Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Taktování s dusíkem 2016

flanker (1579)|25.4.2016 17:00
Letos se mi poštěstilo věnovat taktování dva dny a pak ještě jeden den později, na uzavřené akci, kde přeci jen soustředění nebylo stoprocentní. I přesto vše jsem si to náležitě užil :). Pokusím se tedy vás seznámit s jednotlivými pocity a výsledky z těchto dní...Etapa taktování doma, v pohodlí domova tu byla v první polovině února. Plán byl jasný, od každého trochu. Tedy Pentium G3258, další den i7-6700K a nakonec půl dne pro FX-8370 a novou základní desku Asus 970 Pro Gaming/Aura.

Pentium G3258 a Asus Maximus VI Extreme
Tohle je etalón, deska na kterou nedám dopustit, funguje za všech podmínek, má skvělé napájení, skvělé nastavení a pro Haswell i jeho refresh je tím nejlepším. Samotné Pentium G3258 pak je laciný Intel procesor s otevřeným násobičem pro taktování. Uvidíme, kolik s ním bude zábavy. Na vzduchu můj kousek je velmi dobrý, udrží v OCCT přes 4800 MHz!
Sestavu je vždy nutné připravit, dal jsem si čas i s přípravou Windows XP. Problém však byly samotné drivery pro grafickou kartu GTX 980Ti :), chtěl jsem totiž zkusit i nějaké starší 3D Marky. Nakonec jsem stáhl funkční driver pro GTX960 a ten bylo nutné zeditovat,aby se ID zařízení tvářilo jako GTX980Ti :)Teploty jsem pak držel okolo -140 stupňů. A vše pracovalo jak má.


S CPU se dalo dosáhnout na hranici 5800 MHz pro středně těžké testy jako je HWBOT PRIME u Aquamarku trochu méně (tam mě tlačil už čas a tak jsme jel takty jen na jistotu)Lehké testy jsme zkoušel zcela nakonec a také s rezervou, Superpi 32M také na 5800 MHz

Testů bylo více, ale nestojí až tak za zmínku i zároveň kvůli rozsahu tématu. Lépe přejít na druhý den

Core i7-6700K a Maximus VIII Extreme
i7-6700K Skylake je skvělá platforma, hlavně tedy na vzduchu, kdy reaguje velmi dobře s napětím až po nějakých 1.5V, pod dusíkem se pak její chování dost mění a již neškáluje tak dokonale...Naštěstí ale nemá tzv coldbug a tudíž pracuje i při maximálních -196 stupních (což je teplota tekutého dusíku). Má to však jendo nepříjemné úskalí a tou je pasta mezi samotným procesorem a plíškem kolem PCB. Ten plíšek je vlastně to, co z malé plochy skrze teplovodivou pastu přenáší teplo na tento plíšek. Správně se plíšku říká heatspreader. Ona pasta má ty vlastnosti, že od určité teploty doslova zatuhne a praskne po povrchu na mnoha místech. A pokud se tak stane, už nedochází k moc ideálnímu přenosu zahřívaného procesoru na daný heatspreader.
Proto se procesor deliduje. Viz obrázek. Na už takto delidovaný procesor nanesete novou lepší pastu, která má lepší vlastnosti a praská později a nebo při náhlé, prudké změně teplot.


Jenže i tak jsem udělal chybu, jak uvidíte později. K sestavě jsem vzal na pomoc dva rychlé moduly GSkill TridentZ


Takto krásně to vypadá po pár hodinách postupného zalévání "komínu" :)
U testů mě zajímal Cinebench a také klasika SUperpi, PiFast a Catzilla. Zkusil jsme však i 3D Marky a wprime. U Cinebenche mi bohužel praskla i dobrá pasta a poté jsme nebyl schopný se dostat na 5400 Mhz v těžké zátěži (situace, kdy se čip více zahřívá) Předtím se ale 5500 MHz podařilo a málem i 5600 MHz.

U méně náročných testů prasklá pasta nebyla tolik na problém, sice lehká limitace tu byla (odhad kolem 200 MHz), ale dalo se dosáhnout na vyšší frekvence snázeji než třeba právě u Cinebenchů a wprime.řešení jak se vyhnout i prasknutí pasty se stalo veřejně ověřeným až asi o měsíc později - nanést silnou vrstvu pasty a nikoliv tenkou, jako pro běžné účely.

AMD FX-8370+970 Pro Gaming/AURA
Poslední část patřila s pár litry dusíku nové desce AMD s M2 slotem a nejsilnějšímu normálnímu FXku, čili FX-8370 (9370/9590 jsou opravdu žravá atypická monstra). U AMD jsem měl dva cíle. Jendím klasicky co nejvyšší frekvence a pokud zbyde čas, pak ještě Superpi.

Příprava sestavy je tradičně důležitá, její zaizolování. Nemohl jsem si na nic stěžovat, vše šlapalo jako hodinky.


AMD FX nemá coldbug, znovu tedy můžete jít až na -196 C. Na rozdíl od Skylake je přenos tepla mezi CPU a už dříve popsaným heatsprederem řešený nikoliv pomocí teplovodivé pasty, ale pájeným spojem (kov). Delid proto není nutný a laicky není ani možný (leda ohřevem pájky).Hurá na frekvence, nakonec těch 8 GHz padlo :thumbup: 8055 MHz na dvou jádrech.


Na Superpi už nebyl dusík, a tak jsem jel na sucho :)Athlon 845 a duben 2016

Až do dubna jsem měl od extrému pauzu, ale mezitím se mi do ruky dostala poslední generace Buldozeru AMD, je to procesor zvaný Carrizo s jádrem Excavator. Jediným zástupcem je levný Athlon 845. Pasuje do FM2+ po updatu BIOSu. Výkon na jádro má v průměru největší ze všech AMD procesorů. Někde je však limitovaný menší L2 cache a také 8 linkami PCIe pro grafickou kartou (nebojte, GTX950 to zcela jistě uživí)
Všiml jsem si, že tento Athlon je neskutečně rychlý na AMDčko v testu SUperpi. Ohromný skok výkonu v tomto testu a to mě lákalo jej dát pod dusík. Výzvou ale jednoznačně je to, že má zamčený násobič k taktování a lze jej přetaktovat jen přes BCLK (bus speed/base clock). Zvyšováním BCLK ale zvyšujete také pracovní frekvence PCIe, USBček, SATA výstupů a to se v určitý moment podepíše negativně na stabilitě systému a nebo výpadku obrazu :)


Kdyby bylo možné se dostat na 5 GHz, padne světový rekord v Superpi AMD zcela jistě, jenže to se mi nepovedlo...Crossblade Ranger je highendová deska pro FM2+, skvělá, nastavil jsem napětí jižního můstku a všemožné...přesto BCLK dělal problémy už dříve. Skončil jsem na 121 BCLK, byl jsme ale rád, že zároveň fungovala turbo frekvence. Samotný CPU jinak, zdá se, škáloval velmi dobře a teoretický potenciál přetaktování by sahal dále, jenže SATA ne...Aniž jsem měl připravený operační systém, který by dokázal srazit tak 5-10s z mého výsledku, tak spokojenost. Určitě to zkusím znovu a lépe (možná redukce PCIe M2 disku do slotu)


Výsledek na 4600 MHz pro AMD Superpí je excelelntní, to je raketový skok oproti předchozím generacím procesorů. Ani tehdy bájný Phenom II neměl šanci v tomto testu. Potřeboval frekvenci pod dusíkem kolem 6700 MHz!Tento půlrok se chystám na i7-5960X a pak zkusím ještě znovu i7-6700K. Případně Athlon 845 podruhé.