reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Životnosť dát na HDD

AmatérRobert (29)|20.1.2016 13:40
Mám externý HDD používaný ako zdroj multimédií k TV. Okrem zápisu multimédií je jeho využiteľnosť cca 200 hodín/rok. Aby som predišiel strate dát na tomto HDD po nejakom čase (5-20 ? rokov) a pritom zachovať HDD ako kus uvažujem povedzme po 5 rokoch prepísať dáta na iný HDD, pôvodný externý HDD prepísať low-level formátovaním a znovu na neho nahrať dáta z iného HDD. Otázka je: môže tento postup predĺžiť životnosť pôvodného externého disku a zachovať tým dáta z neho?
durib (1141)|20.1.2016 16:35
Jediný správný způsob je dle mne zálohování. Data mít alespoň na dvou discích, které nejsou ze stejné série. Takovéto experimentování co by kdyby nemá moc význam.
Gouranga (699)|20.1.2016 17:36
Na dlouhodobe archivovani bych spis miril na CD/HDD. Na flesce bez napajeni data moc dlouho nevydrzi a co jsem slysel, kdyz je HDD nejakou dobu vypnuty (nekolik let), tak se vubec nemusi roztocit. A samozrejme vsechno v nekolikanasobnych kopiich, idealne na vice mistech.
Ventero (1280)|21.1.2016 19:36
[QUOTE=Gouranga;578527]Na flesce bez napajeni data moc dlouho nevydrzi[/QUOTE]

To je pro mě překvapení - myslel jsem, že od toho flešky jsou ...

Jak dlouho tam tedy vydrží bez napájení?
johny__g (6387)|22.1.2016 13:43
Flešky jsou určeny pro snadné přenášení dat, nikoli pro archivaci. Ta životnost bude řádově roky. Na zálohy tu jsou pásky, což je ale pro domácí použití trochu drahé a nešikovné. Pokud chceš něco opravdu spolehlivě zálohovat, musíš mít dvě a více samostatných kopií, fyzicky oddělené a pravidelnou kontrolu. Spolehlivá záloha digitálních dat typu nahraj a zapomeň neexistuje.
AmatérRobert (29)|22.1.2016 17:56
Dôležité dáta (fotografie, rodinné videá ...) mám archivované na dvoch HDD. Spomínaný HDD je používaný ako zdroj multimédií k TV, avšak aj pri tom chcem zachovať uložené dáta. Viem, že okrem mechanického zlyhania HDD je možnosť straty dát aj stratou magnetizmu záznamu. A tomu by som chcel predísť spôsobom aký som popísal. Otázku ostáva či týmto spôsobom bude magnetický zápis na HDD po prepise "ako nový".
Ventero (1280)|23.1.2016 16:51
Prý už by se měla coby dup objevit ta "stoletá" DVD. Jestli to jsou ty vzpomínané na bázi keramiky to nevím, ale mohlo by být. Avšak to bude chtít , se vsadím, speciální mechaniku za speciální peníze :D
Gydravan (54)|13.2.2017 18:36
Kdesi som tu čítal, že zálohovať na HD nie vhodné, ale neuvádza kam teda zálohovať a ako. Idem to nájsť.