reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

w7 upgrade na Windows 10 - jak vytvorit instalacni USB?

manplus2 (9)|20.1.2016 12:05
mam v planu upgrade PC pri te prilezitosti bych na novy HW nainstaloval sve W7 a provedl upgrade na W10 az budu mit Win10 nainstalovane updatovane atd. jak vytvorim instalacku, abych v pripade nutnosti preinstalace treba za 5 let rovnou nainstaloval W10? Je na to nejaky jednoduchy nastroj od MS? jake seriove cislo se pak pouziva k aktivaci Win10? to z W 7 nebo pri upgrade obdrzim NOVE pro win 10? to mi ho nekde ukaze nebo musim slozite zjistovat?
Jackal1 (218)|20.1.2016 15:14
Stáhnout nástroj MediaCreationTool - https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

Spustit, uložit systém na USB, ne do .iso a pak můžeš s Flash disku instalovat. Jestli jsem tě dobře pochopil, chceš na nový stroj Windows 7 a upgradovat na Windows 10. To už nemusíš. Nejnovější sestavení Windows 10 TH2 co stáhneš, umí vzít sériové klíče od Windows 7. Takže klidně tam kopni Windows 10 TH2 s flash disku a aktivuj klíčem co máš k Windows 7, pokud je v BIOSu, tak to ani neřeš.
Ventero (1280)|20.1.2016 16:52
S některými OEM klíči prý můžou být potíže. Takže je jistější začít tím upgradem a pak můžeš udělat čistou instalaci už bez klíče - aktivace bude vázána ke tvé základové desce.

Ten nástroj je skutečně jednoduchý a není tam co zkazit. Snadno si uděláš DVD či jen obraz nebo USB disk. Ten již musíš mít připojen v PC.

Také existuje postup, jak si vytvořit aktivační soubor, ale to je složitější a má to smysl, jen jestliže selžou ostatní možnosti.
Tomak_CZ (392)|20.1.2016 17:10
To mě stahování přímo na fleshku 2x selhalo. Tak jsem stáhl iso do pc a z toho si vytvořil instalační flesh disk pomocí nástroje rufus... Zdá se mi to jako lepší řešení, protože mám v pc aspoň zálohu iso... :D
Ventero (1280)|20.1.2016 17:19
Mě to šlo v pohodě. A kdyby mi to selhalo, tak bych tedy nechtěl použít nějaký nástroj. To bych si stáhl ISO, rozbalil na USB a vytvořil si pomocí Diskpartu a utilitky obsažené v instalačce Windows (bootsect.exe) bootovací USB sám :)
Jackal1 (218)|20.1.2016 17:52
Já používal pouze .iso na čistou instalaci přes médium, ale když to šlo dát na flashku, tak proč ne. Mimochodem, dal jsem to pouze na Flash Disk značky ADATA, na dvě jiné značky, co mám to končilo chybou při ukládání na Flash Disk. Koupil jsem si ADATA Nano velikost 8GB pouze na systém a mám klid. :thumb
manplus2 (9)|21.1.2016 11:17
Dik za rady to je presne co jsem hledal. Zkusim vytvorit ten flash disk a nainstalovat to na novy HW rovnou, kdyz nepochodim dam tam w7 aktivuju pres telefon a pak vytvorim znovu...
Commanderwar (577)|21.1.2016 11:39
[QUOTE=Jackal1;578517]Stáhnout nástroj MediaCreationTool - https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

Spustit, uložit systém na USB, ne do .iso a pak můžeš s Flash disku instalovat. Jestli jsem tě dobře pochopil, chceš na nový stroj Windows 7 a upgradovat na Windows 10. To už nemusíš. Nejnovější sestavení Windows 10 TH2 co stáhneš, umí vzít sériové klíče od Windows 7. Takže klidně tam kopni Windows 10 TH2 s flash disku a aktivuj klíčem co máš k Windows 7, pokud je v BIOSu, tak to ani neřeš.[/QUOTE]

Tato verze v tuto chvíli ke stažení nejspíše vubec není...zkoušel jsem to stahnout a stahlo mi to verze z leta 2015
Jackal1 (218)|21.1.2016 13:47
Commanderwar: achjo, tato verze programu MediaCreationTool, na kterou jsem dal link, nabízí poslední možné sestavení Windows 10.0.586.35, stačí se podívat do podrobností. Jediné co má s června, nebo července je smlouva k odsouhlasení při instalaci.

Teď ve 13:50 hodin 21.01.2016 jsem stáhl z linku nástroj MediaCreationTool a ten hlasí v podrobnostech poslední možnou stažitelnou verzi Windows 10.0.586.35 !

Do poslední verze Windows 10.0.586.63, ti to udělají aktualizace Windows.

Přímo link: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209
Ventero (1280)|21.1.2016 19:49
Tak nemožné to tvrzení CW není. Zaznamenal jsem včera, že mají MS nějakou pjerestrojku a leccos nefunguje nebo je v tom bordel ...
Jackal1 (218)|21.1.2016 22:07
To nemohu zpochybnit, ale píšu postup, který je zcela normální a správný. Pokud je problém na stránkách Microsoftu, to je jiná ...
manplus2 (9)|29.1.2016 11:15
Tak díky všem za rady jen shrnu jak jsem dopadnul:
mam W7 OEM
vymenil jsem komplet hw desku+procesor+pameti+GK z puvodniho PC zbyl jen SSD...
z vyse uvedeneho odkazu jsem stahnul mediaCreationTool pomoci ktereho jsem vytvoril USB instalator W10
bez problemu jsem pak provedl na novy HW cistou instalaci W10 ty si jen vyzadali pri instalaci key zadal jsem ten z W7 a W10 se bez problemu nainstalovali pote jsem pripojil sitovo kartu a W10 se sami aktivovali, vse jede bez problemu...

Akorat ted nevim kdyz budu potrebovat po 5 letech reinstal bude stale fungovat pro instalaci key z tech W7? (predpokladam ze ano)....
Sommer (384)|29.1.2016 20:50
[QUOTE=manplus2;578739]Akorat ted nevim kdyz budu potrebovat po 5 letech reinstal bude stale fungovat pro instalaci key z tech W7? (predpokladam ze ano)....[/QUOTE]

Já se domnívám, že nikoliv. Pokusím se být srozumitelný; mimochodem, tuto informaci mám přímo ze supportu Microsoftu.

Free upgrade na Windows 10 běží od 29. 7. 2015 do 29. 7. 2016. Během této doby mohu své starší Win upgradovat na W10 a vesele jet dál. Pokud během této doby provedu upgrade sestavy či čistou instalaci W10 (se starším klíčem; nový totiž nemám), tak je opět vše v pohodě.
Nicméně, pokud po 29. 7. 2016 budu chtít čistou instalaci či upgrade sestavy, tak po mě již MS bude chtít licenční klíč na W10 (=zakoupení licence), resp. klíč ze starších Windows již nebude fungovat. A to ani kdybych nejprve instaloval např. legální W7 a zkusil je upgradovat na W10. Zkrátka free upgrade je jdeden rok a hotovo...
Ventero (1280)|30.1.2016 10:07
V takovémto běžném případě platí, že jedna licence je povolena používat pouze na jednom PC. U W10 , co se týče upgradu byla licenční závislost předefinována a to do podoby OEM sektoru. V tomto případě se tedy věc má tak, že po upgradu z W7 již nemáš aktivaci vázanou na instalaci OS, a tedy i licenci, ale na MAC základní desky. Tedy budeš-li chtít si za 5 let přeinstalovat na tomto svém PC W10, tak žádný klíč z W7 již potřebovat nebudeš. Podle toho, z jaké jsi instaloval emise instalátoru, tak budeš maximálně potřebovat generický produktový (v tomto případě již ne licenční) klíč a nebo vůbec žádný. Ten si zjisti a někam ulož tak i tak, to na škodu nebude. Uděláš to pomocí tohoto nástroje:

http://nirsoft.net/utils/product_cd_key_viewer.html
radek.kovacik (96)|16.2.2016 17:50
Mám jeden doplňující dotaz:
Mám počítač s aktivovanými Windows 7 a rád bych se nějak "pojistil" do budoucna, že budu moci přejít zdarma na Win 10 i po 29.6.2016, protože toto nechci dělat hned, ale až Microsoft sedmičky úplně odstaví (je to přece nejlepší OS). Je možné nějak získat tu aktivaci pro Windows 10, která by byla svázána s aktuálním hardwarem i bez instalace resp. upgradu?
Ventero (1280)|16.2.2016 22:03
No - finta je to hezká - jen jestli to není pracnější a zdlouhavější, než si udělat zálohu OS, pak upgrade a hned pak obnovu ze zálohy...

Jinak tady je podrobnější návod:
http://www.swmag.cz/1387/windows-10-instalace-virtualbox/
radek.kovacik (96)|17.2.2016 12:40
Jak píše Ventero, finta dobrá, ale téměř k ničemu... Zkrátka bez instalace to (alespoň zatím) asi nejde. Já jsem právě doufal, že nějaká skupina šikovných lidí třeba vykuchala z Windows 10 ten kód, který dělá ten potřebný digitální otisk na servery Microsoftu a pustila to ven jako utilitku...:)

V případě, že bych ten upgrade a návrat chtěl provést standardní cestou bez použití virtuálního disku, jaký způsob doporučujete? Zálohu systému přes bitovou kopii ve Windows nebo raději vytvoření klonu celého systémového oddílu? Jaký program je na to nejvhodnější? Jde to i z nějakého LiveCD?
zsdx (2098)|17.2.2016 13:18
[QUOTE=radek.kovacik;579251]Jak píše Ventero, finta dobrá, ale téměř k ničemu... Zkrátka bez instalace to (alespoň zatím) asi nejde. Já jsem právě doufal, že nějaká skupina šikovných lidí třeba vykuchala z Windows 10 ten kód, který dělá ten potřebný digitální otisk na servery Microsoftu a pustila to ven jako utilitku...:)

V případě, že bych ten upgrade a návrat chtěl provést standardní cestou bez použití virtuálního disku, jaký způsob doporučujete? Zálohu systému přes bitovou kopii ve Windows nebo raději vytvoření klonu celého systémového oddílu? Jaký program je na to nejvhodnější? Jde to i z nějakého LiveCD?[/QUOTE]
Ten 'kod' dela gatherossatate zminovany v clanku. Ale digitalni narok je treba uplatnit, proto musis ty W10 nainstalovat a aktivovat. VHD ma tu vyhodu, ze si nerozhodis stavajici system a snadno se ho zbavis. Nevyhodou je (zrejme) nutnost verze Pro, takze to neni pro kazdeho.

Zaloha staci pres bitovovu kopii, pomerne snadno se obnovuje. Klonovaci programy maji casto formu LiveCD.

[QUOTE=Ventero;579235]No - finta je to hezká - jen jestli to není pracnější a zdlouhavější, než si udělat zálohu OS, pak upgrade a hned pak obnovu ze zálohy...[/QUOTE]
Casove bych rekl, ze ne.
radek.kovacik (96)|17.2.2016 14:35
A umí všechny klonovací programy pracovat s SSD nebo mám případně hledat nějaký speciální?

Ještě mi není jasné, co je to ten soubor install.esd a install.wim, které zmiňuje autor v tom článku. To se nedají stáhnout klasické instalačky v ISO?
radek.kovacik (96)|19.2.2016 20:15
Ještě jsem narazil na jednu možnost, ale netuším, zda tím autor myslí to samé, co jsem měl na mysli já. Je u toho nadpis Aktivace Windows 10 bez využití upgrade a odkazuje to na tu stránku.