reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus 970 PRO Gaming/Aura (AM3+, sb950!)

flanker (1579)|12.1.2016 14:02
Poslední záchvěv AMD AM3+ desek? Pecka, že to má M.2, 2x USB3.1 A, má to slušné napájení a jižní můstek z 990X/FX i s podporou SLI (2x 8 linek)
Takhle nějak myslím bude vypadat slušný mainstream i pro AM4 co do výbavy.
flanker (1579)|26.1.2016 16:32
Překvápko :) :!: Díky za ní patří Elmorovi.Recenze nejdříve příští týden....
flanker (1579)|29.3.2016 14:00
Konečně se můžu tedy vrhnout na celé sumárum poslední Asus desky pro AM3+.Samotný socket AM3+ tu s námi je už od roku 2011, ale koncepcí vychází z AM3 a ten pak z AM2+ či AM2. Ani samotný čipset nedoznal přílišných změn a nativní podpora USB3.0 tu není. Naštěstí už u AM3 desek vycházely varianty s USB3.1 řadiči...Jenže doba pokročila a máme tu USB3.1 a také více a více populární M.2. SPeciálně M.2 PCIe :-). Fanoušků AMD stále není málo a bylo třeba vyslyšet prosby a vydat nějakou obměnu v cenově dostupném segmentu pro AM3+ patici. A tak tu máme desku, co například podporuje SLI i Crossfire, má slušné napájení, nechybí ji USB3.1 a ani M.2 (byť přes PCIe 2.0 jako třeba u Haswellu).

Samotné označení AURA naznačuje světelnou scénu, ta je proměnlivá v mnoha barvách RGB spectra a pomocí softwaru lze nastavit různé módy funkce - stroboskop, blikání, proměnlivý puls, statická barva a nebo podsvícení i vypnout.Osobně používám volbu podsvícení dle teploty CPU


Novinky na základní desce je možné shrnout na tomto promo obrázku, je to dvojice USB3.1 konektorů typu A o propustnosti až 10Gb/s. Dále z konektivity M.2 PCie 2.0, kde budeme limitováni rychlostí přenosu PCIe 2.0 4x. To odpovídá teoretických 10Gb/s. Tedy mnohem rychleji než klasické SATA. Bonusy jsou duální zapojení karet, Intel síťovka a zvuk SupremeFX s ALC1150.


Supreme FX zvuk je tvořený v základu čipem ALC1150 a zároveň jej tvoří oddělená část PCB obsahující 300ohmový sluchátkový zesilovač a sérii audi kondenzátorů Nichicon.LAN zprostředkovává nový Intel čip, samotné výstupy na konektorech jsou zesílené a nbabízejí tak možnosti ochrany proti přepětí


Různé ochrané vylepšováky nalezneme také na samotných výstupech, u RAM napájení apod. I tyto drobnosti si je dobré uvědömit, ne každá deska tímto disponuje.


Software mnozí znáte, ale na AM3+ je verze AI Suite III prvně, což je potěšující :)


BIOS a rozhraní i možnosti BIOSu jsou široké. BIOS je takový hybrid mezi klasickým Asus a ROG Asus. Mně osobně tam pouze chybí OC profily pamětí, co by již někdo předtestoval


[size=150]Základní popis desky[/size]


Když si desku zakoupíte, uvnitř na vás vykoukne toto příslušenství. Tedy klasika jak manuál a uvnitř DVD, nálepky, SATA kabely, IO krytka a SLI můstek


Zeshora má deska klasické rozložení. Červeno-černá barva náleží většinou k prvímu dojmu něčeho lepšího, pro herní segment apod. Série spadá do Pro Gaming série, o čemž svědčí design i zbarvení samotných pasivů chlazení a nebo SupremeFX zvuku. Zaujal mě rámeček kolem patice CPU, ten u AM3+ nebýval až tak častý, dával se pouze "poloviční" jako známe u FM2+. Další věcí, která na první pohled stojí za povšimnutí, je mezera mezi NB a PCIe slotem pro grafickou kartu. Chválím odstatečnou mezeru, protože samotný NB docela i hřeje a bude mít více prostoru pro účinné ochlazování. Zapojení SLI nebo Crossfire bude pohodlné, rozmístění slotů je myslím ideální. U spodku jsou úchyty pro M.2 SSD disky. O nich více později.OK, nyní tu máme PCIe a PCI sloty. Hned prvním je PCIe 2.0 x1, následuje primární PCIe pro grafickou kartu x16, poté staré PCI a další PCIe x1. Posledními jsou dlouhý PCIe x16 pro SLI/CF (2x 8) a znovu starý PCI. Samotné rozložení se mi zdá rozumné. První slot jde vždy osadit, taktéž vždy primární pro grafickou kartu. Pokud budeme využívat duální zapojení karet, pak holt přijdeme o PCI. Nicméně domnívám se, že PCI je dnes okrajovější záležitostí.


Spodní lišta desky obsahuje směrem zleva doprava přední audio výstupy do case, COM port, TPM konektor, několik USB portů, CLR CMOS, speciální LN2 zónu, konektor pro zapojení ventilátoru a konektory pro zapojení skříně.
Kousek nad pravým spodním rohem vidíme M2 PCIe NVMe konektor, podporuje disky až do délky 2280.


Podpora RAM je až 32 GB DDR3 o frekvenci 2133 MHz pomocí děličky. Pokud chceme více, musíme taktovat Bus Speed. To je jedna z vlastností čipsetu oproti 990FX...


Tu je zvuková část, kterou jsem rozebíral v teorii. Tedy Supreme FX=ALC1150+dvě linie v PCB, oddělená část PCB, sluchátkový zesilovač a kondenzátory...Vedle zakrytovaného zvukového čipu je rozměrný ITE IO řídíci čip a vlevo od něj Asus TPU řídící čip díky kterému lze například taktovat přes Windows apod.Konektivita je na čipset 970 více než dobrá. Šest SATA 6G konektorů, M.2 a přední USB3.0 (defakto elektricky dvojice USB3.0)


Zadní konektory tvoří PS2, šílených 8 USB2.0 a dva USB3.1-A, LAN konektor a audio výstupy. Těžko říci, zda by mělo smysl místo osmi USB2.0, které jsou nativní, cpát externí USb3.0, když už zde je dvojice USB3.1....To bude asi věc názoru každého jedince.

[size=150]Napájení desky a přehled konektorů pro ventilátory.[/size]

Podívejme se na samotné napájení a konektory. Zeleně jsem orámoval 24-pin napájení desky a 8 pin pro napájení procesoru. Na základní desce je celkem šest 4-pinů pro zapojení ventilátorů! Z toho jeden slouží i k řízení vodní pumpy. Červenou barvou jsem označil oblast, kde se skrývá napájení pro procesor a jeho uncore část. To je digitálně řízené a skládá se z 7+1 fází. To je trochu atypické, ale má to své opodstatnění. Týmem testerů bylo zjištěno, že jedna fáze si poradí i s vysokým CPUNB FX procesorů a tudíž jich 7 bylo ponecháno čistě pro CPU. Modře je vyznačeno jednofázové napájení pro paměti a růžově jsou vyznačeny digitální kontroléry. Oranžovou barvou je pak vyznačená fáze pro northbridge a žlutou barvou napájení jižního můstku. Na spodní hraně desky je fialový rámeček, který označuje funkční OC oblast, kde pomocí propojení pinů máme funkce jako retry button a nebo safe mode.
Jak celý komplex komunikuje vidíme pomocí šipek. Snad je to jasné :-)Detail na tři konektory PWM a oblast napájení CPU+CPUNB a napravo pak DRAM napájení. Pasiv nad mosfety je uchycený pomocí pushpinů.


Severní můstek chladí samostatný pasiv, ten je zajištěn k desce šroubkem.

[size=150]Software inside :)[/size]
AI Suite III je balíček zahrnující v sobě ladění CPU, napájení desky, chování ventilátorů a úsporu energie. Tlačítko 4-way optimization pak sám vyladí váš PC k dokonalosti pokud prostě nerozumíte taktování...


Zde jsou všechny funkce AI SUite III. Sám využívám na jiné desce například AI Charger, USB3.1 boost a na OC sestavě není špatné zkusit PC cleaner, pomůže to mírně v testech :)Dobrá myšlenka propojení a inteligentní komunikace PC s mobilem či tabletem se mi také líbí.


Toto je již zmíněný PC cleaner


software pro ovládání audia


Řízení RGB podsvícení desky


Někdo třeba využije i Sonic Radar II v některých hrách jako pomocníkaJá však zcela jistě využiju TurboV. To, které je na Intel deskách nefunguje na AMD, proto musíte využít verzi, která je jen pro AMD čipy a u 970 Pro Gaming ji máte k dispozici! Funguje i na FM2+ a nebo jiných AM3+ deskách.


[size=150]Testovací sestava a testy včetně přetaktování[/size]


Asus 970 Pro Gaming/Aura
AMD FX-8370 (na přání místo FX-8370E) + chlazení allinone AMD FX
2x 4 GB G.Skill RipjawsX 2400 MHz nastavené na 2133 MHz
Asus GTX 980Ti Poseidon
Corsair AX1200
HyperX SSD


Takto se CPU chová v idle, podtaktovává na 1400 MHz. RAM běží na 2133 MHz, samotný čipset 970 umožňuje HT link "jen" na 2200 MHz.

Jelikož AMD FX každý zná jak své boty a testů bylo přehršel. odzkoušel jsem jen několik málo testů a dva herní testy. Oblíbenou hru World of Tanks v poslední verzi a kousek hry Witcher III. Obě hry nastavené na 1920x1080, Witcher na ULTRA a WOT na vysoké detaily. Obě hry byly subjektivně hrateloné bez problémů a bez škubůSuperpi 32M, ačkoliv to není příliš vypovídající test, osobně jej mám oblíbený a rád zařazuju pro porovnání podobných architektur.


HWBOT PRIME


Cinebench R11.5


A grafické podtesty začínají 3D Mark Fire Strike Extreme...


WOT 1920x1080, high

-pro info, min FPS 46, max FPS 111 na default. Po OC, min FPS 56, max FPS 125

Witcher III, 1920x1080, Ultra


A jak na tom byla spotřeba? Klidovou spotřebu není třeba řešit, ta je téměř vždy v pořádku...A v zátěži? Překvapilo mě, že s tímto OC napětím není spotřeba nijak hrozivá ani po přetaktování. Což je chvályhodné. Každopádně musím vás ujistit, že mám jistě nadprůměrný kousek FX, který dává stabilně 4900 MHz jen s 1.45V. Dále jsem v přetaktování nešel, těch 5000 MHz a cca 1.5V myslím za to až tak nestojí z dlouhodobého hlediska....Je však vidět, že základní deska 970 Pro Gaming si vede dobře i při vyšším přetaktování a nedochází k nějakému trotlení.


Tady se podívejte ještě na CPUZ po přetaktování. Teplotně bylo vše v pohodě, CPU jádra měly pouze okolo 58 C v Coretemp, což je reálně cca 75 C. CPUNB by šel pravděpodobně i na 2800+ MHz, ale nechtěl jsme ztrácet další čas testováním stability a dolaďováním....


Co říci závěrem? Je to svěží vítr do staré platformy AM3+, která se letos loučí před nástupem AM4. Desky AM4 tu budou do pár měsíců, ale přesto se stále najdou lidé, co raději koupí levnější AM3+ jako celek. Tedy pokud se bavíme o AMD fanoušcích. FM2+ je pak naopak modernější čipset se vším všudy, spořivější. Ale procesory do FM2+ nedosahují celkového výkonu jako FX-8000 série. Takže AM3+ ještě alespoň rok své zákazníky najde.
flanker (1579)|4.4.2016 18:25
WOT, omylem jsem měl dvakrát 3D Mark v předchozím příspěvku :)