reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Několik dotazů na existující okruh a potenciální upgrade

komplikator (23)|7.10.2015 12:17
Dobrý den,

mám několik otázek na hotový okruh...

Chladím i7-4790k trošku přetaktovanou. Spotřeba v idle 15W v 100% zátěži až 160W a přetaktovanou GTX980, idle taktéž cca 15W, 100% load cca 200W.

V okruhu je: D5 pumpa s Alphacool HF Topem na 2800 otáčkách, u topu používám alternativní výstup, tedy přes L. NexXxoS XP3 black chrome CPU blok, EKWB EK-FC980 blok na GPU, LightTower reservoir a dva radiátory.
Ty jsou: NexXxoS PRO III rev2 360mm jako horní exhaust s push ventilátory Corsair SP120 a přední NexXxoS ST30 Full Copper 280mm s push Noctua Redux a jedním pull Corsair SP140. K měření teploty vody mám Phyoba průtokové čidla, jedno na výstupu z expy (nejchladnější bod okruhu) a výstup z CPU bloku (nejteplejší bod okruhu). Pro čtení teplot a regulaci používám Corsair Commander mini a reportovaných teplotám věřím.


První dotaz.
Modelová situace. Ambient teplota 24°C (měřeno před prachovým filtrem intake ventilátorů). Intake ventilátory točí cca 600 otáček, exhaust 750.
Po startu systému je teplota vody téměř totožná s ambient (očkávaně), během několika minut se voda prohřeje na cca 27,5-28°C a tam se ustálí. V idle je tedy teplota vody o cca 3,5-4°C nad pokojovou, překvapila mne nízká účinnost radiátorů, těch cca 40W (i když započtu ohřívání pumpou) chladí s účinností 1°C=10W. Chápu že to minimálně pro ten top radiátor ovlivní i teplejší vzduch ve skříni (cca 27°C). V plné zátěži pak teplota nejchladnějšího bodu stoupne na cca 40°C, tzn radiátory odvádějí cca 23W na 1°C

Je to způsobeno tím že radiátory při nízkém rozdílu teplot nefungují efektivně, tzn. nedokáží odvádět teplo nebo dělám něco špatně?


Druhý dotaz.
40°C teplota vody není nějak problematická hodnota, očekával bych ale přeci jen o něco nižší. Výše zmíněných 23W na 1°C mi přijde málo, vzhledem k použití dvou radiátorů. Můžu navýšit otáčky větráků což nějaké ochlazení přinese, ale v rozsahu toho co považuji za tiché jsou to pouhé 2°C, navýšení průtoku (pumpa 4400 otáček, nejvyšší možný výkon s ohledem na vrčení motorku a rezonance) už s tím v podstatě nic neudělá, sníží se jen teplota v nejteplejším bodě, nejchladnější je +- stejný. Kdybych se chtěl dostat na teplotu vody cca ambient +10°C, jaké radiátory použít aniž by bylo nutné měnit otáčky, tzn max 750 top a 600 front?

Limitem horního je 360mm tloušťka ideálně 30mm akceptovatelné je ještě 45mm, v obou případech jen push nebo pull, přední limitován na 280mm (případně 240mm), vešel by se i 60mm (push nebo pull) a s komplikacemi 80mm tlustý (push), na druhou stranu 14cm ventilátor na 600 otáčkách moc tlaku nevyvine, takže otázka je, jak restriktivní pro vzduch ty RADy budou a kolik uchladí, navíc to zde považuji za hlavní vstup vzduchu. Vítal bych top radiátor s větší vzduchovou restrikcí, tedy něco víc než nějakých 10-12FPI a front radiátor s menší restrikcí vzduchu

Třetí:
V případě že přidám druhou grafiku s dalšími 200W.. jaké radiátory? Opět stejná omezení jako bod výše. Chápu že v určité chvíli už se buď nevlezu radiátory nebo otáčkami. V takovém případě bych to viděl jasně, opustit Fractal Desing Define S a nekompromisně jít do Corsair Obsidian 900D, nicméně v tom Define S už jsem multi GPU s jedním vodním okruhem několikrát zahlédl, otázkou je zda to bylo tiché.. tiché pro mě, někdo o 12cm větráku na 1200 otáčkách řekne že nejde slyšet, u mě je limit tak 850 :)


Čtvrtý dotaz.
V okruhu mi ze zvědavosti chybí flow meter. Indikaci flow mám snadnou v expanzce, ale rád bych měřil průtok. Co jsem koukal, na trhu je spousta průtokoměrů a hodně se liší, ať provedením nebo třeba nutností použít specifický regulátor/modul. Uvítal bych tedy flow meter, jehož "otáčky" přečte základní deska a zároveň bude mít nějaký konstantní poměr, například 1000RPM = 1l/m, 2000RPM = 2l/m, takže průtok bude snadné určit prostým vydělením, nikoli čtením z tabulky a klíčováním kolik otáček co znamená. Průtokoměr bude na 13/10 tubingu.

Pátý dotaz.
V současné chvíli mám pumpu s topem připevněnou ke skříni pomocí Aqua Computer Shoggy Sandwich Antivibration, což ji parádně odstínilo vibrace a pumpu jde využívat téměř v plném rozsahu otáček aniž by byly slyšet jakékoli vibrace. Zvažuji ale řešení pumpy integrované v expě - nejspíše EK-XRES. Jak na tom budou vibrace/celková hlučnost oproti HF D5 topu na tom sendviči?


Díky za nápady.
Alphacool Support (1563)|7.10.2015 20:15
Dobrý den,

ad 1) Řekl bych, že špatně počítáte teplo z komponent v idle. Přetaktovaný CPU v idle (tedy i na snížené takty) určitě nebude mít 15W, to samé ta grafika. Spíše bych to viděl CPU kolem 20W a VGA kolem 30W. A dále pumpa má na plný výkon 38W, na 2800 rpm bude mít tak polovinu. Najednou Vám vyjde celkové teplo v idle ne 30W, ale 60 - 70W.
Za druhé je potřeba si uvědomit, že ten PRO III radiátor je hodně starý design, cca 10 let, takže jeho výkon není z dnešního pohledu nijak oslnivý. Ale je levný...
Za třetí, Corsair fany na radiátory ne, ne a ne. Říkám to každému, chápu, že ta marketingová masáž Corsairu je prostě velká, ale jejich fany obecně buď na plné otáčky jsou výkonné ale hlučné a když se zpomalí, tak sice jsou tiché ale nefoukají. Pokud chcete něco pořádného na radiátor, tak Noctua P12 nebo P12 PWM, Aerocool Dead Silence, be Quiet Silent Wings, Noiseblocker.
Ale jinak samozřejmě - účinnost radiátorů roste exponenciálně s delta T mezi teplotou okolí a teplotou kapaliny.

ad 2) Teplota vody 40 stupňů v plné zátěži s ventilátory na 750 rpm na dvou radiátorech 280 a 360 mm a s tepelným výdejem cca 400W je prostě něco špatně. Ta teplota vody by měla být +- o pět stupňů menší. Buď kecá teplotní čidlo, nebo jsou zavzdušněné radiátory, nebo jsou třeba ty radiátory špatně naletované a nepřenesou tolik tepla kolik by měly...těžko říct. Co tam máte z kapalinu ? Jinak obecně čím tlustější radiátor tím výkonnější na nízké otáčky, záleží samozřejmě na FPI, ale třeba u Alphacool radiátorů to tak platí až do šířky UT60. Monsta už je s ventilátory do 1000 rpm výkonnější než UT60 jen při ventilátorech z obou stran. Rozdíl v tepelném výkonu mezi ST30 a XT45 je přibližně 25%, rozdíl mezi XT45 a UT60 je přibližně 15%.

ad 3) S kvalitními ventilátory a s kvalitními radiátory Vám to dvě grafiky a CPU s jedním 280 mm a jedním 360 mm radiátorem na plnou zátěž do 800 rpm musí uchladit. Kvalitní radiátor = ST30, XT45, UT60, co se tam vejde, ventilátory viz výše.

ad 4) Co máte za desku ? Jestli Asus, tak na to ideu zapomeňte. Asus desky buď nedetekují RPM když není z toho fan konektoru odběr (vskutku geniální myšlenka inženýrů na Taiwanu) nebo nezvládnou tak nízké nebo naopak tak vysoké otáčky co průtokoměry dávají. Tudíž v podstatě - pokud to chcete mít easy, kupte http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Flow_Sensor_-High_Flow-_-_USB_Version.html a budete mít přímo ve Windows okýnko s aktuálním průtokem. Pokud máte vhodnou desku (tedy většinou NE Asus) tak rpm signál dává levnější verze, toto http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Flow_Sensor_-High_Flow-.html

ad 5) Shoggy lépe odvibruje ale neutlumí samotný zvuk pumpy. EK-D5 X-RES mnohem lépe utlumí zvuk pumpy, ale neodvibruje jí tak dobře. Každopádně pokud nemáte nějakou eurocase za pětikilo tak D5 pumpa kolem 2000 rpm žádné vibrace nedělá, tudíž je lepší řešení ta X-RES, protože zabije zvuk...
komplikator (23)|7.10.2015 22:34
Dobrý den, díky za opdpověď.

1: spotřebu komponent počítám z CPUID HW Monitoru, kde beru v potaz hodnotu package. CPU v idle má napětí 0.759V v max. zátěži 1,26-1.315V, u grafiky pak vycházím z nominálního TDP a aktuálního stavu - cca 8% ze 165, tzn. cca 13W, v zátěží 120%TDP - necelých 200W. Před instalací vody mělo celé PC v idle 62W spotřeby na zásuvkovém měřáku. Po instalaci vody mám cca 75W, navýšil se ale počet ventilátorů o 4 s LED podsvícením V plné zátěži pak dosahuji lehce přes 400W na zásuvce. Pokud bych počítal dle vašeho vzorce, přičetl cca 10W za ventilátory na 40% PNW, led pásek, extra diody, paměti, desku a disky, přičtu ztrátu na účinnosti zdroje, tak by ten měřák musel ukazovat tak 100W. Kupodivu se ta idle teplota v přidáním grafiky do okruhu v podstatě nepohla. Ale jsem rád že se potvridila má hypotéza že vyšší rozdíl teplot = lepší funkčnost.

Ad Corsair ventilátory. Jsou hodně rozšířené a výhodou je poměrně dobrá cena a dokonalá dostupnost v podstatě v jakémkoli lokálním krámku, což osobně považuji za velice důležitý faktor, tohle počítačové vybavení kupuju jako rohlíky, když si vzpomenu tak to chci a když to hned nemám tak jsem hodně zklamaný. Noctuy jsou sice dostupné také všude ale s neskutečně hloupou barvou, tohle si prostě na viditelné místo ve skříni dát nechci a bohužel to platí i o dalších zmiňovaných značkách.


2: Očekával jsem také něco jako 10°C navíc. 750 otáček mají jen ty na 360, na 280 točí jen 600 a jsou to 14cm, takže o to méně statického tlaku, byť právě tady se točí Noctuy - nejsou vidět. Zde asi vidím zakopaného psa + poměrně nízkou účinnost tého PRO III radiátoru. A tady jednoznačně zvážím něco většího a pokud do Define S dokážu nacpat 360 nahoru i dopředu, tak bych ho recykloval namísto té 280 právě z důvodu možnosti použití 12cm větráků s vyššími otáčkami a vyšším tlakem, ale bojím se že se to tam poper fitinkama a nahradit 280 za 240 mi přijde nesmysl, stejně jako dát tu 280 nahoru a 360 jako intake, čímž to teplo nažene do skříně a tím zjevně i ovlivní chladící výkon toho horního radu.

V okruhu teď putuje DP Ultra, mám tu v záloze ještě flašku AT Protect, nicméně do budoucna uvažuju o obyč destilce a nějakém antikorozivním fluidu. Odvzdušnění probíhá poctivě, jednak nakláněním, kde ten postup opakuji v podstatě do doby než z toho jdou nějaké bubliny a zároveň ho nechám párkrát "provařit", úvodní mikrobubliny v hadicích zmizí během jednoho dne a v Lighttoweru se bublinky netvoří, plus to párkrát proženu vyššíma otáčkama pumpy. Po takovéhle operaci klidně doliju skoro deci kapaliny. Problém teplotních čidel také moc nepřipouštím, mám dvě a obě ukazují uvěřitelné hodnoty, v idle rodíl 0,1-0,2° mezi expanzkou a výstupe CPU,v zátěži cca 1,8°C s vyšším flow vody pak cca 1°C. Stejné hodnoty ty čidla ukazovaly i na nějakém obyč manuálním regulátoru a taktéž na heatmasteru 2 (bohužel vyhořel, doslova, zjevně tím že jsem ho přetížil)



4: deska je Gigabite D97-D3H, v případ doplnění druhé grafiky pak zřejmě SLI varianta této desky takže RPM problém není, případně to můžu vrazit do regulátoru. Ale vypadá to jako velké obludy, na to budu muset najít vhodné umístění a ta cena za to jedno číslo taky není nejpřívětivější.


5: Trápily mne více vibrace než hluk, při současném nastavení nevibruje a ze skříně je neslyšná, takže zatím zůstanu a uvážím přechod až s případným větším upgradem.. Obsidian 900D mě strašně láká.
Alphacool Support (1563)|7.10.2015 23:13
ad 1) Aha, tak tam je zakopaný pes...nevěřte těmhle programům, cucají si informace z prstu. Navíc 8% zátěže grafiky neznamená 8% TDP grafiky...vůbec...v praxi je to o dost víc...
Za další, to že máte spotřebu o 12W vyšší celkem souhlasí, on totiž CPU i VGA mají nižší spotřebu, když mají nižší teplotu. Na tom jste vodou "ušetřil" tak 10 Wattů. Takže celkem 25 wattů. Ventilátory na 40% určitě nemají 10W ale možná tak polovinu.
ad 2) Teplotní čidla, pokud jsou vadná, jsou většinou vadná tím způsobem, že přeměřují nebo podměřují stále o stejnou hodnotu, což by mohlo být. Tedy například realita je 20, čidlo ukazuje 25. Realita je 35, čidlo ukazuje 40.
ad 4) Pokud chcete něco "low cost" a malého, tak http://www.alphacool.cz/produkt/Aqua_Computer_Flow_Meter_prutokomer.html :idea
komplikator (23)|8.10.2015 02:48
1: u grafiky jsem nemluvil o USAGE ale o POWER, který je v idle těch cca 8% TDP, reportuje to i MSI Afterburner nebo nVidia inspector. Původně jsem chladil jen CPU, přidáním bloku na grafiku se v idle spotřeba nezměnila. Když pak pozoruji recenze stejných karet, tak spotřeba 13W v idle není nic neobvyklého. V simulátoru který používám jsem míval peek kolem 360W, po přidání grafiky do okruhu je to těch cca 400W, reportovaný Power je 120% TDP, dříve to bývalo cca 100%TDP, ten rozdíl v reportovaném TDP +- odpovídá nárustu spotřeby s připočtením ztráty. Na vzduchu karta mívala i 84°C a brzdil ji temp limit, na vodě se utrhla ze řetězu. 70MHz na čipu navíc oproti vzduchu zdůvodňuje navýšení spotřeby, byť už jsem slyšel lidi reportovat pokles spotřeby díky nižší provozní teplotě zřejmě nešli na jejich limity.

Watáž ventilátorů jsem počítal součtem spotřeby * 0,4 tedy že do nich jde cca 5V, z čehož 6 má proud 0.26A (led osvícené), tzn jen tyhle by měly mít cca 7.8W zbylé tři mi stejným vzorcem vychází na 1.3W, takže jsem se sekl z hlavy sekl o cca 1W.

2: chápu že čidla mohou mít mírně odlišný odpor a uvádět vyšší teplotu než ve skutečnosti je, ale aby to dělaly dvě čidla se stejnou odchylkou, to už je méně pravděpodobné. Nedalo mi to a ještě jsem z okruhu vydoloval docela dost vzduchu. Teď tomu naložím a uvidíme :) V každém případě díky za hint.

4: díky, vypadá podstatně menší, byť o něm moc informací snadno vyčíst nejde a oproti tomu původnímu už ten rozdíl ceny není takový.
Alphacool Support (1563)|8.10.2015 09:41
U těch grafik to záleží na konkrétním kusu křemíku, jaký ten čip má leakage a podle toho se pak při různé kvalitě chlazení různě chovají i ty čipy. Univerzální odpověď neexistuje.

Ty ventilátory nemají spotřebu linerání. Schválně se zkuste podívat, jakou spotřebu mají dle výrobce SP120 Quiet oproti SP120 Performance - mají cca 60% otáček, ale jen cca 40% spotřeby. Přitom "vnitřnosti" toho ventilátoru jsou stejné. Takže při 40% otáček budou mít spotřebu odhadem 25% plného výkonu. Ale docela zírám nad výrobcem udávanou spotřebou jednoho ventilátoru 0.18A, to je teda sakra hodně...:notsure