měsíců nakoupit díly a svítilnu sestavit. Vodní chlazení bude činit asi 1/3 - 1/4 nákladů na svítilnu.
Vodní chlazení.jpg
komplikator (23)|7.10.2015 18:40
Když koukám na to schéma, tak protlačit těch 10 bloků v sérii může být relativně problém. Zvlášť pokud zde bude i hodně L fitinek, které samy o sobě také přináší drobnou restrikci. Hlavně teplota vody bude v sérii stoupat, což nutně nemusí být problém, ale v plném výkonu už to hypoteticky dá 5-10st, záleží na flow vody. Zapojení paralelně při takovém množství může být alternativní řešení. Restrikce těch bloků v paralelním zapojení bude nižší ale nižší bude i průtok jednotlivými bloky a to nemusí vyhovovat.

Jinak voda v okruhu opravdu příliš teplotu nezmění, ale záleží na čem chladíte a jaké flow vody máte. Pokud máte vyšší průtok, voda logicky v bloku stráví méně času a odvede méně tepla, stejně tak méně ztratí teplotu v radiátoru, na druhou stranu se ta voda protočí v časovém úseku vícekrát. Pokud to poteče pomaleji, bloky vodu ohřejí více ale díky tomu že v radiátoru stráví také více času, ochladí se na jeden průtok více, ale celkově se voda otočí méněkrát.

Pro příklad... chladím cca 350W. Voda z expanzky má pro příklad 30°, proteče CPU a GPU bloky a do prvního radiátoru teče voda 32°... flow přesně neznám, otáčky D5 pumpy 2800. Pak změní otáčky pumpy na 4400, flow opticky zhruba zdvojnásobí, a teploty jsou 30° a 31°.. Chladící výkon je stejný, jen do radiátoru teče studenější voda. Podstatné tak budou otáčky větráků a celkově konstrukce radiátoru.

Radiátor s hustými finy bude pro vzduch restriktivnější - potřebujete static pressure ventilátory a zřejmě budete muset o něco navýšit otáčky aby jste ten vzduch protlačil stejně jako radiátorem s řídkými finy, na druhou stranu čím hustší, tím více plochy, přes kterou se odvádí teplo, za předpokladu že to frofouknete bude výkon radiátoru o dost vyšší. Tomu profuku můžete pomoci i push/pull konfigurací, tedy na jedné straně vzduch tlačíte z druhé strany další ventilátor vzduch odsává, to se také hodí pokud za radiátorem máte něco co chcete ještě trošku ochladit, byť už to chladíte vzduchem ohřátým přes radiátor.
Alphacool Support (1563)|7.10.2015 21:29
ad 1) Nejlepší, když dám příklad. Tahle sestava http://www.alphacool.cz/Detail%20sestavy?arg0=37332 - čtyři 290X v Quad Crossfire, 1200W ztrátového tepla a za nimi ještě CPU se 140W, vše v sérii. Teplota vstupující do první grafiky byla o necelé 3 stupně nižší než teplota vody vystupující z CPU. U "běžné sestavy" tedy jeden CPU a jedna grafika, je ten rozdíl kolem 1 stupně Celsia. U Vás to nebude jiné.
ad 2) Naopak, je to jeden z radiátorů s nejmenší FPI na trhu, takže je naopak dost "řídký". "Husté" radiátory mají lamel cca 2 - 3 krát tolik.
ad 3) 15 cm vnější průměr.
ad 4) Vejdou se tam akorát. Budou se dotýkat, ale to ničemu nevadí.
ad 5) Akrylátové trubky opravdu nechcete použít v zařízení, které se bude přenášet, vibrovat, otáčet a tak podobně. To mi věřte ;)
ad 6) Nemám k tomu výhrady, kromě jedné věci - ten odvzdušňovací ventil opravdu nepotřebujete :idea

---------- Doplněno v 20:29 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:27 ----------

[QUOTE=komplikator;575456]Když koukám na to schéma, tak protlačit těch 10 bloků v sérii může být relativně problém.[/QUOTE]

To jsou VGA bloky, ne CPU bloky. Protlačit 10 CPU bloků v sérii by trochu problém byl (ale ne neřešitelný), protlačit 10 VGA bloků, když každý je, pokud to trochu přeženu, restriktivní jako dvě L fitinky, nebude pro D5 pumpu absolutně žádný problém. A co se týká teploty - viz bod 1 v mém předcházejícím příspěvku.
Speed_dead (36)|8.10.2015 23:42
1. Vnitřní tři bloky jsem sloučil do jednoho. Zatím jsem tam v návrhu dal cpu blok a nebo tam dát ten blok co jste navrhoval. Běžní max ztráta bude 50W. Krátkodobě velmi vyjímečně až ke 200W. Pokud by to byl problém, tak bych mohl softwérově mezit, že by vše najednou nešlo zapnout.
2. Z původně zamýšlené otočné nosné desky se díky velkým rádiusům radice stala krabice. Láká mě tam dát úhlové koncovky a pak bych mohl táhnout hadice jen po obvodě a ne různě křížem. Na druhou stranu hlavy s led a bloky a i nosná deska se bude natáčet a hadice ohýbat- viz příloha. Takže ještě s koleny by mohl být okruh příliš restrikticní.
3. Odvzdušňovací ventil, když není potřeba vypustím.

Pozn. Ideová kresba zapojení vodného okruhu otočné desky a hlavy. Jsou kresleny jen díly, jenž s okruhem přímo souvisí. Chybí např. držáky hlav pro led, pohon, vodiče, a elektronika a další díly (především kryty) jenž by znemožňovaly přehlednost. I měděná deska na zadní části otočné desky je průhledná z tohoto důvodu. Navíc toto je jen pracovní verze - i díly, co jsou nakresleny, jsou nakresleny zjednodušeně. Hodně rozměrů nakupovaných dílů odhadnuto, jelikož jsem neměl k dispozici rozměry.







Speed_dead (36)|17.10.2015 11:33
Jaký nejmenší radiátor zvládne při plných otáčkách ventilátorů (klidně ventilátory z obou stran) krátkodobě (do 5 minut) 900W bez rezervy? Nechci nosit několik hodin 2kg radiátor jen proto, že ho využiju 1x na 5 minut. V drtivé většině bude ztrátový výkon do 500W.
Alphacool Support (1563)|17.10.2015 12:01
Speed_dead (36)|17.10.2015 17:20
Děkuji za informace. Spočítal jsem cenu (u Vás) a hmotnost s pomocí jednoho německého webu, jenž má uvedeny u každého komponentu i hmotnost (nevím, zda mohu uvést, a tak raději neuvádím) a našel jsem tam až na dvě položky (extender a spojka) vše. Docela mě překvapila cena a hmotnost celého kompletu. Původně jsem si myslel, že to vyjde tak na 17 tis a hmotnost 6kg. Cena u Vás vychází na 33 500 Kč a hmotnost celého kompletu včetně kapaliny a 3 ventilátorů cca 13 kg. Zvláště fitinky mě hodně překvapily. Budu jich tam mít hodně a vyjdou na 8000 Kč či 9000 Kč, dle toho, zda budu chtít obyčejné nebo barevné a hmotnost přes 5kg mě též zaskočila.
Alphacool Support (1563)|17.10.2015 17:54
Na fitinky se dá udělat množstevní sleva...třeba 10 - 20%. Záleží pak už na konkrétní situaci (kurz EUR atd.) v době objednávání.
Speed_dead (36)|10.1.2016 16:47
Dobrý den. Trochu jsem postoupil s pokusy a ukázalo se, že z jednoho bloku budu potřeba odvést standartně cca 65W (což je dle mého názoru v pohodě) a špičkově cca 220W. Špička bude hlídána teplotními ochranami, aby nedošlo k přehřátí. Bude se hlídat jak teplota vlastních led diod (max. 85st) (jenž tímto budu chladit), tak i "vody". ( Jaká je podle Vás bezpečná hraniční teplota "vody"?) Pokud dojde k přehřátí, tak se příkon do led sníží. Zvládnou tyto Vámi doporučené bloky krátkodobě (max 5 minut) 220W odpadního tepla? Můj favorit je tento. A Vámi doporučený výměník na 1kW, když tam bude krátkodobě 1,5kW to též zvládne? Případně půjde počítat s teplotní kapacitou "vody" v okruhu? Bloků bude v okruhu 7 + jeden, jenž se v daném okamžiku nebude využívat. Nevidím problém v tom, když budu muset mít pro teto účel ventilátory z obou stran výměníku a poběží na plný výkon. Ticho při maximálním výkonu není pro mě prioritou. Prioritou je pro mě v tomto případě nižší hmotnost (jenž bude i tak enormní) a vysoký světelný výkon. Maximální teoretický světelný výkon (záleží, zda to uchladím) bude o cca 50% vyšší, než v následujícím videu jiného nadšence, kde ho porovnává se světly automobilu. Maximální výkon budu používat vyjímečně a jen několik minut. Akumulátor budu mít pořádný, ale i tak by stačil jen na 10 minut provozu při maximálním odběru v případě, že by se vše stíhalo uchladit.
Alphacool Support (1563)|10.1.2016 21:44
Pokud chcete chladit "pár minut" 220W tak zapomeňte na jakýkoliv smart motion. To nejlevnější, co bych Vám v takovém případě doporučil, je http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_XP3_Light_Universal_-_Acetal.html

Pokud na ten radiátor dáte z obou stran http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-Vardar_Furious_FF5-120_-_3000rpm.html tak Vám to několik minut 7x 220W uchladí. Ale ne trvale.

Maximální krátkodobě použitelná teplota kapaliny je cca 60 stupňů Celsia. Maximální trvale použitelná teplota kapaliny je cca 40 stupňů Celsia.

Myslím, že 400 gramů navíc už není příliš, takže bych klidně vzal to nejlepší, tedy http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_NexXxoS_Monsta_Full_Copper_240mm.html
Speed_dead (36)|10.1.2016 23:12
Vzhledem k omezení především hmotnosti by mě stačilo, aby zvládalo 7x220W chladit i jednu minutu a poté by se muselo čekat např 10 minut, než by se "voda" dochladila na optimálních 40st. Svítilna byla původně plánovaná jako 10kg, ale v současnosti atakuje 20kg. Nerad bych "salámovou" metodou se dostal až na 30kg. Vodní chlazení mě vychází dle Vašeho staršího návrhu na 8kg. Pro Vaši informaci aku (o němž jsem byl přesvědčen, že to bude netěžší komponenta svítilny) na 22,2V/24Ah váží "pouze" 3kg. Proto jsem ochoten pro ústupky v podobě zkrácení doby, kdy svítilna bude moct běžet na svoje absolutní maximum. 95% času poběží na zmiňovaných 7x65W. Z tohoto důvodu se mě jeví dalších cca 0,5kg (400g radiátor + něco navíc na cpu bloky) navíc příliš mnoho. Současně bych byl rád, kdyby celý okruh 7+1 bloků nebyl příliš restriktiní, aby šla použít jen jedna pumpa Alphacool VPP655 Single, jenž s plnou expanzkou váží ke 2kg a druhou z důvodu dalšího navýšení hmotnosti bych tam opravdu nechtěl.
Alphacool Support (1563)|11.1.2016 08:47
Minutu by to zvládnout mělo...
Speed_dead (36)|30.4.2017 01:07
I když uplynulo mnoho měsíců od původního dotazu, tak jsem se posunul velice málo. Jelikož hlava svítilny bude naklápěcí, říkal jsem si, že by bylo nejlepší použít rotační ventil a tím úplně obejít nutnost ohýbání hadic. Konečně jsem narazil na rotační ventil, jenž je sice stále hodně drahý, ale už není pro mě cenou úplně mimo - vychází asi na 2x2000 Kč - potřebuji 2ks. První na které jsem narazil, tak se pohybovaly nad 10 000 Kč/ks, jelikož byly určeny na vysoké otáčky, velké tlaky, vysoké teploty a agresivní kapaliny. Vstupní a výstupní otvor je 1/4". Problém je ten, že netuším, zda závit 1/2"NPTF je kompatibilní se standartními 1/2" fitinkami používanými ve vodním okruhu, nebo bude nutné použít/vyrobit redukci. Rotační ventil, co chci použít vyrábí švýcarská firma z nerezu. Doufám, že s tímto materiálem nebude v okruhu problém. Přijde mě to jedodušší, než řešit případné lámání a odírání hadice při pohybu hlavy svítilny, i když možná přijdu na to, že to nakonec vyhraje sice ne jako lepší, ale jako levnější dostupnější varianta pouze s hadicemi.

Další problém je ten, že v této cenové relaci je pouze se závitem 1/2" a já bych chtěl používat závit 1/4". To že to není dobré, je mě jasné, ale vzhledem k tomu, že je úhlový to snad nebude až tak vadit. Ale každopádně budu potřebovat redukci z 1/4" na 1/2"- Existuje v sortimentu Alphacoolu něco takového?
Speed_dead (36)|30.4.2017 16:13
[QUOTE=Speed_dead;589370]Vstupní a výstupní otvor je 1/4".[/QUOTE]

Správně tam má být "závit je 1/2" "
Alphacool Support (1563)|1.5.2017 21:54
Dobrý den,

redukce NPTF na BSPP nevedeme, je to velmi speciální věc. Ale prodávají se celkem běžně https://www.stranskyapetrzik.cz/pneu/sroubeni/sroubeni-prislusenstvi-menu/sroubeni-prislusenstvi-redukce-g-nptf/
Speed_dead (36)|28.12.2018 17:18
Po celé řadě pokusů už snad se blížím nějakému konkrétnímu výsledku. Nemusíte se bát - "nevěrný" jsem vám nebyl. :p Zpoždění zapříčinilo i to, že jsem celou svítilnu předělával s ještě předělávám na dnes dosti rozšířený 3D tisk, čímž jsem vyřešil dosti konstrukčních oříšků. Mezi tím vyšly nové ledky a já nechci stavět svítilnu slabší, než se dá dnes relativně "běžně" koupit. Použití nových led přináší citelně vyšší nároky na chlazení. Chci mít 6 bloků jenž každý bude mít běžný ztrátový výkon až 200W a krátkodobý špičkový až dvojnásobný. Jeden další blok bude mít 135W a opět až krátkodobý dvojnásobný výkon. Dále tam bude ještě jeden blok, kde budu potřebovat odvést tak 100-150W. Tento poslední blok už nebude krátkodobě přetěžován jako předchozí a v drtivé většině bude fungovat samostatně - tj. ostatní bloky budou na nule. Počítám, že na hlavní bloky bude třeba již CPU bloky a poslední bude stačit nějaký VGA blok, jenž jste mě již doporučoval. Z tohoto vychází, že budu potřebovat opravdu hodně výkonný radiátor. Jelikož ztrátový výkon bude "běžný" 1500W a špičkový může dosáhnout až 3000W. Vzhledem k tomu, že špičkový výkon bude používaný díky značnému příkonu opravdu jen krátkodobě (aku by to vybilo dosti rychle), předpokládal bych, že by měl stačit radiátor co zvládne tak 2000W. Větší mě přijde zbytečný. Vůbec mě nebude vadit, když budu muset míst ventilátory v provedení pull/push a že při špičkovým výkonu bude připomínat roj rozzuřených včel, jelikož ventilátory poběží maximální otáčky. Bude mě bohatě stačit, když při standartním výkonu bude chlazení radiátoru normálně slyšitelný. Svítilna tímto nabere dost na hmotnosti, ale nechci nosit další kila jen proto, že to bude za celý večer 5 minut při špičkovým výkonu tichý.

Moje hlavní dotazy jsou:
1) Na příkon 200 - 400 W budu asi muset použít CPU bloky Jaké? Ideálně co nejméně restriktivní, ale zase aby ten příkon zvládly. Což jde podle mě proti sobě.
2) Počítám, že se 7 CPU bloky a jedním GPU blokem v jednom okruhu si jedno čerpadlo už neporadí.
a) Mám dát dvě čerpadla (jaké?) do série (každé po polovině okruhu, těsně za sebou mě to přijde jako blbost)
b) Nebo je lepší udělat dva samostatné okruhy (v drtivé většině případů by fungovaly současně)
c) Nebo dvě větve s vlastním čerpadlem a expanzku a radiátor společný?
3) Jaký radiátor na těch 2000W? Standarně tam bude tak do 1500W (špičkově, krátkobě - pár minut, tak může být až 3000W). Aby mohl být co nejmenší, tak bych počítal s ventilátory push/pull. Případně bych mohl použít radiátory dva. Upředňostňuji řešení s nižší hmotností.

I když hmotnost svítilny bude značná, pořád bych ji chtěl přenosnou. Proto upředňostnuji lehčí variantu na úkor tichosti okruhu. Jak čerpadlo(a), tak i ventilátory budu řídit v závislosti na teplotě vody mikroprocesorem, co bude řídit celou svítilnu. Bude tam pochopitelně vestavěná ochrana proti přehřátí, takže i kdyby radiátor či bloky nestíhaly teplo odvádět, tak se nejdříve zvýší otáčky ventilátorů na radiátoru na max, případně čerpadel a pokud to nepomůže, tak se sníží příkon do led.

P.S: Na testování jednoho hlavního segmentu (příkon 200W / špičkově 400W) bude počítám stačit nějaký radiátor s pozicí pro jeden 140mm ventiátor. Případně opět v konfiguraci push/pull.

Výhledově bych ten pokusný okruh (na jeden blok) mohl zakoupit do léta 2019.
Alphacool Support (1563)|31.12.2018 11:15
Dobrý den,

- CPU bloky bych Vám doporučil nové http://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0=ek-velocity nebo pokud potřebujete větší dosedací plochu tak http://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0=supremacy%2btr4

- jedno čerpadlo by bylo na limitu. Fungovalo by to. Pokud byste chtěl lepší řešení, tak http://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-XTOP_Revo_Dual_D5_PWM_Serial_-_Acetal_-incl-_2x_pump-.html?arg1=001 a určitě je nechat v sérii v jednom okruhu.

- na ten tepelný odběr co píšete by to chtělo dva ty UT60 360mm radiátory.
Speed_dead (36)|15.3.2019 00:12
1. Kolik watů zvládne odchladit jeden cpu blok? Nějaký za snesitelnou cenu. Vzhledem k tomu, že výhledově potřebuju 7ks, tak za 4000Kč/ks se mě opravdu kupovat nechce.
2. Když chci vyzkoušet jeden segment (cca 1/6 celkového výkonu - asi 200W), stačí na testy radiátor 120mm nebo raději 140mm? O hluk mě nejde, jde mě jen o testy.

Hlavní nákup je ještě v nedohlednu, ale tento menší, na testy, bych mohl udělat do konce léta. Chtěl bych si pořídit komponenty na jedn malý okruh. - blok + čerpadlo + expanzka + výměník + hadice + fitinky. Původně jsem chtěl použít all in one, ale uvědomil jsem si, že by to splnilo jen chlazení, ale já potřebuji otestovat konkrétní blok s konkrétními hadicemi.
Alphacool Support (1563)|15.3.2019 08:44
Záleží jaké potřebujete delta T, ale obecně každý CPU blok v ceně dejme tomu 1500,- Kč a výše zvládne 200W bez problémů, to samé 200W zvládne 120mm radiátor.
Speed_dead (36)|10.4.2019 21:47
Kolik je hraniční výkon pro slušný vodní blok (nejspíše asi na cpu)? Počítám, že budu omezovat výkon při teplotě od 85st na Cu desce, kam budou z jedné strany přichyceny led a z druhé vodní blok. Nevím, jaká je max rozumná teplota vody v okruhu. Odhaduji to na 60st. Také by mě zajímalo, kolik W jsem schopen odchladit přes hadici o vnitřním průměru 9,5mm. Kde je hranice, přes kterou nemohu jít v klasickém okruhu (expanzka - pumpa - blok - výměník) a budu již muset okruh nakombinovat (expanzka - pumpa - blok - výměník - blok - výměník) či dokonce okruh znásobit (expanzka - pumpa - blok - výměník - expanzka - pumpa - blok - výměník), jelikož voda tímto průřezem více výkonu už nepřenese. Pokud by nastal poslední extrémní stav, tak zda dát vše do série, či dát dva = plně samostatné okruhy či okruh, co by měl např. společnou jen expanzku. Zatím zkouším vduchové chlazení na pořádném asi 5kg chladiči, jenž je ofukován ventilátory a ztrátový výkon se pohybuje kolem 300, možná 400W, nejsem schopen to pořádně změřit a spočítat. Jediné, co vím, tak přímo do led pouštím trvale 600W. Ohledně příkonu jsem to asi přehnal a tak bych chtěl vědět, kolik led mám ubrat, abych se "vešel" do jednoho kvalitního (nejspíš cpu) bloku. I když použít dva by mohlo být také řešení, ale to už by bylo příliš megalomanské, jelikož pak bych jich tam musel mít 14 - segmentů jako je tento tam bude celkem 7. Navíc trochu pochybuju o tom, že bych jednoduchým okruhem s hadicí o průměru 9,5mm odvedl cca 3kW tepla.
Alphacool Support (1563)|11.4.2019 18:31
Rozumná teplota kapaliny je do 40 stupňů, 60 je maximální reálně provozovatelná, ale to už dost trpí všechny těsnění, hadice atd. Průměr hadice NIKDY není omezujícím faktorem pro výkon chlazení. Tedy pokud tam nebudete mít 6mm ID nebo podobnou hloupost, což nebudete. 10mm ID hadicí klidně odvedete 3 kW tepla, bez problémů. Postatný je průtok a ten budete mít dostatečný.
Speed_dead (36)|12.4.2019 09:26
Zvládne běžný lepší blok uchladit trvale 400W nebo alespoň 300W? Nebo se musí použít nějaký špičkový blok? Nebo tento výkon nezvládne žádný blok a musely by se použít bloky dva? Zase na druhou stranu bych nerad kupoval nějaký špičkový blok v ceně 5000Kč+, vzhledem k tomu, že jich ve finále potřebuju 7ks. Pokud by to žádný blok nezvládnul, zajímalo by mě, který by jste mě doporučil při jakém maximálním ztrátovém výkonu. Ideálně jeden lepší běžný a druhý špičkový včetně toho, jaký výkon zvládnou. Bude tam jen tlustý Cu plech, co bude rozvádět teplo od led do bloku, žádné pomocné chlazení tam neuvažuju. Takže pokud blok nebude stíhat, tak se ledky prakticky okamžitě přehřejí, jelikož Cu má mizernou tepelnou kapacitu.

Pokud by byla reálná ta výkonější varianta, tak bych teplo z led rozváděl pomocí Cu plechu ve tvaru obdélníku 150x100mm o síle 4mm. Z tohoto důvodu by se dle mého názoru hodil co nejvěší vodní blok.

Výkon led stále navyšuji, jelikož projekt se táhne a nechci stavět velkou, drahou a těžkou svítilnu, jejíž výkonový ekvivalent v době dokončení půjde koupit.
Alphacool Support (1563)|12.4.2019 09:36
300W CPU bloky zvládnou, ale těžko říct jaké delta T potřebujete a jaký tam bude přenos tepla mezi tím co potřebujete chladit a samotným tím CPU blokem. Upřímně ideální by bylo objednat jednu testovací sadu a pak si s tím hrát a vidět reálný výkon, protože teoreticky mluvit se o to dá roky...
Speed_dead (36)|12.4.2019 09:42
Ano, to je pravda zase na druhou stranu co objednat. Nechce se mě objednávat tak, že si hodím korunou a řeknu si tak tenhle objednám.
Alphacool Support (1563)|12.4.2019 09:56
Momentálně nejlepší CPU bloky jsou https://www.jscomputers.cz/Vyhledat?arg0=ek-velocity
Speed_dead (36)|4.5.2019 22:22
Jak si s porovnáním s bloky od ek-velocity vede tento? https://www.jscomputers.cz/produkt/XSPC_RayStorm_Neo_-AMD_TR4-_Chrome.html?arg1=001053007002009 Líbí se mě na něm, že má velkou styčnou plochu.
Speed_dead (36)|3.12.2019 15:21
Tak konečně nastala "malá" hodina "H".

Chtěl bych si objednat "malou testovací sadu"

1ks Blok: EK_Water_Blocks_EK-Velocity_sTR4_-_Nickel_Acetal
1ks Radiátor: Alphacool_NexXxoS_UT60_Full_Copper_140mm
1ks Pumpa+expanzka: EK_Water_Blocks_EK-XRES_100_SPC-60_MX_PWM_-incl-_pump
1ks Uzavírací kohoutek: Alphacool_uzaviraci_kohoutek_2x_1-4
2m Hadice: EK_Water_Blocks_EK-Tube_ZMT_Matte_Black_15-9-9-5mm
1ks Průtokoměr: Alphacool_Flow_Indicator_G1-4_-_Plexi
1ks Teploměr: Alphacool_teplomer_s_LCD_pro_1-4-_-_Red
1ks Kapalina: Mayhems_X1_1L_-_Clear
2ks T-rozbočkaSroub_redukce_T_1-4
14ks Fitinka 1/4"EK_Water_Blocks_EK-STC_Classic_16-10_mm_-_Black

Prosím zkontrolovat kompatibilitu jednotlivých částí a zda nic nechybí, abych mohl okruh bez problémů provozovat. Jedná se mě zejména o fitinky/hadice a fitinky/jednotlivé komponenty. Jak potvrdíte, že je vše ok, tak hned objednávám - eletrické napájení si zajistím sám.
Alphacool Support (1563)|3.12.2019 18:22
Dobrý den, řekl bych, že je vše OK, ale upozornil bych, že průtokoměr je bohužel minimálně do konce ledna nedostupný u výrobce. Jako alternativu bych doporučil dostupný https://www.jscomputers.cz/produkt/Thermaltake_Pacific_Flow_Indicator_One.html?arg1=001 :idea
Speed_dead (36)|3.12.2019 19:22
Tak objednáno s doporučenou změnou. Jen doufám, že DPD dostane můj mobil, aby mě na dodací adrese našli.
Alphacool Support (1563)|3.12.2019 19:51
Děkujeme za objednávku. Telefonní kontakt dopravce dostává vždy.
Speed_dead (36)|16.12.2019 15:29
Objednané komponenty už dorazily. Jelikož s vodním chlazením nemám žádné zkušenosti, nejsem si jistý, jak se provádí montáž hadic do fitinek. To se tam prostě jen natlačí a drží tam pouze třením? A vroubkovaná matice slouží pouze k dotažení v protikusu?
Alphacool Support (1563)|16.12.2019 16:25
Třením drží nástrčné fitinky, tedy třeba toto https://www.jscomputers.cz/produkt/EK_Water_Blocks_EK-HFB_Fitting_10mm_-_Nickel.html?arg1=001053014000002

Vy máte fitinky s převlečnou maticí - tam drží hadici hlavně ta převlečná matice, která se "zařízne" do hadice a drží jí tak, aby nevyklouzla z fitinky. Takže postup je nasadit hadici na fitinku "až do konce" tedy ne nějak křivě a podobně a pak přes hadici zašroubovat převlečnou matici tak, aby hadici držela.
Speed_dead (36)|16.12.2019 16:57
Takový postup jsem předpokládal. Nicméně mě mate skutečnost, že nevidím žádnou plošku či zářez, jenž by umožnil odšroubování převlečené matice bez poškození vlastní fitinky. Matice, respektive část, kterou za ní považuji, drží na fitince jak přibitá. Bojím se použít násilí, abych ji nevratně nepoškodil.
Alphacool Support (1563)|16.12.2019 17:07
S těmi STC classic fitinkami nemám zkušenost, jak jsou z výroby utažené, je možné, že bude potřeba použít pro povolení kleště.
Speed_dead (36)|16.12.2019 17:15
Při podrobném prozkoumání se mě zdá, ze vnitřní část fitinky je šestihran
Alphacool Support (1563)|16.12.2019 17:30
Aha už jsem Vás pochopil, nevíte jak chytnout tu část se závitem bez toho, abyste poškodil závit ? je to šestihran 9mm velikost :-)
Speed_dead (36)|20.12.2019 13:45
Tak už jsem na to přišel také. :cool:

Zjistil jsem, že jsem zapomněl objednat o jednu fitinku navíc. Takže to dám trochu dohromady a až si budu jistý, že jsem zapomněl jen tu jednu fitinku, tak udělám další objednávku. A možná k tomu ještě něco přidám - nejspíš konektor k pumpě. Chci od vypuštěcího kohoutu kus hadice, abych měl širší možnosti, kam ten kohout umístit.

Edit:
Jak jsem pročítal fórum, tak jsem přišel na skutečnost, že bych mohl dát teploměr do otvoru v radiátoru, co mě přišel "navíc" - je na druhé straně, než šestice variantních otvorů pro fitinky. Tím ušetřím "T" rozdvojku, jednu fitinku bych použil na prodloužení odtoku z vypouštěcího kohoutu a dvě mě zbydou. Tedy pokud se tam tem teploměr vejde.
Speed_dead (36)|8.10.2020 16:04
Jak jsem koupil EK Water Blocks EK-Velocity sTR4 - Nickel Acetal, tak v balení nebyl žádný návod. Z bloku je vyveden kabel s konektorem na konci, jenž má tři piny. Hádám, že se jedná o podsvícení plastové části bloku. Jaké je zapojení pinů a jaké napětí je třeba? Mohl by to být též vývod termistoru, případně kombinace podsvícení i termistoru, ale nejreálněji se mě jeví to podsvícení.
Alphacool Support (1563)|8.10.2020 16:52
Dobrý den,

návod je ke stažení zde https://www.ekwb.com/shop/EK-IM/EK-IM-3831109810293.pdf a je to 3-pin 5V Digital RGB konektor.
Speed_dead (36)|13.10.2020 00:12
Měl bych na vás dva dotazy:
1. Systém 1/4" používá jaký konkrétní závit. Jedná se asi o witword 1/4", ale neznám stoupání.
2. Pokud použiji radiátor pro jeden ventilátor a použiji dva ventilátory ( z každé strany radiátoru jeden) na plný výkon, kolik radiátor trvale uchladí? Dá se říct, že pokud použiju pro dva, tři ventilátory, že uchladí násobek toho, co s radiátor s jednou pozicí na ventilátor? Předpokládám, že na trvalé ochlazení cca 3kW bych potřeboval více vícenásobných radiátorů, než jeden. Nezáleží mě na hluku, ale na hmotnosti.
Alphacool Support (1563)|13.10.2020 10:35
ad 1) Ano je G 1/4" https://de.wikipedia.org/wiki/Whitworth-Gewinde

ad 2) Násobky to zcela jistě nejsou, ten rozdíl ve výkonu je obecně jen několik desítek procent oproti použití ventilátoru jen z jedné strany. Konkrétně záleží hodně na situaci (teplota vzduchu, vody, průtok atd...).