reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Příprava nového SSD na instalaci Windows

BMSH (4)|15.10.2015 19:12
Zdravím,
pořídil jsem si nový SSD disk a chystám se na něj provést čistou instalaci Windows 7 Home
Premium 64bit. Přes všechnu snahu najít informace jak tento disk před instalací připravit jsem nenašel na některé moje otázky uspokojivou odpověď. Takže pokud někdo ví, tak by mě zajímalo pár věcí a sice:

1.Kde najdu, jaká je současná verze firmware, eventuelně jak můžu firmware aktualizovat?

2.Připojuje se SSD stejným způsobem jako stávající HDD 3,5", takže tedy HDD odpojím a na ty samé kabely zapojím SSD?..narážim na ten napájecí kablík, jestli ten SSD nepotřebuje jiné napětí, nebo něco takového. Jinak na desce mám 5x Serial ATA 6 Gb/s. Do kterého je vhodné disk zapojit, nebo je to jedno? (budu tam mít jeden tento disk SSD a DVD mechaniku.

3.Je potřeba SSD nějak formátovat? Četl jsem, že SSD se snad formátovat nemusí, nebo dokonce nesmí a pokud je to pravda, tak jak mám při instalaci Windows 7 zabránit formátu, protože mám dojem, že před instalací (vlastní, čistá) si instalátor formátuje disk (oddíl)automaticky a nelze to nijak obejít...nebo se pletu?

Jinak konkrétně se jedná o Transcend 370S 2,5" a budu mít v počítači zatim jen tento disk, ten starý je KO, takže jde ven.

Děkuji všem za odpověď, chci mít před instalací úplné jasno, ať něco nepo*eru :-)
hugostieglitz (907)|15.10.2015 20:42
romana51 (65)|16.10.2015 09:27
Milý příteli, já mám SSD disky již přes 3 roky ve všech 4 PC (z toho 2 NTB) a zacházím s nimi stejně jako s klasickými, včetně připojení. Bez problémů!
Pouze první OCZ se mi v záruční době odporoučel a byl u CZC vyměněn s tím, že to byl jeden z prvních a měl poruchové buňky.
SSD mám 120 a 240 GB od OCZ, Intel, Kingston, Corsair, Samsung. Pouze k Samsungu bylo dodáno CD s drivery a utilitami.
SSD klidně formátuji. Co se týká životnosti, myslím že právě na těchto stránkách probíhal test na výdrž SSD a ukázalo se, že nás SSD možná hravě přežijí.
Všechno strašení považuji za výplod výrobců klasických disků, protože cena SSD utěšeně klesá a jejich rychlost je jiné kafe proti klasice!
Ještě: na SSD jsem měl OS od Win7 až nyní po Win10. Při klasické instalaci žádný problém, při instalaci nechávám SSD formátovat instalačním programem Windows.
Ventero (1280)|16.10.2015 10:15
Tak úplné nesmysly to nejsou. Pravda je, že SSD mají své zvláštnosti vyplývající z technologie a ze způsobu jakým pracují. To že mají buňky svou životnost asi popírat nebudeme, neboť nic v tomto hmotném světě není trvalé :)

Konkrétně se zde tedy jedná o maximalizaci výkonu a životnosti. A ta se nejspíš opravdu (co jsem četl je logické) dá ovlivnit výše zmíněnou optimalizací a to zejména jednak správným zarovnáním oddílu při formátování (což kupodivu nástroj MS jako jeden z mála umí) a druhak tím, že se vypnou funkce windows, které jsou při užití SSD zbytečné či jejich přínos je menší než riziko předčasné amortizace. Vůbec jsem zde několikrát zmiňoval podezření, že je MS domluven s výrobci HDD a SSD, protože to jak je pořád přetěžuje je jinak neobhajitelné :D

Je už na každém, jestli se rozhodne toto absolvovat u domácího PC pro prodloužení životnosti, kde čísla nárustu pravděpodobně nebudou nikterak závratná o čemž svědčí i příspěvek romana21. Každopádně dej do vyhledavače "optimalizace SSD" a spolu s článkem na který odkazuje Hugo Stieglitz si jich ještě pár přečti a to ti vytvoří jistý náhled a je tam pár rad pro nastavení, která nejsou příliš pracná a určitě SSD neuškodí. Např vypnutí automatické naplánované defragmentace dělám i u HDD, neboť je vůbec sporné zda má u FS NTFS nějaký přínos a u SSD s jejich rychlostí je tento hypotetický přínos rozhodně menší, nežli opotřebení tímto způsobované. Apod.
komplikator (23)|16.10.2015 11:39
Tak třeba ve W10 defragmentace SSD není, je zde pouze optimalizace, která proběhne během sekundy.

Defragmentace plotnového disku samozřejmě význam má, čím plnější disk je, tím se bude fragmentace vyskytovat více. U SSD k fragmentaci také dochází ale ničemu nevadí.

Nicméně k optimalizaci pro SSD patří třeba vypnutí prefetch, který díky rychlosti SSD nemá smysl, za zbytečné lze považovat swapování, které může disk hodně opotřebovávat a v dnešních dobách destíek GB paměti ani není potřeba, dá se vypnout hibernace, indexace ...


Životnost SSD je vysoká i když výrobce garantuje třeba jen 800 přepisů, Pro 120G disk to znamená že se na něj musí zapsat 800TB... samozřejmě to není tak prosté jak je napsáno, čím obsazenější SSD bude, tím se bude opotřebovávat více. Taktéž je dobré u SSD provést overpartitioning - nealokovat cca 10% kapacity, která tak zbývá na náhradu opotřebených buněk.

Osobně mám v počítači dva SSD disky. Jeden 250G pro systém ze kterého je 20GB pro overpartitioning, na něm krom systému leží většina aplikací a běžné uživatelské složky. Pak mám 500G disk pro další aplikace (letecký simulátor) kde overparitioning nemám zapnutý, neb k zápisu na ten disk dochází v podstatě jen při instalaci. K tomu 1TB plotnový disk na "bordel" V budoucnu jej ale také nahradím SSD, kvůli hlučnosti ho vypínám po minutě, a každý následný přístup na něj všechno brzdí. Mít ho zapnutý pořád, jde v podstatě o nejhlučnější komponentu počítače (mám vodníka).
Ventero (1280)|16.10.2015 19:43
[QUOTE=komplikator;575777]Defragmentace plotnového disku samozřejmě význam má, čím plnější disk je, tím se bude fragmentace vyskytovat více. U SSD k fragmentaci také dochází ale ničemu nevadí. [/QUOTE]

K fragmentaci dochází - to jistě. Podstata spornosti však vychází ze samotného principu použitého souborového systému NTFS. Zatímco u předchozího FS FAT32 je smysl jasný, tak u NTFS nikoliv a to proto, že když to pojmu velmi velmi zjednodušeně, že tento FS jaksi sám pracuje fragmentovaně. A právě proto již léta probíhá spor mezi top-odborníky, zdali je fragmentace z hlediska zvýšení rychlosti OS vlastně nějak znatelně či vůbec funkční. No a u SSD jasně smysl postrádá, protože při jeho rychlostech ani domnělý přínos by nevyvážil zvýšené opotřebení.

O zbytku jsem se nechtěl rozepisovat neboť je na to několik výborných článků i v češtině, na což jsem v předchozím poukázal.

Ohledně swapu (pagefile) doplním jen, že při dostatečné kapacitě RAM nemá smysl ani v případě klasického HDD natož pak SSD. A od 8GB se tím nemusíš trápit snad vůbec. Indexaci také vypínám i u HDD - ta mi přijde téměř zbytečná. Hibernaci lze vypnout, když nebudeš mít využití pro uspání - SSD je dost rychlý, takže pro nenaspeedy není třeba :D