reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI GE60 2PE Apache Pro - jak zlepšit chlazení?

TheFangovich (7)|7.10.2015 21:37
Dobrý den, již půl roku vlastním herní notebook MSI GE60 2PE Apache Pro (GTX 860m, i5 4210h, 8GB RAM) a až na chlazení si na něj nemůžu stěžovat. A chlazení je právě důvod psaní tohoto dotazu. Při hraní her (a to nemusí být ani moc náročné, např. Counter-Strike: Global Offensive) teploty GPU stoupají k 75°C (což je v pořádku si myslím), ale CPU jde i k 85°C, což je vzhledem ke hře docela dost, nutno podotknout, že vlastním chladící podložku CoolerMaster Notepal se třemi větráky. Při tomto zahřívání je povrch notebooku pochopitelně horký, ale já mám strach, aby to nemělo za následek kolaps notebooku, chci, aby mi dlouho žil, a právě proto se ptám - jak je možné zlepšit chlazení tak, aby mi notebook déle vydržel, dokáží tyto vysoké teploty (u některých her i 92°C na CPU) poškodit notebook tak, že by mi brzy odešel? Vím o jedné metodě - a to snížení (nevím jak to nazvat - sání?) přístupu energie do procesoru, čímž by se měla teplota snížit, ale nevím o kolik. Měli byste pro mně nějaké tipy, jak zlepšit chlazení? Děkuji. :-)
MSI CZ/SK (84)|8.10.2015 10:32
Zdravím. Děkujeme, že jste si koupil náš notebook. Teploty procesoru máte ještě "v mezích", ale poradím vám pár možností, jak teplotu snížit.

A. Vyčištění od prachu

Jak jste psal, notebook již vlastníte půl roku. To znamená, že ventilátor chlazení a ofukovaný žebrovaný pasiv budou mít na sobě vrstvu prachu, která účinnost chlazení snižuje. Proto bych jako první pomoc doporučil právě vyčištění těchto dvou částí. Před otevřením notebooku si všimnete, že je přes jeden šroubek záruční nálepka. Nálepku můžete porušit a otevřít notebook bez ztráty záruky. Záruka padá pouze v případě, že uvnitř notebooku něco poškodíte. A abyste nic nepoškodil, ZDE naleznete návod na to, jak demontovat ventilátor - využijte postup z bodů 1, 2 a pouze prvního kroku z bodu 4 (tzn. 4.1) pro demontáž ventilátoru. Ventilátor pak můžete vyčistit třeba vatovou tyčinkou, jejíž konce namočíte v Alpě či vodě pro setření prachu z lopatek. Ventilátor neoplachujte pod vodou. Žebrovaný chladič můžete profouknout stlačeným vzduchem, očistit opět namočenou vatovou tyčinkou nebo opatrně zkusit vysát, bude-li prachu hodně. Poté stačí ventilátor zpět přišroubovat, zapojit konektor a máte hotovo.

B. Snížení maximálního výkonu procesoru

O této variantě jste se sám zmínil a pravdou je, že funguje velmi slušně. Jak na to v obrázkovém návodu (obrázky jsou z OS Windows 8.1, ale pokud máte 7, postup je totožný):
Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku napájení v pravém dolním rohu a zvolte "Možnosti napájení"
[ATTACH=CONFIG]30953[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]30954[/ATTACH]

Otevře se vám nové okno, ve kterém uvidíte vypsaná jednotlivá schémata napájení. Pro hraní nejspíše používáte schéma "Vysoký výkon" nebo "Rovnováha". Klikněte na modře napsané "Změnit nastavení schématu"
[ATTACH=CONFIG]30955[/ATTACH]

V novém okně klikněte na opět modře napsané "Změnit pokročilé nastavení napájení"
[ATTACH=CONFIG]30957[/ATTACH]

V nově otevřeném okně najděte "Řízení spotřeby procesoru", rozklikněte, objeví se vám tři podsložky. Kliknutím rozbalte "Maximální stav procesoru". Pokud upravujete profil "Rovnováha" nebo "Vysoký výkon", uvidíte zde hodnotu "100 %". Snižte hodnotu na 90 % jako na obrázku a poté uložte kliknutím na "Použít" a "OK".
[ATTACH=CONFIG]30956[/ATTACH]

Po této úpravě spusťte jednu z náročnějších her a sledujte teploty a FPS. Pokud pokles FPS nebude pro hraní kritický, tzn. nebudete muset kvůli této úpravě snižovat detaily (neměl byste, 10% nemá skoro žádný vliv), sledujte teploty jak moc tato úprava pomohla. Snížení o 10 % je většinou dostatečné, případně si můžete zkusit pohrát a nastavovat po procentech.

C. Přepastování notebooku - pro pokročilejší uživatele

Pokud výše zmíněné možnosti nepomůžou, můžete přistoupit k přepastování chlazení procesoru a grafické karty. Pro sundání chladičů z čipů využijte již dříve zmíněný návod na rozebrání notebooku, a to postup z bodů 1, 2 a 4 pouze do kroku 4.2 (včetně). Tím sundáte celý systém chlazení z obou čipů. Zde opatrně, chce to trochu polohování a natáčení, ať vše dostanete ven. Ovšem nepoužívejte velkou sílu, tepelné trubice (měděné barvy) nejsou moc tvrdé a dají se jednoduše ohnout. Poté stačí oba čipy očistit od staré pasty (nejlépe papírovou útěrkou/kapesníkem) tak, aby se leskly jako zrcadlo (můžete k tomu použít třeba i trochu líhu pokud máte), nanesete novou teplovodivou pastu, rozetřete tak, aby tenkou vrstvou pokrývala celou svrchní stranu čipu (tu, kterou jste před chvíli vyleštil) a zpátky přišroubujete chladič. Pokud s přepastováním nemáte zkušenosti, doporučujeme se obrátit na někoho zkušenějšího a nebo se dostatečně informovat přečtením článků a shlédnutím videí, jelikož zde pak hrozí poškození notebooku = ztráta záruky.

D. Pokud vše předchozí selže - nouzové řešení pro teploty CPU nad 95 °C
Pokud nepomůže ani jeden z výše zmíněných postupů, poslední možností je otevřít spodní kryt notebooku. Tuto možnost ale nedoporučujeme, jelikož by mohlo dojít k poškození vnitřností notebooku vlivem statické elektřiny, která se může přenést z kovové podložky. Možná to zní nepravděpodobně, ale bohužel se to stává.
snížení výkonu CPU1.PNG snížení výkonu CPU2.png snížení výkonu CPU3.png snížení výkonu CPU5.png snížení výkonu CPU4.png
TheFangovich (7)|9.10.2015 22:16
Tak jsem metodu B vyzkoušel a vřele bych jí doporučil všem - hrál jsem Might & Magic: Heroes VII asi tři hodiny a teplota GPU byla 70°C, CPU do 75°C s extra větráky, což je super, notebook ani nebyl moc horký a i tak jsem hrál na ultra, takže rozhodně pro všechny, co chtějí lépe chladit notebook - snížit výkon procesoru. Díky za upřesnění tipu a podrobnější návod. :-)
MSI CZ/SK (84)|10.10.2015 13:50
To jsem rád, že tato metoda fungovala. Nemáte zač a přeji příjemné paření :-)
CleanerCZ (1)|31.10.2015 01:10
Dobrý den, mám podobný problém s ntb MSI GE70 2PE Apache Pro. Ta i7 topí naprosto neskutečně. Ntb je nový (cca 10 hod v provozu). Hraji převážně Wot, Minecraft, LS15. Teplota CPU je po cca 15 min hraní běžně na 95 - 98°C. Ventilátor jede na max, používám ještě chladící podložku Coolermaster NotePal U3 PLUS. Vypadá to, že má MSI dosti zásadní problém s chlazením svých "herních" notebooků. U přístroje za 34.000,- Kč je to, dle mého soudu, dosti závažný nedostatek. Myslíte, že je možné, ve spolupráci se zastoupením MSI, zjednat nápravu ? Snížení výkonu nepovažuji za rozumné řešení. Děkuji za info.
MSI CZ/SK (84)|2.11.2015 09:29
Dobrý den. Teploty vašeho notebooku jsou opravdu hodně vysoké. Navrhujeme dvě možnosti, jak nyní můžete postupovat:

  • kontaktovat naše servisní středisko s vaším problémem – kontakt naleznete zde
  • vrátit notebook v rámci 14denní lhůty, nakupoval-li jste přes eshop

Velice se omlouváme, že jste zakoupil notebook, který není zcela v pořádku. Kvalitu našich notebooků se snažíme neustále zlepšovat ve všech ohledech, ale i my občas chybujeme.