reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Athlon x4 845 "Excavator" preview

flanker (1579)|2.3.2016 16:33
Procesor Excavator patří do poslední rodiny Bulldozerů. A domnívám se, že se loučí se ctí a celkem pozitivně vymáčkl z této architektury co je možné. AMD udělalo chytrý krok a pro FM2+ vydalo zamčený Athlon x4 845. Tento jediný je zatím oným jádrem Excavator a poznáte jej jen podle tohoto označení. Jak Kaveri, tak i Excavator jsou totiž vyráběny 28nm technologií. AMD chtělo potěšit fanoušky FM2+, ale zároveň neodškrnout širkou škálu Kaveri produktů. Tím mám na mysli Athlon 860K a dnes také uvedený Athlon 870K a 880K. Ty totiž mají odemčené násobiče a poslední dva také pod IHS mají kovový plíšek pro lepší odvod tepla a vyšší overclocking. Tyto Athlony půjdou spúolehlivě taktovat až k 4.7 GHz stabilně!
U Excavator jádra Athlon 845 je to trochu těžší. Proč? Procesor má zamčený násobič a to má samozřejmě vliv na PCIe, SATA, USB funkčnost.
Samotný Athlon x4 845 má základní frekvenci 3.5 GHz a s turbem dosahuje až na 3.8 GHz. POsitivní je rozhodně pouhých 65W TDP a s lepším chladičem díky tomu takty neklesnou pod 3.8 GHz ani ve vysoké zátěži! Excavator se od Kaveri čipů liší hlavně degradací velikosti L2 cache na polovinu (to se někdy projeví na výkonu), 8x PCIe 3.0 linkami v procesoru (polovina vůči Kaveri čipům) a positivní věcí je pak dvojnásobná L1D cache.
Malý dovětek k těmto procesorům si přečtěte v posledním odstavci!

K testům jsem použil základní desku ROG Asus Crossblade Ranger, tedy to nejlepší pro FM2+. Bylo třeba prvně nahrát poslední BIOS, bez něj se vám nic nezobrazí...BIOS je ranný, první relase a tak si nejsme 100% jistý, zda všechno ještě pracuje jak má, napětí v zátěži se zdá zbytečně vysoké a může narážet na TDP limit (např v Cinebench).

Jak tedy vypadá výkon na základním taktu?

Cinbenech R10 - výkon na jádro je slušný na poměry AMD, multithread je také o něco lepší než už Kaveri


Cinebench R11, také zde v novějším R11.5 je výkon lepší než podává Kaveri, pokud bereme stejné srovnání taktů.



Cinebench R15 - naopak R15 ukazuje zvláštní posun dolů. Nevím, zda se jedná o TDP limit z důvodu nesmyslně vysokého VID při turbu a nebo je naopak limitem nenší L2 cache než má Kaveri. Otestuji v budoucnu.


AIDA memory test - propustnost je celkově lepší než má předchůdce Kaveri,


Superpi 32M (command rate=2T) Největším překvapením je výsledek Superpi 32M. Zde se jedná o ohromný skok vpřed. Jasně lze říci, že je to s přehledem nejrychlejší AMD všech dob v tomto testu. Takový výsledek dosáhne Vishera na více než 6.4 GHz a nebo Phenom na 6.2 Ghz a nebo dosud nejrychlejší Kaveri na 5.1 GHz :) Ohromný skok vpřed díky L1d :)


Superpi 1M už není tak efektivní jak výpočet na 32M, ale i zde je cítit lehké zlepšení.


CPUZ a informace


HWBOT PRIME je víceméně standardní


Wprime 32M a 1024M je výsledkově podobné až lehce horší než má Kaveri


PiFast


CPU Mark99


Zkusil jsem i lehké taktování
Při přetaktování mě brzdil protokol AHCI disků. Příště jej nastavím na IDE a uvidíme, kam mě BCLK dovolí jít. JInou a lepší volbou by byl PCIe disk v procesorovém slotu PCIe. Tím pádem by odpadl problém BCLK z hlediska SATA...Bootování bylo možné po 107 MHz BCLK, přes Windows software mi deska dovolila jít k 111 MHz. Vše vyšší způsobilu pád. Turob jsem nechal zaplé, jelikož Superpí vytěžuje CPU jako celek málo a pomohlo mi to v absolutní frekvenci procesoru. V Superpi 32M jsem najednou předehnal leckteré dusíkové výsledky AMD :-) Světový rekord pro zajíamvost u AMD drží FX-8370 s časem 9m 19s při frekvenci 7910 MHz!
Můj výsledek na vzduchu s AHCI a bez ladění RAM a systému jest 11m 28s, tedy cca něco přes 2minuty horší.



Na světový rekord AMD by mělo s Excavatorem stačit okolo 5000 MHz. Otázkou je, co s tím udělá BCLK...Osobně si myslím, že chování pod dusíkem bude obdobné jako u Kaveri, tedy frekvnce okolo 5500-6000 Mhz jako strop dle štěstí na kus. Je možné, že AMD časem vydá i odemčený čip pro FM2+ Excavator. Existuje totiž důvod, proč zatím není. Jedním z nich je samotná existence odemčených Athlonů Kaveri/Godavari a druhým budoucí AM4 platforma.

Závěr a informace+spekulace o Bristol Ridge AM4
AM4 Bristol Ridge by se mohl ukázat světu již za pár měsíců. Tam AMD míří a představí generaci APU a Athlonů s jádrem Excavator


Proč AM4? )dajně protoe iGPU a její řízení, kde současné FM2+ desky neumožnují funkčně zprovoznit integrované jádro nových Bristol Ridge. Dokonce se říká, že Excavator pro AM4 se bude jmenovat Excavator+. Toto info je již spekulací, ale osobně bych se nedivil. Mohla by být zvětšena cache na 4M L2 a pochopitelně plných 16 PCIe linek v procesoru a stím spojená další drobná vylepšení, která přinesou další drobný výkon navíc. DDR4 také lépe nakrmí iGPU jádro.

Půlrok starý únik o samplech AM4 procesorů Bristol Ridge, jak vidíte, takty jsou vyšší, budou tam jistě i odemčené modely. L2 cahce je zde sice jen uvedena o veliksoti 2MB, ale to mohla být chyba tiskového oddělení a leccos se mohlo změnit. Nezbývá než čekat a těšit se.