reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pasivni Maximalne tiche (vodni?) chlazeni

Mrkva. (0)|20.5.2016 15:49
Zdravim,
mam doma nasledujici sestavu:
CPU: FX-8320
GPU: MSI R9 270 Gaming
MB: GIGABYTE 970A-UD3P
Case: Zalman Z3
Letos bych chtel upgradovat urcite GPU (volba asi padne na nejakou GTX1080) a mozna CPU (a s tim zbytek desky) - bud Zen nebo nejaky Intel...

Kazdopadne, chci snizit hluk ventilatoru. Tzn. co jde tak pasivne (pameti, napetove regulatory na desce, cipset a disky).
Zdroj zatim bohuzel zustane aktivni (mozna si na nej nekdy vyrobim vlastni blok), ale ventilator spina malokdy takze se to da vydrzet.

Uchladi to nejaky z tech pasivnich radiatoru co mate v nabidce? Bude tam rezerva na pripadne dve karty v SLI nebo lehky overclock?

Ma cenu chladit vodou jeste neco jineho krom CPU a GPU? Jake konkretni komponenty byste doporucili (i s ohledem na to co vse se bude muset vymenit pri zmene desky/CPU/GPU)?

Diky
Mrkva. (0)|20.5.2016 16:49
Trosku jsem laboroval a vychazi mi to na: http://www.alphacool.cz/Nakupni-kosik?arg1=NDMyNDo0fDI1MjYzOjF8MTA5NTA6MXwyMjE5OToyfDQyNzk6MXwyOTEyMToyfDI5MTIyOjJ8MzQyOTY6MXwyMTg5OjF8ODIxODoxfDQzNDY6NXw0OTgwOjh8MzQwNTg6MXw%3d
Akorat si nejsem jisty dvema "drobnostmi":
1) jak je na tom ta pumpa s hlucnosti?
2) uchladi to ten radiator? Pokud ne, jak se tvarite na system dvou radiatoru v serii - pasiv a za nim nejaky aktivni, spinany jen v pripade potreby? Bude to fungovat?
komplikator (23)|20.5.2016 17:48
Jen k tomu vodnímu bloku na grafiku. Budete chladit čip, ale máte vyřešeno chlazení pamětí a napájecí kaskády? Sice na té kartě jsou nějaké pasivy, ale obávám se že to moc neuchladíte pokud v bedně nebude rozumné airflow nebo aktivně nebudete tu část grafiky ofukovat.

Zalman Z3 vám taky bude poměrně malá skříň. Měl jsem ji a na vodní chlazení jsem kupoval novou, pravda neuvažoval jsem o radiátoru mimo skříň, což mi přijde krajně nepraktické, ale proti gustu... Také bych se obával zda to ta vybraná pumpa utlačí, očekával bych poměrně vysoké otáčky na pumpě, což může být daleko výraznější zvuk než ventilátory.
Mrkva. (0)|20.5.2016 18:09
Diky za reakci - na napajeci cast grafiky a VRAM tam mam tuhle zrudnost: http://www.alphacool.cz/produkt/Enzotech_BCC9_RAM_Cooler.html. Originalni chladic ma VRAM chlazeni priplacnute tlustou "teplovodivou" penovkou na hlavni chladic - tam bude tepelna vodivost docela mizerna a podle me si i polepsim. Napajeci kaskada neni chlazena vubec (ale pravda je ze vzduch z ventilatoru na ni asi trosku fouka). Ale ono obecne plastove pouzdro soucastek neni zrovne dobre tepelne vodive...

Radiator mimo skrin je prave nutnost - v opacnem pripade musim dostavat horky vzduch ze skrine -> zase ventilatory a jsem tam kde jsem byl.

Co se pumpy tyka - pokud mate lepsi typ, rad vyber prehodnotim.

Diky
Alphacool Support (1563)|20.5.2016 21:35
Dobrý den,

pár postřehů:

- stávající komponenty se pasivně uchladit bez problémů dají, nečekejte ale nějaké zázračné teploty. Pořád by to ale mělo být lepší než se standardními chladiči.
- pokud to chcete mít maximálně tiché, určitě to chce pumpu s TOPem a dát jí na odhlučňovací pěnu. Pak o ní neuslyšíte (teda pokud ji samozřejmě zregulujete).
- pokud chcete mít radiátor jako pasivní, tak je potřeba ho dát někam do stínu a mít kolem něj dostatek prostoru ve všech směrech. Ideální je, mít ho vodorovně, ale není to podmínkou.
- pokud to chcete mít pasivní, budete mít dost teplou vodu - je potřeba vybrat takové díly, které tu teplou vodu snesou, což například ty plastové rychlospojky fakt nejsou :)
- jak už psal kolega, je otázka, jak se ta grafika uchladí, jak VRAM tak mosfety. Pasivy jsou sice hezké ale airflow je airflow...doporučoval bych nyní pod kartu dát nějaký pomaloběžný ventilátor a "vydržet to" do doby, kdy budete upgradovat grafiku na novoum, na kterou pak koupit full cover...

Nevím, jaký máte rozpočet - pokud budu vybírat kvalitní díly, upravil bych to takto http://www.alphacool.cz/Nakupni-kosik?arg1=MTA5NTA6MXwyMjE5OToyfDM1MDg2OjF8MjIyNzU6MXw0MTU2MToxfDI2MzYyOjF8NDk1NjY6MXw0MzQ2OjV8NDk4MDoxMHw5NDQ1OjF8OTUxMzoxfA%3d%3d

- lepší CPU i VGA blok
- pumpa včetně TOPu a odhlučnění
- teplotní senzor ke kterému nemusíte dokupovat dvě fitinky
- mnohem lepší radiátor včetně nožiček :-)
- výsledná cena stejná, ale BEZ rychlospojek

Pokud chcete i rychlospojky, existuje jen jediné kvalitní řešení - Koolance. Bohužel cena vypadá takto http://www.alphacool.cz/Nakupni-kosik?arg1=NDEyNzg6MnwzMDMzMDoyfA%3d%3d

Jinak výhoda toho MO-RA radiátoru je v tom, že je standardně určený pro ventilátory = můžete na něj dát třeba dva tři fany a spínat je jen v dlouhodobé maximální zátěži podle teploty a na minimální otáčky :idea
Mrkva. (0)|21.5.2016 17:48
Napad s volitelnymi vetraky vypada velmi dobre, jen bych mel trosku strach u tohohle chladice umisteneho svisle.. No, uvidim.
Co se tyka MOSFETu - mam moznost si pujcit (pravda, mizernou) termokameru takze bych si nebezpecneho prehrivani vsiml, to jeste vyzkousim.
A cena rychlospojek teda vubec nepotesila, no, uvidime...

Diky za rady a doporuceni!