reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestavení vlastního NAS

AlFAxxx (3)|18.4.2016 14:43
Dobrý den,
měl bych dotaz na lidi, kteří mají trochu zkušeností s domácími NAS sestavenými svépomocí. Plánuji si postavit server, který by měl sloužit jako centrum našeho rodinného domu. Po serveru požaduji, aby zvládl pojmout záznam ze 3 (HD či FullHD IP kamer), které budou kolem domu, obsloužit 2-3 zařízení pro přehrávání filmů (i BlueRay Disc kvalita) - některé budou přehrávány na PC přes sdílené síťové disky, jiné např. na TV přes protokol DLNA, a případné stahování, obsluha tiskárny atd.. Jde mi o to, aby se uživatelé navzájem neomezovali v případě, že budou chtít koukat na film všichni (a každý na něco jiného) a zároveň server pobral záznam z kamer.

Co se týče OS přemýšlel jsem nad Windows Server (licence pro mě není problém). U procesoru bych asi sáhl po nějakém Xeonu např. E3-1231v3 (nebo by mě vyšel líp Opteron?). Další tenké hrdlo budou pravděpodobně HDD, ale s těmi už bych si nějak poradil. S čím si, ale rady nevím je základní deska pro takovýto stroj. Byl by někdo schopen mi pro mou aplikaci něco doporučit? Když jsem totiž hledal, nevěděl jsem, zda by mohla být problémem propustnost některé ze sběrnic při daných datových tocích?

Máte někdo zkušenosti s podobným strojem? Myslíte, že je např. procesor adekvátní mým potřebám?

Děkuji za jakýkoli názor
Salamander (6177)|18.4.2016 18:23
Chybi mi dost podstatna informace, a to je cena kterou jsi do toho ochoten investovat, planovany pocet HDD atd.

Osobne ted pouzivam AMD Athlon 5130 do socketu AM1 a k tomu ITX desku s DC napajenim. To DC napajeni je pro me velka vyhoda, PS ma nizsi spotrebu, a nemusim se zabyvat spinanym ATX zdrojem.

Pokud je dostatek financi, podival bych se po necem s Xeonem D a pokud idealne i tim DC napajeni (ale to uz zalezi na preferencich)
treba http://www.tweaktown.com/reviews/7171/supermicro-x10sdv-tln4f-intel-xeon-server-motherboard-review/index.html

Vyber operacniho systemu se musi odvijet od pozadavku na software, co ma server vsechno zvladat. Opet bych spis volil nejaky Linux, nebo FreeNAS, ale vim ze dohledovy software pro kamery vetsinou byva pro Windows, tudiz ten Win Server by nemusel byt spatna volba, zvlast pokud mas volnou licenci.

Jinak zajimava alternativa by mohl byt HP Microserver http://www8.hp.com/us/en/products/proliant-servers/product-detail.html?oid=5379860
AlFAxxx (3)|18.4.2016 20:47
Cena nehraje moc podstatnou roli. Samozřejmě nechci vyhazovat víc, než je nezbytně nutné, ale primární je pro mě splnění požadavků a sekundární cena. Plánovaný počet HDD je prozatím asi 4, s tím, že bych měl rád rezervu např. až pro 6 disků.

Díky za info o externím DC napájením, o tom jsem vůbec netušil, že existuje. Zvážím to v závislosti na výkonnostní náročnosti sestavy, kterou nakonec zvolím.

OS také ještě zvážím, ale právě jak říkáš, kvůli SW to nakonec nejspíš zůstane u Windows.

Do hotového řešení se mi moc nechce kvůli případným modifikacím a také si chci za ty peníze užít to, že se s tím budu moci trochu pomazlit, až to budu skládat :-)

Máš nějaké osvědčené HDD?
Salamander (6177)|18.4.2016 21:37
WD Red jsou do NASu asi tak nejvhodnejsi, da se to kombinovat se SSD na OS/cache.

Jinak pokud shanis skrin, EMKO dela vselku zajimava reseni http://www.emko.cz Jinak k normalni desce se da poridit PicoPSU, ale to neni oproti vestavenemu DC napajeni tak efektivni.
AlFAxxx (3)|19.4.2016 20:58
Na WD Red jsem také koukal nicméně, s nimi nemám žádnou zkušenost a tak jsem nevěděl, jestli za ty peníze stojí. Nad menším SSD pro OS jsem také uvažoval, ale nejsem si jist, jestli se jeho rychlost, v případě mého použití, někde promítne.

Díky za tipy, bednu a napájení ještě zvážím :-)