reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P5B-E problém detekovať HDD

zatkopa84 (9)|20.8.2007 08:55
Mám v PC mb Asus P5B-E, na ktorú mám bez problémov pripojené dva HDD WD 320 GB ako RAID0. Zakúpil som dva nové disky Hitachi HDT725032VLA360, ktoré som chcel zapojiť, ako ďaľší RAID0, ale po pripojení HDD na raid radič nastalo nekonečne dlhé čakanie na detekovanie diskov cca 3 min. Po nakonfigurovaní raidu zase asi 3 min nič len led na bedni svieti na červeno. Po nainštaľovaní Windows po prvom reštarte zase čakanie cca 3 minúty. Nevie mi niekto poradiť ako to obísť? Disky WD to nerobia, ale HDD Maxtor sa správa na tej doske tak isto. Podľa manuálu som to zapojil správne na SATA porty 1,2,5,6.
tgfh (2985)|20.8.2007 10:14
A jinak ty disky fungujou normálně? Nejsou zpomalené?
zatkopa84 (9)|20.8.2007 21:59
Disky sú potom rýchle bez problemov hitachi raid prekoná wd raid.
eraser (0)|20.8.2007 22:44
Čo sa stane, ak tie Hitachi disky necháš v systéme samostatne, čiže na chvíľu vyhodíš WD disky?
zatkopa84 (9)|20.8.2007 23:26
Ak sú odpojené WD-čka a namiesto nich zapojím na SATA port 1 a 2 hitachi, tak to po počiatočnom dlhom teste normálne nabehne a nainštaľujem na to v pohode system, ale pri reštarte, alebo zapnutí PC sa to na začiatku, keď testuje raid, čo má pripojené vždy fláka (meral som to stopkami 1 min. 59 sek. až 2 min. 5 sek.). Keď sú tam pripojené WD-čka tak sa to len mihne na obrazovke a je pomaly problem stihnúť stlačiť CTRL+I na vbehnutie do nastavenia radiča. Ak je tam hitachi tak čakam 2 min. na možnosť stlačiť CRTL+I a po stlačení CTRL+I zasa 2 min. keď sa otvorí okno na nastavenie raid-u. Dival som sa aj na stránky Hitachi, či tam nemajú nejaký popis podobného problému, ale nič som neobjavil. Ani u Asus-u som neobjavil tento problém, tak neviem čo to môže spôsobovať.
zatkopa84 (9)|20.8.2007 23:29
Dodatok. Ak sú tam len Wd-čka tak to preletí ako blesk, ale keď sú pripojené aj hitachi tak sa to spolu fláka, ako keď sú tam len samé hitachi..
eraser (0)|21.8.2007 23:28
Tento problém je mi známy, jedná sa o problém SATA rozhrania a diskov, paradoxom je, že práve niektoré disky majú podobné neduhy a niektoré nie. U teba je problém s Hitachi, no WD fungujú korektne. Stretol som sa s prípadmi, že SATA disk bol "brzdený" nejakým IDE diskom, po odstránení IDE disku fungovalo všetko OK. Tvoja situácia je špecifická, pretože sa jedná o SATA disky, no v podstate ide o obdobný problém. Jediné, čo ti môžem poradiť, to je SATA 1.5 Gb/s režim pre Hitachi disky, pokiaľ teda defaultne v tomto režime nie sú nastavené. Zvyčajne je nutné disk prepnúť z 1.5 Gb/s na 3.0 Gb/s, no v súčasnosti je to i naopak. Skús sa pozrieť, či tie disky nemajú jumper, no pri Hitachi by som to skorej videl na utilitku, ktorá túto zmenu režimu vykoná softvérovo. Nájsť by si ju mal na ich stránkach. Viac ti poradiť neviem... hold, tie nepríjemné SATA problémy... :(
zatkopa84 (9)|22.8.2007 07:19
Už som to poriešil. Zo stránok f. Hitachi som stiahol "Ftool-ver206.exe" a prezrel interné nastavenia diskov. Bola to dosť zábava, lebo na tom intelovskom čipsete som musel najprv ponastavovať SATA radič, ako klasické IDE, inak som tam nevidel ani jeden disk. Potom som zistil, že WD má vypnutú funkciu SMART a hitachi nie. Tak som pomocou tej utility vypol aj na hitachi diskoch funkciu SMART (nemusel som meniť typ SATA/300 na SATA/150) .Po vrátení nastavenie RAID-u a pri zapnutí PC to potom prebehlo bez problémov rýchlo. Prečo to robí intelovský čipset neviem, na na doske pre AMD s nforce čipsetom netreba nastavovať nič všetko funguje bez problemov dokonca aj tá utilita na nastavovanie diskov detekuje bez problémov aj pri nastavenom RAID-e pripojené disky pekne ukáže sólo. Ďakujem všetkým za reakcie a snahu riešiť môj problém!
Som sklamaný intelom, jeho zlepenec čipset+ďaľší šváb, ako radič IDE, nefunguje podľa mojich predstáv. Ešte jedna skúsenosť na jednom kanáli SATA je pripojená dvd napalovačka a na jedimon paralelnom IDE mám napojenú cd napaľovačku TEAC a dvd-rom od LG. Keď som chcel testovať v EAC vlastnosti mechaník (offset,...), tak to jednoducho nerobí nič, ako keby som tam nemal mechaniky a medium. Na nforce pre AMD to ide bez problémov. Po dlhom čase som vyskúšal intel aj s originál čipsetom, ale nie som spokojný, ako to celé funguje, asi som mal skúsiť nvidiacký čipset.
eraser (0)|22.8.2007 20:27
Hmmm, tak paradox je, že tieto problémy spôsobuje práve Intel chipset, pretože z mojich skúseností je to skorej nForce chipset. Každopádne je dobré, že sa ti podarilo vyriešiť to časové zdržanie, pretože je to určite nepríjemné pri každom nábehu PC.

Inak ďalšia skúsenosť i pre ostatných - skúste vypnúť S.M.A.R.T. voľbu. :mistake