reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvláštní chování integrované zvukové karty

marpolda (3)|5.3.2016 16:10
Zdravím. Na své základní desce mám integrovanou zvukovku Realtek HD Audio (Gigabyte). Po upgradu z Windows XP na čistou instalaci Windows 7 (někdy před 2-3 lety) přestal fungovat zvuk, který se občas trhavě na mžik ozýval. Zajímavé je, že při polovičním zapojení sluchátek do přednáho panelu se zvuk obnovil. Zkoušel jsem nedávno přeinstalovat ovladače zvukovky, jestli to náhodou nedělaly interní ovladače Windows. Ukázalo se, že ne. Jen mi přibyl směšovač stereo, ale tu chybu s trhaným zvukem to neodstranilo.

Takže dle mého problém bude někde v hardwaru - buď v propojení předního panelu se základní deskou (upgrade mi dělal strejda, třeba o něco zavadil), nebo je v háji zvukovka. V tom druhém případě je to o to horší, že by se musela měnit celá základní deska, jen kvůli špatně fungující zvukovce, což je dosti drahé. V případě první možnosti by stačilo vyřešit, jak propojit přední panel se základní deskou tak, aby se obnovila původní funkce, či vyměnit zdířky na předním panelu - což budu muset udělat, páč mi nefungují přední USB zdířky. Napadá vás ještě nějaké jiné vysvětlení, proč musím mít zapojený sluchátka, abych mohl poslouchat z repráků?

Plus ještě jedna věc mě trápí: Při nahrávání z mikrofonu (zdířka na předním panelu, zadní zdířku jsem nezkoušel, kabel tam nedosáhne) mi nahrávu ruší pravidelný kolísavý šum - bílý šum doprovázený pravidelným kolísavým pískáním v oblasti vyšších frekvencích. Pokud odpojím mikrofon a nechám volnou nahrávací zdířku, šum tam je stále, posunutý o stejnosměrnou složku nahoru a bez umělého zesílení nahrávacím softwarem velmi dobře slyšitelný. Po zapojení mikrofonu se šum nahrává společně se vstupním signálem a ruší následný poslech. Takového šumu se nelze zbavit použitím filtru a při nahrávání písniček z kazet je to extrémě rušivé. Myslím, že to souvisí s tím samým technickým problémem jako v případě reprodukce zvuku - buď špatně zapojený přední panel nebo zvukovka v háji. Poradil by mi někdo, co s tímhle? Velice nerad bych měnil funkční základní desku jen kvůli zvukové kartě, která se rozhodla potrápit hudebního nadšence :(
Šobáň (128)|5.3.2016 21:52
Nic s tím není, odpoj přední konektory a bude to v pořádku, tipuji že je to blbě zapojeno či bude skrat v předním konektoru proto tam musíš mět sluchátka zapojená.

A k šumu toho se nezbavíš to záleží na kvalitě mikrofonu, kabelů a dalších věcí a samozřejmě správném nastavení mixáku musí být vybrán pouze mikrofon ostatní mute....

A proč nefunguje USB vepředu - nebude to zapojeno, či špatně.
marpolda (3)|6.3.2016 10:14
Tak ohledně USB nevím, ty totiž nefungovaly ještě před upgradem. Nejdříve přestala fungovat jedna zdířka, která restartovala počítač (nic se s tím tehdy nedělalo), potom to přestalo fungovat úplně. Měl jsem problém s konektorem jacku na mikrofon v předním panelu, že zvuk byl několikanásobně utlumen a zkreslen, díky kvantizaci nahrávky s velice malou hlasitostí na úrovni 16 bitů došlo k devastaci nahrávky, kterou se nedařilo opravit bez značného poškození. Nejprve pomohla přeinstalace ovladačů, ale takřka ihned po vyzkoušení se problém opakoval - docházela mi trpělivost, takže jsem to dále neřešil a mikrofon nepoužíval. Teď s Windows 7 se mi v mikrofonový zdířce objevil šum. Ale ten šum je tam neustále, ať je mikrofon zapojený nebo ne, pořád tam ten šum je (a nepoznal jsem mezi tím rozdíl). Ať už zapojím mikrofon a nahrávám ticho, nebo mikrofon nezapojím a nahrávám hluchotu, šum je stále stejný. Takže podle mě to nebude mikrofonem... Jinak při nahrávání jsem použil přímo zdroj mikráku, nikoliv mixák...

Zkusím se podívat, jak to tam je zapojené a nějak s tím zakvrdlat, případně přepojit (mám u sebe schéma základní desky, jak to tam má být zapojené, jen to budu muset najít). Dle mého bude ale potřeba desku s konektory vyměnit - USB konektory jsou zanešené a značně poškozené. S více než 12 let starou skříní Comfor to nebude lehké, je dost možné, že takovou desku už nikde nenajdu, musel bych použít nějakou kompatibilní. Přední panel vyfotím a zkusím se optat po bazarech v okolí, jestli náhodou nemají nějaký podobný panel s konektory...
Ventero (1280)|6.3.2016 11:19
A nebo máš starou bednu a přední audio panel je pro AC97 zatímco na tvé desce je HD přípojka ... Což spadá do Šobáňovo špatného zapojení ...
marpolda (3)|27.3.2016 19:12
Omlouvám se za neaktivitu. Tak šum z mikráku zmizel, což nevím, jak. Zapnul jsem Stereo Mix a od té doby tam šum není. Jinak Šobáňovo špatné zapojení mi nějak nesedí. Základní deska se sice měnila, ale před léty, kdy jsem měl ještě XP (a dlouhou dobu po tom), a zvukovka mi tohle nedělala. Po přeinstalaci na Windows 7 (neměnil jsem žádný hardware, jen jsem zvětšil RAMku, která by na toto neměla mít vliv) to právě začlo blbnout. Ty přední USB konektory jsou hodně zanešené, je možné, že došlo ke zkratu, proto nefungují. To ale neřeším, zatím mi stačí zadní USB zdířky...