reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

význam ssd

Marekdv (44)|10.5.2016 14:21
Ahoj.Tak mě napadá jaké výhody má ssd ? Beru když koupím nějakou 240tku kolem 2 tisíc.Starty pc výrazně rychlejší ale co dál ?(dávat na 240 gb disk hry asi ne,500gb už bych řekl že je drahá).Chápu že je disk výrazně rychlejší ale zajímá mě jaký to má opravdu význam.
Mě třeba v současnosti pc může startovat tak cca 20-25 vteřin.Není to žádná závratná doba.(uvařím si kávu :-) )
Já na pc hodně chodím na net a hraji hry,občas film.Zajímá mě tedy jaký to pro člověka mého tipu má smysl (třeba má nevím).
když tedy opomenu zminovaný start tak asi rychlejší načítání sekvencí u her (když ji tam tedy máte nainst.).Chápu že ten kdo dělá v grafických programech a jiných upravách tuto rychlost uvítá.
Já se ale ptám jestli není lepší se v mém případě užívání pc se na ssd vykašlat a ty 2 tisíce dát do jiného hardweru v bedně :-)
díkes za info
berte prosím na vědomí že jsem ssd disk nikdy nevlastnil tzn. že jestli tady píši bludy tak se nezlobte :-)
breby (100)|10.5.2016 15:31
Osobně mám SSD 240 GB a pak 2,5" 1TB v počítači. SSD mam jak systemovy disk, mam na nem i hry. Nejvic je to znat pri nacitani map v Diablu III a World of warship, kdy máš mapy/lokace načtený o hodně rychleji.
Já to mám i kvůli hluku, z 98 % vyuzivám jen SSD v pocitaci, druhy disk mam na zalohu a tam stahuji nejake veci jednou za cas .o))
Proč si ho pořídit? to zalezi na prioritach, nekdo ho chce nekdo ne.
Pro me je priorita energeticka nenarocnost, rychlost systemu a k tomu navazanych aplikaci a je tichy.

:D pokud je ti lito dat 2k za SSD, pridej si na poradnou bednu a zdroj, at mas kam dat hardware aby se ti neuvaril :D
Chester1722 (74)|10.5.2016 16:32
ono SSD ti v podstate ine ani nemoze robit nakolko na nom su len "ulozene" dataa teda co moze vykonat je rychlejsi pristup k tym datam. Ale oproti obycajnemu HDD je to markantny rozdiel. ja mam 250Gb Samsung EVO 850 na system GTA V a DOTA 2. potom 1TB HDD na filmy hudbu a nenarocne starsie hry (red alert, CS:GO, atd.) a potom mam 500Gb Samsung EVO 850 ale M.2 a tam idu najnovsie hry a masivnejsie aplikacie. minule som si meral, PC od stlacenia Power Buttonu po spustenie vsetkych startovacich aplikacii mi trva 12 sekund s tym ze davam prihlasovacie heslo. Ale aby som nebol omc OT - ak chces lepsie FPS tak SSD ti nepomoze. Ak sa ti ale nechce cakat minuty kym sa ti loadne mapa, ak chces mat aplikacie okamzite spustene bez cakania, SSD je to prave pre teba.
Gouranga (699)|10.5.2016 18:53
Dela to, co jako disk muze - urcyhluje pristup k datum (jak je psano vyse). Tak jako procesor zvysi vypocetni vykon (treba prepocitani tabulek v excelu nebo vykonani javascriptu v prohlizeci) nebo tak jako grafika zvysi framerate ve hrach ci pomaha procesoru pri konkretnich vypoctech.
V pocitacich je disk obecne nejpomalejsi soucast. Kdyz vezmes soucany notebook s skylake i5 a porovnas ho s sandy bridge i5, tak rozdil moc nepoznas (a to je nejakych 5 let vyvoje). Pokud do jednoho z nich das SSD, tak to bude uplne neco jineho. Nejen start systemu, ale kdyz si treba nastavis, aby se ti po startu spustilo nekolik aplikaci (v praci mam treba outlook, total commander, prohlizec, onenote), tak se na tebe zacnou na obrazovce sypat, oproti HDD, ktery ma plne ruce prace s tim aby dokoncil start samotneho systemu.
Kdyz do toho pridas nejaky "dukladny" antivir a sifrovani, tak jsi u startu pocitace nekde na 5 minutach oproti 40 sekundam. Samozrejme to je extremni pripad, ale taky se to deje.
Za sebe to povazuju za urcitou uroven komfortu - dost RAM (aby nebylo swapovat nebo se rozhodovat, co mi pobezi) a SSD (abych nemusel na pocitac koukat a cekat, az neco dodela).
Georginek (2957)|11.5.2016 15:30
Jeste bych to doplnil, ze SSD ma vyhodu v tom, ze prakticky nikdy necekas. I kdyz se jedna treba jenom o zapnuti prohlizece, ci jakehokoliv programu, odezva systemu je okamzita.
Ja mam SSD na vsech 5 strojich a kdyz se ke me dostane PC/laptop bez SSD je to pro me skutecne utrpeni!!

Kdyz to tak vezmes, tak SSD disky jsou nejvetsi zrychleni PC ever......