reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GIGABYTE Z170X - GAMING 3 (WOT) Nejde na-bootovať

3dfxMan (2)|31.12.2015 14:19
Chcem vás poprosiť o radu, či niekto zvás má zlé skúsenosti z doskou Z170X - G3, prípadne podobnou tejto rady. Môj problém spočíva v tom, že po zakúpení a poskladaní PC, MB nechce nabootovať, len pár krát pípne, reštartuje sa a znova dookola (neskúšal som niekoľko minút, len 2-3krát). Čo sa týka mojích skúseností, poskladal som niekoľko počítačových zostáv a bezproblémov išli (niektoré na prvý krát - niektoré po druhom zapnutí), takže viem lokalizovať chybu. Mne sa po niekoľkých možných pokusoch podarilo zistiť, že je to v pamäti RAM, ktorú chcem použiť. Jedná sa o pamäť 2X 8Gb Kingstone 2666Mhz DDR4. V páre mi nechce ísť (ani A kanál, ani B kanál) a však keď som skúsil po jednej (jeden kanál A alebo B), šla na-bootovať a v pohode som sa dostal do biosu (na druhej pamäti však nechcelo na-bootovať). Vyzeralo to tak, že pamäť je vadná a však každý si pomyslí, že je to blbosť pretože je nová. Pamäť som reklamoval a dali mi nové do týždňa, taktiež 2X 8Gb Kingstone 2666Mhz DDR4.. Bohužial nejdu ani tie, dokonca ani keď dám len jednu pamäť. Jediné čo ma napadá je, že pamäte doska nepodporuje.
V špecifikáciach píšu: 2133Mhz a zvyšné rýchlosti, ako O.C. . V "RAM support list" sa často objavujú značky CORSAIR a G.SKILL, Kingstone len dvakrát, všetký pamäte v rýchlosti 2133Mhz.
Ešte keď mi to šlo na jednej pamäti, skúšal som sa hrať z nastaveniami O.C., CPU O.C., podtaktovať pamäť alebo nadtaktovať - nepomohlo to.

Viete mi niekto ešte niečo poradiť, čo som si nevšimol alebo zabudol?

Každá pripomienka bude vítaná.

Ďakujem.

Pavol
r34ktor (7477)|2.1.2016 19:24
Může jít o nekompatibilitu.

Zkoušel si beta BIOS (u F5b je uvedeno Improve DDR XMP compatibility)?
GIGABYTE (153)|4.1.2016 09:32
Dobrý den,

s největší pravděpodobností půjde o problém s paměťovými moduly. Před koncem roku jsem tuto desku s dvojicí modulů Kingston zkoušel (4GB - konkrétně KVR21N15S8/4) dával dohromady taky a na první pokus se mi to chovalo podobně jako vám, Windows 10 se ani nezačaly instalovat. Pak jsem zjistil, že jeden modul funguje dobře, druhý moc ne, windows 7 se daly nainstalovat i s tím horším modulem, ale byly nestabilní. Po reklamaci horšího modulu deska normálně běžela s dvojicí paměťových modulů 2x4GB.

Pomoci může i novější BIOS, ale bez funkční RAMky se nemusíte úspěšně dostat k flashnutí. Pokud se dostanete do BIOSu, zkuste nastavit základní frekvenci ručně na defaultních 2133MHz.
GIGABYTE (153)|6.1.2016 21:39
Ještě si dovolím kolegu doplnit, paměťových modulů je velké množství a další neustále přibývají. Není v našich silách otestovat úplně všechny. Pokud nám pošlete na email podpora (zavináč) gigabyte (tečka) cz přesné označení, nebo nejlépe celou konfiguraci sestavy. Vykomunikujeme otestování a případný update BIOSu s kolegy na TW.
3dfxMan (2)|7.1.2016 18:51
Takže, ako som písal, tie nové vy-reklamované nešli, ale nakoniec sa podarilo s nimi normálne na bootovať PC (Kingstone 2x 8Gb 2666Mhz). Možno sa pýtate, že prečo to nešlo? alebo či si z vás robím srandu, alebo či tá doska si ho robí :) :) :).. nuž uvediem niekoľko faktorov / bodov, ktoré zjavne pomohli:

1. Pred založením nových pamätí, treba vytiahnuť sieťový kábel od PC zdroja, a pár sekúnd nechať stlačené tlačidlo Power on.

2. Vytiahnem 3V batériu a nájdem si na doske 3 pin kolíkovú lištu(na tejto doske je len 2-pin kolíková lišta) (clear cmos) a dám jump-er na piny, kde maže elektricky závislú pamäť biosu.

3. Zoberiem pamäťové moduly a dám ich do slotov A1/A2 alebo B1/B2, prípadne do všetkých, ak mám 4 moduly (všimol som si, že pamäťové DDR4 moduly nemajú presný obrys obdĺžnika z profilu, ako to bolo doteraz pri DDR3/2/1/SDRam a pod. V strede pamäte DDR4 zo strany pinov je kopcovitá hrana / taký "kopček" cca 3-5mm vysoký od hrany. Na základe toho som prišiel na to, že pri zasúvaní treba poriadne zatlačiť pamäťový modul, hlavne v strede modulu, kde sa nachádza "kopček". Možno aj práve preto sa mi podarilo na jednej pamäti zapnúť PC).

4.Po založenej pamäti, dám naspäť jump-er do normálneho stavu (open), vložím 3V baterku.

5. Pichnem sieťový kábel do zdroja počkám pár sekúnd a zapnem PC.

6.Po 1. úspešnom zapnutí počkám, kým sa PC reštartuje sám (bez pípania), zapne sa znova, pípne raz a je to. Nastavím Bios a inštalujem OS.

7.Have fun!