reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

procesor mel nekolik hodin 100 stupnu, mohl se poskodit?

manplus2 (9)|29.1.2016 11:33
Podarilo se mi box chladic na i5 Skylake nasadit tak "sikovne" (pritom nevypadal nejak nakrivo, vse spravne dle navodu zacvaknute) ze se nedotykal procesoru (asi se oprel o ten pritlacny mechanizmus) normalne jsem nainstaloval OS a az kdyz jsem zacal instalovat dalsi programy PC zacalo zniceho nic restartovat (zadna hlaska biosu o prehrivani nic) takze nejdriv jsem se domnival, ze chyba je v instalovanych programech, ale intervaly restarovani se zacali zmensovat no v biosu jsem pak zjistil ze procesor ma 100 stupnu myslel jsem ze je chyba v desce bo jsem predpokladal, ze to uz by se davno vypnul.
nechal jsem tedy PC par minut vyple a po zapnuti bylo videt ze teplota procesoru je jen 35 stupnu, ale rychle stoupa az na 100 stupnu (bez zateze jen v biosu) a on se chudacek tak snazil porat jet dokonce se i podtaktoval o 1 GHz pod nominalni hodnotu... no nic sundal jsem chladic a zjistil ze se vubec nedotyka procesoru, nainstaloval jsem ho zpravne a procesor jede na plny takt a ma 30-35 stupnu.

Ovsem nemohl se poskodit, nebo pokud to vydrzel a jede ted bez viditelnych problemu muzu byt v klidu?

Neexistuje nejaky nastroj ktery by ho otesoval? (idealne benchmark pro novou radu skylake)


PS: dost mne tedy sklamala deska(MSI B150 Gaming M3), ze tak brutalni prehrati procesoru nehlasila :(
fidorka (213)|29.1.2016 14:41
Tož to neporadím... snad jen že bios neměřil přesně a snad těch 100 stupnu neměl (třeba jen 90)... Jinak pokud ho deska/bios nechala jet na 100C tak teda deska/vyrobce/bios nahov...
Gouranga (699)|29.1.2016 18:00
100 stupnu by jeste nemelo byt kriticke. Core 2 Duo se sestrelilo u 105 stupnu (to bylo naposledy, kdy se mi podarilo podobne nasadit chladic). Rika(valo) se, ze kazdych 10 stupnu nahoru zkrati zivotnost na polovic, ale vzhledem k zivotnosti procesoru to neni problem. Nicmene bych neutocil na desku, myslim, ze tohle si procesor hlida sam a ocividne kriticke teploty nedosahl (100 byva zlom pro snizovani frekvence (throttling)).
Zadny specialni test na Skylake neni, klasicky treba Prime95, ale tim spis narazis na obecne problemy se stabilitou, nezavisle na zahrati.